İçeriğe git

Gece cekimi

Recommended Posts

ne çekeceksiniz? nerede çekeceksiniz? ne tür lensleriniz var? ne gibi extra ekipmanınız var? iso, diyafram, enstantane üçlüsünü kullanmayı biliyor musunuz? fotoğrafı hangi modda çekiyorsunuz? fotoğrafı hangi dosya formatında çekiyorsunuz? çektiğiniz fotoğrafı düzenlemeyi ne kadar biliyorsunuz? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, neehot yazdı:

ne çekeceksiniz? nerede çekeceksiniz? ne tür lensleriniz var? ne gibi extra ekipmanınız var? iso, diyafram, enstantane üçlüsünü kullanmayı biliyor musunuz? fotoğrafı hangi modda çekiyorsunuz? fotoğrafı hangi dosya formatında çekiyorsunuz? çektiğiniz fotoğrafı düzenlemeyi ne kadar biliyorsunuz? 

ISO , Diyafram ,Ens , Tripod dışında diğerlerinin pek bir önemi olmasa gerek.  Sonuçta bu soruyu soran bir amatör fotoğrafçının uzun pozlama için herşeyi bilmesine gerek yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Zehra Karasahin yazdı:

Iyi gunler, yeni basladim nikon D3400 ile. Gece cekimlerim en guzel nasil yapabilirim? 

Makinanızı sabitleyin.

ISO ayarınızı 100 'e fixleyin.

Makinanızın Timer'nı ayarlayıp çekim yapın.

M Modda Ens. ve diyafram ayarlarını pozlama düzgün oluncaya kadar değiştirip denemeler yapın.

Edindiğiniz tecrübeler daha sonraki çekimlerde dahada gelişecek ; uzun pozlamanın ne olduğu kafanızda dahada canlanacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 dakika önce, Recep YAZICI yazdı:

ISO , Diyafram ,Ens , Tripod dışında diğerlerinin pek bir önemi olmasa gerek.  Sonuçta bu soruyu soran bir amatör fotoğrafçının uzun pozlama için herşeyi bilmesine gerek yok

belki yıldız pozlaması yapacak diye düşündüm veya flaşlı uzun pozlama yapacak. hadi diyelim ki elde çekim yapması lazım, uzun pozlama yapmadan bir portre çekecek ama istediği gibi çekemiyor, belki bunu soruyor. belki bir kiliseyi gece ziyaret etti, fotoğraf çekti ama istediği gibi bir sonuç alamadı. belki denizde vapur ve ışıklarını çekmek istedi ya da güzel bir treni seferdeyken çekmek istiyor. belki tripodu yok ya da elde çekim yapmak zorunda kalıyor. bunlar amatörlerin sıkça karşılaştıkları sorunlar ama hepsinin cevabı farklı. ben soruyu sadeleştirmek amaçlı yönlendirme soruları sormuştum, elbette herşeyi bilmesine gerek yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 dakika önce, Recep YAZICI yazdı:

son olarak dosya formatının bence önemi var ve dosya formatına göre işleme bilgisi de önem kazanıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 dakika önce, neehot yazdı:

belki yıldız pozlaması yapacak diye düşündüm veya flaşlı uzun pozlama yapacak. hadi diyelim ki elde çekim yapması lazım, uzun pozlama yapmadan bir portre çekecek ama istediği gibi çekemiyor, belki bunu soruyor. belki bir kiliseyi gece ziyaret etti, fotoğraf çekti ama istediği gibi bir sonuç alamadı. belki denizde vapur ve ışıklarını çekmek istedi ya da güzel bir treni seferdeyken çekmek istiyor. belki tripodu yok ya da elde çekim yapmak zorunda kalıyor. bunlar amatörlerin sıkça karşılaştıkları sorunlar ama hepsinin cevabı farklı. ben soruyu sadeleştirmek amaçlı yönlendirme soruları sormuştum, elbette herşeyi bilmesine gerek yok. 

Zehra Karaşahin isimli üyenin sorusu " Iyi gunler, yeni basladim nikon D3400 ile. Gece cekimlerim en guzel nasil yapabilirim?  " 

Ok ??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 dakika önce, neehot yazdı:

son olarak dosya formatının bence önemi var ve dosya formatına göre işleme bilgisi de önem kazanıyor.

Dosya formatınında bir önemi yok. Nedeni zaten belli kullanıcı bu hobiye yeni başlamış. ISO,ENS,DIYAFRAM bilgisi ilk etap için yeterli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 dakika önce, Recep YAZICI yazdı:

Zehra Karaşahin isimli üyenin sorusu " Iyi gunler, yeni basladim nikon D3400 ile. Gece cekimlerim en guzel nasil yapabilirim?  " 

Ok ??

peki!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Zehra Karasahin yazdı:

@Recep YAZICI tesekkur ederim. Bunlarin hepsini makinamda nerelerden ayarliyabilirim? 

https://downloadcenter.nikonimglib.com/tr/products/330/D3400.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • Forum Editörü
15 saat önce, AlperErdem yazdı:

Arkadaşlar bu arada flashlı uzun pozlama nasl oluyor? İlk defa duyuyorum? Flashlı uzun pozlamayı açıklarmısınız.

Diyelim ki gece karanlık bir yerdesiniz. Arkanızda şehir ışıkları var, bulunduğunuz yer karanlık ve siz bir modeli / konuyu çekeceksiniz. Işık yetersiz olduğu için uzun pozlama yapmalısınız ama model o kadar süre kıpırdamadan duramaz. Flaş kullanıp çekseniz, model tamam ama arka plan tamamen karanlık çıkacak şehir ışıkları yok olacak.

İşte bu durumda flaşlı uzun pozlama tekniğine başvurursunuz.

• Kameranızı bir üçayak üzerine yerleştirirsiniz
  • Sonra kameranızı "A" Diyafram öncelikli moda alırsınız sanki şehir ışıklarını çekecek gibi sahneyi "Matris" ölçüm ile ölçersiniz. Diyelim ki f/5.6 diyaframda kameranız 2sn enstantane verdi, bunu not edersiniz.
  • Sonra kameranızı "M"anuel moda alırsınız ve diyaframı f/5.6, enstantaneyi 2sn ayarlarsınız.
  • Flaşınızı açarsınız, Kameranızda Flaş modları kısmından "Rear" Arka Perde Senk moduna ayarlarsınız.
  • Modeli yardımcı bir ışık ile ışıklandırıp ya Otomatik AF ile yada manuel olarak netlersiniz,
  • Deklanşöre basarsınız.

Kameranız pozlamayı başlatacak, 2sn pozlayacak, 2 saniyenin bitiminde flaş çakacak ve pozlamayı sonlandıracaktır.

Bu sayede, modeliniz aydınlanmış ve şehir ışıkları da pozlanmış olacaktır.

Hepsi bu :)

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sebahattin hocam çok teşekkür ederim.Motivasyonunuzu takdir ediyorum açıkcası.Bu dediğiniz tekniği bu akşam denemeyi düşünüyorum.Bu arada flash mod'larından "rear "arka perde modu ne işe yarıyor? Makine ne zamandır elimde bu konuyu hiç çözemedim açıkcası.Yani flash modlarını bilmiyorum.Artı flashlı çekim yaparken iso-enstantene-diyafram konusunu hala çözemedim.Enstantenenin flashlı çekimde bir etkisi oldugunu düşünmüyorum yalnızca diyafram etki yapıyor diye biliyorum.Yani denemelerimden bunu anladım.Birde flashlı çekimde iso değerini artırmanın bir anlamı yok değil mi?Biraz aydınlatırmısınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@AlperErdem bey,

Flaş Modlarında "Normal" çalışma modu dışında; Rear yani "Arka perde senk" ve Slow yani "Yavaş Senk" gibi seçenekler de vardır. 

• Rear "Arka perde senk" modunda, flaş açıkken, siz deklanşöre bastığınızda pozlama başlar, pozlama süresi bittiğinde perde kapanmadan önce flaş çakar ve pozlama sona erer. Yani flaş en sonda çakar.
  • Slow "Yavaş senk" modunda ise tam tersi olur, deklanşöre bastığınızda pozlama başlarken flaş çakar.

Flaş konusuna gelince, bu başlı başına bir ansiklopedi konusu.

Flaşlar hakkında bilinmesi gereken her şeyi örnek çekimleriyle içeren yazımı bu hafta sonu yayınlayacağım.

Aşağıdaki videonun 2inci saniyeden sonrasını izleyin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
6 saat önce, AlperErdem yazdı:

@Sebahattin Demir Hocam yazınızı bekliyorum.Çok faydalı olacağını umuyorum.

Hafta sonu hava şartları nedeniyle fotoğraf çekimlerini tamamlayamadım. Güneşli bir havada dış çekim örnekleri yapmam gerekiyor. Yazı hazır, fotoğrafları eksik.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.