İçeriğe git

İç mekan protokol için lens çok önemli

Recommended Posts

• Forum Editörü

İso otomatik olduğu için bakmıyorum 

rpt de 1/32 oran ile dağıtıcı başlık kullanıyorum 

SB-800 Flaşınız RPT modundayken Times/Hz oranını sormuştum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İso otomatik olduğu için bakmıyorum 

rpt de 1/32 oran ile dağıtıcı başlık kullanıyorum 

SB-800 Flaşınız RPT modundayken Times/Hz oranını sormuştum.

Bu soruya yarın cevaplayabilir miyim? Makinem yanımda değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Bu soruya yarın cevaplayabilir miyim? Makinem yanımda değil. 
Elbette.
Ne zaman isterseniz.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 saat önce, yusuf ışık yazdı:

TTL/BL de flash bazen patlamıyor. 1/3 flash kayıp oranımız oluyor. üst üste sık fotoğraf çekmek zorunluluğumuz olduğu için her seferinde rpt  ile sonuç alabiliyoruz. 

Flash dolum süresini beklemiyor olabilir misiniz? Her çekimden sonra flash hazır ışığına dikkat edin. Pil performansına göre flashın tekrar dolum süresi uzayabiliyor. Flasha dağıtıcı takmak yerine tavandan  sektirerek deneyin. 

En öndeki ve en arkadaki kişinin mesafelerini baz alarak alan derinliğini iyi hesaplayın. Herkesin oturduğu fotografla f4 diyafram ile sağlıklı bi netlik alamazsınız. Cep telefonunuza DOF Calculator indirip alan derinliği hesaplamanızı yapabilirsiniz.

alanderinligi_be23.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Yasin ÖN yazdı:

Flash dolum süresini beklemiyor olabilir misiniz? Her çekimden sonra flash hazır ışığına dikkat edin. Pil performansına göre flashın tekrar dolum süresi uzayabiliyor. Flasha dağıtıcı takmak yerine tavandan  sektirerek deneyin. 

Difuzer ile tavandan sektirerek çekiyoruz. Vaktimiz çok az olduğu için flaşın dolum süresini bekleyemiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Yasin ÖN yazdı:

En öndeki ve en arkadaki kişinin mesafelerini baz alarak alan derinliğini iyi hesaplayın. Herkesin oturduğu fotografla f4 diyafram ile sağlıklı bi netlik alamazsınız. Cep telefonunuza DOF Calculator indirip alan derinliği hesaplamanızı yapabilirsiniz.

alanderinligi_be23.jpg

İçeriye giren ışık az. İçerde sarı ışık var ve koyu kahve ağırlıklı mobilyalar ışığı emiyor. Programda wb yi sarı ışık yapınca fotoğraf mavi çıkıyor. 

Programı mutlaka indirip kullanacağım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yusuf kardeşim, sonuç olarak, ilk başta da söylediğim ve diğer arkadaşların da teyit ettiği gibi, elindeki lensten randıman alamayışının en büyük nedeni diyaframı çok açman.

Bu forumun sağ alt köşesinde Alan derinliği cetveli var http://www.nikonturk.com/alan-derinliği-cetveli/ Bu cetvel fikir verir. En çok kullandığın odak uzunluğu neyse yaz, makineni seç, çekim uzaklığı ve diyafram değerlerine göre alan derinliklerini karşılaştır. Muhtemelen f/8-f/11 arası bir değere karar vereceksin.

Alternatif olarak almayı düşündüğün 24-70mm lens ise bence işine yaramaz. En geniş açıda bile o kadar insanı çerçeveye sığdıramazsın.

Sonuçlardan bizi haberdar etmeyi unutma!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, yusuf ışık yazdı:

İçeriye giren ışık az. İçerde sarı ışık var ve koyu kahve ağırlıklı mobilyalar ışığı emiyor. Programda wb yi sarı ışık yapınca fotoğraf mavi çıkıyor. 

Programı mutlaka indirip kullanacağım

Yusuf bey,

1- Raw çekerseniz, WB'yi sonradan da ayarlayabilirsiniz.

2- Zaman sorunu varsa, çünkü raw çekilmiş fotoğrafı bilgisayarda işlemeden kullanamazsınız, jpeg çekip hemen kullanmak zorundaysanız, o zaman gri kart kullanmayı deneyin! Çekim öncesi 5 dakikanızı ayırıp custom WB ayarını oluşturun! Sorun çözülür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
On 11/6/2018 at 15:33, yusuf ışık yazdı:

B592D283-D71C-4330-9DF3-87490D2D7047.jpeg

RPT modunda flaşınızın nasıl çalıştığını biliyor musunuz bilmiyorum. 

Gönderdiğiniz fotoğraftan ben şunu anlıyorum:

Siz flaş gücünüzü 1/16 olarak ayarlamışsınız, flaşınız RPT modunda olduğundan 1x30Hz olarak otomatik olarak set olmuş. 

1x30Hz şu demek; siz deklanşöre bastığınızda, flaşınız 1 saniye içerisinde 30 defa, 1/16 güçte çakacaktır ve duracaktır.

Bu durumda sizin enstantane ayarınız 1:30 yani 1/30sn olmalıdır, çünkü flaşınız 1/30sn kadar çakacaktır.

Siz, enstantaneyi 1/100sn ayarladığınızı söylüyorsunuz, ya da "A" modunda ayarladığınız diyafram değerine göre kameranız 1/100sn olarak set etmiş. Bu durumda siz deklanşöre bastığınızda, perde /100sn açık kalacak ama flaşınız bunun yaklaşık 1/3 katı süre çakacaktır.

O nedenle, "Neden RPT?" demiştim size.

Nikon SB-800 eski ama oldukça kaliteli bir flaştır. Sizin gönderdiğiniz örnek fotoğraflara bakıldığında ortamın yeterince aydınlatılmadığı gözleniyor. O kadar bir alanda, tam güçte bir SB-800 bundan daha iyi sonuçlar üretecektir. 

Saygılar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Emin İpek yazdı:

Yusuf bey,

1- Raw çekerseniz, WB'yi sonradan da ayarlayabilirsiniz.

2- Zaman sorunu varsa, çünkü raw çekilmiş fotoğrafı bilgisayarda işlemeden kullanamazsınız, jpeg çekip hemen kullanmak zorundaysanız, o zaman gri kart kullanmayı deneyin! Çekim öncesi 5 dakikanızı ayırıp custom WB ayarını oluşturun! Sorun çözülür.

@Emin İpekverdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Kartım raw kullanınca 250ye düşüyor çekeceğim fotoğraf sayısı. Alan derinliği için çalışmaya başladım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Sebahattin Demir yazdı:

Siz flaş gücünüzü 1/16 olarak ayarlamışsınız, flaşınız RPT modunda olduğundan 1x30Hz olarak otomatik olarak set olmuş. 

1x30Hz şu demek; siz deklanşöre bastığınızda, flaşınız 1 saniye içerisinde 30 defa, 1/16 güçte çakacaktır ve duracaktır.

Bu durumda sizin enstantane ayarınız 1:30 yani 1/30sn olmalıdır, çünkü flaşınız 1/30sn kadar çakacaktır.

Siz, enstantaneyi 1/100sn ayarladığınızı söylüyorsunuz, ya da "A" modunda ayarladığınız diyafram değerine göre kameranız 1/100sn olarak set etmiş. Bu durumda siz deklanşöre bastığınızda, perde /100sn açık kalacak ama flaşınız bunun yaklaşık 3 katı süre çakacaktır. Yani 2/3 süre gereksiz çakmış olacaktır, üstelik 1/16 güç ile. 

Nikon SB-800 eski ama oldukça kaliteli bir flaştır. Sizin gönderdiğiniz örnek fotoğraflara bakıldığında ortamın yeterince aydınlatılmadığı gözleniyor. O kadar bir alanda, tam güçte bir SB-800 bundan daha iyi sonuçlar üretecektir. 

Saygılar. 

@Sebahattin Demir sayenizde bunları öğrenmiş bulunuyorum. Aslında flaş kullanmayı bilmiyordum. Yeni olduğum için ve profesyonel olmadığım için eksikliklerim var. Bu eksiklikleri deneyerek ve sizlerden öğrenerek kapatmayı ümit ediyorum. 

Peki sizden bu konuda yardımcı olmanızı ve benim öğrenebilmem için gerekli tarifleri yapmanızı isteyebilir miyim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Emin İpek, @Sebahattin Demir

Öneri olarak manuel mi? Program mı? Diyafram öncelikli çekim mi? Yapmalıyım? 

Önereceğiniz değerler ne olmalıdır?

Işık sağdan çok az geliyor. en son bunu çektim tavandan sektirmeli. 

CB9CE9AD-1235-47C9-AE57-1EC94B18FF7C.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

58 dakika önce, yusuf ışık yazdı:

@Emin İpek, @Sebahattin Demir

Öneri olarak manuel mi? Program mı? Diyafram öncelikli çekim mi? Yapmalıyım? 

Önereceğiniz değerler ne olmalıdır?

Işık sağdan çok az geliyor. en son bunu çektim tavandan sektirmeli.

Benim önerim, diyafram öncelikli çekim yapmanız. f/4.5 tan daha kısık ayarları deneyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 dakika önce, Emin İpek yazdı:

Benim önerim, diyafram öncelikli çekim yapmanız. f/4.5 tan daha kısık ayarları deneyin.

Diyafram ve odak uzaklığını ayarladığım zaman daha kaliteli fotoğraf alabilir miyim sizce? Netlik ve renklerde problem olmaz değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

36 dakika önce, yusuf ışık yazdı:

Diyafram ve odak uzaklığını ayarladığım zaman daha kaliteli fotoğraf alabilir miyim sizce? Netlik ve renklerde problem olmaz değil mi?

Netliği bu şekilde çözersin de renkler ayrı konu. Beyaz ayarını sarı ışık seçtiğinde makine farklı algılama yapıyorsa ya otomatikte bırak ya da gri kart kullan diyeceğim ama flaş kullandığın zaman gri kartla yapacağın ayar da hatalı çıkabilir. Belki flaş ışığına göre beyaz ayarı seçmelisin. Ben hiç flaş kullanmıyorum, o nedenle deneyimim yok. Ama Sebahattin beyin beyaz ayarı ve flaşın beyaz ayarını etkileyip etkilemeyeceği konusunda söyleyecekleri vardır sanırım. O bu konuyu daha iyi biliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
9 saat önce, Emin İpek yazdı:

Netliği bu şekilde çözersin de renkler ayrı konu. Beyaz ayarını sarı ışık seçtiğinde makine farklı algılama yapıyorsa ya otomatikte bırak ya da gri kart kullan diyeceğim ama flaş kullandığın zaman gri kartla yapacağın ayar da hatalı çıkabilir. Belki flaş ışığına göre beyaz ayarı seçmelisin. Ben hiç flaş kullanmıyorum, o nedenle deneyimim yok. Ama Sebahattin beyin beyaz ayarı ve flaşın beyaz ayarını etkileyip etkilemeyeceği konusunda söyleyecekleri vardır sanırım. O bu konuyu daha iyi biliyor.

Flaşlı çekimlerde Beyaz Dengesi ayarını "Flaş" olarak ayarlamak, hatasıza yakın bir sonuç için yeterli olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 11/6/2018 at 20:08, Sebahattin Demir yazdı:

Siz, enstantaneyi 1/100sn ayarladığınızı söylüyorsunuz, ya da "A" modunda ayarladığınız diyafram değerine göre kameranız 1/100sn olarak set etmiş. Bu durumda siz deklanşöre bastığınızda, perde /100sn açık kalacak ama flaşınız bunun yaklaşık 1/3 katı süre çakacaktır. 

Saygılar. 

1/8 e 1/80hz olarak rpt olarak ayarladım. Wb ayarını da A olarak ayarladım şu an için sonuç gayet iyi. Teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sebahattin Bey,

Nikon flaş kullanmadım dolayısıyla söylediklerim geçerli olmayabilir. Metz kullanıyorum. Söyleyeceklerim bu flaş için geçerlidir.

Sanımca diğer flaşlar için de geçerli olmalı.

Flaşlar (en azından tepe flaşların çoğu) güç ayarında ışık gücünü azaltıp çoğaltamazlar. Her zaman aynı ışık gücünde çakarlar. Çakma süresini uzatıp kısaltarak verdikleri ışık miktarını ayarlarlar. Benzetme pek uygun olmasa da, bir tür enstantane ayarı gibi.

Örneğin bir flaşın tam güçte çakması 1/100 saniye sürüyorsa 1/16 güçte çakması için 1/1600 saniye sürede çakması ve hemen ışığı kesmesi gerekir.

Bu benim flaşımın el kitabında da açık olarak yazar. Sizinkini bilmiyorum.

Bu durumda:

"1x30Hz şu demek; siz deklanşöre bastığınızda, flaşınız 1 saniye içerisinde 30 defa, 1/16 güçte çakacaktır ve duracaktır.

Bu durumda sizin enstantane ayarınız 1:30 yani 1/30sn olmalıdır, çünkü flaşınız 1/30sn kadar çakacaktır."

cümlenizin genelleştirilmesinin doğru olmadığı kanısındayım.

Yanlışım varsa lütfen düzeltin..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
11 saat önce, myasar yazdı:

Sebahattin Bey,

Nikon flaş kullanmadım dolayısıyla söylediklerim geçerli olmayabilir. Metz kullanıyorum. Söyleyeceklerim bu flaş için geçerlidir.

Sanımca diğer flaşlar için de geçerli olmalı.

Flaşlar (en azından tepe flaşların çoğu) güç ayarında ışık gücünü azaltıp çoğaltamazlar. Her zaman aynı ışık gücünde çakarlar. Çakma süresini uzatıp kısaltarak verdikleri ışık miktarını ayarlarlar. Benzetme pek uygun olmasa da, bir tür enstantane ayarı gibi.

Örneğin bir flaşın tam güçte çakması 1/100 saniye sürüyorsa 1/16 güçte çakması için 1/1600 saniye sürede çakması ve hemen ışığı kesmesi gerekir.

Bu benim flaşımın el kitabında da açık olarak yazar. Sizinkini bilmiyorum.

Bu durumda:

"1x30Hz şu demek; siz deklanşöre bastığınızda, flaşınız 1 saniye içerisinde 30 defa, 1/16 güçte çakacaktır ve duracaktır.

Bu durumda sizin enstantane ayarınız 1:30 yani 1/30sn olmalıdır, çünkü flaşınız 1/30sn kadar çakacaktır."

cümlenizin genelleştirilmesinin doğru olmadığı kanısındayım.

Yanlışım varsa lütfen düzeltin..

@myasar bey,

Sanırım farklı şeylerden konuşuyoruz. Benim yazdıklarım flaşın RPT yani tekrarlı flaş modu içindir. TTL, Otomatik vb gibi modlardan bahsetmiyordum. RPT modunda Flaşın saniyedeki çakma sayısını siz belirlersiniz. Toplam çakma sayısını da verirsiniz.

Dediğiniz doğru, flaşınızın 1/1 güçte çakması 1/100sn sürüyorsa 1/16 güçte 1/1600 saniyede kesmesi gerekir.

SB-800 flaşı RPT modda 1/16 güçte ayarlarsanız, flaşın kılavuzunda (aşağıdaki tabloda 1.satır) bunun karşılığı olarak 1x30Hz yazar, yani "Çakma adedi x Saniyedeki çakma sayısı". Siz bunu flaş üzerinden değiştirebilirsiniz. Bu örnekte 1x30Hz ayarlanmış.

Aynı flaşı 1/128 güçte ayarlarsanız bu değer 1x90Hz ile başlıyor, flaşa bu güçte saniyede 90 kez çak diyorsunuz.

Flaş elbette her çakışında aynı ışığı verecektir, vermelidir. Ama sizin flaşı aynı güçte saniyede 30 kez çaktırmanızla, 8 kez çaktırmanız onun ortama vereceği ışığın yoğunluğunu belirliyor. Haliyle, aynı güçte saniyede 30 defa çakan flaş daha yoğun ışık verecektir.

Screen Shot 2018-11-07 at 22.59.16.png

Flaş kılavuzunda der ki; 

Enstantane = Çakma adedi / Frekans (saniyedeki çakma sayısı) - olmalıdır.

Yani siz flaşa, toplamda 10 defa ve saniyede 5 defa çak derseniz, pozlama süreniz = 10 / 5 = 2sn olmalıdır. Bu sayede flaş, 2 saniye süre içerisinde saniyede 5 defa çakacak ve bunu 2 kez yapacaktır. Ama kameranızda pozlamanızı 1sn ayarlarsanız, flaşınızın ayarını da,

1. Toplamda 5 defa ve saniyede 5 defa çak olarak düzeltmelisiniz (5 / 5 = 1sn). Bunu 1/16 güç için yukarıdaki tabloya uyarlarsak, en yakın değer olan 9Hz ve 10 satırını (sondan üçüncü veya ikinci satır) uygulamanız gerekir. 
  2. Ya da toplamda 32 defa ve saniyede 32 defa çak diyebilirsiniz (bu flaş için böyle bir alternatif yok).

İkinci seçenekte sahneniz daha çok ışık alacaktır, çünkü flaş saniyede 32 kez çakmıştır.

Yukarıdaki örnekte kameranın enstantane ayarı bu flaş ayarına göre 1/30s olmalı ki pozlama süresince o güçte (1/16) tam güç alınsın.

Ama kameranın enstantane ayarı 1/100s yapılmış. Dolayısıyla flaşın da, 1/100Hz olması yani saniyede 100 kez çakmaya ayarlanması gerekir. Halbuki 30 ayarlanmış. Bu durumda sahne 3 kat daha az pozlanacaktır. Üstelik bir de flaş 1/16 güçte çalışırken. Zaten @yusuf ışık bey, RPT'yi tercih etme sebebi olarak flaşın deşarj süresinin uzunluğunu vermişti. Bu çok doğal, çünkü flaş tam güç harcamıyor ki. Hem 1/16 güçte çakıyor, hem de normalde saniyede 100 defa çakacağı yerde, 30 defa çakıyor. O nedenle çabuk deşarj olmuyor. Ama buna karşın sahne yeterince pozlanmıyor.

Buraya kadar bahsettiğimiz RPT mod için geçerliydi.

Halbuki TTL mod olsaydı, kamera diyafram ve enstantane değerine bakarak lensten gelen ışığı kontrol edecek, doğru pozlama için gerekli olan güçte çakması için flaşa gerekli komutu verecekti. Hangi güçte çakması gerektiğini söyleyecekti, sahne doğru pozlanacaktı.

O nedenle "Neden RPT modu?" dedim. RPT modu stroboskopik çekimler için kullanılır.

Ben olsam RPT modunu tercih etmezdim. Çünkü, SB-800 flaşın gücü RPT modunda en fazla 1/8 ayarlanabiliyor. TTL, A veya M moduna alır öyle çalışırdım.

Umarım çok karışık anlatmamışımdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lens olarak 16-80 f2.8-4 vr nikon önerebilirim. hem yeterince geniş hem de diyafram olarak tatmin edici. çekilen fotoğrafın kalitesine de oldukça fazla etki ediyor. distorsiyon neredeyse yok. vr ile elde düşük enstantanelerde çok rahat çekim yapabiliyorsunuz, geliştirmişler. yalnız siz genelde kişi çekeceğiniz için gene de 1/125sn altına pek inmeyin.

tokina 11-16 f2.8 lens için iç mekanda 11mm f2.8 de 2.3metre önünüze netleme yaptığınızda sizden 1 metre ilerisinden itibaren heryer net oluyor. ayrıca keskinlik de oldukça tatmin edici. fakat distorsiyon ile mücadele etmeniz gerekir. ve protokol fotoğraflarında istenmeyen bir durum olur. dış mekanda ise kişilere çok yaklaşamadığınız durumlarda konudan çok uzakta kalmış olursunuz, tokalaşma hadisesi bile geri planda kalır. 

fotoğrafları raw çekerseniz başka mecralarda kullanmak istediğinizde çok daha güzel, ayrıntılı işleme olanağınız olur ve işinize kalite katar. bunun için yanınızda extra 2-3 tane sd kart taşırsınız olur biter. bence raw'ı es geçmeyin, deneyin. mecbur kaldığınızda karanlık kalmış fotoğrafları kurtarabildiğinizi görmek ayrı bir mutluluk oluyor. f5.6 da çekip f1.8 aydınlığı elde etmek çok kullanışlı oluyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
10 dakika önce, yusuf ışık yazdı:

1/8 e 1/80hz olarak rpt olarak ayarladım. Wb ayarını da A olarak ayarladım şu an için sonuç gayet iyi. Teşekkür ederim 

Sonuçlarından memnun kaldıysanız problem yok @yusuf ışık bey.

Fırsat bulduğunuz bir ara WB ayarını "Flaş" olarak değiştirip deneyin, bakalım renkler nasıl çıkacak?

Bir de flaşların önüne takılabilen küçük Sotfbox aparatları mevcut, onların kalitelisinden bir tane edinip deneyin. Böylece flaşınız önündeki dağıtıcıyı kullanmanız gerekmeyebilir. Hem de ışık daha yumuşak ve homojen dağılabilir.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

A modunda 

Manuel ve 

program modunda olmak üzere 3 modda da göndermiş olduğum fotoğraflardaki mekanda çekmiş olduğum fotoğraflarda sürekli ışık problemi yaşıyorum. Değişik enstantane ve diyafram ayarlarıyla deneme yapmama rağmen maalesef uygun fotoğraf alamadım. Ana gövde makinamda bununla ilgili bir problem olabilir mi?

D850 makina almayı planlıyoruz. Uygun gördüğünüz objektif ne olabilir? Ne önerirsiniz? 

@Sebahattin Demir @Emin İpek @neehot

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

raw çekip işlemeyi deneseniz bence sorunu çözersiniz. 

ff makine için en uygun lens bu tip konularda 24-70mm dir.net ancak dış mekanda uzak kalacağım zamanlarda hiç lens değiştiremem derseniz 24-120 açı olarak hem iç hem dış için ideal olur ancak f4 maks diyafram açıklığı sizi ne derece kurtarır bilemem. gerçi çekimleriniz hep flaşlı o yüzden dert olmaz, bir de d850 iso konusunda oldukça başarılı olduğu için gerekirse yükseltirsiniz ve diyafram açığını kapatırsınız. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.