İçeriğe git

36 mp'lik Nikon D800'e 23 mp ile cevap!

Nikontürk

Recommended Posts

Nikon'un 36 mp'lik D800 modelinin tanıtılmasının üzerinden çok bir zaman geçmedi. Pazarda pastadan ikinci büyük payı alan marka 22 mp'lik sensöre sahip modelini yine aynı model rakamı altında ve yine versiyon güncellemesi gibi görünen Mark isminin altında tanıttı; bu kez 5D MarkIII. Bu Mark hikayesi nereye kadar varacak herkes gibi ben de merak ediyorum doğrusu.

Sözkonusu modelde bi süre önce tanıtılan 1DX modelinin tek işlemcisi ve 61 noktalı AF sistemi kullanılmış. Bunlardan başka sensörün bir miktar geliştirilmesi ve iso başarımının yüksekliği, saniyede 6 kare gibi özelliklerden başka bir yenilik görünmüyor. Ancak TR'deki marka taraftarlarının sitelerinde bu yeni model ile D800 yanyana getirilerek öylesine haksızca karşılaştırmalar yapılıyor ki teknik bilgisi yerinde olan insanlar tarafından olayın etik olmadığı hemen anlaşılıyor. Aynı karşılaştırmayı yapan siteler örneğin D800 de %100 prizma vizör ama 5D MarkIII de hala optik vizör kullanıldığı bilgisine yer vermiyor nedense.

Markaların pazarda pay kapmak adına göstermiş oldukları ilerleme her zaman için biz kullanıcıların lehine olacak. Henüz fiyatı açıklanmamış bu modelin D800 fiyatının çok çok altında bir fiyata sahip olacağına inanıyorum. Dpreview'de 3250 euro gibi fiyat tahmin edilmiş ama bu ne kadar doğrudur tartışılır.

Untitled-1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon yine yaptı yapacagını ayıp olmasın ama BOŞ bir model oldu ve sonunda yapmıycagı olan HDR ve Multi Exp. Koydu :) vee vee Hiç Vazgecmedıgı on/off Dügmesi yine yer değiştirdi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mark III hakkında çok şey söylendi beklenti arttı

MP olayına girmemek gerek bence

Mark III bana göre donanım yenileme gibi geliyor (İşlemci Gövde tuşlar ekran vs.)

Yeni bi kaç teknoloji de getiriyor HDR ve Multiexp Gibi

Mark III ten ziyade 24-70 F 2,8 Lens bekleniyor

Mark III fiyatıyla şu an alıcı bulamayacak gibi Mark II daha uygun ona göre

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence 5DMarkIII'ü Nikon D800'e bir cevap olarak değerlendirmemek lazım. En azından ben öyle görmüyorum. Bugün artık 10-16mpiksel makinalar ve kaliteli lenslerle 1-2metrelik baskı alınabilecek fotoğraflar çekilebilmektedir.

Dolayısı ile Canon mpiksel yarışına katılmak yerine özellik geliştirmeyi tercih etmiştir. çünkü bugün Nikon D800 alan bir kullanıcı bu makinayi birkaç yüz adet fotoğraf çekmek için değil binlerce fotoğraf çekmek için alacaktır. Bir düşünün 36mpiksel jpg fotoğraf 20-30mb olacak iken, 22mpiksel fotoğraf 5-10mb olacaktır. Bilgisayarda aynı anda birkaç fotoğraf ile çalıştığınızı düşünün sonra da. Ve ayrıvca özellikle profeysonel kullancıların jpg değil tiff olarak dosyaları photoshopta işleyeceğini düşünürseniz mevcut bilgisayar sistemleri yeterli gelmeyecek çok daha hızlı ve güçlü bilgisayar sistemlerine ihtiyaç duyacaktır. Yani bu, nikon d800 kullanıcılarına ayrıca ek bir maliyet daha yükleyecektir. Dolayısı ile ben Canon'un tercihini doğru yönde kullandığını düşünmekteyim ki artık 22mpiksel bir fotoğrafı herhalde istediğimiz ölçüde basamayacağımızı kimse söyleyemez.

Yüksek mpiksel fotoğraf makinasının işlemcisine bile yük getirmektedir. Nitekim nikon d800 ile saniyede 4 kare fotoğraf çekilebilir iken Canon 5DMarkIII ile saniyede 6 kare fotoğraf çekilebilmektedir. Bu husus bile özellikle spor, ve aksiyon fotoğrafçılarının en çok tercih edeceği bir özelliktir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.