İçeriğe git

Bir kaç detaylı soru

emre gunal

Recommended Posts

2_actıve d-lıghtıng karanlıkları kurtardıgı gıbı patlaklarıda kurtarırımı ?

3_gece d-lıghtıng kullanılırmı yoksa flas kullanmak dahamı mantıklı flas daha guclu oldugu ıcın

4_d-lıghtıng ile flaş benzer gorevlerı gormezmı aslında ?

5_siz hangınetlık modunu kullanıyorsunuz ?

demek ıstedıgım vızorden gordumguz her af noktası netleme yaparmı ? ckeıcegımız ınsan resmın sağ tarafında kalıyor yanı sadece vızorun sağ tarafındakı kuucuk kareye denk gelıyor.Bu yuzden ınsan flu cıkmaz degılmı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2- kurtarmaz

3-ikisini birden kullan

4-görmez

evet hepsi netleme yapar

cıkmaz diyafram degerive insana yakınlık uzaklık la alakalı bir durm netleme noktası net olur diyafram degerine görede flu luk degişir

kısaca cevaplayıom dedim dahada net sorarsan sitedeki uzman arkadaşlar daha net cevaplar verecektir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerim olarak active dlighting çok kullanmam neredeyse hiç denecek kadar cunku onun mantıgı karanlık yerlere fazlasıyla ıso ile doldurmak gibidir.. bu sebeble active dlighting kullandıgın yerlere dıkkat edersen noise vardır hep helebirde model ve ınsan suratına denk gelıyorsa sonuclar kotüdür..

Boyle yerlde imkanın varsa flash kullanmak ve karanlık yelerı flash ile doldurman daha ıyı sonuclar elde edecektir..

Netlık moduna gelirken genelde kendı adıma konusmak gerekırse Single(tek nokta) olarak kullanırım cunku kadraj ıcınde netlemek ıstedıgım yer devamlı merkez noktalarda olmasada fosuc kilit ile kitleyerek kaydırma yapıyorum.. Ancak zor şartlarda yanı autofocus bolumu pek onemlı degılse kadraj ıcınde ornek(panorama) coklu netleme moduna gecırerek kendıne bırakıyorum bu manzara cekımındede aynı mantık oluyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D-lıghtıng artıları oldugu gıbı eksılerıde olan bır ozellık.Kemal beyın dedıgı gıbı noıse olusturması eksılerınden.Aslında çekımı raw formatta yapıp bunu hafıf oynamalarla duzenleyebılırız.D-lıghtınd gerekmeyebılır hele bırde flash'ınız varsa..Ama illede kullanıcagım dıyorsanız guclu ısıkların çok oldugu yerlerde bazı kısımlar karanlık kalıcaktır.Bunları kurtarmak ıcın (Normal) derecesınde kullanabılırsınız.Gece ise bunun yerıne flash kullanın.Cunku d-lıghıng ozellıgı hıc bır ıse yaramıyor bence gece.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belki size fikir verir:

Çekimlerimi her zaman raw olarak yapıyorum ve Active D lighting her zaman "Normal" konumda aÇık. Bütün rawlarımı Capture NX2 ile işlerim; genelde işleme esnasında Active D Lighting'i kapatırım, bazı karelerde gerÇekten işe yarıyor ve olduğu gibi bırakırım.

Eğer Çekim esnasında bu özelliği kapatırsam Capture NX2 de tekrar devreye soktuğumda pek iyi bir performans vermiyor. 14 bit raw desteğinin sunduğu dinamik aralığın bile yetmediği sert güneş altındaki beyaz gelinlik ve siyah damatlıkta bu özelliğin beni kurtardığı Çok kare olmuştur. Bunu görebilmek iÇin Capture NX2 ile raw işlemeyi öğrenmek gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.