İçeriğe git

Dijital kameralarda otomatik netlik nasıl ve ne şekilde yapılmaktadır

Recommended Posts

• Forum Editörü

Sayın Tümen,

Yanıt için teşekkür ederim.Ancak maalesef tatmin olamadım. :) Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; amacım lüzumsuz polemiklere girmek asla değil tek hedefim makinemin doğrularını Öğrenmek.

Eğer buraya kadar tamam ise;

1-) "Netlik noktası ve etrafındaki çerçeve, netlik yapılacak bÖlgeyi gÖsterir. Yani çerçevenin ucuna bile bir cisim gelse (kameranın kapağı) ve netlik noktanız burası ise yarım deklanşÖr sonrası oraya netlik yapar. (oysa burada netlemek istediğim yer, çerçevenin ucuna denk gelen yer değil, noktanın olduğu yer)

2-)"Netleme çerçevesinin içindeki veya netleme çerçevesinin yatay ve düşey konumunun bildiğim kadarıyla netleme ile bir alakası yoktur."

Demişsiniz.

Sorularım:Her iki maddede bahsettiğiniz çerçeveden aynı şeyi mi anlıyoruz bilmiyorum ama benim "çerçeveden" kastım netlik noktasının etrafına nikon tarafından çizilmiş olan ve vizÖrde gÖrülen..Yani sizin a>

verdiğiniz iki resimden oluşan bu şemanın sol tarafındaki noktaların çevresinde gÖrülen küçük dikdÖrtgencikler. Şimdi asıl soru şu: Netlemeyi biz, bu noktayı mı nişanlayarak yapıyoruz yoksa çerçeveyi de gÖz Önüne almak mı zorundayız?? Yani düşünsenize bir adama, bir metre mesafeden, gÖzüne netlik yapmak istediğinizde noktayı (netleme noktasını) adamın tam gÖzüne nişanlayabiliriz, mesafe çok yakın olduğundan belki noktanın çerçevesi de adamın gÖzü içinde kalacak.

Peki 10 metreden aynı adamın gÖzünü nişanladığımızda bu kez ne olacak, nokta belki adamın gÖzüne denk gelecek/getirebileceğiz ama netleme noktasının dışındaki çerçeve de adamın burnuna değecek.Peki biz bu durumda nereye netlik yapacağımızı makineye nasıl izah edeceğiz?? GÖze mi buruna mı olduğunu nasıl anlatacağız makineye?? Yani demem o ki; netleme, nokta vasıtasıyla mı olacak, noktanın dışındaki çerçeve vasıtasıyla mı??

Bir çelişki de şu : Makinemin 9 noktasına tam tamına, eksiksiz olarak nereyi netlemek istediğimi anlatıyorum da, nasıl oluyorda diğer dokuzuna bunu anlatamıyorum. Kaldıki bu dokuzdan biri de en hassas olduğu sÖylenen orta netleme noktası..

Durum bu..Saygı ve sevgilerimle..

Bu bilinmez durum (elbette benim açımdan bakıldığında) benim için çok Önemli..Eğer herşey yolunda ise ve makinede bir problem yoksa o zaman ben netleme konusunda pek çok şeyi yanlış Öğrenmişim demektir.Yok eğer sorun makinede, daha doğrusu lenste ise o zaman bir servise yÖnlenmem gerekecek.. :(

Merhaba Beysan Bey;

Kusura bakmayın biraz gecikmeli bir cevap oldu.

1-) Netlik çerçevesi ve içindeki noktanın tamamı netlik yapılacak yeri gÖsterir. Yani ortadaki nokta veya kenardaki çerçeveler içine herhangi bir cisim girdiğinden kamera bu cisim nereye denk gelirse gelsin (ortadaki noktaya veya çerçevenin bir kenarına) netlemeye çalışır ve netlik yaparken de kendisi için en kolay netlik yapılabilecek noktaya netlik yapar.

2-) Netleme çerçevesinin şeklinin netlik yapmakla bir alakası yok demek istemiştim. Yani 11 tane olan netlik yapan noktalarınızı küçük birer dikdÖrtgen kabul edersek, bu dikdÖrtgenin yatay veya düşey olması onun netlik yapma fonksiyonu bakımından aralarında bir fark yoktur veya varsa bile hiç duymadım.

Sorularınıza gelince; Bir D90 kullanıcısı olsaydınız bÖyle birşeyle kafanız karışmayacak ve bÖyle birşey sormayacaktınız. çünkü D90' da 11 tane netleme noktası (dikdÖrtgenleri) bulunmakta ve bunların içinde ise D5100'deki gibi noktacıklar bulunmamaktadır. Bu bilgiyi verdikten sonra netlemeyi yaparken elbette netleme noktasını (dikdÖrtgenler) dikkate almanız gerekir. Netlik yapmak istediğiniz noktayı illaki dikdÖrtgenin ortasındaki noktaya getirmek zorunda değilsiniz. DikdÖrtgenin içinde bir yerlerde olursa netlik için bu yeterlidir.

Yakın çekimlerde bu dikdÖrtgenin adamın gÖzüne veya burnuna yapılmasında şÖyle bir sorun olabilir. Adamın 10 metre olan uzaklığı, adamı kadrajda küçük bir nesne haline getirecek ve zaten gÖzü değil belki kafası bu dikdÖrtgenin içinde kalacak. Ayrıca 10 metre Ötedeki adamın gÖzüne Öyle hassas bir netlik yapsanız bile bunu fotoğrafta hangi gÖz algılayabilecek. çünkü 10 metre uzaktaki bir adamın yüzünü ancak seçebiliriz.

11 Netleme noktasından 9 tanesine istediğiniz yaptırıyor ve 2 tanesine sÖzünüzün geçmediğinden bahsetmişsiniz. çok ilginç bir durum. Bu 2 asi nokta ile bu netlemeyi bir de sabah gün ışığı varken denemenizi rica ediyorum. Büyük bir ihtimalle akşam loş ışığın etkisiyle bu 2 nokta sÖzünüzü dinlememşş olabilir. Diğerleri mi neden dinledi? Belki konumlarının farklı noktalarda olması bunda etkili olmuş olabilir. Yani bulundukları noktadan netlik yapmak istediğiniz yerdeki ışığı daha iyi gÖrüyor olabilirler.

Bende kameranızda hiçbir sorun yok.

Selam, sevgi ve saygılarıma,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söz geçiremediğim 9 , geçirdiğim ise 2 nokta idi.Yine de bu bilgiler benim için yeterli.çok teşekkürler..

İyi de; neden hep netlik noktası denilerek kafa karışıklığına neden olunur ki, neden kavramlar yerli yerinde kullanılmaz ki benim canım ülkemde..

Bir başka sitede de yine bu konuda yaptığımız tartışmada arkadaşımızın paylaştığı bir şemada; (canonun vizör ve vizör içindeki noktalar ile çerçevelerin şeması) çerçeve içinde kalan alan için "focus area" tanımı kullanılmış..Olay çözümlenmiş oldu.Umarım okuyan/okuyacak olan herkese bir nebze yol gösterici olur bu başlık altında paylaşılan kıymetli bilgiler..

Katkı veren herkese başta Sn.Tümen olmak üzere çok teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

En yakın bu konuyu bulduğum için hortlatıyorum, konu kirliliği olmasın . :) çok temel olabilir, kusura bakmayın. :)

AF-S'nin, AF-C'ye üstünlüğü nedir? Hareket ediyorsa etsin, etmiyorsa etmesin, ne olacak? Ama ayrıca AF-S modu koydularsa olasılıkla durağan çekimlerde belirgin üstünlükleri olmalı.

Bu focus konusu, sanırım giriş seviyeleri için en kafa karıştırıcı konulardan biri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

En yakın bu konuyu bulduğum için hortlatıyorum, konu kirliliği olmasın . :) çok temel olabilir, kusura bakmayın. :)

AF-S'nin, AF-C'ye üstünlüğü nedir? Hareket ediyorsa etsin, etmiyorsa etmesin, ne olacak? Ama ayrıca AF-S modu koydularsa olasılıkla durağan çekimlerde belirgin üstünlükleri olmalı.

Bu focus konusu, sanırım giriş seviyeleri için en kafa karıştırıcı konulardan biri.

Merhaba;

Hareket ediyorsa etsin, etmiyorsa etmesin, ne olacak? AF-S modunu kullandığınızı ve sizden gittikçe uzaklaşan bir yarış arabası fotoğrafı çektiğinizi düşünün. Siz netlik yapmak için deklanşöre bastınız ve arabaya netlik yaptınız ama araba hızla gitmeye devam ettiği için netlik yaptığınız noktaya olan netliğiniz kayboluyor ve sonuç olarak istediğiniz netliği elde edemiyorsunuz. İşte bu noktada AF-C imdadınıza yetişiyor ama tek başına yeterli olmuyor. çünkü vizördeki netlik noktaları arasında bu cismi takip edebilmesi için 2 seçeneğiniz var.

1-) Dinamik alan modunu çekeceğiniz konunun hızına göre tüm veya bazı netlik noktalarını gruplayarak (kamera modeline göre değişir) olarak seçebilirsiniz. AF-C + Dinamik alan modu seçenekleri

2-) 3D Tracking ile kameranın çekeceğiniz konunun bir noktasını izlemesini sağlayarak, hareketli bir cismi net olarak çekebilirsiniz. AF-C + 3D Konu izleme modu

Ayrıca AF-S' nin AF-C' ye üstünlüğü bildiğim kadarıyla yok. Tam tersine AF-C hareketli konuları PREDICTIVE FOCUS TRACKING sistemini de kullanarak netler. PREDICTIVE FOCUS TRACKING sistemi hareketli konuyu analiz ederek, özellikle seri çekimde bir sonraki karede konunun nerede olacağını tahmin ederek netliği oraya yapar ve netliği kaçırmaz.

Biraz karışık bir konu. Umarım anlatabilmişimdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba;

Ayrıca AF-S' nin AF-C' ye ÜstÜnlÜğÜ bildiğim kadarıyla yok. Tam tersine AF-C hareketli konuları PREDICTIVE FOCUS TRACKING sistemini de kullanarak netler. PREDICTIVE FOCUS TRACKING sistemi hareketli konuyu analiz ederek, özellikle seri çekimde bir sonraki karede konunun nerede olacağını tahmin ederek netliği oraya yapar ve netliği kaçırmaz.

Biraz karışık bir konu. Umarım anlatabilmişimdir.

Ümit hocam, bilgi için teşekkÜrler, içine girdikçe daha iyi anlıyorum. Ben asıl sormak istediğimi anlatamadım; merak ettiğim neden AF-S modu var? Zaten AF-C hareketliyi de, hareketsizi de kapsıyorsa, bir ÜstÜnlÜğÜ olmadan ek bir ayar koymaya ne gerek var?

Tek aklıma gelen bir noktaya odaklayıp sabitleyerek kamerayı başka yere doğrultmak oluyor ama AF-S olmadan buna olanak yok mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit hocam, bilgi için teşekkÜrler, içine girdikçe daha iyi anlıyorum. Ben asıl sormak istediğimi anlatamadım; merak ettiğim neden AF-S modu var? Zaten AF-C hareketliyi de, hareketsizi de kapsıyorsa, bir ÜstÜnlÜğÜ olmadan ek bir ayar koymaya ne gerek var?

Tek aklıma gelen bir noktaya odaklayıp sabitleyerek kamerayı başka yere doğrultmak oluyor ama AF-S olmadan buna olanak yok mu?

AF-C Modunda önÜnden insanların geçtiği veya hareketli nesnelerin geçtiği bir manzara veya bina çektiğimizi dÜşÜnelim. AF-C modunu kullanırsak kamera algıladığı her hareket için netliği değiştirecektir. İşte bu noktada AF-S moduna ihtiyaç duyarız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

AF-C Modunda önÜnden insanların geçtiği veya hareketli nesnelerin geçtiği bir manzara veya bina çektiğimizi dÜşÜnelim. AF-C modunu kullanırsak kamera algıladığı her hareket için netliği değiştirecektir. İşte bu noktada AF-S moduna ihtiyaç duyarız.

Sabrınız için teşekkÜrler, şimdi daha iyi anladım. :) Sizler için basit olan bazı noktaları yeniler bazen parmakla gösterilmeden anlayamıyor. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Sabrınız için teşekkÜrler, şimdi daha iyi anladım. :) Sizler için basit olan bazı noktaları yeniler bazen parmakla gösterilmeden anlayamıyor. :)

Rica ederim, bildiklerimizi paylaşmak için buradayız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bende bir soru sormak istiyorum elimde d610 ve 50mm 1.8 A modunda mesala 5 kişinin olduğu bir fotograf çekmek istediğimde netlemeyi otomatik modunda değilde mesala 9 noktali yada 39 nokta çekerken netlemeyi vizörde görünen tek notayı en ortadaki kişiye mi netlemek gerekiyor ve diyaframı kısıp 5 kişininde net çıkmasını böylemi sağlıyoruz? Yada

Görünmeyen diğer af noktaları ne iş yapıyor o arada yada diğer 4 kişiyi algılayıp netliyor mu.

Yada diyaframı kıstigimiz için mi kenardaki kişilerin yüzlerinin net çıkmasını sağlıyoruz.

Açık diyaframda çekmek istediğimde mesala uzaklaşmam mı gerekiyor kenardaki kişiler için.

Çekmek istediğim fotografı çekiyorum bir şekilde merak ettigim vizörde görünen tek af noktasını ortadaki kişinin yüzüne netlerken diğer af noktaları diğer kişileri görüyor mu?

Yada tamamıyla diyaframla yani alan derinligi ile alakalı bir durum galiba.

Umarım anlata bilmişimdir basit bir soru gibi gelebilir ama devamlı okuyup araştırıyorum kafa karışıyor bazen.😀

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diyafram nedir? Ne işe yarar?

http://www.bascek.com/2715/diyafram-nedir-fotografi-nasil-etkiler/

Öncelikle ben bunu biliyormuyum diye insanın kendisine sorması lazım.

Ben net alan olayını yaklaşık 1-2 sene sonra çÖzdüm. Herkes gibi bende bildiğimi sanıyordum.

Kamerayı koydunuz lensin Önünde farzedin ki 1mt ileride ki cama netliyorsunuz.

O cam üzerinde 9 39 51 nokta neyse o kadar noktaya netlenir.

O noktalar camın Önünde yada gerisinde kalan noktalar için geçerli değildir. Sadece o camın üzerindeki 39 noktaya netleme yapar.

Siz 5 kişilik bir grubun fotoğrafını çekeceksiniz.

1 kişi ortada, 2si arkada 2 si Önde ve siz ortadaki arkadaşa netlediniz.

Diyafram ayarınıza gÖre Öndeki ve arkadaki kişiler net çıkmaz. O 39 nokta sadece bir düzlem üzerinde 39 noktadır yani ileri geri oynama şansı yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Göhkan ,

Kişiler bu şekilde sıralanmış Netleme nereye olacak ?

[url=

Şuan bu yuvarlakların kafa olduğunu varsayarsak ben bu adamların hepsinin yüzlerinemi bakıyorum?

Yoksa sadece en öndekinin yüzüne bakıyor, diğerleride onun arkasında mı sıraya girmiş?

Yani benim olaya pozisyonum ne?

Eğer ben direk karşılarındaysam sıkıntı yok. Hemen dirsek teması hizaya sokup alacağım kadraja göre tercihen ortadaki kişinin gözünün çapağına netlersin, kullanılan diyafram değeri ve yakınlığa göre tüm vucutları net çıkacaktır.

Ha yok hepsi ip gibi arka arkaya dizilmişse, amaç hepsini net olarak kadraja almak ise ortadaki adama odaklanmak lazım. Kullanılan diyafram ve mesafeye göre zaten arka ve öndekilerde net çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şuan bu yuvarlakların kafa olduğunu varsayarsak ben bu adamların hepsinin yüzlerinemi bakıyorum?

Yoksa sadece en öndekinin yüzüne bakıyor, diğerleride onun arkasında mı sıraya girmiş?

Eğer ben direk karşılarındaysam sıkıntı yok. Hemen dirsek teması hizaya sokup alacağım kadraja göre tercihen ortadaki kişinin gözünün çapağına netlersin, kullanılan diyafram değeri ve yakınlığa göre tüm vucutları net çıkacaktır.

Ha yok hepsi ip gibi arka arkaya dizilmişse, amaç hepsini net olarak kadraja almak ise ortadaki adama odaklanmak lazım. Kullanılan diyafram ve mesafeye göre zaten arka ve öndekilerde net çıkacaktır.

Evet karşıdasın ancak dirsek temasına geçip hizalanmaları çoğu durumda pek mümkün olmayabilir değilmi. Yani atıyorum düğün dernek toplanmış poz veriyorlar sıraya geçin gibi birşey istemek yada anlık bir durumda zor değilmi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Göhkan ,

Kişiler bu şekilde sıralanmış Netleme nereye olacak ?

netleme.png

Anlatmak istediğim tam olarak buydu hocam benimde.

yani Gökhan arkadasın dediğine göre 5 kişi aynı izada olması lazım af noktalarının algılaması için 5 kişiyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim tam olarak anlatmak istediğim.

5 kişi aynı izada ise vizörde gördüğüm tek kutucuğu ortadaki kişiye getirip netlemek ve kenardaki arkadaşların yüzlerinin net çıkması için diyaframı kısmam gerikiyor bulunduğum konuma göre bildigim kadarı ile

Şimdi 5 kişi aynı izada olduğu halde diğer 4 kişiyi diğer af noktaları yüzü algılayıp netliyormu yoksa alan derinligi ile mi netliği elde ediyoruz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet karşıdasın ancak dirsek temasına geçip hizalanmaları çoğu durumda pek mümkün olmayabilir değilmi. Yani atıyorum düğün dernek toplanmış poz veriyorlar sıraya geçin gibi birşey istemek yada anlık bir durumda zor değilmi ?

Dirsek teması olayı tabiki işin geyik tarafı.

Her zaman, her ortamda insanları ip gibi sıraya dizemezsin. Önde veya arkada kalırlarsa net çıkmayacaklarını anlatsanda anlamazlar.

Bu gibi durumlarda bize en yakın ile en uzak insanın ortasında kalan kişilere odaklanmak lazım ve 3 aşağı 5 yukarı kaç metreden kaç F kullanırsam kaç cm lik alanı netlerim gibi bilgileri hatırlamak lazım.

Mesela (FX makine için) 50mm F4 de 1.5metre mesafede 15cm civarı net alan elde edilir o da bir insan için yeterlidir.

Önlü arkalı dizilmiş kişiler için en az 30-40cm alan lazım yani ya F4ü F8i yapmak yada 1.5mt yerine 2.5-3mt civarından çekmek lazım.

Benim tam olarak anlatmak istediğim.

5 kişi aynı izada ise vizÖrde gÖrdüğüm tek kutucuğu ortadaki kişiye getirip netlemek ve kenardaki arkadaşların yüzlerinin net çıkması için diyaframı kısmam gerikiyor bulunduğum konuma gÖre bildigim kadarı ile

Şimdi 5 kişi aynı izada olduğu halde diğer 4 kişiyi diğer af noktaları yüzü algılayıp netliyormu yoksa alan derinligi ile mi netliği elde ediyoruz?

Şimdi bakın sizin dediğiniz farklı bişey gibi.

Farzedin ki karşınızda 5 kişi ip gibi diziliyor.

VizÖrden baktınız tam 5kişi sığacak şekilde çektiniz.

Ortadaki adam cam gibiyken en sağ ve soldaki o kadar net değildir. Ancak bunun sebebi netleme ile alakalı değil, tüm lenslerin ortası çok kaliteli kenarlara gittikçe hatta çaprazlara gittikçe kalite düşer.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her zaman, her ortamda insanları ip gibi sıraya dizemezsin. önde veya arkada kalırlarsa net çıkmayacaklarını anlatsanda anlamazlar.

Bu gibi durumlarda bize en yakın ile en uzak insanın ortasında kalan kişilere odaklanmak lazım ve 3 aşağı 5 yukarı kaç metreden kaç F kullanırsam kaç cm lik alanı netlerim gibi bilgileri hatırlamak lazım.

Mesela (FX makine için) 50mm F4 de 1.5metre mesafede 15cm civarı net alan elde edilir o da bir insan için yeterlidir.

önlü arkalı dizilmiş kişiler için en az 30-40cm alan lazım yani ya F4ü F8i yapmak yada 1.5mt yerine 2.5-3mt civarından çekmek lazım.

Vizörden baktınız tam 5kişi sığacak şekilde çektiniz.

Ortadaki adam cam gibiyken en sağ ve soldaki o kadar net değildir. Ancak bunun sebebi netleme ile alakalı değil, tüm lenslerin ortası çok kaliteli kenarlara gittikçe hatta çaprazlara gittikçe kalite düşer.

Sadece bumu Gökhan.. Mesela ortadaki kişinin lense uzaklığı ile en sağda yada en solda olanın uzaklığıda doğal olarak daha fazla .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her zaman, her ortamda insanları ip gibi sıraya dizemezsin. Önde veya arkada kalırlarsa net çıkmayacaklarını anlatsanda anlamazlar.

Önlü arkalı dizilmiş kişiler için en az 30-40cm alan lazım yani ya F4ü F8i yapmak yada 1.5mt yerine 2.5-3mt civarından çekmek lazım.

VizÖrden baktınız tam 5kişi sığacak şekilde çektiniz.

Cevaplar için çok tesekkur ederim Gökhan bey birde şöyle sorayım:

Kabaca koyduğum fotoğraflarda mesela Af noktaları otomatikteyken af çerçevesinde 2 yüz olduğu halde neden tek nokta af görünüyor ikinci yüzü tanıyamıyor mu sistem yada sizin dediğiniz gibi aynı izada değil mi yüzler.

asamu4yd.jpg

Bazı fotograflarda ise tek portrede birden fazla af noktası görünüyor.y8u6azyt.jpg

Benim kafa biraz ağır basıyor kusuruma bakmayın.😊

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sadece bumu Gökhan.. Mesela ortadaki kişinin lense uzaklığı ile en sağda yada en solda olanın uzaklığıda doğal olarak daha fazla .

Şimdi şöyle bişey var abi.

5 kişiyi karşına dizip gelin şöyle bokehli bir fotoğrafınızı çekeyim sizin diyip F1.8 de fotoğraf çekmeye uğraşmazsın net çıkmazlar çünkü bir türlü.

Böyle bir grup çekerken yapılabilecek en mantıklı şey net alanı 30cm in üstünde tutup çekmek.

Birde tüm kare onlarla dolsun diye diplerine girmenin lüzumu yok, biraz uzaktan çek sonra crop yap en iyi sonuç böyle alınır.

Cevaplar için çok tesekkur ederim Gökhan bey birde şöyle sorayım:

Kabaca koyduğum fotoğraflarda mesela Af noktaları otomatikteyken af çerçevesinde 2 yüz olduğu halde neden tek nokta af görünüyor ikinci yüzü tanıyamıyor mu sistem yada sizin dediğiniz gibi aynı izada değil mi yüzler.

a>

Bazı fotograflarda ise tek portrede birden fazla af noktası görünüyor.a>

Benim kafa biraz ağır basıyor kusuruma bakmayın.😊

Bakın siz tahmin ettiğim gibi AF olayını çözememişsiniz.

Kameranın 39 birbirinten bağımsız noktaya netlemesi teknolojik olarak mümkün değildir. Canon da da mümkün değildir, Sony de de, Pentax da da, Fuji de de, onda da, bunda da...

Aynı düzlem üzerinde 39 farklı noktaya netleyebilir.

Bunu bilgisayar ortamında söz ile anlatmak zor.

Olayı 2D olarak değil 3D olarak düşünün.

Kameranın karşısına elinizi koydunuz farzedin. Eliniz üzerindeki 39 farklı noktaya netlersiniz sadece eliniz.

Şimdi parmaklarınızı araladınız, parmaklarınızın arkasında bir arkadaşınızın gözü var diyelim. 20cm geride.

İşte kamera hem elinize netleyip, hemde o 20cm gerideki arkadaşınızın gözüne netleyemez böyle bir teknoloji yok, üretilmedi, üretilmesi de pek mümkün değil.

Makinenin netlemesi dikine bir düzlemdir, yatay değildir. Ya ele netler, ya arkadaki göze.

Net alan derinliği denilen bişey var, tüm kameralarda aynıdır.

Siz sadece bir noktaya netlersiniz farzedinki bir metrenin 100cm işaretine netliyorsunuz.

Kullandığınız lensin mm, varsa gövdenin çarpanı, kullanılan diyafram, çekilen objeye uzaklık gibi değişkenlerden bu mesafe genişler.

Bu rakamlar tamami ile sallamadır;

Farzedin ki 50mm lens ile F2 de 1 metre mesafeden şerit metrenin 100cm sine netliyorsunuz.

Farzedelim ki bu ayarlar ile elde edilen net alan genişliği 1cm olsun.

Yani çektiğiniz karede 100cm tam net olarak çıkar, 99-98-97-96 veya 101-102-103-104 vs bulanık çıkar.

Hiç bir ayarı bozmadan sadece diyaframı değiştirirseniz F2 den F4 e geçerseniz net alanınız 1cm den 2cm ye çıkar.

Bu net alan eşit olarak ileri ve geri yayılır yani çektiğin fotoğrafa baktığında 99-100-101cm arasını net görürsün.

Yine hiç bir değişiklik yapmadan sadece diyaframı F4 den F8 e getirirsen net alanın 2cm den 4cm ye çıkar.

Sen halen sabit 100cm de durduğun işin 98-99-100-101-102 arası net çıkar.

Süper basit bir olay bir olay ancak günlerce burda yazı ile anlatmaya çalışsan anlatması zordur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diyafram kısmında bir sıkıntım yok hocam anlatmak istediğim af noktalarının aynı izada birbirine cok yakın 2 insan yüzü görüp görmemesi onu merak ediyordum ve sizde bunun imkansız olduğunu söylüyorsunuz anladığım kadarıyla cevap icin teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diyafram kısmında bir sıkıntım yok hocam anlatmak istediğim af noktalarının aynı izada birbirine cok yakın 2 insan yüzü gÖrüp gÖrmemesi onu merak ediyordum ve sizde bunun imkansız olduğunu sÖylüyorsunuz anladığım kadarıyla cevap icin teşekkürler.

Klasik kompakt bir makine bir grup insanın fotoğrafını çekerken ekranda duran 10 kişinin yüzünü tespit edip;

hmm Önlü arkalı ileri geri sağa sola yayılmışlar ben F8 çekeyimde hepsi net çıksın diye hesaplayıp çeker.

SLR makineler ise Öyle değildir çünkü onda kontrol sizdedir.

Diyaframı siz kontrol edersiniz.

1. verdiğiniz Örnekte ki gibi kızın yüzüne netledim tamam. Onun hizasında çıkan herkes net çıkacaktır, gerisi? O SLR nin problemi değil.

Hem Öndekine hem arkadakine gÖre bir algoritma üretmez SLR makineler.

"Belki" (hiç denemedim bilmiyorum) P modunda yani, iso, diyafram, shuter speed gibi tüm kontrolün makinede olduğu modda yüz tanıma aktif edilirse belki o zaman 3-5-10 kişi neyse yüzü tanıyıp ona gÖre işlem yapabilir.

Ancak A, M, S gibi modlarda bir AF noktası seçilir ona gÖre hareket edilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Klasik kompakt bir makine bir grup insanın fotoğrafını çekerken ekranda duran 10 kişinin yüzünü tespit edip;

hmm Önlü arkalı ileri geri sağa sola yayılmışlar ben F8 çekeyimde hepsi net çıksın diye hesaplayıp çeker.

SLR makineler ise Öyle değildir çünkü onda kontrol sizdedir.

Diyaframı siz kontrol edersiniz.

1. verdiğiniz Örnekte ki gibi kızın yüzüne netledim tamam. Onun hizasında çıkan herkes net çıkacaktır, gerisi? O SLR nin problemi değil.

Hem Öndekine hem arkadakine gÖre bir algoritma üretmez SLR makineler.

"Belki" (hiç denemedim bilmiyorum) P modunda yani, iso, diyafram, shuter speed gibi tüm kontrolün makinede olduğu modda yüz tanıma aktif edilirse belki o zaman 3-5-10 kişi neyse yüzü tanıyıp ona gÖre işlem yapabilir.

Ancak A, M, S gibi modlarda bir AF noktası seçilir ona gÖre hareket edilir.

Anladığım kadarı ile af noktaları 2'inci veya birden fazla kişiyi algılayamaz göz kararı yan yana aynı izada olsalar bile mümkün değil ancak 5 kişinin suratı cama yapışmış gibi dümdüz bir zemin olması lazımki algilayabilsin yapabilirse.

Ve bu mümkün olmadıgı icin netliği alan derinligi ile sağlıyoruz deme hocam.😃

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anladığım kadarı ile af noktaları 2'inci veya birden fazla kişiyi algılayamaz göz kararı yan yana aynı izada olsalar bile mümkün değil ancak 5 kişinin suratı cama yapışmış gibi dümdüz bir zemin olması lazımki algilayabilsin yapabilirse.

Ve bu mümkün olmadıgı icin netliği alan derinligi ile sağlıyoruz deme hocam.😃

Algılar algılamaz çok bilgim yok hatta D700 de yüz alıgılama varmı onu bile bilmiyorum çünkü kullanmıyorum.

Ben tek nokta üzerinden AF yaparım her zaman.

Özellikle giriş seviyesindeki DSLR lerde yüz algılama olur, belki 3-5 kişinin yüzünüde algılıyorlardır.

Ancak önde ve arkadakini algılayıp ikisinide net çıkartacak bir teknoloji yok.

Belki işte P modunda tüm kontrolün makinede olduğu durumlarda kendisi 3-5 kişiyi algılarda yapar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.