İçeriğe git

MACRO ICIN NETLIK AYARI

Yiğit Kürşad

Recommended Posts

Makroda bir miktar crop ile objenizi büyütme yoluna gidiyorsanız detaydaki gürültü ortaya çıkar. Bunu önlemek için sonradan ps müdahalesi yerine çekim anında en düşük isoyu kullanmak en akıllıca olanıdır. Sonradan ps üzerine yüklenen bazı efekt programları ps in kendi noise reduction özelliğinden daha performanslıdır. Netlik ayarını artırdığınızda noise kaçınılmaz olur, yani pek doğru bir yol değil bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraflarınızı NEF formatında çekerseniz detail kısmında ki ayarlar ile oynayıp sıkıntılarınızı birazda olsa giderebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Netlık ve keskınlık acısından pixelleri canlandırmak ıcın macro'da işe yarar bir filtre USM Diye geçer bu filtre adı..

PS'da Sharpen Altında - Unsharpmask değeridir..

fazla abartı kaçmadan bunu bir deneyin sonuclarını gorun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Akın Bey, Merhaba;

Focus Area Mode durağan konuları çekerken, AF-S (tek netlik), hareketli konuları çekerken (Siz fotoğrafı çekmek üzere deklanşöre bastığınız esnada bile hareket etmesi muhtemel konular) Dynamic AF ve hareketini izlemek istediğiniz konuları çekmek için de 3D Tracking AF modunu kullanabilirisiniz veya ben bu şekilde kullanıyorum.

Alan derinliği konusuna gelince; çekeceğiniz karenin her yerinde netlik istiyorsanız, kullandığınız lense göre değişmekle birlikte sayısal olarak büyük diyafram (kısık diyafram) değerleri kullanmanız gerekir. Tam tersi sadece netlik yaptığınız konunun net, öndeki ve arkadaki nesnelerin de bulanık çıkmasını istiyorsanız o zaman sayısal olarak küçük (açık diyafram) değerleri kullanmanız gerekir. Bilginize,

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende sızın gıbı kullananlardanım :)

Fakat ben en çok dınamık alan kullanıyorum.Hareketlı ve hareketsız çekımlerde de avantaj saglıyor.

Tebrik ederim.

Yorumlar için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hele benim gibi uzun süre anavatandan ayrı kalanlar bu dili hiç bilemiyor; yaz tatillerinde bu kelimeleri duyunca öyle bir bakıyoruz ki insanlara, bizden şüpheleniyorlar resmen :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Kemal ve Mehmet Beyler, Merhaba;

Şaka bir yana ŞUKU kelimesini eşimin ŞÜKRAN olan adının yabancılar tarafından telafuz edilememesi neticesinde; Eşimin bulduğu bir kısaltma. İnşallah zamane gençlerinin kendi aralarında geliştirdikleri bu dilde kötÜ bir anlamı yoktur... :)

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 1 yıl sonra...

Makroda bir miktar crop ile objenizi büyütme yoluna gidiyorsanız detaydaki gürültü ortaya çıkar. Bunu önlemek için sonradan ps müdahalesi yerine çekim anında en düşük isoyu kullanmak en akıllıca olanıdır. Sonradan ps üzerine yüklenen bazı efekt programları ps in kendi noise reduction özelliğinden daha performanslıdır. Netlik ayarını artırdığınızda noise kaçınılmaz olur, yani pek doğru bir yol değil bu.

Mehmet hocama katılıyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Öncelikle, bunu bir meslek ya da profesyonel gibi yapacaksanız şayet neyi çektiğiniz çok Önemlidir.

Mesela lensinizin en keskin olduğu belli aralıklar vardır. 4,5f açıklık belki 5,6 f gibi. (f diyafram demektir) ÜrÜn çekimi yaparken ÜrÜne gÖre diyafram değerini açtığınızda keskinlikten aslında yersiniz (alan derinliği demiyorum lensin maksimum keskinlik değeri diyorum) Bunun için ya aynı kareden farklı netlik bÖlgelerine netleyip, çekip, ardından photoshopta fotoğrafı maskeleme işlemiyle birleştirmeniz gerekir. Elmas çekimleri bu şekilde gerçekleştirilir.

Diyelim 13f ayarındasınız maskeleme işiyle uğraşmak istemiyorsunuz ikinci bakmanız gereken ortamın ışığının bol olmasıdır. İso değerini açmaya kalkarsanız şayet bahsettiğiniz gibi gren (yani noise, ya da kumlanma) sorunu yaşarsınız. Bu sebeple iso değeriniz hep 100 seviyesinde çalışmalısınız. Peki bu ne demek oluyor. Makinanız gerçekten ışıksız kaldı demek oluyor. Gelelim enstantene değerine makinayı sarsmamanız çok Önemli, eğer kumandanız yoksa, zamanlayıcı kurup uzaklaşabilirsiniz. Bu ışık oranını arttıracaktır. Özellikle nesne sabitse. Değilse ya da ışık hala histogramdan baktığınızda yetersizse işte o zaman stÜdyo ekipmanları olan flaşlar devreye girer. Genelde 125 enstrantenede çalışıldığı için yÜksek ışık verecek olan bu ekstra ışık kaynakları alandaki ışıksızlığı çÖzecektir. Aslına bakarsanız ortam ışığıyla ÜrÜn çekimini çok doğru bulmuyorum. Bulan muhakkak vardır o ayrı. Youtubeda bolca ÜrÜn videosu mevcut oraları izlemenizi Öneririm. Bu ÜrÜne daha yumuşak ya da sert ve kontrollÜ bÖlgesel ışık vermenize olanak sağlayacak kÜçÜk bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Başlangıç kısmı bitirdiysek şayet gelelim shop kısmına, noise ninja gibi plug-in'ler noise azaltıcı Özellikleri bulunsa da bu fotoğrafın keskinliğini yok eder, dolayısıyla photoshop reduce noise ya da noise ninja çok doğru seçenekler değildir. Bunun yerine iso değerini 100 de çalışmak en iyi sonucu verecektir.

Bu kısımdan da sonra işlemlerinizi gerçekleştirip (renk doğrulama, belirli bÖlgelere light & burn uyguladıktan sonra) en son high pass uygulayıp ardından Modu'nu Soft Light yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken çizgiler belli olduktan sonraya kadar değerini açmanızdır, bÜtÜn çizgiler değil.

çekiminiz bol olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.