İçeriğe git

Nikon 7 Şubat Thailand Basın Daveti // D800 Düşünüyoruz

Kemal Öztürk Turkoy

Recommended Posts

Merhabalar Arkadaşlar Nikon' 7 Şubat İçin Bir Basın Toplantısı Daveti Oluşturdu ve Tahmin Ediyoruzki Bu Davet D800 'ü Duyurmak İçin İnşallah Tahminimiz Doğru çıkar ve D800 Yeni Bir Bomba Daha Piyasaya çıkar..

Nikon-D800-press-conference-Thailand.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence hiç hata yapmadı aceleci olmadı ve zamanında hareket etti :) Evet %98 bir İhtimal ile 36 MP çıkıcak ve Ondan kısa süre sonra veya belkide bu tolantıda bir D400 Gibi 16 veya 18 MP bir Modelle Bir Patlamada Yapabilirler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

36 mp mi olacak gerci sanmıyorum ama nikonun başka caresi yok cogu modelde hata yaptı artık yapmaz

Duha Bey, merakımı bağışlayın lütfen; pekçok modelde hata yaptı demişsiniz, bu modelleri ve hatalarını yazabilir misiniz? Bu hatalar hangi bilimsel kriterlere göre hata olarak kabul edilir bunu da belirtmenizi isterim.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada pek çok marka aynasız sistemlerle ilgili çalışmalar yapıyordu, bir kaç tanesi bu konuda ürünler çıkarttı, örneğin Sony Nex serisi. Nikon tüm bu dönem içerisinde sessiz kalmakla suçlandı. Oldukça uzun bir süreydi bu.

Şimdilerde Nikon 1 diye bir şey var, sessiz sedasız duruyor özellikle alım gücünün düşük olduğu ülkelerde. Yani kıyametler kopmadı, parlak ışıklarla gözümüze gözümüze sokulmadı reklamlarda, çok efendi bir yol izledi Nikon bu 1 serisinde. Ama bunun zararı kendine oldu, şu an bu sistemi tanıyan çok az insan var, bunun nedenlerinden biri de fiyat olarak biraz pahalı durması.

Ama teknik özelliklerini bir mühendis gözüyle incelediğinizde, özellikle V1 'in şaşılacak maharetleri olduğunu görüyorsunuz. Şu an halen consumentin ulaşamadığı 4K video özelliğine V1'in sensörü ulaşabiliyor, büyük ihtimalle bir sonraki modelde bu özellik olacak, belkide bir firmware ile halihazırdaki V1'ler de bunu başaracak. Evet, bunu sadece Red yapabiliyor 5K olarak ki şu an için bu detayı gösterebilecek televizyon yok, ama adamlar yine de şimdiden çekimlerini öyle yapıyorlar, contentler hazır olsun, 5 yıl sonra o detayı verebilen panelleri consument kullanmaya başlayınca bu tarihin görütülerine ulaşabilsinler.

Evet, aynasız sistemde hiçbir ürün üretemedi diye suçlanan Nikon tek seferde hepsini ekarte etti bu durum gözardı edildi. çünkü her kalitenin bir maliyeti vardı.

Şuraya bi göz atmanızı isterim:

http://www.dpreview.com/articles/6531373190/interview-tetsuya-yamamoto-of-nikon

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şöyle izah edeyim d3s varken d700 cıkardı d3s in satışı düştü sadece d700 sattı d700 e saniyede 8 kjare cekim yapması nikon acısından hataydı d3x cıkarmak zorumda kaldı d700 5d ye rakip cıktı 5dmarkII ye rakip cıkaramadı d3x rakip olarak gözüktü d800 cıkması gecikti pazar payından eksik kaldı

d3 ve d3s in özellikleri d700 aynı gibi yani gibi şuda bir gercek 5dmark II İMAJ KALİTESİ d3x le kıyaslamak gerekiyo acele yazdım tam anlatamamış olabilirim

d300s ise imaj kalitesi olarak hayal kırıkıklıgı oldu d90 d300s den bir kac gömlek üstün kaldı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Duha Bey, yazmış olduğunuz bilgilerde eksikler ve yanlışlar var. Nikon modellerinin lanse ediliş tarihlerini yanlış biliyorsunuz. Bundan dolayı da hatalı yorumlarda bulunmanız doğal. Öncelikle hangi modelin ne zaman üretildiğini, hangi gÖvdenin hangi kullanıcı kesimine hitap ettiğini iyi bilmek gerekir. Bu bilgiye haiz olmadan hemen diğer cephedeki modellerle kıyaslama yapmak abesle iştigaldir. Yani D700, D3 ten hemen sonra, D3X ten ise Önce üretilmiş bir modeldir. Ayrıca markalar bir modele karşı cevap vermek maksadıyla kendi arge programlarını tayin edemezler, sadece lanse ediliş tarihlerinde politik olarak karar verirler. Dur şu marka şu modeli çıkarmış, hemen buna bi cevap vereyim, toplanın çocuklar Öyle bi model yapın ki onu yenelim, yok bÖyle bi şey. Bir modelin üretilmesindeki evreleri düşünürseniz bunun bu kadar hızlı ve basit bir iş olmadığını gÖrürsünüz.

Verdiğiniz Örnekteki 5D MarkII ile D3X Örneği zaten herşeyi yeterince anlatıyor. Bunlar aynı sınıftaki makinalar değiller. Her ikisinin de full frame sensÖre sahip olması bunların kıyaslanabilecek gÖvdeler olduğunu gÖstermez. çok fazla teknik birikime ihtiyaç yok, basitçe düşünün, bir makina 21 mp, diğeri 25 mp sensÖre sahip ama aralarında 2 kat fiyat farkı var, sizce sensÖr performansları aynı olabilir mi?

Gelelim daha az mp ile kıyaslamaya: 5D MarkII yi olmaz ama illa da kıyaslamak istiyoruz diye D700 ün karşısına koyduk. Sizce 21 mp lik sensÖr D700 ün 12 mp lik sensÖründen daha iyi bir performans sergileyebilecek mi? Siz o sensÖrü o tarihte sahip olduğunuz teknolojiyle hangi kriterlere gÖre ürettiniz diye sorarlar adama. Sonra da tipik sanayi muhabbetinde 7D modeli lens seçiyor olur, geçin kardeşim, yüksek MP belli bir teknolojiye eriştikten sonra başarı elde edilebilen bir konudur. ISO başarımı, detayda keskinlik konularına burda girersek bir kitap yazmak gerekir.

Pazardan eksik kalmak: Haklısınız, alım gücünün düşük olduğu ülkelerde Nikon diğerleri kadar büyük bir paya sahip değildir; tıpkı bizim yollarımızda yıllardır italyan ve fransız çÖplerinin cirit atması gibi. Mercedesler, BMW'ler, Audiler sadece belli bir refaha ulaşmış ülkelerin yollarında sıklıkla gÖrülür. E zaten bizde birinci kriter malın fiyatıdır, kalitesi değil. 800 dolara Canon lens alırken aynı kategorideki Nikon lense 1500 dolar Ödemek zorundasınız; fiyat farkını hakediyor mu ediyor, plastik ile magnezyumu bir tutamazsınız tabii ki, kaldı ki Nikon mühendisliği lens konusunda kabul edilmiş bir olgudur.

D300S imaj kalitesinde hayal kırıklığı demişsiniz, güldürmeyin insanı allahaşkına. D90 ı D300s ten üstün olarak kabul eden birinin fotoğrafçılık ve elektronik bilgisinden şüphe ederim.

Size bolca okumayı tavsiye ederim bu konuda.

post-1343-0-45190600-1323353253_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cok güzel izah etmişsiniz sizde benim gibi yapsaydınız

bende inanmak istemedim 300s le d90 arasındaki imaj kalitesine o yüzden 3 adet d300s aldım ve kendim denedim d90 d300s den daha güzel sonuç verdi

1 adet 90 la 3 adet d300s denedim cekilen resimlerde incelemede d300s gürültü fazla ve yüzde yüz bakıldıgında d300s in fotografında anlam veremedigim

imaj bozuklugu vardı.

aynı gün aynı saat ve aynı lens aynı ayarlar ve aynı objeyi cektim d300s in fotografında kalitesiz dagınıktı başka resinle kıyas yapmasaydım hoşuma giderdi

ama imkanım vardı ve denedim acaba derseniz mercek foto ali bey e sorabilirsiniz

bir süre d90 la devam edip d700 aldım kullanıyorum ilk makinam canon 60d idi ben para ve argeye bakmam gözümle gördügüm esastır

hangi model kac para olursa olsun imaj kalitesi belirler esas olanı

nikon veya canon veyaa x firmalar bu işi hayır için degil para için yapan para kazanan firmalar o yüzden piyasadan pay sahibi olmak rekabeti korumak için birbirlerinin

pazar stratejisini muhakkak takip ederler .

kim kac mp yaparsa yapsın önemli olan ortaya cıkan imaj kalitesidir.

canon 5d modeline nikon d700 le karşılık verince canon 1 ay sonra 5d mark II cıkardı nikon 5Dmark II cevap vermeyip beklemeyi d700 satmaya devam etti

makinaların cıkış tarihlerini karıştırmıyorum ve sınıflarınıda biliyorum.

burda olay aynı imaj kalitesi olan cok cok az nuans farkları olunca d3 veya d3s alıp cok para vermektense d700 alan insanlarda olunca nikon hata yapmış pazardan eksik kalmış oluyor .

benim hata yaptı cümlemi ne şekilde algıladınız bilmiyorum

ben model cıkarmadaki zaman ve özelliklerinden bahsettim örnek d700 e saniyade 8 kareye ulaşması d3s için iyi olmadı kendi modelini ezdi

dedim.

evet okuyorum araştırıyorum ve dahada okuyup araştıracagım çünki sevdigim bir hobi hata yapa bilirim yaptımda bir kac bin dolarıma maloldu okadar

şu varki ben hiç bir şeyi fıatına göre kıyas yapmam o yüzden rahatım sadece aradıgım kalitedir bu aradıgım kalite ucussa ne ala pahalıysa kader ödeyecegiz deyip

sayıyoruz paraları.

şu an d700 ve 24-70 var bide 70-200 wr II alacaktım ama tereddüt oldu dondurdum bu kararımı sizde var bu lens bir kaç fotograf eklerseniz sevinirim

incelemiş olurum

biz kullanıcılar acısından hiç sorun yok nikon memnunsa pazar payından ben halimden memnunum . cevabınız için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Japon fotoğrafçı ve yönetmen birkaç gün önce

Shinji Watanabe

, flickr muhtemelen (Bu yazının altındaki EXIF verileri görmek) Nikon D800 ile çekilen bir resim yükledi . Resim birkaç saat sonra kaldırıldı ama

kendi web sitesinde

Shinji Watanabe adlı yaklaşan bir 30 dakikalık bir kısa film

ile

ilgili yazdığı "Tatouage sırasında önde gelen sözde bir Nikon fotoğraf makinesi ile çekilen

"- Japonya'da CP + show

önümüzdeki hafta programı ise şöyle:

Read more on NikonRumors.com:

http://nikonrumors.com/#ixzz1lB7xcvu3

cıkmışta bizden gizliyorlar

;))))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Duha Bey,

Bana cevap olarak yazdıklarınızın bilimsel dayanağı olduğuna inanmak mümkün değil. Varsa bilimsel veriler tartışmaya devam ederim. Daha modellerin lanse ediliş tarihlerini öğrenememişsiniz, bari gösterdiğim çizelgeyi inceleyin de öyle cevap yazın.

http://www.nikonturk.com/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=180

Yani demem o ki fotoğrafa resim diyebilen bir insanla bu konuda daha fazla polemiğe girmem. Size başarılar dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.