İçeriğe git

Vizörden baktığım zaman: leke ve çizikler görünüyor (d5600)

Uguremre

Recommended Posts

Öncelikle merhaba sevili NikonTürk ailesi. yaklaşık olarak 1 yıldır Nikon D5600 kullanıyorum ve ilk makinam. fotoğraf çekmeyi daha yeni yeni öğreniyorum diyebilirim. Neyse fazla Uzatmayayım.

Fotoğraf makinema genel bir temizlik yaptıktan sonra 20 adet fotoğrafı sorunsuz çektikten sonra bu sabah manzara fotoğrafı çektikten sonra vizöre dikkat ettiğimde; kırığa benzer çizik ve lekeler olduğunu fark ettim ve resmen sabah sabah dünyam başıma yıkıldı.

sorun nedir ve nasıl bir çözüm bulabilirim? görüş ve önerilerinizi bekliyorum. şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Uguremre bey öncelikle geçmiş olsun.

Genel bir temizlik derken neyi kastediyorsunuz acaba, makinanın sensör, ayna yada focus screen kısmını sildiniz mi?

Eğer böyle bir şey yaptıysanız ya çizilmesine yada leke oluşmasına sebep olmuş olabilirsiniz.

Gördüğünüz kırık yada çizik çektiğiniz fotoğraflara yansıyorsa sorun sensördedir, fotoğraflara yansımıyorsa ayna yada focus screen'dedir.

Focus screen çiziği sıklıkla görülen ve 200-250 tl'ye değiştirilerek düzeltilebilen bir sorun bildiğim kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus screen aynanın üst tarafında bulunan beyaz yarı saydam kısımdır. Bazen buradaki çizik yada lekeler aynaya yansıdığı için sorun burda mı aynada mı anlamak zor olabilir. Öncelikle sorunun hangisinde olduğunu ve leke mi yoksa çizik mi olduğunu anlamaya çalışın. Umarım yetkili bir serviste basit bir temizlikle düzelir. 

Bu arada çok zaruri değilse piyasada satılan basit pompa yada temizlik malzemeleri ile makinaya müdahale etmeyi çok önermiyorum. Keşke sizde hiç ellemeseydiniz iç kısımları.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.