İçeriğe git

SİGMA 70-300 MM APO DG MACRO

Recommended Posts

Arkadaslar bu lens hakkinda bilgisi olan varmi bu hafta icinde ya sigma 70-300 mm apo dg macro ya nikon 70-300 mm almayi dusunuyorum aralarinda pek fiyat farki yok ikiside vr siz cunku sizce hangisi birde bu gibi lenslerde vr sizce cok onemli yardimlarinizi bekliyorum tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bütçe ile alakalı bir durum bence

benim şahsen yok

70-300 alıp tripod ile güzel sonuçlar alınabileceği kanısındayım.

Gönül ister bi VR olsun tabiki

ek olarak şunu belirteyim vr kadar diyafram açıklığı da önemli sigma muhtemelen 4-5,6 olacaktır.

http://www.kenrockwell.com/nikon/70200vr.htm

mesela bu olsa örnek

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.nikonturk.com/konu/484-70-300-tele-objektif-ile-elde-kaliteli-fotograf-cekmek/page__fromsearch__1

Sözün özü: Giriş seviyesindeki DX kullanıcıları için fiyat/kalite/performans babında 55-200 VR'den daha iyi bir lens yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.nikonturk...__fromsearch__1

Sözün özü: Giriş seviyesindeki DX kullanıcıları için fiyat/kalite/performans babında 55-200 VR'den daha iyi bir lens yoktur.

ileri seviye kullanıcılar ne kullanıyorlar ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

70-200 mm aralığa sahip lensleri kullanıyorlar. Bütçe sıkıntısı olmayanlar ise 300 mm F2.8 gibi uçuk lensleri alıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kullanmayı bildikten sonra vrsiz çekerim diyenler geçtim 300mm' yi 200mm' de 1/100 ile elde titretmeden fotoğraf çekeceklerse heykel olmalılar. sürekli ve sağlam bir tripod taşınmalı kanaatindeyim. 70-200 muhteşem bir lens 5000 lira gibi bir fiyatı var. nano bir lens ve ileri seviye kullanıcılar içinlerdir. 55-200 makul, bir de 70-300 sigma ile güzel bir böcek makrosu çekti arkadaşım yanımda. gerçek makro lens değil yalnız bu dikkat edin. daha yakından netleme yapabiliyor yalnızca 1:1 büyütme oranına sahip değil. velhasıl-ı kelam tripd taşırım kullanırım, 200mm' yi de pek geçmem (barrel effectten dolayı) diyorsanız sigma 70-300 önerilebilir. 55-200' de yine vr veyahut tripod olmalı zaten.

selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Özel durumlar hariç normal sağlıklı bir insan gerek 70-200 gerekse 55-200 gibi lenslerle 200 mm de gayet rahat çekimler yapabilir, bunun için tripod şart değildir, tabii burda 1/50 gibi bir değerden bahsediyorsanız durum farklı. O mesafede belli bir enstantanenin altına düşmemeniz gerekiyor.

Ben 70-200 mm'nin VRII Nano modelini yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum, VR Özelliğini sadece gerçekten ihtiyaç olduğu durumlarda kullanıyorum. Onun haricinde VR'nin keskinliğe etkisini bildiğim için kullanmamaya Özen gÖsteriyorum. Ama şu bir gerçek ki bir 55-200 mm Nikkor gerek normal gerekse VR li modeli her halukarda Sigma ve Tamron'nun 70-300 mm lerinden daha iyi performansa sahip. 1:2 lik makro büyütme oranıyla azda olsa makro çalışabilirim deyip satın alanlar bu hobide bir miktar tecrübe kazandıktan sonra nedense hemen satıyorlar. 70-300 mm leri ikinci elde 60-80 euro aralığında bulabilirken bir 55-200 Nikkor için ikinci elde en az 120 euro isteniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Abiler 2 senedir falan 70-300 kullanıyorum; biz arkadaşlarla ona 70-300 değil de uzunluğundan kasıt ''ZENCİ'' diyoruz... Birçok makro denemem oldu abilerin dediği gibi makro falan değil... Büyütme oranı olarak - makrodan ziyade zoom lama için kullanıyorum...

Aşağıdaki görsellerin tamamı 70-300 apo dg ile çekildi - üzerlerinde oynandı... (Keskinlik ve kontrast) Hatta bunların içinde 1-2 tane makro denemesi var bunlara ben çakma makro diyorum... Sarı çiçek yaban arısı gillerden olan görsel de çiçeğe olan mesafem 2-3 metre... :)

kapakiin.jpg

trbanbayrak.jpg

yalkadnparktaoturuyor.jpg

tubaag.jpg

makro1024.jpg

dedeuzak.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 5 ay sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.