İçeriğe git

bokeh derleme ve kendin yap şekilli bokeh

Recommended Posts

Bokeh veya boke (japonca, "bulanık" anlamında Boke 暈㑠veya ボケ), fotoğraf çekilirken, fokus yani odak dışında kalan net olmayan kısımların fotoğrafçının seçtiği objektif, kullandığı diyafram gibi ayarlar neticesinde fotoğrafta oluşan bulanıklık efektidir. Bokehin belirleyicisi öncelikle objektiftir. Her objektifin bokehi farklı olduğu gibi, seçilen diyafram değeri ile bokeh efekti ve derecesi değişebilir.

Fotoğrafçılar objektif seçimlerinde objektifin fotoğrafta oluşturduğu bokeh efektini (kalite, biçim) göz önünde bulundururlar. Bazen konunun arkasında bulunan aydınlık alanlar bokeh oluşumunu etkileyebilir. Genellikle objektif odak uzaklğı 35mm üstü ve açık diyaframlı lensler bokeh oluşturmaya daha elverişlidir. kaynak: vikipedia

bokeh için çeşitli şekillerde lens kapakları mevcut ama evde yapılıcak kartondan kapakların daha yaratıcı olucağını düşünüyorum kaldı ki aynı şeyi hazır kapakları yapan firmada düşünmüş olcak ki kendi belirlediği kapakların dışında boş kesim yapılmamıs kapaklarda mevcut aşağıdaki resimde olduğu gb.

bokehmasterskit.jpg

kendi yapıcağınız bokeh kapaklarında ihtiyacınız olan şeyler makas, maket bıçağı, bant, karton yapım şekli aşağıdaki resimlerde olduğu gbdir

custombokehtutorial2345.jpg

bokehheart.jpg

heartstarbokeh.jpg

bokeh kapaklarla çalışılmış örnek derleme kareler

bokeh091.jpg

heartbokehy.jpg

goldcircles.jpg

emptybeeratnight.jpg

fotoğraflar internetten derlenmiştir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

pratikte kapaklıyı çok deneyimleyemedim bende dün bi kac deneme yaptım işten geç geldiğimden denemelerde el feneri karşı bina ışıklarıyla sınırlı kaldı :D bu arada sorunuzun cevabı kesilen kısmı tam ortaya getirip cekım yapıldıgında alandakı ışıkları o şekilde çıkıyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yılbaşı dekorasyon ışıklarından bi adet alıp evde denemeler yapıcam bakalım :D

bu arada bir arkadaşım değişik bir fikir verdi polerize filtre ile lens arasına konulup yapılabilirmi acaba dedi polarize filtrem olmadığından deniyemedim temin edip denicem bölelikle daha zahmetsiz olur eğer kalın gelmezse

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • 7 ay sonra...

Elnize ve emeğinize sağlık tebrikler. Yalnız kertonda tek delik olmasına rağmen. bokeh sayısını nasıl fazla yapabiliriz. örnektekiler gibi

Arka plandaki ışıklarla alakalı bahsettiğiniz durum.Ne kadar çok ışık varsa o kadar çok çıkar şekliniz. Kesiminiz ne kadar başarılı ise şekliniz o kadar iyi çıkacaktır. Işığın parlaklığı enstantane değerlerinizde bu durumu etkileyen etmenler arasında yer alıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

uzun zamandır bu işi kurcalayayım diye niyetleniyordum da kımıl zararlısı modunu üzerimden atamıyordum bir türlü. 52mm çaplı objektifler için kullanılası bir iki şey hazırlamıştım zamanında, ilgilenen olursa fikir vermesi açısından buradan alıp kullanabilir.

bokehg.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.