İçeriğe git

AF-S 80-200mm f/2.8 IF-ED hakkında bilgi

Recommended Posts

AF-S 80-200mm f/2.8 IF-ED bu lensi kullanan arkadaşlar dan bilgi rica ediyorum

bu lens ile af 80-200 ve 70-200 wr II KULLANIPTA karşılaştırma performans teknik optik verilere ihtiyacım var artıları eksileri

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre 70-200 VRI 'den daha iyi bir lens, özellikle full framede. VRI 'de full framede köşelerde sorun yaşadım, sonrasında VRII aldım ve bu sıkıntıdan kurtuldum. Bu lensin tek eksiği üzerinde VR olmaması. Bundan başka eksik olarak değerlendirilir mi bilmem ama nano kaplaması da yok. Fiyatı uygun ise gönül rahatlığıyla alınabilecek bir lens.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre 70-200 VRI 'den daha iyi bir lens, özellikle full framede. VRI 'de full framede köşelerde sorun yaşadım, sonrasında VRII aldım ve bu sıkıntıdan kurtuldum. Bu lensin tek eksiği üzerinde VR olmaması. Bundan başka eksik olarak değerlendirilir mi bilmem ama nano kaplaması da yok. Fiyatı uygun ise gönül rahatlığıyla alınabilecek bir lens.

bu lensi makinaya takııp bir kaç fotograf cektim keskinligi ve renkleri cok cok iyi geldi fiyat olarak 1600 dolar dendi tabi ikinci eli ve birazda yıpranmış hali sıfırını bulamadım 70-200 wr II sıfırına 2500 dolar spot gönlüm afs 80-200 den yana bana daha keskin ve renk olarak güzel geldi ama tabi iyi bir inceleme yapamadım

cevap için cok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hollanda'da ikinci elde ortalama 750-900 euro arasında bulunabiliyor, Ebay veya dünyadaki diğer siteler buraya göre nedense hep biraz daha pahalı ikinci el olarak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Çok keskin bir telefoto zoom lens. FF'de VR1'den daha başarılı. 1997-1999 yılları arasında üretilmiş bir cihaz ve piyasada yıpranmamışını bulmak oldukÇa zor. Nedeni ise bu lensi genellikle spor fotoğrafÇılığı ya da genel amaÇlı kullanım iÇin satın alan muhabirlerin neredeyse -deyim yerindeyse- lensi dere tepe mümkün olan her yolla adeta bir sütÇü beygiri gibi durdurak bilmeden mesleki alanda ekmek yemek amacıyla kullanmaları.

Bu AF-S lensin en önemli kusuru ise iÇerisindeki motorun lensin yoğun kullanımına bağlı olarak mefta olması. Bu lensi 10-20 senelık bir zaman aralığında kullanıp en az iki defa serviste motorunu değiştirten insanlar var.

Ve akla gelen en önemli soru ise: 'Neden 1997 üretimi Nikon 80-200mm F/2.8D ED (new) model lens ta 1997'den beri piyasada ve hala satışta da bu AF-S'li model yani Silent Wave Motor'lu olan değil ve neden üretimi durmuş da yerine VR1 Çıkmış?

Cevap gayet aÇık, lens süper ve optik kalite de jilet gibi ama motorunun yarı yolda bırakma ve habire tamir masrafı Çıkarma rizikosu var.

Hayyam'da bu lensi 1800 küsur TL'ye satan bir dükkan var. Lens netleme yaparken garip bir ses de Çıkarıyor. Şahsen denedim ve uzun vadede sorun Çıkaracağını düşündüğüm iÇin satın almadım. Ayrıca fiyatı da abartılı derecede yüksekti.

Telefoto zoom lens alacaksam tercihimi 1997'de üretilen, fokus hızı da gayet iyi olan ve tank gibi sağlam Nikon 80-200mm F/2.8D ED (new)'den yana kullanırdım. Ya da VR1 alırdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ömer Bey,

Bu yazdıklarınız benim için çok Önemli bilgiler, yeni şeyler Öğrendim bu lens hakkında sayenizde. Mesela bu motor konusundaki sıkıntıyı hiç bilmiyordum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rica ederim Mehmet bey,

Bu iş öyle engin, uçsuz bucaksız bir saha ki. öğrenme safhası yaşam boyu devam ediyor ve bitmiyor. Bu süreç herkes için geçerli. Ben, inanın her an yeni bir şeyler öğreniyorum ve aslında ne denli bilgi eksiğim olduğunu farkediyorum. Bu nedenle 'piştim, oldum, biliyorum' demiyorum hiçbir ortamda.

Maksat bilgi paylaşımı. Bir vesileyle tecrübe ettiğim, fırsat doğması dolayısıyla bir süre alıp kullandığım bir lenstir. İnternet bir gayya kuyusu, adeta yok yok. Bu lensle ilgili yabancı forumlarda da dişe dokunur bilgiler vardı, bana seçim yaparken çok faydası oldu. Hala da yeni bir lens ya da makina almaya niyetlenirsem o kaynaklardan mutlaka bilgi alıyorum. Belli bir markaya da mahküm olmamak lazım. Hem ekonomik, hem de kaliteli başka seçenekler var. Sigma, Tokina, Tamron vs. enfes lensler üretiyor. İmkan doğduğunda en azından neyin ne olduğunu anlamak için, bazı cihazları alıp denemek lazım. Son derece ufuk açıcı oluyor.

Bütün arkadaşlara da aynı şeyi öneririm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Mehmet hocanın 70-200 VR 1 yorumlarından sonra ikinci seçenek olan 80-200 almaya karar verdim. Şimdi bu iki lens arasındaki farkı çözemedim ben ikiside AF lens ama farklı, hangisi motor sorunu olmayan versiyon ?

3dtbd1n.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Soldaki normal çevirmeli zoom, sağdaki itmeli/çekmeli zoom yani daha eski model. İtmeli zoomun derdi içerisine daha kolay toz girmesi, bu tozları aynı zamanda makinaya da pompalaması. Tozsuz ya da temizlik bakımı yapılmış bir kopyayı deneme imkanı bulursanız optik olarak hiçbir eksiği olmadığını farkedersiniz.

Diğer çevirmeli modelin üzerinde AF/MF seçeneği için bir bilezik bulunuyor. Bu lenste en çok karşılaşılan "basit hata" bu bileziğin gevşemesi ve AF/MF fonksiyonunun nominal çalışmamasıdır. Yani AF konumunda kalır ve MF'ye almanız zorlaşır; bu benim için önemli değil, gövde üzerinden nasılsa bunu değiştirebiliyorum. Bundan başka bu lenste bir eksik yok, yaşı itibariyle toz birikmesi olayını yazmaya gerek yoktur sanırım. Temiz bir kopyasını bulabilirseniz çekinmeden alın, tozluysa da bizim özcan ustaya temizliğini yaptırın, evladiyelik bir lens olur. AF-S versiyonundan tek eksiği netleme hızıdır, başka bir eksiği yoktur.

http://www.kenrockwell.com/nikon/80-200mm-history.htm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben pompalıyı 3 yıldır kullanıyorum. Bana büyük ve ağır geldiğinden (diger 70-200lerden daha ufak sayılır) genelde dolapta durdu. Optik olarak çok iyi ama AF-Slisinin daha iyi olduğu söylenir. Belki az kullandığımdan, algılayıcıda toz görmedim. Kullandığın yere göre değişir tabi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben pompalıyı 3 yıldır kullanıyorum. Bana büyük ve ağır geldiğinden (diger 70-200lerden daha ufak sayılır) genelde dolapta durdu. Optik olarak çok iyi ama AF-Slisinin daha iyi olduğu söylenir. Belki az kullandığımdan, algılayıcıda toz görmedim. Kullandığın yere göre değişir tabi.

Hayyam'a bakmadım ama AF-S olan piyasada fazla yok, baktığım modellerin tümü AF.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Günümüze kadar sağ kalmış 80-200 AF-S versiyonunun dahili netleme motorunun her an bozulabileceği ya da hiç bozulmayacağını hesaba katın. Bu versiyonda genel itibariyle motorun değiştirilmek zorunda kalındığını forumlarda okuyoruz. Aynı yıllardaki lenslerden 28-70 mm AF-S lensin de motor değişimini de duyuyoruz. Sanırım o yıllardaki motorlar günümüzdeki gibi gelişmiş teknolojiye sahip değildi ve belli bir süre sonra sıkıntı çıkarıyorlardı. Eğer hız önemli değilse motorsuz AF-D versiyonu daha mantıklı bir seçim olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon 80-200 AF-D candır!

Çok sık kullanmıyorum, böyle kocaman kocaman sürekli gözüme batıyor ama satmaya kıyamıyorum. Çok iyi bir lens gerÇekten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.