İçeriğe git

Nikon d3300-raw formatı camera raw 'da cs6'da açılmıyor

Misafir

Recommended Posts

Merhabalar,Nikon d3300 ile raw formatında yaptığım çekimleri CS6 düzenlemek istedim hata verdi.Güncel değil gibisinden.En son Camera Raw 9,10 versiyonunu indirdim aynı hatayı tekrar verdi.Ne yapmam lazım.

Adsız.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@grejuva19 bey,

D3300'deki SD kartınızdan bilgisayarınıza RAW (NEF) dosyaları nasıl kopyalıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Sebahattin Demir Ben hafıza kartından değilde.Usb üzerenden bilgisayara bağladım.Fotoğrafları kopyaladım bilgisayara daha sonra Cs6 'da açmaya çalıştım açılmadı.Ben makineyi dün aldım acemiyim bu konularda :) 

- grejuva19 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Anladım, zaten problem de burada sanırım.

Şöyle deneyin;

ADIM 1 : 

D3300 gövdenizden SD kartınızı çıkarın (bunu yaparken makineyi kapatın her ihtimale karşı) ve varsa bir kart okuyucusu ile SD karttaki bilgileri bilgisayara aktarın.

Sonra CS6'dan açmayı deneyin.

Aynı hatayı alırsanız;

- Bilgisayarınıza "ViewNX-i" yazılımı kurum. Bu yazılım Nikon'un ücretsiz özel yazılımıdır ve tüm Nikon NEF dosyalarını sorunsuz okur.

- NEF dosyaları ViewNX-i ile açın ve uygulama üzerinden direk CS6 'ya sürükleyin. 

Yine olmadıysa ADIM 2'ye geçin.

ADIM 2 :

Bilgisayarınıza "Nikon Transfer 2" yazılımını kurun. Bu yazılım da Nikon'un ücretsiz yazılımıdır ve Nikon makineler ile Bilgisayar arasında dosya transferi yapar.

Makinenizi USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın, uygulamayı çalıştırın. Zaten makinenizi görür görmez uygulama otomatik çalışacaktır. Transferi başlatın.

Transfer bittikten sonra CS6 ile açmayı deneyin.

Problem çözülecektir.

Yukarıda bahsettiğim her iki yazılımı da buradan indirebilirsiniz.

Makine modelinizi (D3300) yazdıktan sonra "Arama" yapın.

Gelen ekranda "Yazılım" sekmesinde yazılımları göreceksiniz. 

Sonuçtan haberdar edersiniz.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce benimde başıma gelmişti. Ben CS4 te açmaya çalışıyordum ve açamayınca eski sürümlerin Nikon RAW biçimi NEF i açamadığını öğrendim. Raw olarak işlemmek istiyorsan Adobenin raw biçimi olan DNG biçimini çevirmen gerek veya photoshop un yeni sürümüne geçmen gerek. Şu anda bende CC 2017 var ve sorunsuz NEF dosyalarını açabiliyorum. Eğer CS6 da kalmak istiyorsan Adobenin programı olan Adobe DNG Converter ile çevirip düzenleme yapabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cameraraw 9.10 u kuramamış olabilirsiniz. kurmuş gibi görünebilir ancak kurulamamış olma olasılığı yüksek. bir de 9.1.1 versiyonunu dene istersen. ben birkaç defa format atıp ancak öyle kurabilmiştim. dng ile çevirdikten sonra açtığınızda cameraraw hangi sürümü açılıyor? nikonun sayfasından kontrol ettiğinizde size lazım olanı hangi versiyonu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, grejuva19 yazdı:

@neehot Dng ile çevirip c6'ya attığımda camera raw 8,3 çıktı.Nikon sayfasında nerden  bakıyoruz versiyonlara hocam

O versiyon adobe ile alakalı. Adobenin sayfasından hangi versiyonun sizin kameraya uygun olduğuna bakmanız gerek.

https://helpx.adobe.com/camera-raw/kb/camera-raw-plug-supported-cameras.html

sayfasında hangi sürümün hangi kameralara uygun olduğu yazıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
1 saat önce, grejuva19 yazdı:

@neehot Dng ile çevirip c6'ya attığımda camera raw 8,3 çıktı.Nikon sayfasında nerden  bakıyoruz versiyonlara hocam

Sizin için Camera RAW sürümü en az 8.4 olmak zorunda.

Sizde çalışmamasının nedeni @neehot beyin dediği gibi 8.3 olmasıdır.

DNG dönüştürücülere ihtiyacınız kalmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Böteci yazdı:

@Zülkif Altın @Sebahattin Demir Camera RAW  8,4 hiçbir yerde yok.sadece 8,4 dng dönüştürücü var.

Adobe nin sayfasında olması gerek oradan güncel versiyonu bulabilirsin. 8.4 sürümü zorun değil. Sadece bu ve bundan güncel sürüm gerekli. Veya Photoshop un güncel versiyonunu (Photoshop CC) yükleyerek istediğin raw dosyasını açabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Şimdi, Böteci yazdı:

@Zülkif Altın @Sebahattin Demir Camera RAW  8,4 hiçbir yerde yok.sadece 8,4 dng dönüştürücü var.

En az 8.4 lazım size. 8.4'ten daha yeni her sürüm işinizi görür. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.