İçeriğe git

D750 fotoğraflarında gölgelenme problemi.

Yasin Duran

Recommended Posts

D750 makinemi En son 2 ay önce kullanıp çantasına koymuştum.  O günden beri makinemi çantasından çıkarmadım, düşürmedim veya bildiğim herhangi darbe almadı. Bugün fotoğrafların üzerinde aşağıdaki gibi bir gölge var. Sanki sensörün önünde bir cisim var gibi. Vizörden bakınca problem yokken live modda da aynı fotoğraflardaki gibi gölge mevcut. Lensi değiştirdim, pili çıkartıp taktım,  otomatik modda denedim,  aynayı kaldır seçeneğini uyguladım sonuç değişmedi. Bunun hakkında bir fikri olan var mıdır? Teşekkürler 

DSC_1897.JPG

DSC_1911.JPG

IMG-20180122-WA0005.jpeg

- Yasin Duran tarafından düzenlendi
Başlık
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lensi çıkartıp elinizde perdeye bakın yukarıda veya aşağıda takılı kalmışmı ? veya lens yokken manuel modda çekim yapın bakın perde kalkıp inmesinde bir problem varmı liveview modda yine aynı şekikde sensör perdelerinin açılmasında bir problem varmı ? Bunlarda bir problem yoksa makinanız darbe almış olabilir son attığınız fotoğrafda lcd ekranın kenalarında olan durum lcd ekran akmış gibi bir problem var sanki. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Kemal Öztürk Turkoy yazdı:

Lensi çıkartıp elinizde perdeye bakın yukarıda veya aşağıda takılı kalmışmı ? veya lens yokken manuel modda çekim yapın bakın perde kalkıp inmesinde bir problem varmı liveview modda yine aynı şekikde sensör perdelerinin açılmasında bir problem varmı ? Bunlarda bir problem yoksa makinanız darbe almış olabilir son attığınız fotoğrafda lcd ekranın kenalarında olan durum lcd ekran akmış gibi bir problem var sanki. 

Kemal Bey Lcd ekranda herhangi bir sorun yok. Fotoğraflarda görünen (tamamını aydınlık olarak düşünürsek)  ışıklı bölgelerden hariç kalan karanlık alan, sensörün önünü kapatan bir cisim gibi. Şu an yaşadığım şehirde değilim.  Cihazı satın almamda yardımcı olan eleman ya sensör ya da ayna hatası dedi fotolara bakarak. Bu hafta sonu dönünce servise yollayalım dedi. Sizin tavsiyeniz lensi çıkarıp denedim ayna fotoğraf çekerken yerinden oynamıyor. Lcd ekranın görüntüsü aşağıdaki şekilde.  İlginiz için teşekkür ederim. Garantili olmayan bir ürün umarım çok büyük bir problemi yoktur :(

Screenshot_2018-01-23-10-39-59-087_com.miui.gallery.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dediğiniz gibi ihtimalleri saydım ben ancak yaptığınız test'de fotoğraf çekerken ayna yukarı kalkmıyorsa tamam sorun belli aynadan problem var çekimde yaptığınızda aynanın yukarı kalkıp perdelerin açılması gerekiyor sırayla kalkmıyorsa sizin liveview de gördüğünüzde ayna işte. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Kemal Öztürk Turkoy yazdı:

Dediğiniz gibi ihtimalleri saydım ben ancak yaptığınız test'de fotoğraf çekerken ayna yukarı kalkmıyorsa tamam sorun belli aynadan problem var çekimde yaptığınızda aynanın yukarı kalkıp perdelerin açılması gerekiyor sırayla kalkmıyorsa sizin liveview de gördüğünüzde ayna işte. 

Makineye o kadar da dikkat ediyordum ki Sakınan göze çöp batarmış misali.  Bu arıza tamir olur ve sonrasında problem yaşar mıyım? Antalyadayım şu an burada yetkili servis var mıdır? Kafamda deli sorular Tüm keyfim kaçtı resmen 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İşe yarama olasılığı çok çok düşük olsa da; menüden, sensör temizliği için aynayı kaldırma seçeneğini bulup çalıştırın. İşe yaraması için de dua edin. Belki basit bir takılmadır, düzelebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Yasin Duran yazdı:

Makineye o kadar da dikkat ediyordum ki Sakınan göze çöp batarmış misali.  Bu arıza tamir olur ve sonrasında problem yaşar mıyım? Antalyadayım şu an burada yetkili servis var mıdır? Kafamda deli sorular Tüm keyfim kaçtı resmen 

Çok büyütülecek bir durum degil ve tamir sonrasında yine sıkıntı yaşatacak bir durum değil ayna problemi kafanıza takmayın mekanik bir problem. Azda olsa eliniz yaktın ise elinzle aynayı kendiniz kaldırıp takılan kısım varmı diye kontrol edin belki işe yarayacaktır. 

Sensör temizliği ile ilgisi yok o sensörü titreterek tozların gitmesini sağlar sadece. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Sensör temizliği ile ilgisi yok o sensörü titreterek tozların gitmesini sağlar sadece."

Sensör temizliğinden değil aynanın kalkmaya zorlanmasından söz ettim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, myasar yazdı:

"Sensör temizliği ile ilgisi yok o sensörü titreterek tozların gitmesini sağlar sadece."

Sensör temizliğinden değil aynanın kalkmaya zorlanmasından söz ettim.

Yazınızın devamını görmedim sadece o kısmı görünce mobil uygulamadan yazıyorum pardon. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Kemal Öztürk Turkoy yazdı:

Çok büyütülecek bir durum degil ve tamir sonrasında yine sıkıntı yaşatacak bir durum değil ayna problemi kafanıza takmayın mekanik bir problem. Azda olsa eliniz yaktın ise elinzle aynayı kendiniz kaldırıp takılan kısım varmı diye kontrol edin belki işe yarayacaktır. 

Sensör temizliği ile ilgisi yok o sensörü titreterek tozların gitmesini sağlar sadece. 

El yatkınlığım var ama bilmediğim şeylere dokunmam ki böyle hassas şeylere hiç. Makine menüsünden Ayna kaldırma ve sensör temizliği seçeneğini denedim  düzelmedi.  İlginiz için çok teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Bu sorunla ilgili süreci anlatmak istiyorum.  Cihazı,  Kayseri'de satın aldığım kişi İstanbul'daki satıcı ile görüşüp yolladı. Makine onlara ulaşır ulaşmaz kontrol edip denemişler.  Herhangi bir sorun yok cihaz sorunsuz çalışıyor dendi. Hatta video çekip yolladılar. Gerçektende makine  Sorunsuz çalışıyordu.  Çok enteresan bir durum. Makinede tamir gerektirecek bir durumun olmaması benim için harika tabiki. Ama o problemin hala neden kaynaklandığını bilmiyorum.

Sonuç olarak  Fotoğraf makinem dün geldi.

Muhtemelen mekanik problem kargoda sallana sallana düzeldi.  Ya da makine İstanbul havası almak istedi ;-) 

İlginiz için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.