İçeriğe git

Nikon nedir ???

Mehmet TOPRAK

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar;

Ben Canon EOS 450D kullanıcısıyım ama ikinci SLR body tercihimi NIKON'dan yana kullanmayı düşünüyorum.Fakat NIKON hakkında sağlam kaynaklar bulmakta zorlandım.Öncelikle cevaplarıyla yardımcı olacak arkadaşlardan objektif olarak modellerin + ve - yönlerini yazmalarını rica edeceğim.Bir diğer konuda Canon'dan örnek vermek gerekirse EOS 500D giriş seviyesi, EOS 50D ortalama bir SLR ve EOS 5D üst seviye makina olarak kabul görüyor yani rakam azaldıkça kalite artıyor :) .Ama NIKON'da bu sıralamanın nasıl yapıldığı hakkında bir fikrim yok.Mesela D3000 modelinde olmayan video kayıt özelliği D300S ve D90 modellerinde mevcut.Yani kısaca istediğim şey NIKON modellerinin kategorize edilmiş hali ve NIKON SLR'leri niçin tercih ederiz yada etmeyiz:))

Selamlar ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D90, D3000 giriş seviyesi DSRL ler dir. DX tirler.

D300, D700 orta seviye DSRL ler dir.

D300 DX tir. yani crop sensör kullanır.

D700 FX tir. yani Full Frame sensör kullanır

D3, D3x, D3s ise üst seviye DSRL ler dir. ve FX tirler.

Lensler DX ve FX makinlar için ayrı ayrıdır.

VR lensler titreşim engeleyicilidir.

G lenslerde Diyafram halkası yoktur. diyafram gövdeden ayarlanır.

N serisi lensler Nano teknolojik kaplamalıdır. Lens flare ve renk kırılmaları çok düşüktür.

DX ibaresi var ise DX gövdede kullnılmak için dir FX makinda kullanılmaz.

AF-S sesiz otomatik fokus

ED yansımayı önleyici özel kaplama

kısa tanımlar bunlar.

ideal(imdeki) bir set.

D700 gövde

AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED

AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED

AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II (AF-S VR 70-200mm f/2.8G IF-ED bu eski modeldir)

sadece gövde D3 serisinde biri ile değişirse üst seviye geçtiğinizde lens değişmeniz gerekmez.

- mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba Mehmet Bey Aramıza Hoşgeldiniz Öncelikle..

Sorularınıza Cevap Vermeye Çalışıcam... Öncelikle Nikon'a Tercih Duymanız Çok Güzel :)

Tabiki Öyle Dedildiği gibi Nikon iyi Canon Kötü Canon iyi Nikon Kötü Diye bir Şey demek söz konusu degil. Ancak Nikon birazdaha Standartlara Önem veren ve Kullanıcı İsteklerini karşıyalan bir Tasarıma Sahip.

Makina Modellerinde Sayının Düşmesi veya Azalmasıyla Makinaların Düşük seviye ve yüksek seviye diye düşünmek biraz yanlış gibi Her Model ve Marka Böyle yapmaz..

Şimdi Nikonlarda yeni ve iyi modellerden altdan üste doğru Kabataslak Bir Sıralama Gidersek Şu Şekilde Olabilir..

- Nikon D40

- Nikon D60

- Nikon D3000

- Nikon D5000

- Nikon D80

- Nikon D90

- Nikon D300

- Nikon D300S

- Nikon D700

- Nikon D3

- Nikon D3S

- Nikon D3X

Yeni Modellerden Bir Sıralama Gibi Oldu Umarım Markalar Size Yardımcı Olmuştur. Video Özellikleri Son Zamanlarda İyice Artmaya Başladı Nikon Yeni Çıkarttığı Makinlarda Bunu Büyüklükle Göz Önünde Bulunduruyor Ancak D300S İle D300'ün Video Özelliğine extra birkaç özelliğe sahip bir Model Çıkarttı..

Nikon'u Tercih etmek için gerçekden önemli nedenleri vardır bunları Anlamak için birazdaha kullanmak gerekiyor.. Standartlara Uyması 20Yıl Önceki bir Nikon'un Şimdiki 2010' Model Bir Nikon Makina ile uyumsağlaması gibi yani 20 sene önceki bir lens şuan aldıgın yeni bir model nikon makinada kullanmak gibi...

Umarım Yardımcı Olmuşturuz.. Fazla Uzatmak İstemiyorum Sorularınıza Cevap vermek isterim...

Saygılar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Mehmet kardeş arkadaşlar güzelce özetlemişler

D700 gövde

AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED

AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED

AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II (AF-S VR 70-200mm f/2.8G IF-ED bu eski modeldir)

bu aralıklar çok güzel tavsiye ederim objektif kalitesi olarakta çok başarılı.

tabi ben daha cok prime lens kullanmayı tercih ediyorum geniş açıdan başlayarak kendine bir set yapabilirsin

14mm yada 20mm fakat 20 mm tartışmasız daha güzel sonuç veren bir objektif

35mm - 50mm - 85mm - 200mm 300mm olarak sıralayabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Şuan İçin Makinanız ve Lens'iniz Gayet Yeterli Gibi Ama İlerle Yöneleceğiniz Konuya yani Fotoğraf göre kendine güzel bir set dizmeye başlarsınız. Güzel ve Keskin Portreler İçin 50mm F1.4 Gibi Bir Lens Alabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Çok zaman geçmiş, ancak 1-2 ekleme yapmak istiyorum. Nikon'da Canon'dakinden farklı olarak DX makinalarda FX lensleri kullanabiliyorsunuz. Ayrıca DX lensleri de FX makinalarda kullanabiliyorsunuz (algılayıcı kendisini DX moduna çevirebiliyor ancak pek tavsiye edilen bir kullanım şekli değildir).

Kemal Bey'in listesinde D5000'den aşağıdaki makinaların üzerinde AF motoru bulunmaktadır. Böylece eski uyumlu lensleri de AF olarak kullanabilmektedir. Listenin üst sıralarındaki makinalarda motor bulunmadığı için eski lensler sadece MF olarak kullanılabilir (D3000'de 50 mm f/1,8 AF olarak çalışmadı).

Ali Yılmaz için, 18-200 çok esnek bir lens. Burada ne çekmek istediğiniz önemli. Günlük fotoğraflar çekeceğim derseniz bu lens işinizi fazlasıyla görür. Diğer durumlar için duruma göre lens tavsiyesi yapmak faydalı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Nikon modelleri hakkında hızlı bir önizleme sayılabilecek bir tablo hazırladım. Modellerin özellikleri, pixel sayısı, çekim hızı, iso başarımı gibi bilgileri bu tabloya yazmayı uygun bulmadım, çünkü çok yer kaplıyor. Ancak makinaların üretim yılları, lanse ediliş tarihleri makinanın tekniği konusunda aşağı yukarı bir bilgi veriyor. Nikon DSLR ailesini hızlıca tanımak adına yeterli olacağını sanıyorum. Eksik veya yanlış bilgi varsa lütfen bana yazınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.