İçeriğe git

slm yeniyim

Hakan

Recommended Posts

selamlar bugun uye oldum. almanya da yasiyorum.. ve d3100 aldim yeni hic bir seyini bilmiyorum..

internette gezinirken sizlere rasladim. ve turkce kullanim kulavuzunu indirdim.. simdi biraz daha bilincliyimm..

ama nerde nasil bir modda kullanicam tam bir bilgim yok.. ama bu konuya oldum olali merakim var fotagraf cekmeye..

yani anlicaniz cok istekli ama tamamiyla acemiyim yardimlarniz icin simdiden tsk ediyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hoşgeldin Hakan. Bende 3100 kullanıcısıyım. Çokta memnunum. Nikon dışında kallavi makinaları olan arkadaşlarla bazen fotoğraf Çekmeye gittiğimizde O kallavi makina sahiplerinin dumur olmasının zevkine diyecek yok. HiÇ Çekinme makinadan, iÇine toz kaÇırmamaya dikkat et yeter. durmadan Çek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

merhaba;

nikon D7000 18-105 3.5-5.6 olan bir makinem var. Bir hafta oluyor, bazı sorularım olacaktı...

-hafıza kartı 2 tane aldığından, nasıl olmalı? extreme yada ultra olması ne kadar etkili ( fotoğrafları rawda çekince çok yer kaplıyor jpeg çekmek ne gibi dezavantaj yaratır )GBsi büyük olanlardan düşünmüyorum .

-uv filtre koruyucu olarak( slim- MC) gibi özelliklimi almalı yoksa gereksizmi başlangıç için.

- lens almak istiyorum ( amerikaya gidecek bir arkadaşım var) ne önerir siniz 300-400dolar arısı... 50mm mi almaı yoksa?

-kadıköyde önere bileceyiniz kurs var

- lowepro çantalar suya darbeye karşı nasıl bilginiz var mı ?

şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar Hoşgeldiniz.. ;

Sorularınıza elimden geldıgınce cevap vermek gerekirse 2 tane kart slot'u var evet 2 adet SD kart Kullanıyor Extreme yeticektir iyi hızlı kart olması sizin için ve makına ıcın avantajdır. 8 GB 2 adet almanız yeterlidir.

JPEG Sıkıstırılmıs fotoğrafdır yanı ustu kapatılmıstır fotoğraf'dır RAW ise fotoğrafın ham halidir her mudehaleye açıktır. photoshop kullanıyorsanız eger fotoğrafları işlemede RAW formatı işinize kesınlıkle yarayacaktır. ( mantık olarak iyi ve önemli çekimlerinizi RAW ve diğer hatıra fotoğraflarınızı JPEG çekmek gibi )

UV Filtre uv ışınlarını engellemek ıcın kullanılıyor ama ben pek tavsiye etmem ne kadarda az olsa fotoğrafda keskınlıge engel oluyor...

istedıgınız fiyatlara bir 50MM alabılırsınız ve güzel başarılı bir lens ekipmanların arasında olması gerekli bir lenstir..

Lowepro çantalar fotoğrafcılar için en güzel ve ideal çantalardır suya darbeye son derece dayanıklıdır evet..

umarım cevaplar sizin için yeterlidir..

teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

tekrar merha ;

AE-L AF_L değerlerini kullanırken bazı zorluklar çekiyorum. AE'nin poz değerlerini değiştirdini (ışık gibi ayarları ) sabitledini. AF'nin netleme değerlerini sabitledini anladım anlamasınada. Bazen AF de sorun yaşıyorum her zaman istediğim yere netleyemiyorum. yarım deklanşör yapım istediğim noktaya gelince af basıyorum .. ama bazen netlediğim yer kayıyor.

BKT ye basarsam nasıl yapmalıyım.

nikon 7000 ıso 100 inmiyormu ? birde tripotsuz çekimlerde 1/60 altına inilirse netlikte sorun yaşanır diyorlar ama pek mantıklı gelmedi nedersiniz?

darıca hayvanat bahçesine gittiğimde tellerle ilgili sorunlar yaşadım diyaframı düşük kullanıp tellere yaklaşsam da zorlandım. ne yapmalıydım ?

şimdiden teşekkürler..........................

netleme işini umarım hallederim :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba, bezbebek;

AE-L: Automatic Exprosure Lock: Yani Otomatik Pozometre Kilidi

AF-L: Automatic Focus Lock: Yani Otomatik Netlemeyi Kilitleyen tuş.

Fabrika ayarında bu tuşa basarsanız; Ölçüm modunuza gÖre vizÖrde seçtiğiniz netlik noktasından aldığınız hem ışık Ölçüm sonucu vizÖrün altında okuduğunuz pozometrik değerler kilitlenir hemde o noktaya yaptığınız netlik kilitlenir.

Yarım deklanşÖr yapmak zaten AF-L yapmakla aynıdır. Yani bir netlik noktası seçtikten sonra yarım deklanşÖr yaparak netliği bu noktaya kilitlediniz. Sonra kadrajınızı değiştirip AF-L tuşuna basarsanız biraz Önce yapmış ve kilitlemiş olduğunuz netlik yeni noktaya yapılır ve dolayısıyla ilk noktaya olan netlik kaybolur.

BKT Bracketing yani aynı kareyi sırayla 2 veya 3 kare sizin belirleyeceğiniz değerlerde çeken bir moddur. Örneğin en çok bilinen zor ışık koşullarında kameranın Ölçtüğü pozometrik değere çok güvenmiyorsak 1 kare + yani diyafram 1 stop kapatılarak ve bir kare de - yani diyafram 1 stop açılarak ve 1 karede kameranın verdiği pozometrik değerde çekim yapıp içinden en güzelini seçmenizi sağlar.

Nikon D7000, 100 ISO' ya iner. Tripodsuz çekimde 1/60 değeri altında çekimde titreme eğer lensinizde VR yani titreşim Önleme sistemi varsa çok sorun değil. Ayrıca 1/60 değeri 70-300 mm tele objektifin 300 mm odağında kullanmanız durumunda perde hızını en az 1/500 değerinde tutmalısınız. çünkü D7000 küçük sensÖrlü olduğu için taktığınız tüm lensleri 1,5 ile çarpıyor. 1/500 Değerine nasıl ulaştık derseniz 300 mm X 1,5 = 450 mm bildiğim kadarıyla bu değer perde hızında yok buna en yakın hız 1/500 seçtim. Ancak şimdi neredeyse bütün lenslerde titreşim Önleme denen VR sistemi var ve 3-4 stop düşük perde hızında çekebiliyorsunuz ama yine de tele objektif kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor.

TELLER BU üLKENİN HER KÖŞESİNDE KARŞILACAĞINIZ YAKICI BİR SORUN OLARAK KARŞINIZA çIKACAK. GüZELİM ESKİ BİR SOKAĞI çEKECEKSİNİZ AMA O TELLER KARENİZİ MAHVEDİYOR..BENİM TELLERLE İLGİLİ SLOGANIM TüM TELLERE ÖLüMM. BELEDİYELER BU KONUDA ÖZELLİKLE TURİSTİK BÖLGELERDEKİ TELLERE BİR çÖZüM BULMALILAR.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

................ denedim oldu, yalın anlatışınız için teşekkür ederim.

uzaktan kumanda alırcamda ML_L3 almam gerektiği yazıyor kullanma kılavuzunda.... başka kumandala çalışmaz mı ?

ben gün ışığında flaş kapalı çekiyorum b,r forumda okuduma göre bazen flaş açılmalıymış bu ne kadar doğru ?

gün ışığında, bulutsuz bir ortamda beyaz dengesini standarta mı kalmalı gün ışını mı seçmeliyim.....

şimdiden teşekkkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Rica ederim, bezbebek

Uzaktan kumanda Nikon'un kendi markası var ve yine yan sanayi üretimi olup Nikon'u kumanda edenler de var. Tavsimem mümkün olduğunca orjinal ekipman kullanmanız yönünde..

Gündüz flaşın açılması gereken yer veya durum dolgu flaş olarak yada yardımcı aydınlatma olarak kullanılması durumudur. Doldu flaşı anlatayım, çünkü yardımcı ışık kaynağı olarak kullanmak başlı başına bir yazı dizisi olur...:) Yazın sıcak günlerinde denizin kenarında kafasındaki kocaman şapkasıyla bir bayanın fotoğrafını öğlen saatlerinde çektiğinizi düşünün. Şapkanın güneşliği; Işık tepeden geldiği için modelinizin veya konunuzun yüzünün üst kısmını gölgede bırakacaktır. Gerçi bu saatte sanat fotoğrafı çekmek ışığın sert olduğu bir saat olması nedeniyle pek önerilmez ama ille de çekmek istiyorsak; Bu durumda işte o sözünü ettiğimiz DOLGU FLAŞ olarak flaşınızı modelinizin şapkasının gölgesinde kalan üst kısmını aydılatıp, güneşte kalan kısmıyla tonal olarak dengelemek amacıyla kullanmanız gerekebilir.

Beyaz ayarını ben yapay ışık ortamları dışında otomatikte kullanıyorum ve gayet de memnunum. Beyaz ayarında çeşitli denemeler yapabilirsiniz. Yeter ki gün ışığında örneğin ampul simgesi ya da floresan simgesi ile çekmeyin yada çekip görün ve nasıl sonuçlar alıyorsunuz..:) Daha canlı renkler elde etmek beyaz ayarıyla da mümkün. Bulutlu ayarında çekerseniz daha canlı renkler elde edersiniz.

Başka sorularınız olursa cevaplayabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

low modunda kılıtlenıyor derken ? kullandıgınız mod hangısıdır acaba makınanın cekım modu.

LOW yazıyı dusuk ışık oldugunu ve makına uzun pozlama yapıcagını belırtır... makına gosteremedıgı bir düşük değer için LOW yazar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bezbebek, Merhaba;

Sorunuzu biraz daha açık bir şekilde anlatabilirseniz yardımcı olabiliriz.

1) Kamer hangi modda (P, S, A, M veya hazır modlar)

2) Nasıl bir konu çalışıyorsunuz

3) Her zaman bu şekilde mi? yapıyor, yoksa sadece ışık az geldiğinde mi?

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugun evde denedim LO cıkor ekranda ıso yu 600 1000 gibi değerlere çıkardığımda düzeliyor ama.... ilk farkettiğimde dısarda gün ışığındaydım 160 ıso kullanıyordum. düşük ışık oldunu düşünmüyorum çünkü yanımda canan kullanan çekebiliyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba, bezbebek;

Sorun bence anlaşıldı. Sorun ışık azaldığında ortaya çıkıyor ve ISO yükseltilince kayboluyor diye anlıyorum. İlk yazdığınızda A modunda yani diyafram öncelikli programda ve dışarıda çekimde Lo vermemesi lazım. çok zor bir ihtimal. çünkü en kısık diyaframı seçmiş olsanız bile elde çekim yapılmaz ama kameranın 30 saniye pozlandırması var. Kameranın pozometresinin ölçümü bu değerin altına düşecek ki size ışık az mesajı olan Lo' yu versin. Olmaması gerek diye düşünüyorum.

2. Mesajınıza gelince; Ev gibi kapalı mekanlarda gözümüze göre ışık yeterli olabilir ama bu ışık çoğu zaman kameraların 100 ISO gibi değerlerinde yeterli olmaz. 400 ve daha üstü değerlere ihtiyaç duyabilirsiniz ki 600, 1000 ISO diye belirtmişsiniz. Yanımda canan kullanan çekebiliyordu demişsiniz. Peki Canan hanım hangi modu kullanıyordu. O da sizin gibi A modunda mıydı ve aynı konuyu aynı kadrajla mı çalışıyordu?

Ne çok soru sordum.. :)

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Yanımda canan kullanan çekebiliyordu demişsiniz. Peki Canan hanım hangi modu kullanıyordu."

Usta sen çok yaşa emi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.