İçeriğe git

Nikon 24-70 İle Çay keyfi :)

Recommended Posts

Nikon'la çay keyfi bir başka olsa gerek :) 24-70 ile 70-200 lens'lerden yapılmış güzel eglenceli oyuncaklar :)

post-1-0-41771100-1323874024_thumb.jpg post-1-0-96664400-1323874024_thumb.jpg post-1-0-77016700-1323874025_thumb.jpg post-1-0-80175400-1323874026_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24-70 ini kullanıyorum, ama sadece kalemlik olarak :)

Yani o kadar kalitesiz ki, dışındaki boyalar soyulmaya başladı, içindeki termosvari metalin kokusu hala gitmedi falan falan...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kalitesiz konusunda haklı olabilirsiniz evet seri üretim ve ucuzluk acısından dandik yapıyorlar hep

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hmm, bayağı yükselmiş fiyatlar desenize. Ben yaklaşık 1,5 yıl önce almıştım bu 24-70 mm Nano modelini, 19 dolar idi ama, şimdi sizin söylediğiniz fiyatlar çok yüksek doğrusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24-70 nanonun orjinalininde bunlardan kalır yanı yok.. Nikon un yeni G serisi lensler gerçekten hem tipsiz hemde eski lenslere göre daha adi yapılıyor..

Hayyamda kaç yıllık 28-70 ler var hala taş gibi lastikleri sapasağlamdı.. Perti çıkmış çok 24-70 vardı.. hatta biri 4 aylık yavaştan kaymış lastiği falan..

Bir seminerde Nikon standında yeni 70-200 VR II vardı.. Onunda en öndeki lastiği çıkmıştı.. Yetkiliye sordum. Bu nasıl bir demo kullanışı diye.. "yeni lensler maalesef böyle bizde şikayetciyiz" dedi..

Yeni aldığım 24-85 de de sorun yapıyordu. Lastiği hemen çıkardım altına çift taraflı ince bant yapıştırdım tekrar taktım sorun yok.. Bence bollaşmasını beklemeden bunu yapmak lazım..

Zeiss , VL gibi markalara biraz hak veriyorum.. Bugün bir zeiss lensi bozmanız imkansız.. 150 yıl sonra kullanmanız olası..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu şikayeti ilk kez duymuyorum. Ancak burda kendi tecrübemi aktarmak isterim, belki bir sonuç çıkarabiliriz:

Bundan yaklaşık 2 yıl önce 2 adet 24-70 mm Nano 1 ay arayla satın aldım, bir tanesi TR'de yaşayan kardeşim içindi. Yine aynı tarihlerde 1 adet de 70-200 mm VRII Nano satın aldım. Ben NL'de yaşıyorum ve hava sıcaklığı burada doğal olarak TR'ye göre oldukça düşük, ama nem oranı ise yüksek sayılabilir. Her iki lensi farklı 3 gövdede kullanıyorum, yaz tatillerinde ise TR'ye yanımda getirip orada da kullanıyorum, yani o ısıyı da hissediyor lensler birkaç haftalığına da olsa.

Bugün benim lenslerim ilk günkü gibi tertemiz, hiçbir lastik bollaşması ya da başka bir emare yok. Ama TR'de kardeşimin kullandığı lenste sizin bahsettiğiniz durum yeni yeni kendini göstermeye başlamış.

Bir de bu şikayeti ben sadece 24-70'te duydum, 70-200 de hiç rastlamadım. Ve 24-70 için yeni ama orjinal lastik sipariş edildiğinde gelen lastik üzerindekinden daha kaliteli diye bir duyum da aldım, yani artık o bollaşma oluşmuyor diyorlar. Buradaki bollaşmaya sebeplerinden biri de insan tenindeki nem-ter, bunun içinde bulunan moleküller, ne kadar çözücü bir güce sahip olduğunu evinizde kullandığınız tv kumandasının tuş takımı altına bakarak görebilirsiniz.

Acaba belli bir seriye kadar lastiğin kalitesinde sıkıntı olabilir mi? Ya da lastik belli bir ısıya kadar performansını koruyabiliyor, bu bir üretim hatası olabilir mi? Sizin bu sıkıntıyı bütün lenslere yaymanız, genel manada G serisi lenslerin gövdelerinin dayanıklılığının yetersiz olduğunu söylemeniz bence tamamen başka bir tartışma konusu olabilir. çünkü, lensim ile fotoğraf çekerim, hava şartlarına, çekim anındaki şartlara mukavemetli olması yeterlidir, ama bir Zeiss gibi lensimle çivi çakabilmek gibi bir ihtiyacım yok. O halde, lazım olmayan bir özelliği yani dayanıklılığı lensime dahil edip fiyatının yüksek olmasını istemem. çünkü bir lensin, iyi bir lensin kullanma süresi yaklaşık 20-30 yıldır, bu periyod içinde bir kaç kez bakım, temizlik görmesi de gerekebilir. Sonrasında profesyoneller lenslerini genelde değiştirirler, günün modern lenslerine mecburen yönelirler. Yani 150 yıllık bir lensi bugünün şartlarında profesyonel olarak kullanmak imkansızdır, ya da 150 yıl sonra kullanmak? Bu tür lensler sadece hobi amaçlı, çekim için (bu profesyonel bir çekim bile olsa) bol zamanı olan insanlar tarafından kullanılıyor. Ama bahsettiğiniz dizayn hatası olarak kendini gösteriyorsa orada sizinle hemfikirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de ki hava şartlarında fark edebilir ama TR çok sıcak bir ülke değil .. En azından ekvator ülkeleri gibi ya da nemde zirve yapan bir ülke değil.. Bende 1700 dolar etiketi olan bir üründe bunun göz ardı edilmemesi gerekirdi..

Dediğim sorun 24-70 lenste aşırı sıklıkla görülüyor.. Genel kullanımın fazla olmasından kaynaklı olabilir. Ama lastikte kendini belli ediyor. Hem ince , hem de yüzeye yapıştırılması çok kötü bir madde ile yapılıyor.. Hatta çoğu lenste yapıştırma yok bile..

Nikon da tek uyuz olduğum konu budur.. Aynı şey gövde lastikleri içinde geçerli..

G serisi lenslerin yapısı ve lastikleri genelde aynı.. O yüzden genelliyorum. Mesela 85mm leri göz önüne alalım.. Eski 85mm D ile şuan ki 85 G nin kasaları mesela..

Eski 85 D yi elimize aldığımızda daha yakışıklı daha kaliteli bir lens hissediyoruz. Evet bu kesinlikle pahalı bir objektif olmalı havası mevcut. üzerindeki kaplamanın bir işçiliği vardır. Dokusu vardır.. Bu doku kullanıma bağlı olarak parlama yaptığında lensi biraz daha düzgün gösterir.. Eski serilerin lastikleri zamanla gevşemez. Aksine sertleşirdi.. ter yada nemden aralarında beyaz tortu olurdu.. Şimdi bildiğiniz eriyor malzeme..

150 yıl meselesine gelince :) ;

Elbette hiç bir lensi 150 yıl kullanamayacağız. ömrümüz yetmeyecek çünkü :) Ama bir lensin sağlamlığı size hizmet ettiği sürece sizi güvende hissettiriyor.. Mesela 70-200 VR kullanırken ben AF u AF on tuşunda kullanıyorum.. Gereksiz yere VR mekanizmasını çalıştırmak istemiyorum.. İçindeki elektronik aksam beni uyuz ediyor. çünkü bir SWM arızası TR de en az 1000 TL den başlayacak biliyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Biraz saçma olacak ama 24-70 ile ilgili başka konu bulamadım buraya yazıyorum , bir zaman denk gelmiştim nikon 24-70 lerin zoom bileziğiyle ilgili bir kronik sorundan bahsedilmişti , bilenlerden acaba konuyla ilgili cevap alabilirmiyim ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz saçma olacak ama 24-70 ile ilgili başka konu bulamadım buraya yazıyorum , bir zaman denk gelmiştim nikon 24-70 lerin zoom bileziğiyle ilgili bir kronik sorundan bahsedilmişti , bilenlerden acaba konuyla ilgili cevap alabilirmiyim ?

Benim açtığım konuydu muhtemelen. Zoom halkasını çevirinde takılmalar vardı denediğim her iki nikon 24-70 f2.8G sıfır objektifte. Almaktan vazgeçip tamron 24-70 Vc aldım.

Nikon 24-70 bence güncellenmesi gereken bir objektif lastik sıkıntısı zoom problemi çok sık rastlanıyor.

https://www.google.com.tr/search?q=zoom+gringing&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=tr&client=safari#hl=tr&q=nikon+24-70+zoom+ring+grinding

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim açtığım konuydu muhtemelen. Zoom halkasını çevirinde takılmalar vardı denediğim her iki nikon 24-70 f2.8G sıfır objektifte. Almaktan vazgeçip tamron 24-70 Vc aldım.

Nikon 24-70 bence güncellenmesi gereken bir objektif lastik sıkıntısı zoom problemi çok sık rastlanıyor.

https://www.google.c...m+ring+grinding

Evet bende sizin olduğunu düşünüyordum ama emin olamadan soramadım , teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tehlikeli durum adam yanlisliikla gercek lense bosalrirsa cayi sakinca yaratsbilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.