İçeriğe git

HDR Nedir & Nasıl Yapılır ?

Recommended Posts

Dynamic Range – Dinamik Kademe, bir fotoğraftaki karanlık yüzeyle, aydınlık yüzey arasındaki ışık farkıdır. Eğer çektiğiniz an, en az 3 pozunuz olsa (daha fazla da olabilir). Aynı (f) diyafram açıklığında ilki az pozlanmış (koyu tonlu karanlık görünür) ikincisi normal pozlanmış, bir de aşırı pozlanmış (çok parlak ışıklı, beyazlamış görünür) sonra bir program ile bu 3 fotoğrafı tek fotoğraf haline getirseniz ne olur?

Bu tekniğe HDR deniyor. High Dynamic Range. Kanal derinliği renk başına 32 bit olduğu için 3 renk için toplamda 96 bit renk oluyor (normal jpeg resimlerde bu 24 bit) monitorunuz bile tam olarak bunu gösteremiyor. Ekran derinliği yetmiyor. Baskıda sonuç daha net görünüyor.

HDR İÇİN ALINAN 3 KARE

post-1-12682558608_thumb.jpgpost-1-126825586109_thumb.jpgpost-1-126825586143_thumb.jpg

Sonuç HDR fotoğraf

post-1-126825586027_thumb.jpg

HDR METODUNUN ARTILARI

• Fotoğraflarınız son derece net olur. Herkes bu farkı görür.
  • Pahalı aydınlatma cihazlarına para vermek ortamı dengeli aydınlatmak bunları bir de taşımak zorunda kalmazsınız.
  • Tarihi eserlerde, müzelerde ve ışıkla ilgili ters ışık gibi sorunların oluştuğu noktalarda hayat kurtarır.

Fotoğraf makinesinin f diyafram açıklığı sabit kalacak. Siz sadece shutter pozlama ile oynayacaksınız. Altı kez çekecekseniz diyelim ki, 1/3, 1/10, 1/20, 1/40, 1/100, 1/250 shutter hızlarını kullanıyoruz.

Bu sırada makine titrememeli (uzaktan kumanda veya deklanşör kablosu kullanmalı) f değişmemeli. ISO100 den yukarı çıkmazsanız en güzeli. Bracket kontrolü varsa +2 EV 0EV ve – 2EV pozlama yapacak şekilde 3lü pozlama yapın. Çekimlerde varsa RAW formatı JPEG yerine kullanın.

post-1-126825603629_thumb.jpg

FOTOĞRAFLARI HDR HALİNE GETİRMEK

İlk aklıma gelen Photoshop olsa da, profesyonel programlardan MediaChance Dynamic Photo HDR, Photomatik yazılımlarını çok daha başarılı buluyorlar.

Programa Buradan Ulabişirsiniz Forumlarımızda Mevcut

PHOTOSHOP

CS2 veya sonrasını kullanıyorsanız işiniz çok kolay. Ancak dediğim gibi profesyoneller Photomatix diyor.

• File / Dosya menüsünde Automate seçin. Karşınıza merge to HDR çıkacak. Bireştirilecek fotoğrafları seçip yüklediğinizde sonuç güzelce karşınıza gelecek. Yine de sağdaki sürgüde histogramla oynayarak ayarlayabilirsiniz.
  • Sonra Photoshop’ta değişiklik yapacaksanız 32 bitlik bu fotoğrafı 16 bite düşürmek için aynı pencerede sağdaki bit ayarını kullanabilirsiniz.
  • Diğer bir yol da Adobe Bridge’de bu pozları açıp “select all” dedikten sonra “Tools” menüsünden “Merge to HDR” seçmek.

Diğer Programların Anlatımı Video Olarak Sizlere Sunucaz...

Teşekkürler Saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgilendirme için teşekkürler..Bracket kontrolüne nerden ulaşıyoruz ?

Kullandığınız Makinazının Modeline Göre Değişim Sağlar.. Model Nedir. ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D90

Makinanızın Alt Sol Kısmındakı Altdaki Fotoğrafda Gördüğünüz Gibi 'BKT' Diye bir Düğme Olucaktır.

post-1-1268519506_thumb.jpg

Ona Basılı Tutarak Hemen Ekranda Bu Menüyü Görüceksın..

post-1-12685195073_thumb.jpg

-1 0 +1 Olmak üzere 3 Kare Çekmek İçin Ekran Görüldüğü Gibi ayarlaman Gerekmektedir..

BKT Tuşuna Basılı Tutarak diyafam Düğmesini saga ve sola cevırerek bu degerlere ulaşabilirsiniz..

Umarım Yararlı Olmuştur.. Saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hımm anladım f değişmiyor enstantene değişmiyor sadece ev pozlama değerini değiştiriyoruz bkt ve diyafram düğmesi yardımı ile ..

Teşekkür ederim..

yanlız bildiğim kadarıyla tek kareden hdr yapmak da mümkün ya da

ps de bu değerleri (+ 0-) değerleri verebiliyoruz ama nereden yapılıyor onu bilmiyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hımm anladım f değişmiyor enstantene değişmiyor sadece ev pozlama değerini değiştiriyoruz bkt ve diyafram düğmesi yardımı ile ..

Teşekkür ederim..

yanlız bildiğim kadarıyla tek kareden hdr yapmak da mümkün ya da

ps de bu değerleri (+ 0-) değerleri verebiliyoruz ama nereden yapılıyor onu bilmiyorum..

Rica Ederim.. Ne Mutlu Bana Anlatabildiysem.

Dediğiniz Gibi Tek Kareden HDR Yapılabiliyor Ama Tek Karemizin RAW Formatında Olması gerekiyor HDR'mizin Saglıklı Olabilmesi için.. PS Üzerinden Verilen Eksi ve Artı Pozlama ile verimli bir HDR Alamazsınız..

saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerdiğin HDR programını indirdim. Çok beğendim ama hala kullanmakta acemiyim. Dene ve gör yönteminden hareket ediyorum.. Ah türkçe açıklaması olsa.. Bu konudaki yazın için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerdiğin HDR programını indirdim. Çok beğendim ama hala kullanmakta acemiyim. Dene ve gör yönteminden hareket ediyorum.. Ah türkçe açıklaması olsa.. Bu konudaki yazın için teşekkür ederim.

En Yakın Zamanda Video Eğitimi Hazırlacaktır.. Onlar Fayda Sağlıycaktır.. Tşkler :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D700 için Bracket kontrolüne nereden ulaşıyoruz ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar Bir kaç body üzerinden buna kolay erişim için özel düğmeler koymuşlardı ama D700 için Sadece Menüden buna ulaşabılırsınız veya lens Sağ tarafındaki Fonksiyon Tuşuna Görev Atamalarından BKT Özellıgını gorevlendirebilirsiniz

FN Tuşuna Görev Atamak İçin Custom Settings Menus'den

"F5 Assign FUNC. button" Bölümünden Yetki Atayabilir.

Yine Custom Settings Menus'den

e5 Auto Bracket Set AE Only

e6 Auto bkt. (Mode M) Flash/Speed

e7 Bracketing order Under > MTR > Over

Ayarlarına Ulaşabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

merhaba kemal....

derslerini ilgiyle takip ediyorum..

benim birkaç sorum olcak: 1. Dynamic Photo HDR programı ben de var ama hiç kullanamıyorum kafama göre ezberden bişeyler yapıyorum.. o programda 3 ayrı pozlama yapılmış fotoğraflarda mı yoksa tek kareden oluşan fotoğraflarda mı uygulama yapıyor????

2. ben photoshopta kendim hdr yi uyguladım fakat hiç öle sizin fotoğraflar gibi sonuç vermedi bir de ayrıca kesinlikle jpeg kaydedilmiyor....

yayaptıktan snra j

2..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba İpek;

Herzaman 3ayrı kareden yapılan HDR daha iyi sonuc verir tek karaden hdr'den aldıgın verim herzaman az ve kötü sonuc verir.. Tek Kareden HDR Yapmak istiyorsa tek karalık Çekim "RAW" Formatında olursa Dynamic Photo HDR programı bunuda tanır ve tek kare HDR'da daha iyi sonuc alabilirsin...

Dynamic Photo HDR Kullanımı Hakkında Video Eğitim Yapıcam Onunlada...

photoshop'da HDR Yaptıgın zaman Jpg Olarak kaymamesi ayrı ayrı layer calıstıgı için en son layerlerı Layer Penceresınden "Flatten İmage" Yapmamandan kaynalanıyor olabilir...

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 3 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...
  • 3 ay sonra...

Sordugunuz menü sadece kolaylık sağlar makınanızda menunun olmaması HDR ıslemını yapamamanız anlamına gelmez..

Menü sizin manuel olarak yapacagınız -2 0 +2 pozlamaları kendi yapıyor bu yoksa eger.. Siz bunu en kolay yoldan A veya S modlarında yani Diyafram veya estanene öncelıklık modlarda pozlama telafisi menusunu kullanarak -2 0 +2 yaparak pozlamalarınızı cekebilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Ben d5100 kullaniyorum makina M modundayken hdr i aciyorum 1.si tek foto cekiyor makina 2 cekmesi gerekmiyr mu? 2.si hdr ekranda gozukuyor ama fotoyu cektikten sonra hdr otomatik off oluyor yani her fotoda tekrar menuden acmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.