İçeriğe git

Recommended Posts

Merhabalar,Aranıza yeni katıldım. Umarım birçok şey öğrenir ve uygularım. 

Fotoğrafçı arkadaşımın tavsiyesi üzerine Nikon d5200  aldım.Lens özellikleri AF-S NIKKOR 18-105 mm.

Öncelikle belirtmek isterim. Tamamen amatör bir durumdayım ve kendimi geliştirmek istiyorum. Sadece iyi fotoğraflarımın olmasını istediğim için bazı güzel anılarımızı kalıcı hale getirmeye çalışıyorum.. Yeni bebeğim oldu şu an 4 aylık. Ara ara onun fotoğraflarını çekmeye çalışıyorum. Tek hedefim ona bebekliğini hediye etmek.Ama bunu bir türlü yapamıyorum. Bazen dışarıda olduğumda güzel fotoğraflar oluyor fakat diğerleri özellikle geceleri cep telefonundan farksız oluyor. Eksiklerim nelerdir. Nelere dikkat etmeliyim. Arkadaşım otomatik modda çekim yapabilirsin demişti ve şu an otomatik modda kullanıyorum.

Nereden ve nasıl başlamalıyım. Bu konuda tavsiyelerinizle destek olabilir misiniz ?

Saygılar,

Adnan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Adnan bey,

Size şu aşamada vereceğim en kritik tavsiye, sakın ola ki bebeğinizin fotoğraflarını flaş kullanarak çekmeyin. Bunu sakın yapmayın, bebeğinizin gözlerinde geri dönüşü olmayacak hasarlar yaratabilirsiniz. 

Kameranızda fotoğrafın oluşmasını sağlayan 3 önemli unsura hakim olmak ve fotoğrafı nasıl etkilediğini öğrenmekle başlayın. Bunlar:

1. Diyafram
  2. Enstantane
  3. ISO

kavramlarıdır. Buna "Pozlama üçgeni" deniyor. Bu konularda bolca doküman okuyun, video izleyin ve denemeler yapmaktan geri durmayın. 

Size, "Kamerada şu ayarı yap, süper fotoğraf alırsın" diyecek birini  aramayın, böyle bir ayar yok çünkü. Her fotoğraf, o anki sahnenin ışık durumuna, neyi ve nasıl çekeceğinize göre farklı ayarlar gerektirir. 

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sebahattin beye katılıyorum. ışık çok önemli. flaşla çekim yapmayın ya da flaşı direk yüzüne vurdurmayın. ortam yeterince aydınlıksa otomatikte iso düşecektir. iso ne kadar yüksekse cep telefonundan farksız olur. sizin makine için iso 400 üzerine pek çıkmamaya gayret edin. makinenizin manuel modunu deneyerek kendinizi iso,enstantane, diyafram konularında geliştirin. sebahattin beyin söyleminin aksine şunu ekleyeyim; başlangıç olarak evde çekim yaparken diyaframı en küçük sayıya getirin, enstantaneyi hareketi donduracak seviye olan minimum 1/100-1/125sn ile çekim yapın ve iso 400 ü geçmesin. fotoğrafı raw çekerseniz photoshop cameraraw eklentisi veya lightroom programı ile işlerseniz karanlık çıkan fotoğraflarınızı bile istediğiniz seviyeye getirme şansınız var. deneyerek çözersiniz. sonrasında yeni lenslere yelken açarsınız :) . mesela 35mm dx lens ucuz ve çoçuğunuzun fotoğrafları için çok güzel bir seçenek olur. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşların söylediğine ek olarak, pozlama üçgenini iyice öğreninceye kadar, size tavsiyem :

S:Enstantene öncelikli modda, 1/200'ün altına inmeden çekimler yapın. Bu size yeterince hızlı bir enstantene sağlayacak, seçtiğiniz enstanteneye göre makinanız diyafram açıklığını otomatik seçecektir. Buda size bebeğinizin hareketliliği, yada el titremesi gibi sebeplerden oluşan metsizlik sorunlarını ortadan kaldıracaktır. Iso'yu mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışın. Tabi bu arada bizim verdiğimiz tavsiyelerin tamamı ortamdaki ışık koşullarına göre değişiklik gösterebileceğinden, çekimlerinizi mümkün olduğunca gündüz doğal ışıkta yapmaya gayret etmenizi tavsiye ederim.

Bu arada ufaklığı da bizim yerimize öpmeyi unutmayın.

kolay gelsin :)

- ÖNER BÜYÜKYILDIZ tarafından düzenlendi
edit
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Sebahattin Demir, @neehot @ÖNER BÜYÜKYILDIZ desteğiniz için çok teşekkür ederim. sizin için ufaklığı öptüm :) Geç cevap yazdım. Bilgisayarıma format atmak zorunda kaldım. Özür dilerim.

ilk kural kesinlikle flaş kullanmıyorum. bu tamamdır. 👍

Diyafram, Enstantane,ISO ile ilgili bir kaç video izledim ve d5200 ile çekilmiş fotoğraflara baktım sonra utandım. https://photographylife.com/news/nikon-d5200-image-samples
 Sizin tavsiyelerinizle denemeler yaptım. Daha sonra yukarıdaki linkteki değerler de denemeler yaptım. Ama hiç birisinden sonuç alamadım. En son ışıktan oluyordur diye düşündüm. Evde bildiğimiz tasarruf ampulü kullanıyorum. Bu doğru mudur?

Birde sizin verdiğiniz değerler ile deneme yapmak isterim. Örneğin bebek kanepe üzerinde yatarken yukarıdan çekim yapıyorum veya yana dönük yatarken  karşısından çekiyorum. Özellikle güldüğü zamanları yakalayabiliyorum. Annesi de destek oluyor bu arada.

Böyle bir pozisyon için hangi değerleri kullanayım. Sizlerden çok özür dilerim fakat gerçekten bu konuda bilgim yok. Sizleri de uğraştırıyoruz. Bende uzun yıllar seo ile çalıştığım için buraya yazdıklarımın diğer arama motorundan arayanlar için destek olması için destekte bulunmaya çalışıyorum.  O yüzden Yeni başlayanlar için bebek fotoğrafı çekme konusunda sizlerin tavsiyesi ile denemeler yapmak istiyorum.

- adnantanik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

adnan bey,

eviniz ne kadar ışık alıyor bilmiyorum ama şöyle söyleyebilirim Büyük ihtimal ışık az kalıyor bu sebeple enstantene değeri düşük oluyor ve siz istediğiniz verimi alamıyorsunuz..çekilmiş fotolara bakmayın boş verin sizi yanıltır.

a modunda iken f:11 iso:100 ken enstantene değeriniz 1/50 ve altı oluyorsa ışık az geliyordur ve bu sebeple fotonuz karanlık çıkıyordur yada netsiz çıkar.

a modunda f:11 ayarlayın enstantene değerinide 1/125-250 arasını yakalamak için iso yu artırın istediğiniz foto çıkacaktır.iso nun yanlız 1000 den fazla olmamasına dikkat edin.

ayrıca raw çektiğiniz için fotolarda photosop ta düzenleme yapmanız şart ..ham haliyle kullanamazsınız.

ama arka planı puslu yapim diyorsanız elinizdeki lens ile bunu yapmak imkansız.

en son çare cam kenarında foto çekin ışığınız bol olsun:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ampulun tasarruflu olup olmaması çok da önemli değil. tabi eğer raw çekiyorsanız veya beyaz ayarını uygun yaptıysanız. ama ampulun ne kadar ışık verdiği, konumu, sayısı, yönü, rengi bunlar önemli. siz evdeki çekimlerinizi saat kaç gibi yapmaya çalışıyorsunuz? gece evdeki ampul ışığı altında çekim yaparsanız iso artırmanız kaçınılmaz. hele ki lensiniz f3,5-5,6 iken orta açılarda (35-50mm gibi) f değeriniz 4 ve üzeri olmak zorunda kalıyor bu da hızı 1/80sn yapsanız bile isoya yüklenmeniz anlamına gelir. iso 3200 lere gelir ki bu da cep telefonu gibi sonuç almanıza sebep olur. yukarıdaki linkteki fotoğrafların %90'ı gündüz ve dış mekan çekimi. o değerlerde sonuç hayal. size önerim ya sahnenizi değiştirin ya da lensinizi. sahne olarak gündüz pencere önünde pencereden ışığı alacak bir şekilde bebeğinizi konumlandırmanız ve sizinde ışığı arkanızdan veya yanınızdan alacak şekilde konumlanıp fotoğrafı öyle çekmeniz yönünde olur. ama kesinlikle ışık bebeğinizin arkasından gelmesin. illa akşam/gece çekeceğim diyorsanız bir masa lambası alın ve bebeğinize ön yandan (misal; güneybatı konumundan kuzey doğu istikametine doğru,siz güneydesiniz, obje kuzeyde.) ışığı vurdurun lens konusunda ise tavsiyem 35mm dx f1.8g.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, sadikbasal yazdı:

adnan bey,

eviniz ne kadar ışık alıyor bilmiyorum ama şöyle söyleyebilirim Büyük ihtimal ışık az kalıyor bu sebeple enstantene değeri düşük oluyor ve siz istediğiniz verimi alamıyorsunuz..çekilmiş fotolara bakmayın boş verin sizi yanıltır.

a modunda iken f:11 iso:100 ken enstantene değeriniz 1/50 ve altı oluyorsa ışık az geliyordur ve bu sebeple fotonuz karanlık çıkıyordur yada netsiz çıkar.

a modunda f:11 ayarlayın enstantene değerinide 1/125-250 arasını yakalamak için iso yu artırın istediğiniz foto çıkacaktır.iso nun yanlız 1000 den fazla olmamasına dikkat edin.

ayrıca raw çektiğiniz için fotolarda photosop ta düzenleme yapmanız şart ..ham haliyle kullanamazsınız.

ama arka planı puslu yapim diyorsanız elinizdeki lens ile bunu yapmak imkansız.

en son çare cam kenarında foto çekin ışığınız bol olsun:

ben f11 olayını anlamadım? niçin f11?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Diyafram için, hele bir de kapalı ve ışıksız mekan için f/11 facia olur ve gerek de yok. O anki objektif odak uzunluğundaki en açık diyafram yeterli olur bu gibi fotoğraflar için. Olabiliyorsa f/3.5 bile olur. Bebek fotoğrafları ve kapalı ve dar mekanlar için yeterli bu. @neehot beyin gece çekim yerine gündüz, pencere önü çekim fikrine ben de katılıyorum. Hem de daha etkili kareler alırsınız.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Adnan bey ,

Diyaframı açabildiğiniz kadar açın. 

Enstantene değerini 1/50 den başlayarak bulanık çıkmayana kadar yükseltin.

ISO ayarını 1000-1600'e kadar çıkarabilirsiniz.

Raw çekip bilgisayar ile düzenleme yapabilirsiniz.

Bunları yaptığınız halde karanlık/kötü fotoğraflar alıyorsanız o zaman ışık sorununuz var. Odanın ışığını/ışık sayısını yükseltmenizi öneririm.  Başlangıç için sürekli ışık bir softbox da alabilirsiniz. 5 lambalı ve her lambası için ayrı butonları olan softboxlar var. Ben çok beğendim. Işığın şiddetini bebişe zarar vermeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

En önemlisi isteğinizin kırılmaması.  Hemen kötü fotoğraflar çekiyorum diye pes etmeyin. Web sitelerinde gördüğünüz o fotoğraflar birçok işlemden geçip o hale geliyor. Ve birçok yardımcı ekipman ile çekiyorlar.  

50x70cm-5duylu-softbox-surekli-isikfotog

• Beğendim 1
  • Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 dakika önce, Yasin ÖN yazdı:

Adnan bey ,

Diyaframı açabildiğiniz kadar açın. 

Enstantene değerini 1/50 den başlayarak bulanık çıkmayana kadar yükseltin.

ISO ayarını 1000-1600'e kadar çıkarabilirsiniz.

Raw çekip bilgisayar ile düzenleme yapabilirsiniz.

Bunları yaptığınız halde karanlık/kötü fotoğraflar alıyorsanız o zaman ışık sorununuz var. Odanın ışığını/ışık sayısını yükseltmenizi öneririm.  Başlangıç için sürekli ışık bir softbox da alabilirsiniz. 5 lambalı ve her lambası için ayrı butonları olan softboxlar var. Ben çok beğendim. Işığın şiddetini bebişe zarar vermeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

En önemlisi isteğinizin kırılmaması.  Hemen kötü fotoğraflar çekiyorum diye pes etmeyin. Web sitelerinde gördüğünüz o fotoğraflar birçok işlemden geçip o hale geliyor. Ve birçok yardımcı ekipman ile çekiyorlar.  

50x70cm-5duylu-softbox-surekli-isikfotog

Merhaba Yasin Bey, öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim. Evet hevesimi kırmamaya çalışıyorum. Bir fotoğrafçı arkadaşımın yanına gittim ve durumu anlattım oda bana aynı şekilde ilk önce ışık işini çözelim dedi ve sizin tavsiyeniz gibi oda softbox ile deneme yapmamı istedi ve adım adım ilerleyeceğimizi söyledi. o yüzden bende en kısa sürede bunu temin edip denemeler yapacağım. çok teşekkür ederim.

8 dakika önce, Yasin ÖN yazdı:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, adnantanik yazdı:

Merhaba Yasin Bey, öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim. Evet hevesimi kırmamaya çalışıyorum. Bir fotoğrafçı arkadaşımın yanına gittim ve durumu anlattım oda bana aynı şekilde ilk önce ışık işini çözelim dedi ve sizin tavsiyeniz gibi oda softbox ile deneme yapmamı istedi ve adım adım ilerleyeceğimizi söyledi. o yüzden bende en kısa sürede bunu temin edip denemeler yapacağım. çok teşekkür ederim.

Rica ederim.

Aynı üründen ofis içindeki bir arkadaşım ile 60x80cm ölçülerinde 2 adet softbox ve 200cm lik ayarlanabilir ayaklar ile set halinde 703TL ye satın aldık. Daha fazla para vermeyin.

Ampül olarak da Osram'ın 10.5watt lık led ampüllerini kullanıyorum. 4 beyaz 1 sarı renk ile gün ışığı rengini tutturmaya çalışıyorum.

Bol bol güzel fotoğraflar çekmeniz dileğiyle :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

@Yasin ÖN bir ürün daha buldum. https://www.aliexpress.com/item/Viltrox-L116T-LED-Photography-Lights-Studio-Ultra-thin-LCD-Video-Light-F550-Battery-Charger-for-Camera/32880042591.html?spm=2114.search0104.3.9.6f124f75plxNBi&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10307_537_536_10902,searchweb201603_45,ppcSwitch_0&algo_expid=dbdbf288-9a9d-439f-b122-c1c8ac27f56b-4&algo_pvid=dbdbf288-9a9d-439f-b122-c1c8ac27f56b   bu ürün nasıl olur tavsiye eder misiniz ? 

Geçen hafta Ankara'da bir eğitime gittik. Haliyle bebeğimizi de götürdük. Oda içi ışıklar sarı ve birazda loştu. Ama inanın kendi evimdekinden daha güzel fotoğraflar çekebildim. Yani sorun şu an için tamamen ışık olayı. o yüzden yukarıdaki ürünü almayı düşünüyorum. Hem bataryasıda varmış. Fikirleriniz nedir bu konuda ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yasin Bey'in önerdiği sistem yaklaşık olarak 5250 lumen ışık veriyor.

Ali expresdeki ürün ise, sizin verdiğiniz link de görüleceği gibi "Max Brightness illuminance: 987LM/810lux/0.5M"  987 lumen gücünde.

Buna da dikkat edin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29 dakika önce, myasar yazdı:

Yasin Bey'in önerdiği sistem yaklaşık olarak 5250 lumen ışık veriyor.

Ali expresdeki ürün ise, sizin verdiğiniz link de görüleceği gibi "Max Brightness illuminance: 987LM/810lux/0.5M"  987 lumen gücünde.

Buna da dikkat edin.

çok doğru söylediğiniz dikkat edeyim o konuya da. Detay için teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

otelde çektiğim fotoğraf 

Otel odasındaki fotoğraf bu, merak ettiğim konu 987 lumen gücü ile bu fotoğraftan çok daha kaliteli olabilir mi ? (Benim evime göre bu bile çok daha iyi)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Adnan bey merhaba,

Benim size tavsiyem, ilk etapta harici ışık kaynaklarına yönelmek yerine, temiz ikinci el Nikon 35mm lens ve sizin makineyi taşıyacak ucuz yollu bir tripod almanız.

Tripod gerçekten fark yaratır. Çocuğunuzun durağan anını yakaladığınız an çekin ve sonucu görün.

35mm lensi gerek iç mekanda, gerekse dış mekanda kullandığınızda, 18-105mm ile arasındaki farkı çok net göreceksiniz. 

Yine de mutlu olmazsanız o zaman harici ışık kaynaklarına yönelin. Göreceksiniz, 35mm ile çektiğiniz fotoğrafları çok daha fazla beğeneceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 saat önce, adnantanik yazdı:

otelde çektiğim fotoğraf 

Otel odasındaki fotoğraf bu, merak ettiğim konu 987 lumen gücü ile bu fotoğraftan çok daha kaliteli olabilir mi ? (Benim evime göre bu bile çok daha iyi)

Lümen mümen sizin önceliğiniz değil. Fotografınızda beyaz dengesi yanlış.  Öncelikle WB beyaz dengesini anlamalı. Işığın yetersizliğini aşmak için diyafram açılığı yüksek olan bir lens seçmelisiniz bu bağlamda lens tavsiyem ise AF Nikkor 50mm f/1.8D  718Tl ile 760Tl fiyat aralığında  ekonomik bir prime lens.  Lakin bu lensi otomatik foku olarak D5200 de kullanamzsınız.  AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G ise daha pahalı ve AF özelliği mevcut.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

21 saat önce, adnantanik yazdı:

otelde çektiğim fotoğraf 

ben önceki yazdıklarımın hala arkasındayım. izniniz olmadan yüklemiş olduğunuz fotoğrafı sanki raw fotoğrafmış gibi bir parça işledim. sadece cameraraw eklentisi kullandım ki aynı şeyler lightroom programı ile de yapılır. eğer dosyanız raw olsaydı daha da iyi olurdu. size gereken raw çekim.

bbek12.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, neehot yazdı:

ben önceki yazdıklarımın hala arkasındayım. izniniz olmadan yüklemiş olduğunuz fotoğrafı sanki raw fotoğrafmış gibi bir parça işledim. sadece cameraraw eklentisi kullandım ki aynı şeyler lightroom programı ile de yapılır. eğer dosyanız raw olsaydı daha da iyi olurdu. size gereken raw çekim.

bbek12.png

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim @neehot bey , konu yavaş yavaş şekillenmeye başlıyor. Öncelikle bende sizin gibi ışık konusuna odaklanmak ve daha sonra otomatik mod ile anı kaçırmamayarak kendimi geliştirmek istiyorum. Devamlı bir şeyler okuyorum ve denemeler yapıyorum. Fakat kendi alanım olmadığından biraz zorlanıyorum. Daha sonra raw konusunda haklısınız. Önceden raw çekimlerim olmuştu. Hatta onları gün ışığında eşim hamileyken çekmiştim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 11.02.2019 at 11:20, adnantanik yazdı:

@Yasin ÖN bir ürün daha buldum. https://www.aliexpress.com/item/Viltrox-L116T-LED-Photography-Lights-Studio-Ultra-thin-LCD-Video-Light-F550-Battery-Charger-for-Camera/32880042591.html?spm=2114.search0104.3.9.6f124f75plxNBi&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10307_537_536_10902,searchweb201603_45,ppcSwitch_0&algo_expid=dbdbf288-9a9d-439f-b122-c1c8ac27f56b-4&algo_pvid=dbdbf288-9a9d-439f-b122-c1c8ac27f56b   bu ürün nasıl olur tavsiye eder misiniz ? 

Geçen hafta Ankara'da bir eğitime gittik. Haliyle bebeğimizi de götürdük. Oda içi ışıklar sarı ve birazda loştu. Ama inanın kendi evimdekinden daha güzel fotoğraflar çekebildim. Yani sorun şu an için tamamen ışık olayı. o yüzden yukarıdaki ürünü almayı düşünüyorum. Hem bataryasıda varmış. Fikirleriniz nedir bu konuda ?

Adnan bey,

Geç cevap için kusura bakmayın. Bu aralar işlerim yoğun olduğu için foruma pek giremiyorum. Belirttiniz ürün 19.2cmX12.8cm boyutlarında. Bu ürünün lümen değeri fazla olursa sert bir ışık olacaktır. Bebek çekimlerinde sert ışık kullanımı bebeklerin gözlerinde kalıcı sorunlar oluşturabilir. Ben 50X70cm boyutlarında bir softbox önerdim size. Işık kaynağı ne  kadar büyük olursa o kadar soft bir ışık elde edersiniz. Boyut ve lümen olayını sakın karıştırmayın. Fazla ışığın zarar verdiğini unutmayın. Bu çok önemli!!! 

Çektiğiniz fotoğrafa baktığımda pozlamada da hatalar olduğunu görüyorum. Diyaframınız minimum F değerindedir diye düşünüyorum. Enstantene değerini biraz daha artırıp isoya biraz daha yüklenebilirsiniz. Bulanıklık sorunu her ne kadar raw çekim ile bu sorunlar düzelse de siz mümkün olduğunda ner fotoğraflar çekmeye çalışın. Ne kadar net fotoğraf çekerseniz raw işleme ile daha da güzel hale getirirsiniz. @neehot bey'in yaptığı örnek yeterince açıklayıcı olmuştur. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.