İçeriğe git

tripod tavsiyesi istiyorum

Recommended Posts

merhabalar

nikon d60 kullnıcısıyım. objektifim 18/70 (ileride makinamı değişmeyi düşünüyorum.)

tripod almak istiyorum. biraz araştırdım. fiyat ve özellik olarak ""Digipod A2841P Profesyonel Tripod + BH-18N Ball Head"" modeli uygun gibi geldi. siz profesyonellerden fikir almak istedim. yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.dealextreme.com/p/1-5m-aluminum-alloy-digital-camera-tripod-5kg-load-max-15247

Ben Burdan aldım gayet memnunum. 10 gün civarı eline ulaşır. kargo parası ekstra bi ödemesi yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.dealextre...-load-max-15247

Ben Burdan aldım gayet memnunum. 10 gün civarı eline ulaşır. kargo parası ekstra bi ödemesi yok.

webden yurt dışı siparişi ; gümrüğe takılma riski ve kargoda hasar görme riski yüzünden düşünmüyorum. yanıt için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilk mesajıma ek olarak;

almayı düşündüğüm "Digipod A2841P Profesyonel Tripod + BH-18N Ball Head" tripodun özellikleri

max. yükseklik : 169,40 cm

min. yükseklik: 52,40 cm

taşıma kapasitesi: 4 kg

ağırlık: 1,45 kg

bacak bölüm sayısı : 4

bacakta ve kafada su terazisi var.

kafa 3 yönlü hareket ediyor

çıkabilir bağlantı tablası var.

fiyatı 180 tl civarı

sizce digipod sağlam bir marka mıdır? tavsiye eder misiniz ?

veya

sizlerin 150-200 tl düzeylerinde tavsiye edebileceği başka tripod varsa yazar mısınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 yıldır alışveriş yapıyorum bu siteden 2000 dolara yakın alışveriş yaptım. hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kesinlikle burda arkadaslarımı sokmak istemem. onun içinde kendimin tecrübe etmediği birşeyi asla tavsiye etmem. Tabiki yine sizin tercihiniz içinizin rahat olacağı tercihi yapmanız en iyisi. Bende Digipod un aliminyum ayak plastik kafa olanından var. fena değil 50mm ve 18-55 kullanırken sıkıntı yok fakat 70-300 ü bide convertörle takınca sıkıntı yaşıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 yıldır alışveriş yapıyorum bu siteden 2000 dolara yakın alışveriş yaptım. hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kesinlikle burda arkadaslarımı sokmak istemem. onun içinde kendimin tecrübe etmediği birşeyi asla tavsiye etmem. Tabiki yine sizin tercihiniz içinizin rahat olacağı tercihi yapmanız en iyisi. Bende Digipod un aliminyum ayak plastik kafa olanından var. fena değil 50mm ve 18-55 kullanırken sıkıntı yok fakat 70-300 ü bide convertörle takınca sıkıntı yaşıyorum.

ben de o siteden bazen ebay'den alışveriş yapıyorum ancak bizim postacılarımız ürünleri özenle taşımıyor. bu sebeple yüksek fiyatlı ürünleri yurtdışı sitelerinden almıyorum. bilgiler için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk Önce soylemek ıstedıgım tripod aldıgınız zaman ıyısı ve bir sefer almak en mantıklısı cunku model marka gibi birşey uyumsuzluk olmuyor makınalarda standarttır.. Bu sebeble biraz maddiyatta fazla tutup iyi birşey almak gerekir..

Kendim olsam Slik veya manfrotto gibi iki model arasında bir seçim yapardım..

Slikte model sağlam ve biraz ağırdır ancak 700 DX http://www.slik.co.jp/slik_com/PS-PRO700DX.html

veya manfrotto bütcenize yetecek iyi bir model herzaman yolda bırakmaz bu iki model...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk Önce soylemek ıstedıgım tripod aldıgınız zaman ıyısı ve bir sefer almak en mantıklısı cunku model marka gibi birşey uyumsuzluk olmuyor makınalarda standarttır.. Bu sebeble biraz maddiyatta fazla tutup iyi birşey almak gerekir..

Slikte model sağlam ve biraz ağırdır ancak 700 DX http://www.slik.co.j...S-PRO700DX.html

veya manfrotto bütcenize yetecek iyi bir model herzaman yolda bırakmaz bu iki model...

ücretleri daha yüksekmiş. en iyisi bir süre daha bekleyip iyi olanı alayım.yanıtınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kemal beye katılıyorum. tripod konusunda küçük maliyet farklarından kaçınmadan kesinlikle kaliteli ve sağlam bir tripod alınması gerektiğini düşünyorum. kimse bir sürü para verdiği makinasını hafif bir rüzgarda düşmesini istemez.ayrıca iyi bir tripod bir ömür gider, makina değişir tripod değişmez. ben de slik 700 aldım yaklaşık 7-8 ay önce gerçekten sağlam. sadece uzun geziler için biraz ağır kalıyor, ama makine güvende. ağırlık sorun olmazsa tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

Arkadaslar merhaba,

Benim de bir tavsiyeye ihtiyacim olacak, forumda yeniyim yanlis bir yere yaziyorsam uyarin lutfen.

d90 ile 18-200mm lensi tasiyabilecek saglamlikta ve titresim sorunu yasamayacagim bir tripod ariyorum. Onerileriniz ne olur? Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.(butce problem degil, uzun sureli bir yatirim olarak goruyorum)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Slikte model sağlam ve biraz ağırdır ancak 700 DX http://www.slik.co.j...S-PRO700DX.html

Başlıkla beraber mi bu model??? Eğer Öyle ise güzel...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Ucuz yollu düşündüklerin içersinde gayet yeterli olanı.

Benim kullanacağım lensler maksimum 55-200 veya 300 tarzı lensler Öyle tele lenslerle falan çok işim olmayacak..Nikon'un en ağır gÖvdeleriyle bile kullansam 5kg taşıma kapasitesi yeterli gelir sanırım benim gibi birine? sağlamlığı da yeterli sanırım Fatih bey?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Fatih bey'e katılıyorum. Yaklaşık 3 senedir fotoğraf çekmeye çalışan bir amatörüm. D7000 18-105 varken braun 30 yeter diye aldım. 1 sene sonra 70-300 alınca sirui R-1004 aldım. Nikon 24-70 alınca Manfrotto 055xprob+322rc joistik aldım. Toplam maliyeti siz düşünün. Haa çöpe mi gitti tabiki hayır. Braun'u SB-900 ayağı olarak, sirui yi foto safarilerde, manfrottoyu özel çekimlerde kullanıyorum :) Tabiki kullanım kriterleri ve ekipmanlar çok önemli, ne için ve neler kullanılacak bunları belirlemek lazım. Gezi, sokak, seyahat için kullanılacaksa, sirui gibi boyutları küçük işlevi büyük tripodları öneririm. Sağlıcakla..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu siteden alıntıdır !

İyi bir üçayak nasıl olmalı ve nasıl kullanılmalı:

a- Az titreşimli olmalı. Dikkat edin "şu kadar kilo taşısın" demiyorum. O üçayak üreticilerinin verdiği rakamlar yanıltıcı oluyor. 5 kilo kapasiteli bir üçayak 8 kilo kapasiteliden daha sağlam durabiliyor. Makineyi üçayağa oturttuğunuzda titreşimleri uzun süre devam eden üçayaktan uzak durun. Bunu anlamanın en iyi yolu makinedeki canlı önizlemeyi açıp kontrol etmek. Eğer siz makineyi koyduktan 5 saniye sonra hala titreşim oluyorsa üçayağınız dengesiz demektir (benim kıstasım 1-3 arası ama size 5 dedim). Bazen dükkanlarsa üçayağın üzerine abanıp deneyenleri görüyorum. Hafifçe aşağı çekip sallamayı anlarım da üzerine oturacak birşey arıyorsan yanlış dükkandasın, yandaki mobilyacıya gitmen lazım :)

b- Göz hizana gelebilmeli. Amatörler buna pek dikkat etmez ama göğüs hizana gelen bir üçayakla bayağı keyifsiz zamanlar geçirebilirsin. özellikle uzaktan kumanda kullanmadan elle çekim yapıyorsan kesinlikle göz hizana gelen bir alet bakmanız iyi olur çünkü eğilince dengeniz bozulacak ve bu da titreşime sebep olacak. Yalnız burada da dikkat etmeniz gereken birşey var: Bazı modeller bu yüksekliğe orta ayaklarını (üçün biri yani :) ) yükselterek çıkıyor ki bu da titreşime sebep olabilir. Hatta bazı fotoğrafçılar özellikle orta ayağı olmayan modelleri seçerler.

ucayak+1.png

Really Right Stuff. İsminin komikliğine bakmayın, en kaliteli üçayak markalarından biri. Yukarıdaki modelin orta ayağı yok.

c- üçayağın ayakları 3, hadi olmadı en fazla 4 parçadan oluşmalı. Bu parçalar katlanırken içiçe girdikleri için mecburen en içerideki parçanın yarıçapı azalıyor. Eğer ayak 5 parçadan oluşmuşsa en içteki parça çok ince olacak, bu da tam açıldığında üçayağın daha dengesiz olmasına sebep olacak. Ayrıca ne kadar parça varsa o kadar bağlantı noktası olacak, ne kadar çok bağlantı o kadar çok titreşim olasılığı.

d- Basit kural: Temel ne kadar sağlamsa bina o kadar dayanıklıdır. Gökdelenlerin temelleri de çok derin ve ağırdır ki yukarıdaki koca yapıyı tutabilsin. Aynı mantıkla, üçayağınız da makine+lens ikilisinden ağır olmalı ki destek sağlam olsun. Ama bir mesele var: Ağır üçayak genelde evde kalmaya mahkum (tecrübeyle sabit!). Peki bunu nasıl aşarız? En kolay yolu üçayağınız hafifse altına biryerlerine ağırlık asmak, bu yüzden üçayak alırken ağırlık asılabiliyor mu diye kontrol edin. Bir de ağırlığı öyle bir asın ki sallanmasın ve ayağınızla çarpmamaya çalışın.

ucayak+3.jpg

Altı kancalı bir üçayak.

e- Adam gibi bir kafa alın. üçayağa çok para verenler kafayı ucuz almaya çalışır ama siz sakın bunu yapmayın. İyi bir kafa fotoğraf çekme isteğinizi arttır ve, tabii ki, makinenizi sağlam tutar.

f- üçayağınızda orta kolon varsa, önce bütün ayakları sonuna kadar uzatın, sadece çok gerekliyse orta kolonu yükseltin.

ucayak+4.jpg

Yanlış üçayak kullanımı. Orta ayağı yükseltmeden önce kenar ayakları yükseltin. Yukarıdaki duruş en dengesiz duruşlardan biri; makineye dokunduktan sonra uzun süre titremeye devam edecek.

g- Eğer tüm ayakları açmak zorunda değilseniz ayakların en altındaki parçayı açmayın. Yukarıda da dediğim gibi en alttaki parça en ince, dolayısıyla en dengesiz olanı.

h- Mecbur değilseniz ayakları normal pozisyonda açın. Ayaklar arasındaki mesafe arttıkça denge de artar (çok abartmamak şartıyla tabi).

i- üçayağı halının üzerine koymayın :) Yapanı gördüm ondan uyarıyorum.

j- üçayak malzemeleri genelde 4 çeşit: Plastik, alüminyun, karbon fiber, bazalt ve alaşım. Plastik olanlar en ucuz modeller ve kesinlikle kaçılması gerekenler. En yaygını alüminyun çünkü hem ucuz hem de yeterince sağlam, ama bu modeller biraz ağır. Karbon fiber olanlar hafif, pahalı ve alüminyum kadar sağlam olabiliyorlar. Bazalt olanları alüminyum.karbon fiber arası gibi düşünün. En son karbon fiber - alüminyum karışımı olanlar var. En az titreşim ve en az bel ağrısı için tavsiyem karbon fiber modeller. Karbon fiberin bir avantajı da daha az titreşim yapması.

k- üçayakla ilgili değil ama, üçayak üzerinde IS/VR/OS/VC'yi kapatın ve makinede varsa ayna kilitlemeyi açın. Süper telefoto kullananlar (400mm ve üzeri) düşük enstantanelerde titreşim engellemeyi açabilirler. Ben Panasonic 100-300mm'yi üçayakta kullanırken 250-300mm'de (tam karede 500-600mm yapar) enstantane 1/100lerdeyse OIS'i açıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sirui marka tripod kullanıyorum yine sirui ball-head ile.

Kalite olarak çok iyi bir marka.

Fiyat olarak ucuz değil, ama pahalı da değil.

Bendeki R2004 + G20 ball head

Topluyken kısa, açıldığında uzun.

Hafif ama sağlam, kısaca bir tripod da olması gereken herşey mevcut.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fatih bey'e katılıyorum. Yaklaşık 3 senedir fotoğraf çekmeye çalışan bir amatörüm. D7000 18-105 varken braun 30 yeter diye aldım. 1 sene sonra 70-300 alınca sirui R-1004 aldım. Nikon 24-70 alınca Manfrotto 055xprob+322rc joistik aldım. Toplam maliyeti siz düşünün. Haa çöpe mi gitti tabiki hayır. Braun'u SB-900 ayağı olarak, sirui yi foto safarilerde, manfrottoyu özel çekimlerde kullanıyorum :) Tabiki kullanım kriterleri ve ekipmanlar çok önemli, ne için ve neler kullanılacak bunları belirlemek lazım. Gezi, sokak, seyahat için kullanılacaksa, sirui gibi boyutları küçük işlevi büyük tripodları öneririm. Sağlıcakla..

Aynen oyle. Eger fotograf merakiniz artiyorsa ucuza aldiginiz ucayak bir sure sonra yetmiyor. Eger hata yapip kaliteli birsey almazsaniz bir sure sonra o da yetmiyor ve daha iyisini aliyorsunuz. Oldu mu sana 3 tane üçayak :) Şu ana kadar 4 tane üçayak aldım, birincisini bir arkadaşa hediye ettim, ikincisini kayınçoya verdim, diğer ikisi elimde duruyor ama karbon fiber bir tane alınca 190XProB boşe çıktı mesela. Şimdi satıp satmama arasındayım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.