İçeriğe git

Lens filtre çapı

Yasin Korkmaz

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar

Geziye gideceğim ama Fotoğraf makinesini getiren arkadaşımın Canon makinesi var

Ben ise Nikon D5100 kullanıyorum ve işe yarayan aparatlarım var

Benim sizden öğrenmek istediğim kanın makine lensinin çapı Nikon lens çapı ile aynı mı? ( Örneğin Nikon için alınmış ND filtrelerim var Bunları Canon makineye takıp kullanabilir miyim? )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon veya Nikon şeklinde ayrımı olmaz. Her markanın kendi modelleri arasında bile fark vardır. lakin bir çok modelin marka gözetmeksizin filte çapları tutar. 

Bir çok üretinin lenslerin kapağının iç tarafına bakın orada kaç mm olduğu yazar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey'in söylediklerini biraz daha açarsak:

Filtre çapları makine markasına göre değil objektif marka ve modeline göre değişir.

Örneğin Sigma marka 55-300 bir objektif Canon için de Nikon için de aynı çapta olurken (Sözgelimi 62 mm) Tamron'un aynı özellikteki objektifi yine Canon ve Nikon için 65 mm. olabilir. (Rakamlar gelişi güzeldir).

Filtre çapı tuttuğu sürece kullanmanızda hiç bir mahzur yoktur.

Zaten vida diş biçimleri de standarttır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.