İçeriğe git

Nikon d90

coskun salha

Recommended Posts

Tabii ki Nikon'un orjinal flaşlarından biri olmalı. Bunun pek çok sebebi var. Eğer fiyatından dolayı üçüncü markalara yönelecek olursanız uzun vadede aslında hiç de avantajlı olmayacaksınız.

Nikon'un kendine has CLS sistemini sadece Nikon flaşlarıyla kullanabilirsiniz. Bu özellik D90'ın kendi bünyesinde zaten var olup kablosuz teknolojiyle SB600, SB700, SB800, SB900 ve SB910 flaşlarını uzaktan sürebilmektedir. Bu tekniği üçüncü markalarda bulamazsınız. Ayrıca doğru pozlama, doğru mesafe ölçümü ve uygun ışıklandırma gibi önemli konularda Nikon'un flaş sistemi piyasada diğer markalar tarafından kabul edilmiş, Nikon'un flaş konusunda kendilerinden daha iyi olduğunu dürüstçe söylemişlerdir.

Eğer manuel flaş kullanımı konusunda kendinize güveniyorsanız, yaptığınız iş gereği flaşı ayarlamaya, denemeye yeterli vaktiniz varsa o zaman diğer markalardan bir flaş almak daha uygun olur. Ama anı kaçırmayacaksanız, ekipmanınız her türlü şartta sorunsuz ışıklandırma sunsun istiyorsanız maalesef Nikon almak zorundasınız.

Yazdığım modellerden sadece SB600 commander moduna sahip değildir, yani kendisi sürücü olarak çalışmaz ama uzaktan sürülebilir. Bunun haricindeki diğer modeller hem sürücü hem de alıcı modda çalışabilir. Aralarındaki fark genel olarak güç farkı (GN number olarak aratınız) ve sundukları ekstra imkanlardır.

Flaş konusunda üçüncü bir markayı tercih edecekseniz o zaman Metz markasını önerebilirim. Konusunda uzman bir şirket olup diğer üreticilere göre daha güvenilir ürünlere sahip olduğu bilinir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgileriniz icin tesekkur ediyorumm Commender sensoru ne demek ve ayrica sole soluyum yani bir nikon sette olmazsa olmaz her kosulda is gorur diyebilecegimiz bir flash istiyorum sizce bu hangisi almisken iyisi olsun ama cok asiri derece de pahali olmasin 500 1000 tl arasi sifir almiycam zaten

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Coşkun Bey, Merhaba;

Mehmet bey konuyu gayet güzel açıklamış. En güzel yol 2. el bile olsa orjinal ekipman olarak Nikon bir flaş almaktır. çünkü aldığınız ekipmanı en az 5-6 sene kullanacaksınız ve sonrasında tüketim toplumunun dayatmalarıyla yeni modele geçeceksiniz. Bu nedenle yeterli parayı biriktirip son modellerden birini almak ebnce en güzel yoldur. Nikon en son SB-910’u ve ucuz bir model olması için de SB-700’ü çıkardı piyasaya. 2004 Yılında piyasaya çıkan Nikon SB-800’de çok iyi bir flaştır ve hem DSLR kameralarda hemde 1970’ li yıllardaki filmli Nikon kameralarda bile kullanılabilen bir modeldir.

Diğer markalar konusunda maalesef bilgim yok.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Umit bey bilgileriniz icin tesekkurler ben buyuk ihtimal sb900 alacamda benimle flash hakkindaki guzel bilgilerinizi paylasirmisiniz flashi aldik taktik diyelim nasil kullancam otomatik modu varmi yokmu tetikleyici ne demek hangi kosulda bana ne yarar saglar bunlari bilmek istyorum tesekkurler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Coşkun Bey,

Yazılarınızdan anladığım kadarıyla bu konuda yeterince deneyiminiz yok. Ben size gayet kısa ve net bir tavsiyede bulunayım: Şu flaşlardan herhangi birini alın ve kullanmaya devam edin:

SB600, SB700, SB800, SB900, SB910.

Bu arada Nikon'un bir küçük modeli daha vardır, SB400. Bu model makinanın dahili flaşıyla yaklaşık aynı güce sahiptir ve Nikon'un en sade flaşıdır, bu flaşa para yatırmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Umit bey bilgileriniz icin tesekkurler ben buyuk ihtimal sb900 alacamda benimle flash hakkindaki guzel bilgilerinizi paylasirmisiniz flashi aldik taktik diyelim nasil kullancam otomatik modu varmi yokmu tetikleyici ne demek hangi kosulda bana ne yarar saglar bunlari bilmek istyorum tesekkurler

Nikon'u tercih etmemimizin en büyük sebeplerinden biri bu zaten, kullanıcı dostu olması. Bi süre otomatik modda (i-TTL) kullanın, daha sonra ileri seviye kullanım tekniklerini zaten youtube gibi sitelerden takip edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başlangıç için bi kaç numara büyük bir modeldir :)

Eğer bütçeniz yetiyorsa korkmayın alın, ben 3 yıldır kullanıyorum, ustanın elinde harika işler çıkaran bir flaş. FX uyumu, ten rengi algılaması ile diğer modellerden bi kaç adım öndedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada güzel bir karşılaştırma sitesine rastladım:

http://speedlights.net/compare-speedlight-specs/?model=SB-900&model2=SB-910

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Yazdığım modellerden sadece SB600 commander moduna sahip değildir, yani kendisi sürücü olarak çalışmaz ama uzaktan sürülebilir. Bunun haricindeki diğer modeller hem sürücü hem de alıcı modda çalışabilir. Aralarındaki fark genel olarak güç farkı (GN number olarak aratınız) ve sundukları ekstra imkanlardır.

bu kısmı biraz açabilir misiniz? arkadaş da sormuş ama yanıt gelmemiş.

bir de flaşlarda ikinci ele ne kadar güvenebiliriz? flaşın da bir ömrü var mı? varsa ne kadar, kaç yıl? sb600 arıyorum ama ilk flaşım olacağı için neresini nasıl kontrol edeceğimi bilmiyorum. bu hususda da aydınlatırsanız memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon'un CLS sisteminde bir flaş diğeri tarafından sürülebilir. Yani flaşlar IR üzerinden hem alıcı hem de verici olarak çalışabilir, böylelikle kablosuz olarak iTTL prensibi veya manuel modda birden fazla flaş kullanılabilir. Sadece SB600 verici olacak çalışamaz, sadece alıcı flaş olarak çalışır. Sizin modeliniz D90, dolayısıyla bu konu sizin için önemli değil. D90 kendi üzerindeki flaş aracılğıyla SB600-700-800-900-910 modellerini kablosuz olarak tetikleyebilir. Makinanın dahili flaşını commander moduna almanız yeterlidir.

Eğer elektronik mesleğiniz ise o zaman ikinci el flaş almaktan korkmazsınız, çünkü en çok yıpranan ampul kısmının durumunu gözünüzle kontrol edebilirsiniz. Bundan başka blok kondansatörün belli bir süre sonra değiştirilmesi iyi olur, malum elko'lar likit bazlı, kurumanın önüne geçilemiyor. Ancak günümüzün bu tür flaşlarında ikinci elde kondansatör sıkıntısı pek olmaz. En az sayıda çekim yapmış flaşı almak en iyisi, ama bunu kontrol edebileceğiniz bir yöntem yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Mehmet abi Nikon Speedlight SB-700 Flaş 900 Tl fiyatta şuan. Bayramlarda genelde indirim oluyor ve bayramı bekliyorum bazı parçalar için. D90 için ve beni en azından 4 yıl falan idare etmesi için SB-700 uygun bir modelmi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeterli bir model, yaklaşık 1 yıl kullandım. Genelde ikinci flaş olarak kullanıyordum, çünkü güç olarak biraz düşük SB900'e göre. Canımı sıkan tek özelliği: Eğer matrix ölçüm seçtiyseniz flaş dolgu flaşı moduna giriyor. Normal flaş moduna geçmek için makinayı matrix moddan çıkarmak zorunda kalıyorsunuz. Nikon bu modelde neden böyle bi şey yaptı anlayabilmiş değilim. Ama sen kafana takma bu noktayı, sana uzun süre yeterli bu flaş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.