İçeriğe git

70-300 tele objektif ile elde kaliteli fotoğraf çekmek.

Adem Değirmenci

Recommended Posts

Selam arkadaşlar elimde 70-300 sigma lens var makinem nikon d3100. genelde sokak fotoğrafları çektiğim için yanımda tripot olmuyor ve elde çekim yapıyorum. sorunum ise elde çektiğimden titremeyi önlemek için yüksek perde hızı kullanıyorum bu da fotolarda kumlanmaya yol açıyor. sizce tele ile elde kaliteli ve net fotoğraflar çekmek için neler yapmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kaliteyi ucuza nasıl alırım diyorsunuz velhasıl, yani sorun aslında sizden ve makineden kaynaklanmıyor. elinizdeki lens ve hatta muadili tamron, malesef ışığı bulunca istenilen kaliteyi veriyor, düşük ışık koşullarında yetersiz kalıyorlar. ayrıca 70-300 sokak fotoğrafçılığı için pek uygun değil diye düşünüyorum. illa bu odak uzaklığındaki lens diyorsanız, (vr) özellikli lensleri tercih etmelisiniz. ikincisi açık diyaframla çalışmalısınız ama bu keskinliği azaltıcaktır ama malum 70-300. gren konusunda düşük isoları deneyebilirsiniz ama bu kez makinen hızı yavaşlıyacaktır. sonuç sokak fotoğrafçılığı için düşük maliyetler önemliyse 70-300 yerine nikonun kit lensleri (18-55 18-105 )daha tatmin edici olacaktır.70-300' tripodla makro denemelerinde beklentilerinizi cevaplıyacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugüne kadar üzerinde 70-300 mm yazan, oto fokus ve Nikon uyumlu olan her marka/model lensi kullandım. Bunların içinde her türlü değerlendirmede öne çıkan tek model Nikkor 70-300mm VR modeli oldu ancak o da diğerleri gibi 200-220 mm den sonra keskinlik konusunda tartışmaya açıktı. Hesap aslında biliniyor, fiziğin değişmeyen kuralı, 3x70=210 mm; yani bunun üzerindeki zoomlarda keskinlikten ödün vermek zorundasınız.

Aynı şekilde sahip oldukları diyafram değerinden dolayı düşük ışık şartlarında maalesef sıkıntılı lenslerdir.

Ne yapmak lazım? Eğer bütçe elvermiyorsa bu aralıktaki lenste (Sigma'nın yaklaşık 5 versiyonu var ve tümünü de denedim) 200 mm 'nin üzerini kullanmamak daha mantıklı. İşte tam bu noktada benim her zaman tavsiye ettiğim bir lens akla geliyor: Nikkor 55-200 mm VR. Arkadaşlar aradaki 100 mm lik farka aldanıp 300 mm ye ulaşmanın hevesiyle lensi alıp sonra da pişman oluyorlar. Halbuki 200 mm de çekip daha sonra croplamak daha mantıklı olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugüne kadar üzerinde 70-300 mm yazan, oto fokus ve Nikon uyumlu olan her marka/model lensi kullandım. Bunların içinde her türlü değerlendirmede öne çıkan tek model Nikkor 70-300mm VR modeli oldu ancak o da diğerleri gibi 200-220 mm den sonra keskinlik konusunda tartışmaya açıktı. Hesap aslında biliniyor, fiziğin değişmeyen kuralı, 3x70=210 mm; yani bunun üzerindeki zoomlarda keskinlikten ödün vermek zorundasınız.

Aynı şekilde sahip oldukları diyafram değerinden dolayı düşük ışık şartlarında maalesef sıkıntılı lenslerdir.

Ne yapmak lazım? Eğer bütçe elvermiyorsa bu aralıktaki lenste (Sigma'nın yaklaşık 5 versiyonu var ve tümünü de denedim) 200 mm 'nin üzerini kullanmamak daha mantıklı. İşte tam bu noktada benim her zaman tavsiye ettiğim bir lens akla geliyor: Nikkor 55-200 mm VR. Arkadaşlar aradaki 100 mm lik farka aldanıp 300 mm ye ulaşmanın hevesiyle lensi alıp sonra da pişman oluyorlar. Halbuki 200 mm de çekip daha sonra croplamak daha mantıklı olmaz mı?

o dediğiniz hatayı ben de yaptım maalesef ve çok pişmanim :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

70-300 Sigma kullandım fakat VR olmadığı için düşük estantenelerde pek tatmin sonuçlar almıyordum.Gerçekten güneş ışığını iyi kullanmak gerekiyor.Zaten tatmin etmediği için 70-300 VR aldım daha sonrasında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...

Slmlar.bende 70-300 sigma kullanicisiyim .bana verdiği renkler çok tatmin edici.200 mm sonra tripot yoksa sabitleyip çekmek lazim.ben polarize filtre kullanamiyorum netlemede sorun yapiyor.sikinti yasayan arkadaşlar varmi acaba.sigma apo DC 70-300 saygilar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.