İçeriğe git

Prime Objektifler ve Zoom'lar arasında netlik 'farkı' !

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

Geçen gün fotoğrafçılık eğitimi aldığım hocamla aramızda ufak çapta bir tartışma oldu. Prime objektifler ve zoom objektifler arasında kalite ve netlik açısından bir değişiklik olmadığını iddia ettim. Belli bir kesimin hala zoom objektflerin daha az kaliteli ve prime objektiflerin daha net olduğunu savunuyor biliyorum ama sizlerden iki objektifin karşılaştırılmasını isteyeceğim. Kendi çalışmanızla ya da her hangi bir adreste nikon nikkor 50mm 1.4G ile nikon nikkor 24-70mm 2.8ED karşılaştırmasını benimle paylaşırsanız çok ama çok mutlu olacağım. 24-70mm şuan yakınım da birilerinde yok ancak memlekete gittiğimde bulabilirim. Ve ancak o zaman zoom objektiflerin de, prime objektifler kadar net olabileceğini kanıtlaya bilirim.

Konuyla alakalı görüş ve düşüncelerinizi de tartışabiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu konu ilgili bir test ve araştırmam yok ama bikaç birşey söylemek istiyorum.

prime lens ile zoom lensi karşılaştırmak baştan yanlış olur

çünkü iki lensin içerdiği optik eleman sayısı mekanizma vs farklı

zoom lensler hareketli mekanizma varken prime lenste böyle bir olay olmayacağı için çekim esnasında daha sabit ve hareketsiz kalacaktır.

Mantık olarak prime lens daha iyi olmalı NEDEN:

18-55 Lensi 50 mm ye alalım foto çekelim diyafram kaç olacaktır f/4

50 mm 1,8 ile bir foto çekelim diyafram 1,8 alan derinliği bokeh vs 50 mm de daha iyi olacaktır . ve 18-55 te köşelerde kararma olurken 50 mmde böyle bir sorun olmayacaktır

son olarak

iki lensin kullanım alanı farklı olduğu için bence tartışılacak bir konu olmamalı

18-70 ile 18-105 18-135 18-200 18-250 18-270 karşılaştıralım kalitesine bakalım ben bunu merak ediyorum mesela

neyse uzattık iyice cevapları merak ediyorum bakalım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24-70 f2/8 olarak tabir ettiğiniz lens nano lenstir. 50mm f1/4 olan lens ise multi coated denen normal bir lens. bu iki lensi kıyaslamak başta hata olur. eskiden prime lenslerin çok daha iyi olduğu doğruydu. ancak şimdi samimi olan üreticiler bile aralarında çok bariz farklar olmadığını, yine de piksel dikizlenerek profesyonel gözler ile algılanabileceğini, prime lenslerin yalnızca bir kademe daha iyi olduklarını söylüyorlar. ille iki lensi karşılaştırmak niyetinde iseniz, kaplamalarına, teknolojilerine dikkat edin. elma ile armutu karşılaştırınca pek doğru sonuçlar çıkmaz.

selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu pek fazla kalabalım yapıp uzun cevaplar vermek yerine şöyle denebilir..

Evet Prime lens'ler ile Zoom lensler arasında tabiki fark vardır. Ancak aralarında farkın değeri hakkında konusmak gerekirse burda marka model özellik ve bunun gibi önemli noktalarına bakarak konusulur.. Prime lensler herzaman stabil ve doğru sonucları hatasız aktaran tipler olmuştur..

kazım bey 50mm 1.4G ile ile 24-70mm 2.8ED lens' karşılaştırması demiş ama eğer lens'leri karşılaştırıcak isek bunlar birbirinden uzak sınıflara ait lens'lerdir.

ancak ikiside kendi sınıflarında karşılaştırsak iki lens'de kendı sınıflarında başı çekecek lens'lerdir..

saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorumlar güzel sayın gökşin'in elma ve armut yorumuna hala gülüyorum. Sayın salih ve kemal sizlerinde yorumlarına katılıyorum. Lakin sınıfta dalgın bir havadayken hangi lens gibi bir soru geldi. Bende zoom kullanırım dedim. Hoca da senin kullandığını sormuyorum vs diye devam etti. Bende fikrimi beyan ederek, iyi bir zoom lens alarak da net fotoğraflar alabileceğimizi ve daha az masraf olacağını söyledim. Ama sınıfta çok çok yeni başlamış arkadaşların arasında biraz bozuldum gibi oldu. Araştırdım konuyu ama scoott kelby dışında bir veri bulamadım. Ha, bu arada da prime'ı aldım.

Arada muhakkak farklar olacak, hepsi yerine geçecek bir şey olsa diğerlerinin üretimi için zaten bir sebep olmaz ama eski esintilerden kurtularak günümüz teknolojisiyle de ciddi net sonuçlar alınabilecek objektifler olduğunun kabul görmüş olması gerektiğini savundum sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.