İçeriğe git

POzlmalarla ılgılı yardım ıstıyorum

emre gunal

Recommended Posts

1_Ben ortalama bır yerden nasıl olcum yapabılırım ? dıyelım gece aydınlatılmıs bır bına var.Bu bınanın yan larıyla ortasını cekmek ıstıyorum fakat ne karanlık nede aydınlık olan ısık ortasında.Ben yanlarını ortalama ısık degerı ortasında dıye cekemıcekmıyım ? yanı kadrajım ıstedıgım gıbı olmucakmı ?

2_poz olcum sıstemım matrıx.Benım footgrafları cekerken ortalama bır yerden olcum yapmam şartmı oncelıkle gece fotgraflarında.Matrıx zaten ortalama ısıga gore poz olcumu saglamazmı ?

3_.Fotografta çok aydınlık kısımdan olcum alıyorum dıyelım dıger taraflar karanlıksa dahada karanlık olmazmı matrıx olmasına ragmen?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Emre Bey, Merhaba;

Cevaplar.. :)

Öncelikle anlatacaklarım fotoğraf çekerken yapabileceklerinizi kapsıyor. Photoshopta yapılabilecekler konusunda maalesef çok fazla bir fikrim yok. Yani bayağı şeyler oluyormuş. Hatasız fotoğraf çekmekten yanayım ve PS' yi çok genel biliyorum. Kes, parçala, bÖl, onu oraya, bunu buraya ekle bilmiyorum ve istemiyorum da...

1-) Eğer çekeceğiniz konudaki ışık dengesi çok kÖtüyse yani binanın bir tarafı çok fazla ışık alıp aydınlanırken diğer tarafı çok karanlık ise o zaman ne yaparsanız yapın boşuna. çünkü aydınlanma eşit olmadığı için kameranın pozometresi (Ölçüm sistemi) matrix de olsa bile yetersiz kalabilir. Matrix Ölçümde kamera karedeki tüm ışığı Ölçer ve tüm kareye ortalama bir pozometrik değer verir.

2-) Bu sorunun cevabını yukarıda açıkladım ama yine yazayım. Matrix Ölçüm sisteminde vizÖrden gÖrdüğünüz o kareyi eski filmli kameralardan Nikon F5 ve Nikon F6 hariç diğerleri parçalara bÖlerek, yeni DSLR kameraların Nikon modellerinin SCENE RECOGNITION SYSTEM denen ışığı Ölçen sistemlerinin kalbinde modellere gÖre bulunan 420, 1.005, 2.016 ve 91.000 pixel RGB algılayıcılarına düşen ışığı Ölçer ve kamera içindeki mikro işlemci sayesinde çok hassas ve en uygun pozometrik değeri hesaplayarak size bildirir.

3-) Matrix Ölçüm sistemini 2. cevapta detaylı açıkladım. Işık dengesizliğinin bulunduğu kareyi mümkün olduğu kadar çekmeyeceğiz. çekeceksek de nasıl olsa kameralarımız dijital. Yani çek dene olmadı tekrar tekrar çek. Film bitme derdiniz yok. Matrix Ölçüm sisteminde bir kare çekin ve bakın, olmadı mı o zaman bracketing seçeneği ile deneyin. Yani kameranın verdiği pozometrik değerden 1 stop açık değer ve 1 stop kapalı değerde çekerek deneyin. Denemelerden sonuç alıncaya kadar artı ve eksi değerlerde çekim yapın istediğiniz oluncaya kadar çekime devam edin.

Anlattıklarım size karışık geldiyse kusura bakmayarak tekrar anlamadığınız yeri sorun. :)

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Emre Bey, Merhaba;

Kelvin sıcaklığı veya değeri dediğiniz beyaz ayarı ile ilgili işin temelidir aslında. Kelvin değeri ışığın renk sıcaklık yada soğukluk değerini ifade eder. Farklı ışık kaynakları farklı renk sıcaklıklığına sahiptir. Güneş ışığı, gölge ve evimizdeki aydınlatma ampulleri farklı renk sıcaklığına yani Kelvin değerine sahiptir. Beynimiz ortamdaki ışık kaynağına göre göz bebeğimizi kullanarak pozlamayı yaptığı gibi, normal bir şekilde görebilmemiz için ışığın rengini yorumlar. Dijital fotoğraf makinesinin beynimizin yaptığını yapabilmesi için beyaz ayarı özelliği geliştirilmiştir. Beyaz ayarı fotoğraflayacağımız konuya göre ışığın renk sıcaklığındaki farkları ayırt edecek şekilde tasarlanmış ve filmli dönemde kullanılan film ve filtrelerin yerine geçmiştir.

Kelvin değeri kameraların beyaz ayarı yapmaları için kullanılan bir skaladır ve kameraların beyaz ayarı menüsüne (güneşli, bulutlu, gölge, ev ampulü, floresan ampul vs) önceden yüklenmiş ayarları ifade eder. Kameralarda beyaz ayarı yapmanın bildiğim 4 tane yolu var.

1-) Beyaz ayarını otomatikte çekmek. Ben yapay ışıkla (tunsten) aydınlatılmış ortamlar olan ev ampulü ve floresan lamba hariç beyaz ayarını otomatikte kullanıyorum.

2-) çekeceğimiz konuya göre beyaz ayarını menüden ayarlamak (güneşli, bulutlu, gölge, vs)

3-) Kameranın menüsünden Kelvin değeri girerek (Aşağıdaki tablodaki değerlere bakınız)

4-) örnekleyerek. Yani kameraya beyaz ayarı yapacak BEYAZ bir nesneyi göstererek. Bu nesneler % 18 gri kart, beyaz kart, beyaz bir poşet ve beyaz herhangi birşey yada hiöbir şey yoksa elinizin içini kameranın ölçüm sistemine göstererek beyaz ayarını yaptırmak.

Aşağıda Kelvin sıcaklıklarını gösteren tablo yer almaktadır. çeşitli kaynaklarda değişik rakamlar olsa da size ışığın kelvin sıcaklığı ile ilgili bir fikir verebilir.

1500 k - Mum ışığı

2680 k - 40 W ampul

3000 k - 200 W ampul

3200 k - güneşin doğuşu ve batışı

3400 k - Tungsten lamba

3400 k - Gün batımı ve doğusundan 1 saat öncesi

4500- 5000 k - Xenon lamba

5500 k - öğle vakti güneşli gün

5500-5600 k - Flaş

6500-7500 k - Açık, parlak gökyüzü

9000-12000 k - Mavi gökyüzü

Umarım sorunuza yanıt olmuştur.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

anlıyorum

1.whıte balance autoya alındıgı gıbı kelvınde autoya alınıyormu ? Kelvini ve whıte balance'yı Her durumda degıstırmesek olmazmı,Basarılı fotograflar cekemzmıyız?

2.D-lıghtıng ozellıgını kamerada kullanma taraftarımısınız ? yoksa sonrada duzenlemek daha mı mantıklı ? Galıba bazı - lerı varmıs.

3.Macro lens onerınız ?

4.D90 vs 5100 ... Sizce hangısı daha ıyı ?

5.Macroda spot ölcum ve kısık dıyafram dahamı mantıklı ? crop lamak şartmı ?

6.Matrıx olcum sıstemı dıger olcum sıstemlerıne gore bıze daha dogru sonucu verıır degılmı ?

7.Bulb modunda pozometreyı ve pozlamayı nasıl ayarlıcaz ?

8.Isoyu arttırdıgmızda golgelerın ve koyu ksımların olusmasına engel olmus olurmuyuz ?

9.Enstantenenın macro fotgraflara etkısı varmı ?

SORULARIM BUNLAR ZAMANDAN KAZANMAK İÇİN HEPSINI BIR ARADA SORIYIM DEDIM.SAYGILARIMLA...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cevaplarınız…

1-) Bildiğim kadarıyla Kelvin değerini otomatiğe almak diye bir seçenek yok veya benim kullandığım kameralar yok. Zaten beyaz ayarı menüsündeki güneşli, bulutlu, gölgeli, ev ampulü, floresan vs. hepsinin temelinde Kelvin yatıyor. Bu menüdeki tüm seçeneklerin hepsi yukarıdaki Kelvin tablodaki değerlerin karşılığıdır. örneğin kameranın hafızasına şu tanımlanmış; Eğer kullanıcı beyaz ayarında güneşli havayı seçerse bu 5500 Kelvin değerine eşittir ve o da öğle vakti güneşli gün demektir ve kamera beyaz ayarını buna göre yapar. Diğer bir örnek; Beyaz ayarını ev ampulüne getirince; Kamera hemen hafızasındaki bilgilere gider ve bakar ki tanımlanan kelvin 2700-3000 arası bir değer ve buna uygun olarak beyaz ayarını yapar.

Eğer beyaz ayarında kelvin değeri girerek çekiyorsanız ki bu bence pratik bir uygulama değildir. Her çektiğiniz karedeki ortam ve dolaylı olarak da ışık değişiyorsa ona uygun kelvin değerini girmeniz gerekir yoksa sonuçlar iyi olmaz. Beyaz ayarını otomatik dışındaki konumlarda kullanıyorsanız, dikkat etmeniz gereken şey; Fotoğrafını çekeceğiniz her kare için beyaz ayarının hangi konumda olduğunu kontrol etmenizdir. Yoksa başarılı fotoğraflar çekemezsiniz ve fotoğraftaki renk tonlarınız garip olabilir.

2-) D-Light özelliğini kullanıyorum ama hepsinden önemlisi ben hem RAW hemde JPG çekiyorum. Yani bu özelliği kullandığım durumda kameranın bunu uyguladığı örmeği JPG dosyası ve uygulayamayadığı örnek de RAW olarak bende duruyor.

3-) Benim makro lens önerim Nikon için AF-S 105 mm f2.8 VR olacaktır ama inanılmaz pahalı bir lens.

4-) Sizce Renault Megane 1 (şu anda megane 3 var piyasada) mi iyi yoksa Clio Symbol 3 (en son model) mü? Yani kıyasladığınız kameralar aynı sınıf değiller ve mantık itibariyle çok zor bir soru. Biri 2008 teknolojisi (D90) diğeri 2011 (5100) öte yandan birinde klima var (AF motoru) diğerinde yok (D5100).:)

5-) Makro çekimde bence matrix ölçüm daha iyi sonuç verir ama bu konunuza ne kadar yakın olduğunuza ve çekeceğiniz konudaki detaya göre değişir. Kısık diyafram elbette daha fazla netlik demek ama kroplamak benim hiç tercih ettiğim bir durum değil yani size kalmışâ€¦

6-) Bu sorunuz bence göreceli olarak hatalı. çünkü tüm ölçüm sistemleri eğer doğru kullanırsanız size doğru sonuç verir.

Anlamadığınız yer olursa lütfen tekrar yazın.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.Fotoğrafını çekeceğiniz her kare için beyaz ayarının hangi konumda olduğunu kontrol etmenizdir. Yoksa başarılı fotoğraflar çekemezsiniz ve fotoğraftaki renk tonlarınız garip olabilir....bunu kontrolu nasıl yapıcaz ? dogru ayarı secelım kı whıte baalnce bırseye benzesın

2.Makroda noktasal olcum(dıyelım kelebek cekıyoruz.Kelebegın arkası veya yanları karanlık alanlara sahıp.Bız ortalamaya gore yanı matrıx olcseydık karanlık cok oldugu ıcın ve ortalamsıda karanlııga yakın oldugu ıcın kelebekte ona gore olculcektı ve golgeler olusacaktı belkı.Ama spot olcum sadece kelebege gore ısıgı olcucek gerıye kalan yerlerı onemsemıcek ) bu yuzden herkes spot olcumu onerıyor makroda.

3.Bulb modunda pozometreyı ve pozlamayı nasıl ayarlıcaz ?

4.Isoyu arttırdıgmızda golgelerın ve koyu ksımların olusmasına engel olmus olurmuyuz ?

5.Enstantenenın macro fotgraflara etkısı varmı ?

6.D-lıghtıng ozellıgı karanlık kısımları açıyor fakat noıse olusuyor.Ayrıca keskınlıgı dusuyor fotografın

7.Diyelım gece aydınlanmıs bır bınanın onunden cekım yapıyoruz.Bu bınanın onunde bına kadar aydınlık olmayan tekneler var.Bız dolgu fılası(harıcı flas)kullanarak bu teknelerıde fotografa dahıl edebılırmıyız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba,

1-) Diyelim ki eviniz 100 W klasik sarı ampülle aydınlanıyor ve evde bir kaç kare fotoğraf çekmek için beyaz ayarını AMPUL simgesine getirerek çektiniz ve işiniz bitti, kameranızı çantasına yerleştirdiniz. Ertesi gün hava güzel bir kaç kare de güneşli havada çekeyim dediniz ve beyaz ayarını kontrol etmeyi unutup, yani güneş simgesine almadan AMPUL simgesinde güneşli havada fotoğraflar çektiniz. Kısaca beyaz ayarınız otomatikte değilse her fotoğraf çekmek istediğinizde en son nerede kalmış kontrol etmeniz gerekir. Ben BEYAZ AYARINI OTOMATİKTE kullanıyorum.

2-) Eğer kelebek karenizin ufak bir kesiminde yer alıyorsa o zaman nokta ışık ölçümü kullanılabilir. Daha yakınsa ben matrix kullanıyorum ve bir kare deneme çekiminden sonra pozometre – ve + tuşunu kullanarak en uygun görüntüyü yakalayıncaya kadar çekiyorum. Dijitalin bu güzelliği var. çek, sil tekrar tekrar çek, oluncaya kadar çek.... :) Siz veya başkaları nokta ışık ölçümünü kullanabilirsiniz bir mahsuru yok. Eğer ölçüm konusunu gerçekten de biliyorsanız tüm ölçüm sistemleri hepsi birbirinden doğmuştur. önceleri % 60 ve % 40 merkez ağırlıklı ölçüm vardı (vizörden baktığınızda eski filmli AF kameralarda merkezde daire vardı ve kamera bu dairedeki ışığın % 60’ ını ve kalan yerdekinin de % 40’ ını dikkate alarak pozometrik değer veriyordu). Bu oran en son % 75’ e % 25 olarak kullanılıyordu. Şimdi ise SCENE RECOGNITION SYSTEM de ne olduğunu pek bilen yok. Daha detaylı ve hassas olduğu kesin.. :) Sonra 1983 yılında Nikon FA modelinde ilk defa MATRIX ölçümü kullandı. Sistem kareyi 5 ‘e bölüyor ve herbir parçadaki ışığı okuyup hepsinin ortalamasını alıyordu. Şu anda bile karenin çeşitli noktalarından ölçümler yapıp ortalamasını alabilirsiniz. Alın size MATRIX ölçüm. Daha sonra uzak manzalardaki parlak noktaların veya özel noktalardaki pozometrik değerlerin okunması için NOKTA ışık ölçümü geliştirildi. Bu ise MERKEZ AĞIRLIKLIDAN daha kısık değerler veren bir sistemdir. Deneyin ve görün... :)

3-) Bulb modu manuel olarak kameranın en düşük perde hızından 30 saniye daha uzun pozlamaya ihtiyaç duyduğunuz durumlarda kullanılır. örnek 1 dakika pozlamak isterseniz o zaman Bulb’ı kullanabilirsiniz. Pozometrik değeri 30 saniyeden uzun zaman için kamera veremez, sizin tahmin etmeniz yani denemeniz gerekir.

4-)ISO’ yu özellikle gece çekimlerinde arttırdığınızda gölge ve koyu kısımların oluşmuna engel değil tam tersi gölge ve koyu kısım oluşmasına neden olursunuz. çünkü kamera ışığın az olduğu yerden gelen ışığı tahmin ederek görüntüyü oluşturur, bu ise gölge ve koyu alanların ve grenin (dijitalde NOISE deniyor) artması demek.

5-) Var. Eğer kameraya düşük perde hızı verirseniz, kamera buna karşılık size kısık diyafram değeri vermek zorunda (ikisi ters orantılıdır, biri artarken diğeri azalmak zorundadır) kalacaktırç Bu ise görüntüde netliğin artması demek.

6-) D-Light özelliği RAW çektiğinizde hiçbir önemi yok. Problem varsa JPG de vardır ve bu oluştuğunu söylediğiniz sorunlar sihirli program Photoshopta düzeliyormşşş.. :)

7-) çok teknik bir soru; Bunu yıllar önce filmli kamerada sanırım rahmetli Sami GüNER ‘ in çektiği bir fotoğraf sorunuza yanıt olacaktır.

http://www.samiguner.com/detay.php?category=__MAIN__&language=tur&find=search&searchKeys=Efes+Gece&siralama=1&offset=300&products=018878

Soruyu şöyle kurgulayalım. Sahilde karanlıkta tekneler var ve karşı kıyıda bir ışıklı camii ve yansımalar. Bunu kameranın 30 saniye zamanıyla çekebilir miyiz çok emin değilim ama mantık şu olmalı. Kamerayı sehpaya oturtun, perdeyi bulb konumuna getirin, çekmek istediğiniz kadrajı yaparak kamerayı diyafram f16 ya getirerek ve elbette kablolu bir deklanşör kullanarak 1 dakika pozlayın ve bakın bakalım uzaktaki nesneler istediğiniz tonda ve belirginlikte mi? Süreyle oynayarak en ideal görüntüyü yakaladıktan sonra sıra geldi asıl çekime örneğin 2 dakika ve f16 sizin işinizi gördü. Flaşı hazırlayın ve esnek deklanşörle basın ve içeri ışık giderken son 10 saniyede flaşı karanlıktaki teknelere doğru çaktırın.

Eğer olmadıysa flaşı bir sonraki denemenizde 1-2-3 kere hangisi oluyorsa o sayıda çaktırın ve fotoğrafınızı çekin.

Sorularınız olursa yine beklerim.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tesekkurler maddeler halınde sıralama sızın ıcın ve benım ıcın daha ıyı olabılır :) duzenleme acısından...

2.Sorum ıse gece d-lıghtıng ozellıgı kullanılırmı? flas ıle karanlıkları kurtarmak d-lıghtıng ozellıgınden daha kalıtelı olmazmı ?

Selamlar Ümit Bey,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Emre Bey, Merhaba;

İyi fotoğraflar çekmek için aşağıda yazacaklarım gerek koşullardır, yeter koşullar değil. Öncelikle kameranızı teknik yÖnden çok iyi tanımanız gerekir. Neleri yapar, neler yapamaz çok iyi bilmelisiniz. Daha sonra ışığı, kompozisyonu ve fotoğraf çekim tekniklerini çok iyi Öğrenmeniz gerekir.

Kamera için Önce bir tane hızlı (class 10) hafıza kartı alın. Kapasitesine siz karar verin ama tavsiyem en az 16 GB olsun. Gelelim ayarlara.

1-) çekeceğiniz fotoğrafın boyutuyla ve RAW-JPEG mi çekeceğinizi ayarlamayla başlayın

2-) Beyaz ayarını nasıl yapacaksanız belirleyin, otomatik, hazır modlar, kelvin değeri girerek yada Örnekleme yÖntemi (Yukarıda detaylı açıkladım)

3-) ISO hızını mümkün olduğu kadar 100 ISO’ da tutmaya çalışın ve kameranın ISO' yu otomatik ayarlamasını sağlayan seçeneği menüden OFF konumuna yada bazı kameralarda şÖyle bir seçenek var. Kameraya diyorsunuz ki; Ben ISO’ yu 100’e ayarladım ama sen ISO’yu Örneğin ihtiyacın olduğu durumlarda 400’ e kadar çıkarabilirsin daha üstüne çıkma diye ayarlıyorsunuz ve kamera 400 ISO’ dan yükseğe çıkmıyor. Bu şekilde ayarlayın.

4-) Netlik için kamera modeline gÖre gÖvde üzerindeki veya menüdeki netlik modları olan AF-A, AF-S, AF-C' den birini seçin

5-) Netliğin nasıl yapılacağı ile ilgili menüdeki çekeceğiniz konunun türüne gÖre uygun olan bir modu seçin. Bunun için forumdaki şu yazımı inceleyebilirsiniz

http://www.nikonturk.com/konu/519-dijital-kameralarda-otomatik-netlik-nasil-ve-ne-sekilde-yapilmaktadir/page__p__1929#entry1929

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tesekkurler hemen not edıyorum ve yazıınızı okudum.Bılgılenmıs oldum...

Buna karsılık aklıma soru takıldı ve hemen cızıyım dedım :)

http://b1205.hizlire...m/x/s/6myyy.png

Bu resımde sağdakı kısıyı 1,8 dıyafram ıle cekmek ıstıyorum.Fakat ortadakı kare de degıl ınsan.Buyuk karenın etrafındakı kucuk karelerde netleme ıslemı yaparmı ? Insan flu cıkarmı yanı...

2_actıve d-lıghtıng karanlıkları kurtardıgı gıbı patlaklarıda kurtarırımı ?

3_gece d-lıghtıng kullanılırmı yoksa flas kullanmak dahamı mantıklı flas daha guclu oldugu ıcın

4_d-lıghtıng ile flaş benzer gorevlerı gormezmı aslında ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Emre Bey, Merhaba;

Bu sorunuzun cevabı kullandığınız lense ve kullandığınız diyaframa bağlıdır. Bende size ekte bir örnek gönderiyorum. Kısık diyaframın etkisini en iyi şekilde görebilirisiniz

http://b1205.hizliresim.com/x/s/6n283.jpg

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2_actıve d-lıghtıng karanlıkları kurtardıgı gıbı patlaklarıda kurtarırımı ?

3_gece d-lıghtıng kullanılırmı yoksa flas kullanmak dahamı mantıklı flas daha guclu oldugu ıcın

4_d-lıghtıng ile flaş benzer gorevlerı gormezmı aslında ?

5_siz hangınetlık modunu kullanıyorsunuz ?

demek ıstedıgım vızorden gordumguz her af noktası netleme yaparmı ? ckeıcegımız ınsan resmın sağ tarafında kalıyor yanı sadece vızorun sağ tarafındakı kuucuk kareye denk gelıyor.Bu yuzden ınsan flu cıkmaz degılmı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Emre Bey, Merhaba;

2-) Işık patlamalarının çözümü bildiğim hiçbir yerde maalesef yok.Bilen varsa bana da söylesin

3-) D-Light gece fotoğraflarına etkisi bildiğim kadarıyla neredeyse yok denecek kadardır.

4-) Netlik modu konuya göre değişmekle birlikte çoğunlukla AF-C ve Netlik alan modu Dinamik Alan kullanıyorum.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d-lıghtıng ben gun batımı -ters ısık-gece fotografları harıc kullanıyorum..Ya sız ? ve hangı derecede kullanıyosunuz hıgt-low-medıum ?

2-Konulara gore af modunu nasıl secmelıyız ?

3_Macroda spot dıyorlar ya bız matrıx kullansak basarısız mı oluruz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3_hayır tabıkıde nereden cıkardınız? bu ısık olcum sıstemlerını secerken kadrajın hangı bolgesını bızım ıcın degerlıyse ona gore secıyoruz.Ornegın macro ıcın merkez agırlıklı olabılır cunku bızım ıcın kadrajda orta kısımlar cok onemlıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.