İçeriğe git

Nikon 50mm lens hangisi iyi

Recommended Posts

umarım konuyu doğru yere açmıştırım bu lensı alıcam fakat 3 lensden hangısı ıyı acaba sıralamaya koyarmısınız 

NIKON AF-S DX NIKKOR 35mm 1:1,8G Festbrennweiten Objektiv für Nikon AF - 35 mm , f/1.8

NIKON AF-S 50/1.8G NIKKOR Festbrennweiten Objektiv für Nikon F - 50 mm , f/1.8

NIKON AF NIKKOR 50mm 1:1,8D Festbrennweiten Objektiv für Nikon AF - 50 mm , f/1.8

almanyadan getirticem bunlardan hangısı en ıyısı yardımcı olursanız sevınırım ve nıkon d3100 e uyumlumudur şimdiden teşekkür ederim cevaplar için :

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben bu konuyu daha öncede dile getirdim fakat bu son konu oolucak ınsallah bu lensın kullanım amacı nedır tam olarak ve burda 35mm 50mm arasında ne gibi fark var acaba acıklayabılrmısınız ... ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ahmet bey 50mm 1,8d serisini istetmeyin otomatik odaklama sizin makinede yapamaz. Diger iki lens arasindaki fark açı farkidir. İkisi de otomatik odaklama yapar. 50 mm dar 35 mm geniş (birbirlerine göre) lenslerdir. 35 mm kullanan biraz daha menun kalıyor. Elinizdeki lenslerin (odak uzakliklarina göre) kiyaslayip bu iki lens arasinda secim yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Ahmet Işkın yazdı:

ben bu konuyu daha öncede dile getirdim fakat bu son konu oolucak ınsallah bu lensın kullanım amacı nedır tam olarak ve burda 35mm 50mm arasında ne gibi fark var acaba acıklayabılrmısınız ... ?

merhaba. öncelikle kullandığınız gövde itibariyle 1.8d seçeneğini almanız sizin için uygun olmaz çünkü odaklamayı el ile yapmak durumunda kalırsınız. 1.8g otomatik odaklama yapar. 35mm il 50mm ile arasındaki fark pek anlatılmaz yaşanır cinsten. 35mm sizin gövde ile birleştiğinde hemen hemen gözünüzün görme açısı gibi bir genişlikte çekmenizi sağlar. 50mm ise daha net olarak gördüğünüz alanı kapsar. yani açı daralır ve ortadaki alan kalır sadece. daha yakınlaşmış olur. kullanım yerinize göre belirlemeniz lazım ihtiyacınızı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, neehot yazdı:

merhaba. öncelikle kullandığınız gövde itibariyle 1.8d seçeneğini almanız sizin için uygun olmaz çünkü odaklamayı el ile yapmak durumunda kalırsınız. 1.8g otomatik odaklama yapar. 35mm il 50mm ile arasındaki fark pek anlatılmaz yaşanır cinsten. 35mm sizin gövde ile birleştiğinde hemen hemen gözünüzün görme açısı gibi bir genişlikte çekmenizi sağlar. 50mm ise daha net olarak gördüğünüz alanı kapsar. yani açı daralır ve ortadaki alan kalır sadece. daha yakınlaşmış olur. kullanım yerinize göre belirlemeniz lazım ihtiyacınızı.

Peki siz hangisini alırdınız 35 mm yoksa 50 mm mi :)? Ben pek bilmiyorum yani bu lens alırsam hangi fotoğraf çekimleri için uygundur :)?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

34 dakika önce, Ahmet Işkın yazdı:

Peki siz hangisini alırdınız 35 mm yoksa 50 mm mi :)? Ben pek bilmiyorum yani bu lens alırsam hangi fotoğraf çekimleri için uygundur :)?

kişisel durumlar ön plana çıkar bu durumda. ben 35mm in açısını ve renklerini daha çok seviyorum 50mm e nazaran. bana açısı daha dar geliyor 50mm in. 35mm ile evde restoranda vb iç mekanlarda çok daha rahat fotoğraf çekebiliyorum. topluluk fotoğrafı için daha az geri çekilmem gerekiyor. portre için bile uygun. en azından çok az dokunuşla geniş açı distorsiyonunun önüne geçebiliyorsun. 50mm benim hiç işime yaramadı. ama herkes 50mm illa olmalı der. 50mm in bana göre tek artısı odak hızı. 35mm için bazen çift yarım deklanşör ile odak yapmak gerekebiliyor ama o da mühim değil. daha çok ne çekmek istiyorsun ve ne çekiyorsun ona göre söyleyelim. çekilmiş fotoğraflara bakarsan da genelde ne çek,ilmek için kullanılıyor anlarsın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, neehot yazdı:

kişisel durumlar ön plana çıkar bu durumda. ben 35mm in açısını ve renklerini daha çok seviyorum 50mm e nazaran. bana açısı daha dar geliyor 50mm in. 35mm ile evde restoranda vb iç mekanlarda çok daha rahat fotoğraf çekebiliyorum. topluluk fotoğrafı için daha az geri çekilmem gerekiyor. portre için bile uygun. en azından çok az dokunuşla geniş açı distorsiyonunun önüne geçebiliyorsun. 50mm benim hiç işime yaramadı. ama herkes 50mm illa olmalı der. 50mm in bana göre tek artısı odak hızı. 35mm için bazen çift yarım deklanşör ile odak yapmak gerekebiliyor ama o da mühim değil. daha çok ne çekmek istiyorsun ve ne çekiyorsun ona göre söyleyelim. çekilmiş fotoğraflara bakarsan da genelde ne çek,ilmek için kullanılıyor anlarsın.

şu lens nasıl peki 

TAMRON AF 70-300mm F/4-5,6 Di LD Telezoom Objektiv für Nikon AF , 70 mm - 300 mm , f/4-5.6 bu lens 397 liraya geliyor 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon d7200 almayı düşünüyorum bende. Ama sadece gövde olarak. 

Elimde olan objektifler 18-55 ve 55-200 

Sizlere sorum şu 

Objektif olarak 35 mm 1.8 mi

50 mm 1.8G mi

50 mm 1.8D mi 

almalıyım ? 

Birde 7200 aldıktan sonra objektif olarak D serisi objektifleri mi almalıyım? 

D ile G arasında sadece netleme motoru durumu mu var ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

35mm 1.8 de karar kıldım hadi hayırlısı bakalım 2.ci lensim bu olacak umarım doğru tercih olur 

türkiyede 1250 lira sıfırı 

fotoğraf dersime giren bir hocamla konuştum benim body de otomatik netleme sıkıntı yaratabilir filan dedi sizce öyle bir sorun olur mu ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 15.05.2017 at 22:35, ufuk tay yazdı:

Nikon d7200 almayı düşünüyorum bende. Ama sadece gövde olarak. 

Elimde olan objektifler 18-55 ve 55-200 

Sizlere sorum şu 

Objektif olarak 35 mm 1.8 mi

50 mm 1.8G mi

50 mm 1.8D mi 

almalıyım ? 

Birde 7200 aldıktan sonra objektif olarak D serisi objektifleri mi almalıyım? 

D ile G arasında sadece netleme motoru durumu mu var ?

almalı mıyım derken? istediğiniz lensi alabilirsiniz. d serisi lenslerde netleme motoru bulunmadığı için d7xxx serisinden sonraki makinelerde ototmatik netleme motoru makine içinde olduğu için sorun olmuyor ama g serisi de alabilirsiniz. 50mm veya 35mm sizin karar vermenize bağlı. şunu almalısın diye birşey yok. yani neden almalısın ki? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 15.05.2017 at 21:35, Ahmet Işkın yazdı:

şu lens nasıl peki 

TAMRON AF 70-300mm F/4-5,6 Di LD Telezoom Objektiv für Nikon AF , 70 mm - 300 mm , f/4-5.6 bu lens 397 liraya geliyor 

ne amaçlı alacaksınız bu lensi? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 15.05.2017 at 23:31, Ahmet Işkın yazdı:

35mm 1.8 de karar kıldım hadi hayırlısı bakalım 2.ci lensim bu olacak umarım doğru tercih olur 

fotoğraf dersime giren bir hocamla konuştum benim body de otomatik netleme sıkıntı yaratabilir filan dedi sizce öyle bir sorun olur mu ? 

hayırlısı olsun. 35mm 1.8g ise aldığınız makinenizde ne gibi bir netleme problemi oluşturuyormuş lens? bazen tam netleme yapamıyor, kronik bir problem ama o da 10 çekimde 1 taneye falan denk geliyor ki alışkanlıklarla onun da üstesinden geliyorsunuz. çift yarım deklanşör yaparsanız netlemede sorun olmuyor ve alışkanlıkla hızlı bir şekilde netleme yapıyorsunuz. doğru tercih derken? çok muallakta sorular bunlar. neye göre doğru tercih? bir spor müsabakası çekecekseniz tribünden doğru tercih olmaz. macro çekecekseniz de doğru tercih olmaz. genel çekim, bokeh çekimler, sokak fotoğrafçılığı bir nebze, portre bir nebze doğru seçim olur. beklentinizi çok yüksek tutmayın çünkü iş lenste değil sizin gözünüzde bitiyor. neyi çekmek istiyorsunuz da çekemiyorsunuz? neden yeni bir lense ihtiyaç duyuyorsunuz? elinizdeki lensin nesinden memnun değilsiniz? yeni lensinizden ne bekliyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 15.05.2017 at 22:31, Ahmet Işkın yazdı:

@neehot çok güzel açıklamış, benim konuyu da çok güzel aydınlatmış. 35mm yaklaşık 1 yıldır tek objektif olarak kullandım ve hiç ikinci objektif arayışım olmadı, genelde çiçek manzara kedi falan çekerim, iş icabı bazı davetlerde de yanımda götürürüm iç mekanda açısı oldukça işe yarıyor. Benim kanım 35mm 2.8 diyaframda çok keskin sonuç veren bir objektif, sunduğu açı da çok güzel bir iki adım geri gidip boy, biraz yakınlaşıp portre çekebiliyorsunuz şu ana kadar hiç ca sorunu yada netleme problemi yaşamadım, oysa daha önce kullandığım 85mm de çok fazla ca sorunu yaşayıp ne varsa sende var diyip o minik 35mm objektifi kullandım. 30cm den çekilen çiçek böcekleride kırpınca az da olsa makro havası verir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.