İçeriğe git

Uçak fotoğrafçılığı için lens önerisi

Recommended Posts

Merhaba Nikon D3000 kullanıcısıyım uçak fotoğrafçılığı yaptığım için yüksek yakınlaştırma oranına sahip bir lense ihtiyacım var bütcem 600 700max lens önerilerini bekliyorum nikon uyumlu tüm markalar olabilir. 2.el alacağım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aşağıdaki ürünlerin hem fiyatları uygun, hem amaca uygun, hem de imaj kaliteleri uygun.

- Nikon AF-S DX Micro NIKKOR 40mm f/2.8G

- Nikon AF Nikkor 35mm f/2D

- Nikon AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G

- Nikon AF Nikkor 50mm f/1.8D

- Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G

2. El fiyatları yaklaşık olarak dediğin fiyat aralıklarında.

Bütçeyi biraz daha zorlayabilirsen seçenekler bir kaç tane daha artabilir.

600 - 700 TL lik bütçe için acizane önerimdir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mesajı silemediğim için, bari Düzeltme Metni gibi bişiy yazıyım :)

Alperen atamer' in mesajını yanlış anladığımı farkettim. Her nasılsa, ürün fotoğrafçılığı gibi algıladım. Arkadaş "uçak fotoğrafçılığı" ndan bahsediyormuş meğer.

Dolayısıyla, konuyla ilgili bir önceki yazmış  olduğum mesaj hükümsüzdür.  :D

Yanlışlıktan dolayı hoşgörü ve anlayışınız istirham olunur.

Saygılarımla.

:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-300mm lensi tavsiye ederim.  lakin ikinci el fiyatları nedir bilgim yok. ayrıca 70-300mm lens var fakat bu lensin AF motoru olmayan modeli ucuz ama onu siz kullanamazsınız D3xxx gövde üzerinde de AF motoru yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@Alperen atamer bey,

Uçak fotoğrafçılığı deyince tam olarak neyi söylemek istediniz? Örneğin Türk Kuşu gibi hava akrobasi ekiplerinin gösterilerini fotoğraflamak mı niyetiniz? Eğer öyleyse, bu gibi uçaklar bildiğiniz gibi havada çok hızlı hareket eden uçaklar. Ve bu hızı odakta tutmak ve takip etmek gerçekten çok zor bir iş. Bunun için hızlı odaklanabilen objektiflerin yanısıra hızlı odak takibi yapacak AF Sistemi yani kamera da gerekir. Yüksek enstantanelerde çekim yapmanız gerekeceğinden diyaframın da önemi artıyor.

Böyle bir gösteriyi hem odağı takip etmek hem de hızlı enstantane için en az f/2.8 gibi hızlı bir objektif edinmelisiniz. Nikon 18-300mm f/3.5-5.6G ED VR gibi bir objektif kullansanız dahi, bu objektifi 300mm odak uzunluğunda en fazla f/5.6 açabilirsiniz. Bu da kullandığınız gövdedeki çapraz AF noktalarının tamamını kullanamayacağınız anlamına gelir, yalnızca merkezdeki Tek AF noktasını kullanabilir kameranız. O bile ortam koşullarına göre değişir. 

Özetle bu tarz kaliteli bir çekim için sizin bütçeniz içerisinde bir objektif ne yazık ki mümkün değil kanımca.

Detaylar için Dijital kameralarda AF Sistemi nasıl çalışır yazısına bir göz atabilirsiniz.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplar için teşekkür ederim biraz araştırınca tamron (70-300) 500 Tl gibi bir fiyat çekti fiyat iyimi kötümü bilemedim çektiğim fotoğraflar genelde yolcu uçağı ve sabit uçaklar gösteri uçuşlarındada yeterli oluyor  zaten çok profesyonel değilim bu konuda hobi amaçlı yapıyorum para kazanmak gibi bi amacım olmadığı için bütçeyi çok artıramıyorum tavsiyeniz varsa bodyde satıp toplam 2000 lira bütçe ile hem lens hem body alabilirim. İnsan Fuarlarda benle aynı hobiyi yapan insanları görünce kocaman lenslere hayran kalmıyor değil. Çok pahalı be şu lensler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O kocaman lensler  ~20k₺ den başlayan fiyatlarda. Makinanızı değişecekseniz tavsiyem Nikon Coolpix P1000 almanız 24-3000mm lensi dijital zoom devreye girdiğinde 6000mm e çıkmakta.  

P1000 pahalı gelirse, ikinci el P900 alabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.