İçeriğe git

D800 yardımm

Ertan Akbaş

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar önce de bahsettiğim gibi Canon'dan Nikon'a geçiş yaptım. Nikon D800 body ve 24-70 lensime bugün kavuştum:) Nikon'un bende ilk bıraktığı izlenim kullanım olarak Canon'dan (5D Mark II) biraz karmaşıkm olduğu, gerçi 3 saattir elimde.

Ben makinada Diyafram ve Enstantene öncelikli tercihlerin nasıl yapılacağını bir türlü çözemedim, f değerini büyütmeyi veya küçültmeyi yapamadım (şimdilik)bilgi sahibi olan arkadaşlar bilgi paylaşımda bulunursa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar Ertan bey makınanız hayırlı olsun ( birde Makinayı nerden aldınız şuan için )

Aslında kafanız karışmaması için zamanla tek tek soru halınde sordugunuzda sizde iyi anlarsınız bide iyi cevap veririz.

Diyafram (A) Estantene(S) çekim önceliklı modları vardır makinanızın degerleri manuel mod hariç bu modlarda degıstırebılırınız..

Makınanız üzerinde bulun 2 adet makara bulunuyor bunları biri estantene biride diyaftamdır kullandıgınız mod'a göre bunlarla degerlerınızı vericeksınız..

A Modunda siz diyaftama müdehala edebılırsınız estandene makınanın poz olcum degere göre kendını ayarlıyacaktır..

S Modunda ise siz estantene(hız) değerini verirsniz ve diyaftam verdiğiniz degere göre kendı aralıkları içersinde olabilecek değeri alacaktır.

Makina modeli eklenmıstır teşekkürler bildirim için :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar Ertan bey makınanız hayırlı olsun ( birde Makinayı nerden aldınız şuan için )

Aslında kafanız karışmaması için zamanla tek tek soru halınde sordugunuzda sizde iyi anlarsınız bide iyi cevap veririz.

Diyafram (A) Estantene(S) çekim Önceliklı modları vardır makinanızın degerleri manuel mod hariç bu modlarda degıstırebılırınız..

Makınanız üzerinde bulun 2 adet makara bulunuyor bunları biri estantene biride diyaftamdır kullandıgınız mod'a gÖre bunlarla degerlerınızı vericeksınız..

A Modunda siz diyaftama müdehala edebılırsınız estandene makınanın poz olcum degere gÖre kendını ayarlıyacaktır..

S Modunda ise siz estantene(hız) değerini verirsniz ve diyaftam verdiğiniz degere gÖre kendı aralıkları içersinde olabilecek değeri alacaktır.

Makina modeli eklenmıstır teşekkürler bildirim için :)

Teşekkür ederim. Makine ve Lensi sanalpazar.com dan DegerMedya (Kerem bey) dan aldım. Toplam 11.800 TL. ye aldım. Dediğinizi şimdi deneyeceğim, tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Takıldıgınız kısımları not ederek sorabilirsiniz.. saygılar..

Tekrardan kazasız belasız kullanımlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Estantene degerınide öndeki makara ile yapacaksınız S moduna aldıgınzıda estantene degerının degıstıgını goreceksınız..

Not olarak makınız herhangi bir modda kısa sürelıgıne kaldıgı zaman makına kendını sleep moda alıyor denklanşör düğmesine yarım basarak makınayı o moddan çıkartın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sol üstte kilitli bir yer var (kilit düğmesine basıp kadrajı çevirebiliyorum) bu kadrajın üstünde yer alan 4 bölümü anladım ama kadrajı çevirdiğimizde S, CL, CH, MUP ve 2 tane daha işaretlerden oluşan seçenekler var. Bu seçimler hangi durumlarda kullanılır, bilginiz vardır muhakkak. Tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeni makinanız hayırlı olsun.

S: Single model. Deklanşöre bastığınızda tek kare çekim yapar, deklanşöre basılı tutsanız bile tek kare çekip bekler.

CL: Continue Low: Sürekli düşük: Deklanşöre elinizi basılı tuttuğunuz sürece sürekli çekim yapar, normal bir hızdadır.

CH: Continue High: Sürekli yüksek: Deklanşöre elinizi basılı tuttuğunuz sürece sürekli çekim yapar, makinanın sahip olduğu en yüksek hızda çekim yapar.

MUP: Mirror Lock UP: Ayna açık modu: Bazı özel çekim hallerinde makinanın çekmi anında aynayı açıp kapatmasından kaynaklanan titreşimi bile istemeyen fotoğrafçılar vardır. Bundan dolayı çekimden önce bu fonksiyon ile ayna öncelikle açılır. çekim esnasında sadece perde açılır ve kapanır.

Diğer işaretlerden biri yani MUP hemen yanındaki gecikmeli çekim için; kaç saniye gecikmeyle çekmesini menüden giriyorsunuz, deklanşöre bastıktan o kadar saniye sonra kendisi çekimi yapıyor.

Diğer sembolü araştırmam lazım.

S ve A modlarında: öndeki makara A modunda diyaframı; arkadaki makara S modunda enstantaneyi değiştirmeye yarar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey teşekkür ederim verdiğinizbilgiler için.

Makinenin bende bıraktığı ilk izlenimler iyi değil (belki de Canon'a alışkın olmamdan) nedir bunlar;

a) Makine sağ ele iyi oturmuyor, elle tutulan sağ taraf çok çok dar ele iyi oturmuyor, makineyi sağ ele alıp tek başına tutmak imkansız gibi...

B) AF netleme olayını bir türlü çözemedim. Şöyle, vizörden baktığımda oval ve çizgi şeklinde kırmızımsı alanlar görüyorum, yani o 51 netleme noktaları görülmüyor, birde çok çok yavaş netleme yapıyor.

İnşallah makine ile barışırız, şu anda elimde Canon 50D var o bile Nikondan daha iyi ele oturuyor, yeni Nikonla küsüz şu anda...

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey teşekkür ederim verdiğinizbilgiler için.

Makinenin bende bıraktığı ilk izlenimler iyi değil (belki de Canon'a alışkın olmamdan) nedir bunlar;

a) Makine sağ ele iyi oturmuyor, elle tutulan sağ taraf çok çok dar ele iyi oturmuyor, makineyi sağ ele alıp tek başına tutmak imkansız gibi...

B) AF netleme olayını bir türlü çözemedim. Şöyle, vizörden baktığımda oval ve çizgi şeklinde kırmızımsı alanlar görüyorum, yani o 51 netleme noktaları görülmüyor, birde çok çok yavaş netleme yapıyor.

İnşallah makine ile barışırız, şu anda elimde Canon 50D var o bile Nikondan daha iyi ele oturuyor, yeni Nikonla küsüz şu anda...

Selamlar.

Gövdenin grip durumunu bilemiyorum, ne tür bir dizayna sahip, kullanılan materyal nasıldır bunlar önemli. D300 bile bana artık zor geliyor tek elde taşımak için, D1 ve serisine eliniz alışınca maalesef, gripsiz makina elimde taşırken korkar oldum. O konuda haklısınız.

Netleme olayı: Canon mantığıyla kullanmaya çalışırsanız başarılı olamazsınız ki ben de Canon'da sizdeki gibi tıpkı aynı sorunları yaşıyorum :)

51 noktanın tümü görülmez, hafifçe belirir vizörde. Sizin seçtiğiniz netleme sistemine göre değişiklik göstererk bazen sadece ortadakiler, bazen kendisi farklı bir kaç noktayı belirler ve sadece bu noktalar kırmızı renge bürünür. Bazen de öyle bir denk gelir ki 51 noktanın 51 de full yanabilir.

Yavaş netleme, bana çok ilginç geldi. Tek noktalı netleme durumuna alın ve netleme noktasını siz tayin edin, sonra o noktayı objenin üzerine getirin ve bi bakın bakalım, yine de yavaş mı?

Hele bu gövdede bir 3D tracking sistemi var ki Canon'da bunun karşılığı nedir hala bulabilmiş değilim, bu özellik hız isteyen bir özelliktir ve sizin dediğiniz gibi netleme yavaş olsaydı Nikon bu özelliğinden dolayı bu kadar ödül alamazdı.

Bir önceki mesajımda Q harfine benzeyen sembol ile belirtilen modu cevaplayamamıştım. Netten okuduğum kadarıyla, deklanşör sesini azaltan bir sistem. özel hallerde makinanın ayna/perde sesini daha düşük tutarak çekim yapıyor.

Sizi barıştırcaz Nikon'la inşaallah. Servo modu mantığını unutun yeterli :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Günaydın Mehmet bey,

bugün açık alanda ilk deneme fırsatını bulacağım, ayrıca yanımda da 30 yıldır Nikon kullanan bir arkadaşım olacak:) verdiğinizi bilgiler çok değerli, makina kuşkusuz çok iyidir. Hani bizde de bir acelecilik var "herşeyi çok kısa sürede öğrenme" ondan olsa gerek.. Ama elle tutma ve kavrama olayındaki başarısızlıkta (el yapısı uyan ve cuk oturan muhakkak vardır) eminim diyebilirim...çok teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne gibi sorun yaşadınız ertan bey ? fotorğaf boyutunuz 750KB geçmemesi gerekiyor..

Ondan dolayı problem olabilir gözat dediginiz yüklediniz zaman alt tarafta iler gitmeniz gereken bir yönerge çıkacaktır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Merhaba

Ben sitede yeniyim, eğer bir resmin nasıl gönderilebileceğini çözebilirsem, size bir D800 resmi göndereceğim. (Ben de fazla olmadı bir D800 edindim), çözmeye çalışıyorum. Zira benim fotoğrafçılık geçmişim yok. :))

özellikle 51 noktayla fokuslama konusunu çözemedim örneğin. Sanırım bir ara ayarları kurcalarken bu 51 noktayı görmüştüm, ama tekrar bu noktaları yaklayamadım bi türlü.:(

Saygılar

("Siteden nasıl resim gönderilir" konusunda bir arkadaş yardımcı olursa çok mutlu olucam)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ertan bey 1 hafta oldu d800 alalı bir fotograf yüklarseniz bizlerde inceleme fırsatı bulsak nası olur

şimdiden teşekkürler

Duha merhaba, herşey sana bir fotoğraf göndermeye niyetlendikten sonra başladı.

O kadar uğraştım, bir resim nasıl gönderilir çözemedim.

Bu siteye yeni üye oldum.

Bir arkadaş yardımcı olabilir mi? Foruma nasıl bir resim yüklenebilir acaba?

Saygılar/Muhammed

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Ben sitede yeniyim, eğer bir resmin nasıl gönderilebileceğini çözebilirsem, size bir D800 resmi göndereceğim. (Ben de fazla olmadı bir D800 edindim), çözmeye çalışıyorum. Zira benim fotoğrafçılık geçmişim yok. :))

özellikle 51 noktayla fokuslama konusunu çözemedim örneğin. Sanırım bir ara ayarları kurcalarken bu 51 noktayı görmüştüm, ama tekrar bu noktaları yaklayamadım bi türlü. :(

Saygılar

("Siteden nasıl resim gönderilir" konusunda bir arkadaş yardımcı olursa çok mutlu olucam)

Siteye nasıl fotoğraf yüklenir?

çektiğin yada PC de photoshop vs programlar ile ebatını küçülttüğün fotoğrafı;

hizliresim.com. tinypic.com imageshack.us gibi sitelere yüklersin.

Ordan sana fotoğrafın kodu verilir mesela şunun gibi http://i.hizliresim.com/x9cbZK.jpg

Sonu .jpg diye bitiyor dikkat et.

O linki kopyala, sitede mesaj yazdığın yerde B I U S gibi ikonların 3-5 sıra sağında resim ikonu var ona tıkla ve linki ekranda çıkan boşluğa yapıştır hepsi bu.

51 noktaya netleme olayını yanlış anlamayın.

51 noktaya aynı anda netleme yapmıyor, 51 tane noktaya netleme "yapabilir"

Kimi zaman faydası olur, kimi zaman dezavantajı.

Bulunduğunuz noktada bence 51 noktadan çok daha önce öğrenmeniz gereken hususlar var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Siteye nasıl fotoğraf yüklenir?

çektiğin yada PC de photoshop vs programlar ile ebatını küçülttüğün fotoğrafı;

hizliresim.com. tinypic.com imageshack.us gibi sitelere yüklersin.

Ordan sana fotoğrafın kodu verilir mesela şunun gibi http://i.hizliresim.com/x9cbZK.jpg

Sonu .jpg diye bitiyor dikkat et.

O linki kopyala, sitede mesaj yazdığın yerde B I U S gibi ikonların 3-5 sıra sağında resim ikonu var ona tıkla ve linki ekranda çıkan boşluğa yapıştır hepsi bu.

51 noktaya netleme olayını yanlış anlamayın.

51 noktaya aynı anda netleme yapmıyor, 51 tane noktaya netleme "yapabilir"

Kimi zaman faydası olur, kimi zaman dezavantajı.

Bulunduğunuz noktada bence 51 noktadan çok daha önce öğrenmeniz gereken hususlar var.

Teşekkür ederim Gökhan, anlaşılır ve tane tane açıklamaların için :) ; resim yükleme konusu ok.

51 nokta konusuna gelince, şöyle bir sorun yaşadım: Bir pencerenin önünde duran bir nesne var (ben odanın içindeyim, ve pencerenin tam karşısındayım. söz konusu nesne ise pencere ile benim aramda). (nesneye de kutu diyelim)

Kutuyu netlediğimde arka taraf; yani kutunun arka tarafında kalan pencere ve dolayısıyla dışarısı flu oluyor, buna karşın pencerenin dışında bir noktayı netliyorum bu sefer de kutu flu oluyor. Bu arada, burada ne yapmaya çalıştığımı soracak olursanız, Hİç! :) Yani deneme yanılma yapıyorum. Aslında her tarafı ne olsun diye çabalıyorum. Dedim ya, fotoğrafçılık geçmişim yok, ama azimli biri olduğum konusunda emin olabilirsiniz. Konuya döneyim. örneğin şöyle yaptım; diyaframı kısabildiğim kadar kıstım ve perde hızını da mümkün olduğunca yüksek hıza aldım (anlıyacağın karanlık olana kadar tüm yolları denedim). Dediğim gibi her tarafı aynı anda netleyemedim. Amacım ben içerideyken pencereden dışarısını (pencerenin önündeki kutu da dahil olmak üzere) manzara gibi, her tarafı net çekemeyecek miyim? Yukarıda dediğim gibi, ya arka taraf flu oluyor, ya kutu. Mutlaka yanlış bişiy yapıyordum :) Ama ne? Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Acemi halimle boş ve lüzumsuz sorularım varsa da hoşgörünüze sığınırım, saygılar :)

Bu arada makine ve lens: Nikon D800 ve 24-70 1:2.8G ED lens kullandım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.