İçeriğe git

Photoshop ile düzenlenen fotoğraflarda olusan renk kaybı

Murat Günar

Recommended Posts

Merhaba. 

Photoshop ile işlediğim fotoğrafları Instagram'a atınca renk ve kontrast değişiklikleri yaşıyorum. Üstelik fotoğrafları Instagram için uygun çözünürlüğe getirerek export etmeme rağmen bu sorunu bir türlü aşamadım. Fotoğraflar bilgisayarda gözüktüğü gibi telefonda gözükmüyor. Monitörüm eski bir model ve TFT LCD. Telefonum ise IPS. Burda yaşadığım sorun bu farktan kaynaklanıyor olabilir mi? IPS bir monitör alsam bu farklılık ortadan kalkar mı? Bu konuda tecrübesi olan biri yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce de tartışılmıştı.

Özet olarak; bu sorunun çözümü yok.

Siz en pahalı, kalibrasyonlu, kaliteli ve gerçek renkleri gösteren bir monitör alsanız bile aynı resmi başka bir görüntü aygıtına aktardığınızda sonuç farklı olacaktır. Her telefonun, her monitörün ve hatta her fotoğraf stüdyosunun ayarları az ya da çok farklıdır.Bu dijital dünyanın ortak sorunu. Yakın gelecekte de çözülecek gibi durmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Fotoğraflarınızı sRGB olarak dışa aktarmanız gerekli. (PS / export as-farklı dışa aktar seçeneğinde sRGB seçili olmalı) 

Benim kalibreli ekranımdan bu şekilde dışa aktardığımda sorun olmuyor.

IPS panelin yanı sıra X-Rite gibi bir kalibrasyon cihazı da yararlı olacaktır. Özellikle baskılarda.

- Mehmet A. tarafından düzenlendi
Ek bilgi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sonuç gayet normal, instagram ve facebook doğal olarak fotoğrafın kalitesini çok çok düşürüyor yoksa ne server yeter ne telefon hafızası ne de internet hızı. Hayal beklemeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Herkese merhaba,

Burada bloguma ait linkler paylaşmamaya özen gösteriyorum, ancak her yazımı da buradan paylaşamıyorum ne yazık ki. Bu defalık kusura bakmayın!

Sosyal medyada paylaşılacak görsellerin ideal boyutları hakkındaki yazımı dün değişen koşullara göre yenilemiştim. İşinize yarayabilir.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuya ilginiz için teşekkür ederim. Fotoğraflarımı sRGB olarak export etmeme rağmen sonuç değişmiyor bunu belirtmeyi unutmuşum. Üstelik Instagram'ın kabul ettiği max. ve min. boyutlarda dikkat ediyorum ki ayrıca fotoğraf sıkışmasın ama tüm bunlara rağmen kontrast farkı azımsanamayacak kadar fazla oluyor ve doğal olarak renk sapmalarıda oluyor. Bu kadar çok fazla olmasının sebebi bı nebzede olsa benim monitörüm olabilir diye düşündüm. TFT ve IPS ekranlardaki teknik farklılıklar bu şekil büyük farklara sebep olabilir mi benim aradığım cevap bu. Küçük renk sapmaları olsa oNada razıyım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Mehmet A. yazdı:

Merhaba,

Fotoğraflarınızı sRGB olarak dışa aktarmanız gerekli. (PS / export as-farklı dışa aktar seçeneğinde sRGB seçili olmalı) 

Benim kalibreli ekranımdan bu şekilde dışa aktardığımda sorun olmuyor.

IPS panelin yanı sıra X-Rite gibi bir kalibrasyon cihazı da yararlı olacaktır. Özellikle baskılarda.

Bu şekilde yapmam rağmen olmuyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Sebahattin Demir yazdı:

Herkese merhaba,

Burada bloguma ait linkler paylaşmamaya özen gösteriyorum, ancak her yazımı da buradan paylaşamıyorum ne yazık ki. Bu defalık kusura bakmayın!

Sosyal medyada paylaşılacak görsellerin ideal boyutları hakkındaki yazımı dün değişen koşullara göre yenilemiştim. İşinize yarayabilir.

Saygılar.

Sebahattin Bey ;

Teşekkür ederim fakat yapılması gereken her şeyi yapıyorum yani sizin göndermiş olduğunuz linkteki belirtilen boyutlandirmalar ve sRGB olarak dönüştürme dahil fakat sorun çözülmüş değil. Monitör kalıyor geriye tek seçenek ama emin olmak istiyorum boşa para harcamak için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Murat Günar yazdı:

Sebahattin Bey ;

Teşekkür ederim fakat yapılması gereken her şeyi yapıyorum yani sizin göndermiş olduğunuz linkteki belirtilen boyutlandirmalar ve sRGB olarak dönüştürme dahil fakat sorun çözülmüş değil. Monitör kalıyor geriye tek seçenek ama emin olmak istiyorum boşa para harcamak için.

Ne yazık ki iyi bir monitör ve olmazsa olmazı, doğruya sonuçlar için, kalibrasyon cihazı da edinmek. Bu da, ne yazık ki,  en az 5-6 bin TL bir harcama gerektiriyor. Seçenek olarak ekranınızı göz ile kalibre etmek ve PS'da Adobe RGB ile çalışıyorsanız sRGB ile dışarı attıktan sonra fotoğrafı yayınlamadan önce telefon ya da tabletinizde bir ön izleme yapmanız. Tabi biraz zahmetli bir süreç..örneğin kırmızı patlıyorsa dönüp o değerleri düzeltmek gibi.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Windows 10 kullanıyorsanız, Renk filtreleri adında bir ayarı var onu bir kontrol edin, sizi çalışmalarınızda yanıltacak şekilde görüntüyü değiştirir. Windows tuşu + Ctrl + C tuşuna basınca devreye girer yanlışlıkla açmış olabilirisniz.

Yine Wimdowsun HDR ve WCG olayı var o devrede olabilir. Monitörünüzün Işık ve Kontrast değerlerini kontrol edin çok fazla açık olduklarında sizi yanılatabilir.

Doğru renkler ile çalıştığınızdan emin olmak için i1Display Pro gibi bir cihaz edinmeniz faydalı. monitörünüz ve mobil cihazını kalibre etmek faydalı olur.

Ben tablet ve telefon cihazlarımı da kalibre etmeyi ihmal etmiyorum.

[yt]0HjHjpiyjvo[/yt]

https://youtu.be/0HjHjpiyjvo

- mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Basit bir çözüm daha:

Aynı resmi hem telefonda hem de bilgisayarda açın.

Bilgisayarın renk ayarlarını telefondaki resimle aynı olacak şekilde yeniden ayarlayın.

Artık, (en azından sizin ve sizinkine benzeyen)  telefonlarda bilgisayarda ve telefonda gördüğünüz resimlerin renkleri aşağı yukarı aynı olacaktır.

Diğer ortamlarda nasıl görüneceği konusunda ise hiç bir şey söyleyemem..!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dün yazmayı unutmuşum;

sRGB renk uzayını kullanarak çekim yapıyorsanız photoshopta da sRGB kullanın.

Lakin Adobe ürünü kullandığınızdan benim tavsiyem Adobe sRGB renk uzayında çekim yapmanız ve photoshopta varsayılan o gelir.

Adobe-RBG-s-RGB-header.png

ayrıca birde REC709 ve REC2020 olayları var o da monitör vb ile alakalı. Dediğim gibi en kolay ve en basiti Adobe sRGB renk uzayı ayarının kullanın makinanızda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.