İçeriğe git

Capture nx2 ile nef dosya açma sorunu

Recommended Posts

Herkese merhaba,

Bilgisayarıma Nikon Capture NX2'nin son sürümü olan 2.4.7 yükledim. Ayrıca NEF Codec'in son sürümü de yüklü.

Ancak Nikon D7200 ile çektiğim NEF uzantılı dosyaları açarken "Cannot Load File c:\....\DSC_00001.NEF" diye hata alıyorum.

Daha önce D90 ile çektiğim NEF dosyalarını ise sorunsuz açıyor.

Daha önce bu sorunla karşılaşan, yada çözümünü bilen arkadaşlarımın yardımını bekliyorum.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@ÖNER BÜYÜKYILDIZ bey,

Nikon Capture NX2 uygulamasının yerini Capture NX-D uygulaması aldı.

Bildiğim kadarıyla Capture NX2 D7200 RAW dosyalarını arada bir dönüştürücü kullanmadan desteklemiyor.

Capture NX-D yüklerseniz probleminiz düzelir.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Sebahattin Demir bey

Dediğiniz gibi Capture NX-D uygulamasını yüklediğimde RAW dosyasını sorunsuz açtı, ve yine dediğiniz gibi Capture NX-D içerisinden Capture NX2'ye gönderdiğimde Capture NX-2'de de sorunsuz açıldı NEF dosyası. D90'ın NEF dosyasını direk açıyorken D7200'ün NEF dosyasını böyle dolaylı açmasının sebebini anlamamış olsamda sorun çözüldü diyebiliriz.

Her iki NEF dosyasını kıyasladığımda verileri tamamen aynı. Sanırım Nikon Capture NX2'nin yazılımını sonlandırdığı için kullanıcıları NX-D'ye yönlendirmek adına böyle bir yol izlemiş.

Yardımınız için teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.