İçeriğe git

Makine değişikliği

Yüksel C.

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba sanırım bu konu çok dönmüştür forumda ama yeni olduğum için açıkcası forumun tamamına bakamadım. Şimdi ben yaklaşık 10 aydır D5000 kullanıyorum. Açıkcası makinemden memnunum ama makinemde her lensi kullanamamam ve Af-s lenslerin Af lenslere göre daha pahalı olması sebebiyle D90 almak istiyorum ama sizce makineyi değiştirmem için çok mu erken? Bana fikirlerinizi sunarsanız sevinirim. Herkese bol ışıklı günler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben soyle soylıyım;

Ben 5 seneden berı d90 kullanıyorum ve çok memnunum.Fakat 3-4 gune d7000 alıyorum.Sebep memnunıyetsızlık degıldır zaten.Bence d90 gayet guzel bır secım gonul rahatlıgı ıle alabılırsınız.Teknıksel açıdan bakarsak d90 bu fıyatlar arası tabır edılen orta segmentte(giriş seviyesıde olabılır emın degılım)ön plana cıkan makınelerden.Eskı makıne olmasına aldanmayın.Yanında 18-105 vr ile birlikte gelır.Daha sonra ıhtıyaclarınıza gore lenslerınızıde alırsınız :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Detaya girmeden kısa ve net olarak yazmak isterim, çünkü teknik ayrıntılara girersek çok uzun yazmak gerekir:

D5000'den D90 sırf motorsuz lensleri de kullanabilmek için geçiş yapmak pek akıllıca olmaz. çünkü, aynı sensöre sahip farklı iki gövde arasındaki geçiş size büyük bi getiri sağlamaz. Ama bütçeniz elveriyorsa D7000 veya D300 gibi makinalara geçiş yapmak daha mantıklı olur. Eğer bu tip makinalara henüz hazır değilseniz bir süre daha kendinizi geliştirin ve öylece geçiş yapın. üzerinde motor olmayan lensleri manuel fokusla kullanmayı deneyin, eskiden olduğu gibi, AF sistemi her zaman yoktu biliyorsunuz. Eğer elle netleme hız olarak size yeterli gelmiyorsa zaten o zaman daha iyi bir gövdeye sahip olmanız gerekiyor demektir işiniz itibariyle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emre Bey ve Mehmet Bey çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Emre Bey tam içimden geçen şeyleri yazmış ama Mehmet Bey de daha mantıklı yaklaşmış konuya ki çok haklı. Sonuçta şimdi D90 alsam en fazla bir ya da iki yıl sonra onu da değiştirmek isteyeceğim halbuki benim makinem de daha beni iki yıl çok güzel idare eder. Belki de en doğrusu Mehmet Beyin dediğini yapıp kendi makinemde iyice geliştikten sonra D7000 veya D300e geçmek olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konunuz doğru yere taşındı hoşgeldınız aramıza ilk öncelıkle..

bende pek uzatmak ıstemem mehmet bey genel açıklamayı yapmış ve mantıgı anlatmış. makina degısım zamanlardaın model buyukluk ve gorunum gibi niteliklere degılde artık ilerleme kaydettıgınıze göre teknik açıdan daha detaylı bir seçim yapmanız gerekiyor..

buna göre soylemek gerekırse D300 veya D7000 Gibi yada yeni çıkan modelimiz D3200

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim Kemal bey hoşbuldum...

Evet sanırım mantıklı davranıp Mehmet Bey'in dediğini yapacağım. Şimdilik makinemde kalma düşüncesindeyim bir adım sonra D300 veya D7000'e geçmeyi düşünüyorum. Daha yolun çok başındayım. Size de yorumunuzun için teşekkür ederim. İyi akşamlar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bildiğim kadarıyla D300s'in D300'den farkı video özelliğinin olması. Bilmiyorum başka bi farkı var mı ama ben makinede video özelliğine bakmıyorum. Ama başka artıları varsa elbette göz önüne alabilirim. Ama tabi makineyi değiştireceğim zaman yine burdaki herkesin başını çok ağrıtırım merak etmeyin :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bildiğim kadarıyla D300s'in D300'den farkı video özelliğinin olması. Bilmiyorum başka bi farkı var mı ama ben makinede video özelliğine bakmıyorum. Ama başka artıları varsa elbette göz önüne alabilirim. Ama tabi makineyi değiştireceğim zaman yine burdaki herkesin başını çok ağrıtırım merak etmeyin :))

Hayır, tek fark video özelliği değil. İlk bakışta kullanıcının görebildiği fark video, doğru. Ama makinanın iç yapısı ve işlemci algoritması farklı. Tabii bunu son kullanıcının anlayabilmesi zor, teknikle uğraşanlar sadece konunun farkında.

Videodan başka çift kart slotu, info düğmesi, 7 fps derken biraz meraklı fotoğrafçının isodaki iyileşme dikkatini çekiyor. Zaten işin püf noktası burada:

Her iki modelde de sensör büyüklüğü aynı. Hatta karşılaştırma sitelerinde şu ibare yazılır hep: "Tıpkı D5000, D90 ve D300 gibi 12 mp cmos sensöre sahip".

Ama bu doğru değil. D300s'teki sensör ile diğerleri aynı sensör değil. Bundan dolayı son kullanıcı sadece iso performansını görebiliyor. Ama 14 bit raw desteğindeki dinamik aralığı farkedebilmek için Capture NX2 ile çalışmak gerekiyor. Bunu da sadece ileri seviye fotoğrafçılar biliyor ve kullanıyor.

Bu durumda standart bir fotoğrafçı için D300 ve D300s arasında video özelliği ve çift kart yuvasından başka bir fark yok. İleri seviye fotoğrafçı için ki onlar sadece raw çeker, D300s her zaman D300'e tercih edilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim Mehmet Bey detaylı cevabınız için. Ben aralarındaki farkın sadece video özelliği olduğunu biliyordum ama işin teknik kısmını bilmeyince tabi meğersem ne kadar farkı varmış :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.