İçeriğe git

Manuel odaklanma hk.

l_uysal

Recommended Posts

Merhaba,

Kullandığım makinada ve lenste manuel/auto odaklanma modları var. Manuel odaklanma yaparken yalnızca lensteki seçimi değiştirmem yeterli mi? Ayrıca odaklanmayı kadrajı yaptıktan sonra makinadaki yakınlaştırma düğmesine basarak odaklanmak istediğim alanı netleştirip, sonra pozlamayı ayarlayıp yapıyorum. Yaptığım işlem doğrumudur, farklı bir öneriniz olur mu? Teşekkürler şimdiden...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@Levent Uysal bey,

Lensinizdeki seçimi değiştirmeniz yeterli.

Ancak makinenizdeki ayar hala otomatik netlemede kaldığından lensinize netleme yapması için elektriksel sinyaller göndermeye devam edebilir. Bu da gereksiz yere batarya ömründen harcamak anlamına gelir. O nedenle bu gibi durumlarda ben mutlaka makine ayarımı da manuel AF moduna alırım.

Odaklama için yaptığınız metod doğru. Bu işlemi elbette ki canlı ön izleme (Live view) modunda yapacaksınız. Netleyeceğiniz noktaya yakınlaşıp, ardından manuel olarak lensten netleme ince ayarını yapacaksınız ve ayarını hiç bozmadan çekimi gerçekleştireceksiniz. Bir üçayak (tripod) ve uzaktan kumanda kullanmak faydalı olacaktır. Bu durumda lensinizde VR özelliği varsa ve açıksa kapatmak faydalı olacaktır.

NOT: Üçayak kullanırsanız, makinenizdeki "d10: Pozlama gecikme modu" özelliğini kullanmayı deneyin. Türkçe kullanım kılavuzunuzun 231. sayfasına göz atabilirsiniz. Makinenizdeki olası titreşimleri bu yöntemle yok edebilir, çok net sonuçlar alırsınız. Bu mod ile birlikte zamanlayıcıyı da 10sn gibi ayarlarsanız netliğiniz garanti olacaktır.

Saygılar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
4 saat önce, Levent Uysal yazdı:

sayın Sebahattin bey, bir kaç soruma oldukça detay ve anlaşılır yanıtlar verdiniz. forum kullanıcılarına olan desteğinizden dolayı teşekkür etmek isterim. teşekkürler.

Ne demek, bildiğim bir konuysa bundan zevk duyarım.

Yurtdışında olduğumdan gecikmeli cevap verebiliyorum. 

Nazik sözleriniz için ben teşekkür ederim.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Merhaba arkadaşlar nikon D 7200 makinemde S modunda F3. 5 şeklinde surekli yanip yanip sonuyor. Artı eksi kadrani hep eksi yönünde ve bu modda resim cekince simsiyah ekran geliyor... Benzer sıkıntı M modunda da var LÜTFEN YARDIM BEKLIYORUM.. 2 Yeşil tusa 2 saniye basili tuttuk fayda etmedi..lensi cikartip taktik gene ayni

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

28 dakika önce, Tarık ışık yazdı:

Merhaba arkadaşlar nikon D 7200 makinemde S modunda F3. 5 şeklinde surekli yanip yanip sonuyor. Artı eksi kadrani hep eksi yönünde ve bu modda resim cekince simsiyah ekran geliyor... Benzer sıkıntı M modunda da var LÜTFEN YARDIM BEKLIYORUM.. 2 Yeşil tusa 2 saniye basili tuttuk fayda etmedi..lensi cikartip taktik gene ayni

"F değerini daha fazla açamayacağım lütfen enstantane hızını düşür çünkü ışık yetersiz" diyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyla bağlantılı üstatlara bir sorum daha olacak:

Manuel ayarlar haricinde silüet çekimi yaparken aydınlık alana merkezi nokta ile odaklama yapıp sonrasında kadrajı istediğim alana getirerek çekim yapıyorum. Manuel ayarlarda ise netliği kendimiz ayarlıyoruz. Işık ölçümünü yine aynı mantık ile mi yapmalıyız ?(birde önceki ayarlarda merkez tek noktadan ölçüm yapıyordum, manuel ayarlara alınca netleme noktası veya ölçüm metodunu değiştiremedim) konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@Levent Uysal bey,

Silüet çekiminde şu sırayı takip etmekte fayda var;

- Aydınlık alana gelin ve öncelikle pozlamayı kilitleyin, yani AE/AF düğmesine basın,

- Ardından model/nesne (karanlık çıkmasını istediğiniz neyse) üzerine gelin, netleyin ve fotoğrafı çekin.

Eğer sizin dediğiniz gibi; önce modeli netleyip, ardından kadraj değiştirip çekim yaparsanız, makineniz pozlama ayarlarını modelinize göre yani karanlık alana göre yapacaktır. Dolayısıyla modeliniz aydınlık çıkacak, ama aydınlık tabir ettiğiniz alan ise patlayacaktır.

Saygılar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba,

slüet çekiminde dediğiniz gibi denemeleri yapacağım. Yalnız asıl merak ettiğim; slüet çekerken otomatik odaklama modunda aydınlık alanı odaklayıp (ışık ölçümlerini makinaya yaptırıp) sonrasında kadrajımı yaparak çekimi yapıyorum.

Fakat manuel netlemede yani netlemeyi benim yaptığım zaman, makine ışığın neye göre ayarlıyor onu anlayamadım. Genelde manuel netlemelerde resimlerim az pozlanmış oluyor, sistemi tam öğrenip doğru çekimleri yapmam için bilgilerinize ihtiyacım var.

şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben manuel modda otomatik focus ile deneme yanılma yöntemini kullanıyorum. raw çektiğim için sonrasında pozlama ile de oynayabiliyorum rahat oluyor. makine ayarlarına değil de çektiğin fotoğrafa bak kısacası.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Kullandığımız makineler pozlama ölçümünü, pozlama ölçüm modunuza göre yapar.

Genel olarak 3 çeşit pozlama ölçüm metodu vardır ("AF" noktası seçimi yani netleme noktası seçimi ile karıştırmayın):

1. Matris ölçümFotoğraf makinesi, çerçevenin geniş bir alanını ölçer ve pozlamayı ton dağılımına, renge, kompozisyona ve mesafe bilgisine göre ayarlar
  2. Merkez ağırlıklı ölçümFotoğraf makinesi tüm çerçeveyi ölçer ancak en büyük ağırlığı pozlamayı aldığınız noktaya, merkez alana verir
  3. Nokta (Spot) ölçümFotoğraf makinesi, çapı 4 mm olan daireyi ölçer (çerçevenin yaklaşık %1,5’i). Daire, geçerli netleme noktası üzerinde ortalanır.

Manuel netleme kullanarak silüet çekecekseniz eğer (neden manuel netleme? o ayrı bir soru tabi);

Ben olsam şöyle yapardım:

a)- Makinemi "A" Diyafram öncelikli çekim moduna alırım ve diyaframı ayarlarım (örnek f/5.6)

b)- Tek nokta AF seçerim ve makinemi gökyüzüne yönlendirip deklanşöre yarım basarım,

c)- Makinemim verdiği Perde hızını aklımda tutarım ya da not ederim (örnek 1/1250sn).

d)- Ardından "M" manuel çekim moduna geçerim, diyaframı f/5.6 ve perde hızını 1/1250sn ayarlarım (zaten değişmemiş olacaktır).

e)- Kadrajımı belirlerim,

f)- Lensimi manuel netlemeye ayarlarım,

g)- Netlememi yaparım,

h)- Hiç bozmadan çekimi yaparım.

Manuel netleme değilde AF ile yapacaksanız, yukarıdaki işlemlerin aynı sırada takip edin "f" seçeneğini atlayın.

Bu metod ile çekimde sorun olmaması gerekir.

Bu metodla yaptığınız çekimlerde sizin fotoğraflarınız genellikle az pozlanmış oluyorsa bunun birkaç nedeni olabilir;

1. Pozlama ölçüm metodunuz "Matris" ya da "Merkez ağırlıklı" olarak seçilmiş olabilir. Spot (nokta) ölçümü deneyin ve ölçümü en parlak yerden alın. 
  2. Pozlama telafisi vardır. Pozlama telafisi ayarınızı kontrol edin (-EV pozlama olmasın, 0 "Sıfır" olmalı)

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
7 saat önce, Tarık ışık yazdı:

@Sebahattin Demir arthenos.com takip ediyorum. Sebahattin Bey sayenizde but çok şey ogrendim, öğrenmeye de devam ediyorum... TEŞEKKÜRLER 

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Blog ile ilgili çalışmalarım devam ediyor, henüz geliştirme aşamasındayım.

Yani resmen açmadım, içerikleri tamamlamam gerek bunun için. 

Sanırım 1 ay içinde gerçek halini alır.

Saygılar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Sebahattin Demir yazdı:

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Blog ile ilgili çalışmalarım devam ediyor, henüz geliştirme aşamasındayım.

Yani resmen açmadım, içerikleri tamamlamam gerek bunun için. 

Sanırım 1 ay içinde gerçek halini alır.

Saygılar. 

Fotoğraf severler olarak sabırsızlıkla bekliyoruz. Emeklerinize sağlık 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.