İçeriğe git

Nikon Tavsiyesi

Ertan Akbaş

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

yakın zamanda ekipmanlarım olan;

Canon EOS 5D Mark II

Canon EF 50mm f/1.4

Canon EF 85mm f/1.8

Canon EF 100mm f/2.8 L IS USM

Canon EF 16-35mm f/2.8 L IS II USM

Canon EF 24-70mm f/2.8 L USM

Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS II USM Lenslerimi şu an itibarı ile satmış bulunmaktayım.

Ekipmanlarımın tatamını satma sebebim Nikon D800'body ve Nikonn Lensler ile birlikte anlaşılacağı üzere komple Nikon'a geçme kararımdan ibarettir.

Body konusunda şüphe yok Nikon D800 alacağım, siz deneyimli Nikon kullanıcılarından ricam şu: alacağım makine ile birlikte uyum sağlayacak sizlerin önerebileceğiniz Nikon Lensler hangileri olabilir, gürüşlerinizi ve önerilerinizi yazarsanız memnun olurum. Bu arada belirteyim; fotoğrafçılıkta ilgi alanım doğa (genel ve makro dahil) ve portre fotoğrafçılığıdır. Zaman ayırıp görüş ve önerilerini paylaşacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Umarım forum'da doğru yerde konu açmışımdır:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle hoşgeldiniz. Konuyu doğru başlıkta açmışsınız, Öyle olmasa bile biz teferruatla arkadaşlarımızı sıkmayız, rahatınıza bakın.

D800 gÖvde günümüzün DSLR sınıfında en büyük sensÖre sahip modeli, bu sensÖr boyutu diğer markaların hiçbirinde yok. Tabii ki orta formatı buna karıştırmamak lazım, çünkü orta format tamamen başka bir segment.

Bu nokta çok Önemli, yani o sensÖrü doyurabilecek lenslere kesinlikle ihtiyaç var. Lensin ışık geçirgenliği, mikrometrekareye düşen ışık miktarı çok Önemli. Aksi halde o kadar büyük sensÖrün sunduğu detay avantajını kullanamazsanız. Eğer bu sensÖrü doyurabilecek kalitede lensim yoksa D800'ü niye aldım düşünmemek için:

GÖvde full frame bir sensÖre sahip olduğu için alacağınız lensler de FX yani full frame boyutuna uygun lensler olmalıdır.

Bütçeniz elveriyorsa Nano kristal kaplamalı lenslere yÖnelin. Fiyat olarak biraz pahalıdır ama uzun vadede kazanırsınız.

Bana gÖre D800'ün bugün için hakettiği standart lens Nikkor 24-70 mm F2,8 Nano'dur. Bundan başka aynı geçirgenliğe sahip (bazı arkadaşlar şaşıracak belki ama gerçek bu) Tokina 28-70 mm F2,8 veya Tokina 28-80 mm F2,8 gibi eski üretim lensler var; eski fotoğrafçılar neyi kastettiğimi çok iyi anlayacaklardır. çünkü Tokina'nın tekolojisi ünlü optik firması Angenieux'a dayanır ve kalitesi profesyoneller tarafından çok iyi bilinir. Bu gÖvde için Tokina haricinde diğer lens markalarını bu başlıkta hiç anmıyorum.

Bu lensin yanına Nikkor 70-200 mm F2,8 VRII Nano en güzel seçimdir, sınıfında kendini ispatlamış bir lenstir. Yine geniş açı için Nikkor 14-24 mm F2,8 bilinen en iyi lenstir.

Uzun lafın kısası, eğer bütçe yetiyorsa şu set tavsiye edilir:

Nikkor 24-70 mm F2,8 Nano

Nikkor 70-200 mm F2,8 VR II Nano (VRI modeli tercih edilmez, çünkü full framede kÖşelerde sıkıntılı, DX için sorun yok)

Nikkor 14-24 mm F2,8 Nano

Nikkor 105 mm F2,8 Macro

Nikkor 85 mm F1,4 .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar ilk önce Nikontürk'e hoşgeldiniz..

Set değişimi zor olsada siz satış ve zor kısmı atlamıssınız.. :) BODY Seçiminize laf demek yanlış olur .. Harikalar diyarında bir body..

Lens kısmına gelirsek önemli bir bölümde burası.. sattıgınız lens'lere bakarsan canon setınızde güzelmiş.. Nikon'da lens sıralaması FX olarak yaparsak Detaysız bir şekilde Nikon D800 yarıda bırakmıycak bir set olarak..

• AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED
  • AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED
  • AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II

Yukarı set sizin eliniz ayağınız gibi olacaktır.. Maddi açıdan biraz iyi durumda bir set olsada yanına yanaşılmayacak bir settir :)

Burdan sonra sizin özel alanların macro gibi çekimde sete dahil edecegınız lenslerdir..

Kendime bu sete eklemek istersem ..

• AF-S Teleconverter TC-20E III 70-200mm İçin Tele lens ihtiyacını ortadan kaldıracaktır..
  • AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED Macro çekimlerinde harikalar yaratan bir lens

Bunlarla beraber sanırım isteklerınız hiç bir şekilde boşa çıkmayacaktır.

tabiki bunların size d800 yakışacak bir settir d800 verimini almak ıcın ıdeallerdır. tabiki tekrar soylemek gerekırse bunların muadilleri olacaktır ve vardırda bu sete yakın farklı lenslerle bir set kurulabilir..

saygılar... sevgiler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle hoşgeldiniz. Konuyu doğru başlıkta açmışsınız, öyle olmasa bile biz teferruatla arkadaşlarımızı sıkmayız, rahatınıza bakın.

D800 gövde günümüzün DSLR sınıfında en büyük sensöre sahip modeli, bu sensör boyutu diğer markaların hiçbirinde yok. Tabii ki orta formatı buna karıştırmamak lazım, çünkü orta format tamamen başka bir segment.

Bu nokta çok önemli, yani o sensörü doyurabilecek lenslere kesinlikle ihtiyaç var. Lensin ışık geçirgenliği, mikrometrekareye düşen ışık miktarı çok önemli. Aksi halde o kadar büyük sensörün sunduğu detay avantajını kullanamazsanız. Eğer bu sensörü doyurabilecek kalitede lensim yoksa D800'ü niye aldım düşünmemek için:

Gövde full frame bir sensöre sahip olduğu için alacağınız lensler de FX yani full frame boyutuna uygun lensler olmalıdır.

Bütçeniz elveriyorsa Nano kristal kaplamalı lenslere yönelin. Fiyat olarak biraz pahalıdır ama uzun vadede kazanırsınız.

Bana göre D800'ün bugün için hakettiği standart lens Nikkor 24-70 mm F2,8 Nano'dur. Bundan başka aynı geçirgenliğe sahip (bazı arkadaşlar şaşıracak belki ama gerçek bu) Tokina 28-70 mm F2,8 veya Tokina 28-80 mm F2,8 gibi eski üretim lensler var; eski fotoğrafçılar neyi kastettiğimi çok iyi anlayacaklardır. çünkü Tokina'nın tekolojisi ünlü optik firması Angenieux'a dayanır ve kalitesi profesyoneller tarafından çok iyi bilinir. Bu gövde için Tokina haricinde diğer lens markalarını bu başlıkta hiç anmıyorum.

Bu lensin yanına Nikkor 70-200 mm F2,8 VRII Nano en güzel seçimdir, sınıfında kendini ispatlamış bir lenstir. Yine geniş açı için Nikkor 14-24 mm F2,8 bilinen en iyi lenstir.

Uzun lafın kısası, eğer bütçe yetiyorsa şu set tavsiye edilir:

Nikkor 24-70 mm F2,8 Nano

Nikkor 70-200 mm F2,8 VR II Nano (VRI modeli tercih edilmez, çünkü full framede köşelerde sıkıntılı, DX için sorun yok)

Nikkor 14-24 mm F2,8 Nano

Nikkor 105 mm F2,8 Macro

Nikkor 85 mm F1,4 .

Mehmet sıcak karşılama için öncelikle teşekkür ederim. Sizinde belirttiğiniz liste dahilinde zaten benimde D800 ile ile birlikte hemen düşündüğüm Lens 24-70 G (Nikonun yabancısıyım bu "G" harfi sanırım lensin nano kaplama olduğu FX uyumluluğu ile ilgili, yanlış biliyorsam lütfen düzeltin) hemen sonrasında sırası ile 70-200 ve 14-24 idi. öneri ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim,esen kalın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar ilk Önce Nikontürk'e hoşgeldiniz..

Set değişimi zor olsada siz satış ve zor kısmı atlamıssınız.. :) BODY Seçiminize laf demek yanlış olur .. Harikalar diyarında bir body..

Lens kısmına gelirsek Önemli bir bÖlümde burası.. sattıgınız lens'lere bakarsan canon setınızde güzelmiş.. Nikon'da lens sıralaması FX olarak yaparsak Detaysız bir şekilde Nikon D800 yarıda bırakmıycak bir set olarak..

• AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED
  • AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED
  • AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II

Yukarı set sizin eliniz ayağınız gibi olacaktır.. Maddi açıdan biraz iyi durumda bir set olsada yanına yanaşılmayacak bir settir :)

Burdan sonra sizin Özel alanların macro gibi çekimde sete dahil edecegınız lenslerdir..

Kendime bu sete eklemek istersem ..

• AF-S Teleconverter TC-20E III 70-200mm İçin Tele lens ihtiyacını ortadan kaldıracaktır..
  • AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED Macro çekimlerinde harikalar yaratan bir lens

Bunlarla beraber sanırım isteklerınız hiç bir şekilde boşa çıkmayacaktır.

tabiki bunların size d800 yakışacak bir settir d800 verimini almak ıcın ıdeallerdır. tabiki tekrar soylemek gerekırse bunların muadilleri olacaktır ve vardırda bu sete yakın farklı lenslerle bir set kurulabilir..

saygılar... sevgiler..

Kemal bey değerli Önerileriniz için çok teşekkür ederim, Nikonturk ailesine hoşbulduk:) Sizin yaptığınız sıralamanın aynısını düşündüm ve karar verdim. Yakın zamanda çekim ve deneyimlerimle yine burada olacağım, esen kalın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle hoşgeldiniz. lens ve ekipman konusunda üstadlar zaten gereken tüm açıklamayı fazlasıyla yapmış. valla ertan bey ne yalan söyleyeyim, canonun böyle bir setinden sonra, nikon'a geçmek, tabiri caizse fotoğrafta din değiştirmek gibi birşey. cesaretinize hayran kaldım. tekrardan hoşgeldiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet sıcak karşılama için öncelikle teşekkür ederim. Sizinde belirttiğiniz liste dahilinde zaten benimde D800 ile ile birlikte hemen düşündüğüm Lens 24-70 G (Nikonun yabancısıyım bu "G" harfi sanırım lensin nano kaplama olduğu FX uyumluluğu ile ilgili, yanlış biliyorsam lütfen düzeltin) hemen sonrasında sırası ile 70-200 ve 14-24 idi. öneri ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim,esen kalın.

Nikon lenslerinin üzerindeki ibareler konusunda aslında basit/anlaşılır bir liste yapmak şart oldu. Ben sizin sorunuza dilim döndüğünce cevap vermeye çalışayım:

AF: Otofokus (motor gövdede, bir şaft aracılığıyla hareket lense aktarılır, lens motorsuz).

AF-D: Otofokus (motor gövdede, lens motorsuz) ve mesafe bilgisini ölçebilen çipli (D: distance), flaşlı çekimlerde önemi büyük. Bu bilgi TTL tekniğinin can noktası, Trough The Lens ibaresinin kısaltılmışı, manası lensin içinden geçip gelen ışık/mesafe bilgisinin gövdeye ve flaşa aktarılıp gerektiği kadar flaş gücü kullanılması. Canon'da da aynı sistem, sadece Nikon'da i-TTL olarak bir adım daha ilerisi, (intelligent), bundan dolayı içerde Nikon'un flaş performansı Canon'cular tarafından da kabul edilmiştir.

AF-S: Ofofokus, fokus motoru lens üzerinde (S: Silent wave motor)

ED: özel bir kaplamaya sahip merceğe haiz.

G: Diyafram bileziği yok, diyafram makina tarafından elektronik olarak kontrol ediliyor. Nikonun "G" tipi olmayan, yani diyafram bileziğine sahip lenslerinde yine de diyafram elektronik olarak makina tarafından kontrol edilebilir.

N: Nano kaplama; nano teknolojisiyle kaplanmış camlar. Dijital dünyada yansımaların minimumda olması çok önemli bir konu, nano teknoloji bunu sağlıyor, en iyi kaplamayla en az yansıma elde ediliyor.

FX-DX konusu: Nikon'un lenslerinde sadece APS-C sensör, yani çarpanlı sensöre uygun lensler için DX ibaresi kullanılır. Full Frame yani FX için lenslerin üzerinde herhangi bir hatırlatma yazısı bulunmaz. Eğer lens üzerined DX ibaresi yoksa o lens Full Frame için uygun demektir. Aynı şekilde FX lensleri her iki tip sensöre sahip gövdelerde hiçbir kısıtlama olmadan kullanabilirsiniz. Buna karşılık üzerinde DX ibaresi bulunan lensler Full Frame gövdede DX olarak çalışırlar, yani sensörün daha az bir bölümüne görüntü aktarırlar ve sistem yine de sorunsuz çalışır.

Canon markasından Nikon'a geçiş yapmış birine verebileceğim en güzel müjde:

Nikon markasında 1957 yılından bu yana üretilmiş bütün lensleri (birkaç istisnai lens hariç) 2012 yılına kadar üretilmiş bütün gövdelerde kullanabilirsiniz. Tabii ki otofokusu olmayan bir lensten 2012 model makinada otofokus yapmasını beklemeden!

Burda anlatmak istediğim şudur: Nikon, lens mount konusunda değişiklik yapmayarak müşterisini korumuştur. Nikon'un lenslerinin daha pahalı olduğu söylenir ve bundan dolayı kınanır. Ancak Canon dijitale geçiş döneminde veya öncesinde tam detayını bilmediğim (FD mount??) bir değişiklik yaparak, elinde Canon lensi bulunan müşterilerini mağdur etmiştir. Sırf bu sebepten dolayı Canon'a sinirlenip Nikon'a geçiş yapan pek çok fotoğraf gönüllüsü tanıyorum. Şimdi; Nikon'un lenslerinin pahalı olduğuna hala inanıyor musunuz?

O halde Nikon ve Canon'un tarihçesini google amcaya bir sormak lazım. Temeli optik olan Nikon'dur, Canon ise daha çok gövde üretimiyle bu işe giriş yapmıştır. Nikon askeriyeye optik ürettiği için kusursuz, en yüksek kalitede ürün yapmayı mecburen tecrübe etmiş bir markadır.

Ve şimdi bombayı patlatalım: İkinci dünya savaşı yıllarına yakın dönemde Canon gövdelerinde Nikon lensleri kullanılmıştır, bu bir kaç yıl böyle devam etmiştir. Sonrasında kendini toparlayan Canon kendi lenslerini üretmeye başlamıştır ve bu konuda gayet başarılı da olmuştur. Bu konuda bu sitedeki bir arkadaşımızın bloğunu ziyaret edip derlediği yazıları okumanızı tavsiye ederim, çok değerli bilgileri paylaşmış kendisi.

Bu konu aslında çok uzar gider. Burda kesinlikle Canon kaka ama Nikon cici gibi bir imaj oluşturmak istemem. Aynı şekilde Nikon'un da beğenmediğim bir yönü olunca dürüstçe yazarım. Her iki markanın da birbirlerine burun farkıyla üstünlük sağladığı kulvarlar vardır. Ben kendim bir Nikon severim, Nikon'un giriş seviyesinden high end seviyesine kadar pek çok ekipmanını kullandım, halen kullanıyorum. Aynı şekilde çalıştığım şirkette işim gereği ürünlerin detay fotoğraflarını çekiyorum ve şirketin politikası gereği daha ucuza malolduğu için Canon ekipmanları kullanıyorum. 5 yıldır Canon'a hala ısınamadım, gerek çektiğim rawları işlemede, gerekse makinanın menüsünde kendimi konuya vakıf hissedemiyorum. Bu tıpkı Windows işletim sistemine alışan kullanıcının Mac OS'de kendini özgür hissedememesi gibi bir şey.

Samsun demişsiniz, kimbilir, Türkiye'ye geldiğimde Trabzon'a giderken bi selam verebilirim. Şimdi İstanbul'daki arkadaşlar çayları bedavaya getirdiğimi düşünmeye başlıyacak.

Sağlıcakla kalın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24-70 KULLANDIGIM BİR LENS d800 ile performansının iyi olamadıgını söyleyim bilgin olsun üst seviye kullanıcı için

Duha, biraz daha detaylı bilgi verebilir misin?

Bu yazdığın çok ciddi bir durum ve böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum. Kaldı ki D800 Türkiye'de henüz satışta değil, dünyada kullanılmaya başladı ve test sonuçlarında böyle bir ibareye rastlamadım. Hatta tam tersine ancak bu ve bunun gibi prime lenslerle o sensörün performansının ortaya çıktığını okudum.

Sadece tek bir yabancı forum sitesinde dolaşan dedikodu var, bunu baz alarak mı bunu söylüyorsun?

Dedidoku şöyle: D800 otofokusda sıkıntılıymış, hatta Canon 7D daha iyi performans sergiliyormuş. Ancak bunu teyid eden bilimsel bir test henüz yok. Yani Canon'dan reklam alan bir site bir çamur atıyor, sonrasında izi kalsın yeter mantığı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Duha, biraz daha detaylı bilgi verebilir misin?

Bu yazdığın çok ciddi bir durum ve böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum. Kaldı ki D800 Türkiye'de henüz satışta değil, dünyada kullanılmaya başladı ve test sonuçlarında böyle bir ibareye rastlamadım. Hatta tam tersine ancak bu ve bunun gibi prime lenslerle o sensörün performansının ortaya çıktığını okudum.

Sadece tek bir yabancı forum sitesinde dolaşan dedikodu var, bunu baz alarak mı bunu söylüyorsun?

Dedidoku şöyle: D800 otofokusda sıkıntılıymış, hatta Canon 7D daha iyi performans sergiliyormuş. Ancak bunu teyid eden bilimsel bir test henüz yok. Yani Canon'dan reklam alan bir site bir çamur atıyor, sonrasında izi kalsın yeter mantığı.

24-70 kullanıyorum ve bahsedildigi kadar beni memnun etmedi d700 ile kullandıgından dolayı şu an pek bir sıkıntım yok özellikle 24 ve 28mm arası o kadar iyi degil focus noktası bana tam net gelmiyor nedense 70-300 wr ile bir deneme yaptım 24-70 in 70mm ile 70-300 üm 70mm arasın fark göremedim biraz kontras farkı vardı ve bu lensi kullananlar arsında sorular sordum d3x ve d800 ile kullanan arkadaşlarım var ve d800 ile 24-70 in yavaş focus ladıgını ve keskinliginin koyboldugunu ilettiler d3x ile keza pek memnun olmadıgını belirtti olay benim 70-200 wr II almakistememden fakat 24-70 den memnun degilim 70-200 de bölemi olur dan verilen cevaplar kendimde bu lensi birkaç lens ile cekim yaparak kıyasladım ve cok meşhur olan bu 24-70 in bende pek iyi iz bırakmadı ama herşeye ragmen vazgecemedigim bir lens ve aralık şuda var gece 1/30 da rahatlıkla fotograf cekebiliyor ve wr olmammasına karşı en azbir titreme yok tabi elde cekimde mail adresini yazar isen bana gelen kullanıcı yorumlarını ilete bilirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon lenslerinin üzerindeki ibareler konusunda aslında basit/anlaşılır bir liste yapmak şart oldu. Ben sizin sorunuza dilim döndüğünce cevap vermeye çalışayım:

AF: Otofokus (motor gövdede, bir şaft aracılığıyla hareket lense aktarılır, lens motorsuz).

AF-D: Otofokus (motor gövdede, lens motorsuz) ve mesafe bilgisini ölçebilen çipli (D: distance), flaşlı çekimlerde önemi büyük. Bu bilgi TTL tekniğinin can noktası, Trough The Lens ibaresinin kısaltılmışı, manası lensin içinden geçip gelen ışık/mesafe bilgisinin gövdeye ve flaşa aktarılıp gerektiği kadar flaş gücü kullanılması. Canon'da da aynı sistem, sadece Nikon'da i-TTL olarak bir adım daha ilerisi, (intelligent), bundan dolayı içerde Nikon'un flaş performansı Canon'cular tarafından da kabul edilmiştir.

AF-S: Ofofokus, fokus motoru lens üzerinde (S: Silent wave motor)

ED: özel bir kaplamaya sahip merceğe haiz.

G: Diyafram bileziği yok, diyafram makina tarafından elektronik olarak kontrol ediliyor. Nikonun "G" tipi olmayan, yani diyafram bileziğine sahip lenslerinde yine de diyafram elektronik olarak makina tarafından kontrol edilebilir.

N: Nano kaplama; nano teknolojisiyle kaplanmış camlar. Dijital dünyada yansımaların minimumda olması çok önemli bir konu, nano teknoloji bunu sağlıyor, en iyi kaplamayla en az yansıma elde ediliyor.

FX-DX konusu: Nikon'un lenslerinde sadece APS-C sensör, yani çarpanlı sensöre uygun lensler için DX ibaresi kullanılır. Full Frame yani FX için lenslerin üzerinde herhangi bir hatırlatma yazısı bulunmaz. Eğer lens üzerined DX ibaresi yoksa o lens Full Frame için uygun demektir. Aynı şekilde FX lensleri her iki tip sensöre sahip gövdelerde hiçbir kısıtlama olmadan kullanabilirsiniz. Buna karşılık üzerinde DX ibaresi bulunan lensler Full Frame gövdede DX olarak çalışırlar, yani sensörün daha az bir bölümüne görüntü aktarırlar ve sistem yine de sorunsuz çalışır.

Canon markasından Nikon'a geçiş yapmış birine verebileceğim en güzel müjde:

Nikon markasında 1957 yılından bu yana üretilmiş bütün lensleri (birkaç istisnai lens hariç) 2012 yılına kadar üretilmiş bütün gövdelerde kullanabilirsiniz. Tabii ki otofokusu olmayan bir lensten 2012 model makinada otofokus yapmasını beklemeden!

Burda anlatmak istediğim şudur: Nikon, lens mount konusunda değişiklik yapmayarak müşterisini korumuştur. Nikon'un lenslerinin daha pahalı olduğu söylenir ve bundan dolayı kınanır. Ancak Canon dijitale geçiş döneminde veya öncesinde tam detayını bilmediğim (FD mount??) bir değişiklik yaparak, elinde Canon lensi bulunan müşterilerini mağdur etmiştir. Sırf bu sebepten dolayı Canon'a sinirlenip Nikon'a geçiş yapan pek çok fotoğraf gönüllüsü tanıyorum. Şimdi; Nikon'un lenslerinin pahalı olduğuna hala inanıyor musunuz?

O halde Nikon ve Canon'un tarihçesini google amcaya bir sormak lazım. Temeli optik olan Nikon'dur, Canon ise daha çok gövde üretimiyle bu işe giriş yapmıştır. Nikon askeriyeye optik ürettiği için kusursuz, en yüksek kalitede ürün yapmayı mecburen tecrübe etmiş bir markadır.

Ve şimdi bombayı patlatalım: İkinci dünya savaşı yıllarına yakın dönemde Canon gövdelerinde Nikon lensleri kullanılmıştır, bu bir kaç yıl böyle devam etmiştir. Sonrasında kendini toparlayan Canon kendi lenslerini üretmeye başlamıştır ve bu konuda gayet başarılı da olmuştur. Bu konuda bu sitedeki bir arkadaşımızın bloğunu ziyaret edip derlediği yazıları okumanızı tavsiye ederim, çok değerli bilgileri paylaşmış kendisi.

Bu konu aslında çok uzar gider. Burda kesinlikle Canon kaka ama Nikon cici gibi bir imaj oluşturmak istemem. Aynı şekilde Nikon'un da beğenmediğim bir yönü olunca dürüstçe yazarım. Her iki markanın da birbirlerine burun farkıyla üstünlük sağladığı kulvarlar vardır. Ben kendim bir Nikon severim, Nikon'un giriş seviyesinden high end seviyesine kadar pek çok ekipmanını kullandım, halen kullanıyorum. Aynı şekilde çalıştığım şirkette işim gereği ürünlerin detay fotoğraflarını çekiyorum ve şirketin politikası gereği daha ucuza malolduğu için Canon ekipmanları kullanıyorum. 5 yıldır Canon'a hala ısınamadım, gerek çektiğim rawları işlemede, gerekse makinanın menüsünde kendimi konuya vakıf hissedemiyorum. Bu tıpkı Windows işletim sistemine alışan kullanıcının Mac OS'de kendini özgür hissedememesi gibi bir şey.

Samsun demişsiniz, kimbilir, Türkiye'ye geldiğimde Trabzon'a giderken bi selam verebilirim. Şimdi İstanbul'daki arkadaşlar çayları bedavaya getirdiğimi düşünmeye başlıyacak.

Sağlıcakla kalın.

Detaylı açıklama ve bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim Mehmet bey. Samsun'a gelme konusunua gelince ararsanız onur duyarım, selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yani??

yazında d800 almaya karar verdigini ve lens konusunda ne alabilirim demişsin bende lens alırsanki alacaksın d800 e cevap verecek lens almanı

bu lens meşhur iyidir dememeni yani dene karar ver öyle al fikrim budur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

36 mp lik bir sensörde kullandığınız prime lens bile olsa kalibrasyonunun yerinde olması elzemdir. Yeni satın aldığınız bir kopyada her zaman için kalibrasyon eksikleri olabileceği muhakkak. Bazen fabrikada aynı hat üzerinde üretilmiş 10 adet lensten 3 tanesi diğerlerinden daha kötü bir kalibrasyona sahip olabiliyor.

Bu konuyla ilgili nette bir dedikodu var, başından beri bu söylentileri çeşitli yabancı forumlarda takip ediyorum. çünkü Canon'un yeni modeli D800 için pek kuvvetli bir cevap olamadı, hem de daha yüksek bir fiyat etiketiyle. Bu yüzden forumlarda her türlü sürprize açığım :)

Toplamda 3 adet D800 ki bunlar ön siparişle şımarık coni tipli amerikalılar tarafından satın alınmış gövdeler Nikon tarafından yenisiyle değiştirilmiş. Burda değişimin sebebi amerikadaki garantinin avrupayla aynı olmaması. Tr deki arkadaşların ne avrupa ne de amerikadaki garanti prosedüründen (ince ayrıntılardan) tam anlamıyla bilgileri olmadığından forum yazıları her yoruma açık kalıyor. Yani adamlar 3 ay geç reaksiyon gösterirlerse makinaları değiştirilmez ama tamir edilir. Şimdi bu konu bizim türk forumlarında sakız oldu. Aslında makinada problem yok bana göre, netleme noktası merkez değil de sağ veya sol en kenara çekildiğinde fokus kararsızlığı yaşanıyor. YAni makina net çekemiyor diye veryansın ediliyor. Ne tuhaftır bunu D3, D3S ve D3x 'te de yaşamışlardı !!! Bunda lensin korner performansı büyük rol oynuyor. Eğer geniş açıda bunu yapıyorsanız makina netleyemiyor deniyor, hayır, sadece kararsız kalıyor netleme, netleme ama yinede çek diyor sisteme bu kez fotoğraf bozuk diye forumlar kaynıyor.

Tamam, diyelim ki bu lens D800 e uygun değil, Carl Zeis mi kullanalım ne otofokus var ne de başka türlü elektronik bir yenilik?

Bu makinada Nikon harici bir lens kullanmayı tercih etmem. Bu lens D3X ile gayet güzel işlere imza atmış. Bundan daha iyi bir Nikkor çıkana kadar bu lensten başka bir seçeneğimiz yok diye biliyorum.

Her şeyden önemlisi kişilik olarak bilime ve bilim insanına saygım var. 100 yıllık askeri optik mühendisliği bulunan Nikon ve onun mühendislerinin mesleklerine saygım var, her ne kadar bizim insanımızda mesleğe saygı olmayıp tv tamircisine bulaşık makinası tamir ettirseler bile :)

Mitsubishi holding bünyesindeki bir Nikon şirketi profesyonel gövdede (ki bu bir giriş seviyesi makina değil) böyle aptalca bir hataya müsamaha gösterir mi?

Aynı karalama kampanyası (ki yaklaşık aynı hata) önüne Tamron lens takılan Canon 7D modeli için de yapılmadı mı? Şimdi 7D'yi neden yerlere göklere sığdıramıyorlar?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • Forum Editörü

Merhaba,

Bende EOS 7D den d800e dönüş yapacağım ancak yardımlarınıza ihtiyacım var hala 800e farkını anlamış değilim,

teşekkürler

Merhaba;

Kusura bakmayın sorunuzu tam olarak anlamadım. D800E' nin farkını anlamadım derken; D800' den farkını mı yoksa 7D' den farkını mı? anlayamadınız.

Sorunuzun D800E' nin D800' den farkı olduğunu düşünerek cevaplıyorum.

Nikon D800' de Anti-Aliasing filtresi var. Bu filtre MOIRE denen karışık desenli kumaşlarda, TV ekranlarında, mimari çekimlerde görülen, aslında olmayan görüntü kalitesini bozan yatay veya dairesel oluşumları yumuşatarak yok eden bir filtredir. Bu olaya aslında fotoğraftaki serap'a benzetebiliriz. İşte Nikon D800' de bu olayı engelleyen ANTI ALIASING filtresi kullanılmıştır. Nikon D800E' de bu filtre yoktur. İki kamera arasında temel fark budur. Konuyla ilgili örnek fotoğraflar ektedir.

Selamlar,

post-1809-0-98654900-1343539864_thumb.jppost-1809-0-53098800-1343539879_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.