İçeriğe git

D3300 kötü çekiyor yardım!!!

nzm smst

Recommended Posts

5 ay önce d3300 fotoğraf makinesi aldım.çocuğum spor yapıyor özellikle onu maçlarında çekebilmek için aldım.ama ben mi ayarlarını bozdum makinede mi bir sorun var bilmiyorum ama spor salonunda güzel çeken makine şimdi çok kötü çekiyor.koyu ,cansız ve net olmayan fotoğraflar.bana yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@nzm smst bey Makinenizi hangi modda kullanıyorsunuz. Af modu açık mı kapalı olma ihtimali var mı. Makineyi yere düşürdünüz mü. Bunları yazarsanız daha verimli olur. Ayrıca Kötü olan fotograflardan bir iki tane yüklerseniz daha yardımcı olunabilir. Makinenizin af swtich yerini kontrol etmenizi öneririm. Kapalı druma getirmiş olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Spor modunda makine enstanteneye öncelik verir. Enstantene de artinca iso degerleri de aynı sekilde atracaktir. Maineye max iso degeri vermis olabilirsiniz ( örn 1000 iso gibi). Mainenizin iso ayarlarina bir bakmanizi tavsiye ederim. İlk fotoğraf ile diger karanlik fotograflarin iso degerlerine bakın. Eğer hepsi ayni iso da ise isoyu sabitlemis olabilirsiniz. ilk fotoğrafta pozlama duzgun ama diğer fotograflarda pozlama hatasi var. İlk fotoğraf salonun o anki ışık makinenin enstantene ve lensinizin acik diyaframlı uyumlu olmasi ile dogru pozlama yapmış olabilir. Size tavsiyem iso enstantene diyafram kavramlarini ogrenip enstantene öncelikli modda deneme yapmaniz. Kendinize o anki druma gore enstantene ayarlayıp cekim yaparsaniz daha net fotograflar alabilirsiniz. Ayrıca spor fotograflarinda bana göre acik diyaframli resimler cok daha güzel fotograflar meydana geliyor. Açık diyafram ile de daha az iso kullanarak cok daha guzel fotograflar elde edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@nzm smst bey,

Bu çekimleri hangi objektif ile yapıyorsunuz?

Spor modunda enstantaneyi hangi değere ayarlıyorsunuz?

Fotoğraflarınızın mümkünse hepsi için, değilse en az bir tanesi için EXIF bilgilerini (diyafram, enstantane ve ISO) yazar mısınız?

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

objektif 18-55 af-p .... 1.,2. ve 3. resimde iso en yüksekteydi galiba.şu an auto da iso 3200.diğer resimlerde iso daha azdı ama kaçtı hatırlamıyorum.makineyi ve özelliklerini çok bilmiyorum.ayarların kaç olması gerekiyor.?.resim çekerken netleme yapıyorum seri çekim yapıyorum o kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@nzm smst merhaba,

O makine için bahsettiğiniz ISO değerleri yüksek, fotoğraflarınızdaki kumlanma bu sebeple oluşmuş.

Makinenin en iyi ayarı ne olmalıdır sorusundan önce aslında siz bence;

gibi temel konularda bilgilerinizi arttırmanız gerekiyor.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

spor mod otomatik bir moddur ve makine hangi spor dalı ile ilgilendiğinizi bilmediğinden ortalama bir enstantane değeri belirler 1/125 gibi ama sizin ne yapmak istediğinizi tam bilemez. mesela otomobil yarışı çekeceksiniz ve araçların durur gibi çıkmasını istiyorsunuz, o zaman bu hız yavaş kalır 1/1000 lere çıkmanız gerekir. bunun gibi bir sürü olayda makine yanılabilir bu sebeble manuel mod, enstantane öncelikli mod ( S ) işinizi daha iyi görür. oğlunuzun basket maçı için enstantane 1/100 bazı anlarda 1/80sn hız yeterli olacaktır. f değerini de en küçük değere getirirseniz isoyu 800 değerlerinde tutabilirsiniz. eğer makine ayarlarınızdan fotoğraf formatınızı raw+jpeg fine(L) yaparsanız daha sonra bilgisayarınızda photoshop cc ile çok basit 1-2 mouse hareketi ile raw işleyerek çok güzel kareler oluşturup bir sonraki maçlara daha fotoğraf çekme hevesi ile gidersiniz. raw ile karanlık çekmiş olduğunuz fotoğrafları minimum kumlanma ile oldukça aydınlık hale getirip prof. foto çekmiş gibi hissedersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@nzm smst bence 18 - 55 yaterli

Fakat daha fazla netlik canlılık ihtiyacı duyarsanız (örnek lens) ama dediğim gibi 18 - 55 yeterli

Hiç spor fotoğraçılığı yapmadım ama düğün, parti fotoğrafçısı oldum..

Bence siz en düşük f / 3.5 diyaframda ( " A " modunda ) ve 200 - 400 arası ISO ile kullanın

Benim düşüncem ile fotoğraf makinesinin enstantaneyi kendi ayarlaması bir artdır, buna görede siz eğer en açık diyaframı kullanırsanız fotoğraflardaki gerçekçilik ön planda olur, eğer ISO değeri fazla yükselirse (zaten yüklenen resimler bunu gösteriyor) fotoğraflarda noiseler oluşur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Yasin Korkmaz yazdı:

@nzm smst bence 18 - 55 yaterli

Fakat daha fazla netlik canlılık ihtiyacı duyarsanız (örnek lens) ama dediğim gibi 18 - 55 yeterli

Hiç spor fotoğraçılığı yapmadım ama düğün, parti fotoğrafçısı oldum..

Bence siz en düşük f / 3.5 diyaframda ( " A " modunda ) ve 200 - 400 arası ISO ile kullanın

Benim düşüncem ile fotoğraf makinesinin enstantaneyi kendi ayarlaması bir artdır, buna görede siz eğer en açık diyaframı kullanırsanız fotoğraflardaki gerçekçilik ön planda olur, eğer ISO değeri fazla yükselirse (zaten yüklenen resimler bunu gösteriyor) fotoğraflarda noiseler oluşur

yalnız bu dediğiniz ayarlarda eğer ışık yetersiz gelirse makine enstantaneyi 1/10sn lere kadar düşürebileceğinden elde çekimlerde titremenin dışında çekilen özneler hareketli olduğundan net çekim yapılması çok zor olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Aslında @Yasin Korkmaz beyin dediği yanlış değil. Ben de eğer açık havada bol ışıklı bir ortamda aksiyon çekiyorsam "S" modu yerine "A" modunda çekim yaparım. Çünkü hepimizin bildiği gibi spor çekimleri açık diyaframla çok daha etkileyici oluyor. Benim lenslerim genelde f/2.8 sabit diyaframlı lenslerdir. Eğer "S" modunda enstantaneyi örneğin 1/500sn ayarlarsam ve ortam bol ışıklı ise makinem diyaframı kısma eğilimine gidecek, belki de f/6, f/8'e kadar kısabilecektir. Bu da benim işime hiç gelmez. Bu gibi durumlarda perde hızını kontrol ederek diyaframa hükmetmeyi tercih ederim. Hava bulutlu ise, bu durumlarda Otomatik ISO'ya geçmeyi de ihmal etmem. 

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler @Sebahattin Demir bey

@neehot ( cengiz bey sanırım ) dediğiniz doğru, fakat bahsi geçen yer basketbol sahası, bence doğal veya gelen ışık hızlı çekim için mümkün olacak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraflarda çok kumlama (nois) var. Bu genelde yüksek iso ile çekilen fotoğrflarda elde edilen bir durum. İlk önce enstantane, diyafra, iso gibi konuları araştırınız. 

Fotoğrafçılıkta Enstantane Kavramı

Asa (ISO) Duyarlılığı

https://www.turknikon.com/diyafram-nedir-ve-fotografi-nasil-etkiler-144

Bu konuları incelemenizi tavsiye ediyorum.

Daha sonra fotoğraf makinenizin kullanım kılavuzunu iyice okumanız net fotoğraf çekmenize olanak tanıyacaktır.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.