İçeriğe git

Ne iş? Her iş! Her birine ayrı lens mi?

Recommended Posts

Teşekkür ederim ümit hocam. Aynı konuda birden fazla özel mesaj alınca böyle bir forum altında bildiklerimi yazmanın daha isabetli olacağını düşündüm. Eksiklerim vardır elbette, lütfen ikaz edin; yanlış bilgi verip yanlış yönlendirmekten korkarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • Forum Editörü

Mehmet Hocam, Merhaba;

Bana hitaben ne zaman yazdınız? Kusura bakmayın yeni görüyorum. Çok özür dilerim ama bence yazınızın bir eksiği yok hatta fazlası var. Çok güzel noktalar değinmiş ve sonunda da asıl mesajı vermişsiniz. Ağzınıza sağlık.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

çok güzel bir yazı olmuş eksiği yok fazlası var

yeni başlayanların en büyük sıkıntısı benim de bir zamanlar yaşadığım.

Şu an tek derdim ışık nerde nasıl kullanırım.

18-70 im var tek lens şu ışığı çözüdümmü ha o zaman lense girerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Bende bu arada soruma cevap ararken yazilarinizida degerlendiriyorum.

Ogreniyorumda ayni zamanda tabi ama yinede bu genis acilarda kararsizim her ikisini yani hem portre hemde goruntu ( manzara) cekmek icin lens varmidir ikisi bi arada? Yoksa cok fazla seymi istiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hem geniş açı hem de portrede istenen "bokeh"i verebilen lens tam olarak yok. Ancak biraz ondan biraz bundan diyebileceğimiz türde Nikon 16-85 mm lens var. 16 mm ile yeterince geniş açıya sahip, 85 mm'de ise yeni başlayanlara fazlasıyla yetecek performansa sahip bir lenstir. Keskinliği konusunda tartışma götürmez bir lens, bana göre 18-105 mm ve 18-200 mm'den çok daha iyi performans veriyor. Ancak fiyatı da bir 18-200 mm lense yakın, yani ucuz değil. Eğer bütçe yeterli gelmezse bu kez 18-105 mm düşünülebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hem geniş açı hem de portrede istenen "bokeh"i verebilen lens tam olarak yok. Ancak biraz ondan biraz bundan diyebileceğimiz türde Nikon 16-85 mm lens var. 16 mm ile yeterince geniş açıya sahip, 85 mm'de ise yeni başlayanlara fazlasıyla yetecek performansa sahip bir lenstir. Keskinliği konusunda tartışma götürmez bir lens, bana göre 18-105 mm ve 18-200 mm'den çok daha iyi performans veriyor. Ancak fiyatı da bir 18-200 mm lense yakın, yani ucuz değil. Eğer bütçe yeterli gelmezse bu kez 18-105 mm düşünülebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tesekkurler Mehmet Bey, benim makinemde bir lensim var oda 18-150 ama bazan manzara cekmek istedigim alan cok dar istedigim genisligi ve gorselligi yakalamiyorum.

Portrelerde belkide benimde hatam olabilir ama sitenizde yayinlanan fotograflar gibi buyulu portreler cekemiyorum.

Bunun icin 50 mm 1.8g lens uzerine cok pozitif makaleler okudum siz ne dusunursunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tesekkurler Mehmet Bey, benim makinemde bir lensim var oda 18-150 ama bazan manzara cekmek istedigim alan cok dar istedigim genisligi ve gorselligi yakalamiyorum.

Portrelerde belkide benimde hatam olabilir ama sitenizde yayinlanan fotograflar gibi buyulu portreler cekemiyorum.

Bunun icin 50 mm 1.8g lens uzerine cok pozitif makaleler okudum siz ne dusunursunuz?

Merhaba;

Sitede yer alan büyülü diye ifade ettiğiniz portrelerin çekim değerlerini kontrol ettiniz mi? 50 mm lensle mi çekilmişler. çünkü bazı lensler de ışığı ve onu görebilen bir çift göz gördüler mi inanılmaz güzellikte ve hiç de kendilerinden beklenilmeyen güzellikle portreler verirler. Mesela Nikon D3100, D3200 ve Nikon D5100 ile birlikte gelen 18-55 mm kit lens. Bu lense herkse KİT değil de GİT muamelesi yapıyor.:) Yani Kit lens mi? lens mi derken suratları limon yemiş gibi ekşiyor..:) Halbuki bu lens kapalı ve dar alanlı mekanlarda inanılmaz güzel sonuçlar verebiliyor. Gün içerisinde yetiştirebilirsem eşime ait D5100' ün 18-55 mm kit lensiyle çektiğim bazı fotoğrafları forumda paylaşacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Kadıoğlu, 18-150 mm olarak belirttiğiniz lens ile ilgili daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Markası, modeli, tam olarak üzerindeki veriler nedir?

Ayrıca yazımda da belirttiğim gibi 50 mm F1,8 bir portre lensi değildir, fiyatından dolayı portre için ucuz bir çözümdür. Ama TR'de göklere çıkarıldığı kadar da süper bir lens değildir, portre lensinin olmadığı anlarda günü kurtarır.

Sitemdeki fotoğraflar hakkındaki beğeninize teşekkür ederim. O kareler arasında bulunun portreler bir Nikon D3 üzerine takılmış Nikkor 70-200 mm F2,8 VRII Nano lens ile çekilmiştir. Bütün çekimler ekstra softbox ve reflektör ile beslenerek RAW formatında yapılıp, ardından Nikon Capture NX ile jpeg dönüşümü yapılmıştır. Sözkonusu portreler 35 mm ebatına denk gelen full frame sensörlü makinada 130-150 mm civarındaki bir odak uzaklığında yapılmıştır. Dolayısıyla bir 50 mm odak uzaklığındaki lensin DX croplu gövdede tekabül edeceği odak mesafesi 75 mm olur ve bu tür bokeh'leri elde etmek için objeye fazlasıyla yaklaşmak, dolayısıyla istenmeyen geometrik hatalara girmek zorunda kalırsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

105 mm demek istemiş. Abi eline sağlık iyi döktürmüşün sitede foto çeken arkadaşların çalışmalara baktım yani bana göre 18x105 de çok güzel fotolar çekmişler demekki ekipmanı bilip tekniği bildinmi 50 tane lense gerek yok önce elindeki alet nasıl kullanılır onu öğreneceksin. :) Bu arada ücretsiz istanbulda kurs foto kursu varmıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cok dogru benim elim surtcmus ;) 18-105 olacakti lens. Benim makinem 3100d bu arada.

Ne kadar cok sey biliyosunuz nerdeyse hepsini not alacagim yada ne kadar az biliyorum hihi.

Ben portreyi kendi lensimlede cekebiliyorum ama belkide tamda orda mesele isik ve ortam cok rol oynuyor eh ogrenecegim sayenizde galiba.

Ama bu genis acilarida arastiriyorum 16-85 icin isik ayarini begenmiyolar. Ucuz bir lens alacagima bir kerede iyisini almak istiyorum. Simdiki aletim DX Ama ilerde FX alirsam ondada kullanmak istiyorum.

Birde 2.8 ler var bunla ilgili bilgilendirirseniz cok sevinirim.

Belkide birbiriyle alakalari yoktur sorduklarimin ama artik siz anlarsiniz ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Kadıoğlu,

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bu konuda yenisiniz ve bu hobiye gönül verip yeni başlamış insanların yaptığı hataya siz de düşmek üzeresiniz. Git o kit lensi çöpe at, şöyle bir lens al ki iyi çekesin gibi gazlara gelmek üzeresiniz.

Fotoğrafı çeken ilk önce gözün kendisi, sonrasında lens ve ardından gövde, bilgisayar üzerindeki müdahalelerdir. Yani siz bu konuda kendinizi geliştirmeden dünyanın en iyi ekipmanını satın alsanız bile güzel fotoğraf çekemezsiniz. Şu an sahip olduğunuz ekipman ile çekemeyeceğiniz hangi kare vardır ki daha pahalı bir ekipman ile çekebilesiniz?

Bir başka anlatımla:

Sahip olduğum ekipmanla çalışırken yaparken insanlar bana şakayla karışık sataşırlar: "O makina bende olsa ben öyle güzel fotoğraf çekerim!"

Benim cevabım ise şöyledir:

"Madem öyle, bugünün en iyi çelik tencere setini satın al, bakalım annen/hanımın gibi lezzetli yemekler pişirebilecek misin?"

özetle, elinizdeki set yeterli size. Eğer kendinizi geliştirirseniz bir yıl sonra başka bir gövde veya daha iyi lenslere ihtiyaç duyarsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Kadıoğlu,

Fotoğraf a ait terimleri , ışık, kompozisyon , makine, objektif gibi genel bilgileri öğrenmeden başladığımızda internet üzerinden alınan bilgilerle maalesef yeterli seviyede öğrenilmiyor.

Eğer zamanınız var ise temel fotoğraf eğitimi kurslarından birine katılmanızı öneririm. Kurs sonunda edindiğiniz bilgilerle kararlarınız daha doğru olacaktır.

Ankarada bu konuda iki adet dernek FSK http://www.fsk.org.tr ve AFSAD http://www.afsad.org.tr bir kaç tanede özel kurs mevcut . ( Bu konuda yardımcı olabilirim. )

Elinizdeki ekipman yeterli seviyede. Sonraki yıllarda ilgi alanınıza göre ekipman seçiminiz değişecek ve bilgi düzeyiniz arttıkça bunu kendiniz belirleyeceksiniz.

Kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba. benzer konu hakkında bir fikir almak istiyorum.

50 mm 1,8 lensten gayet memnunum. fakat biraz daha geniş açılı fotoğraflar için tavsiyenize ihtiyacım var.

hayyamda sordum.18-55 haricinde fiyatı pekte makul olan bir lens bulamadım. alternatif sunarsanız çok sevinirim.

şöyle soriyim. 18-55 haricinde en uygun fiyatlı geniş açı lens hangileridir. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İsteklerinize uygun Nikon 18-55'den daha ucuz bir lens olacağına pek ihtimal veremiyorum. Sanırım siz öncelikle 50 mm f1,8 satın aldınız, ama bu pek doğru bir satınalma değil. önce 18-55 mm VR ile başlanır, sonrasında 55-200 VR mm genelde tercih edilir, daha sonra 50 mm, 35 mm, 105 mm gibi lenslere bütçe elverdiğince yönelinir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tesekkurler fikirleriniz bana ilham verdi simdi makinem gozumde daha bir degerlendi. Daha sık kullanmam gerekiyor ki ben cogu zaman uygun ozel bir an gelmesini bekliyorum galiba.

Ben Hollanda'da yasiyorum sitenizde profilimi hazirlarken yurtdisi secenegi yoktu bende Turkiye'de yasadigim yeri sectim. Bu yuzden Ankara'daki kurslari degerlendiremeyecegim maalesef.

Ben burda bir kursa gidiyorum ama gelen kisiler nerdeyse 40 senedir fotograf cekiyolar onlar icin bu dersler boyle hos ortami paylasmak. Ben daha fazla onlarin tecrubelerinden ogreniyorum desem dogru olur.

Ben yinede bu genis acida israr edecegim galiba ;) sehir gezilerinde cok ihtiyac duyuyorum fotograflarima baktigimda.

Tavsiyeleriniz benim icin cok degerli. Sizide cok mesgul ediyomusum gibi bi izlenim uyandi bende. Simdiden tesekkurler zaman ayirdiginiz icin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İsteklerinize uygun Nikon 18-55'den daha ucuz bir lens olacağına pek ihtimal veremiyorum. Sanırım siz öncelikle 50 mm f1,8 satın aldınız, ama bu pek doğru bir satınalma değil. önce 18-55 mm VR ile başlanır, sonrasında 55-200 VR mm genelde tercih edilir, daha sonra 50 mm, 35 mm, 105 mm gibi lenslere bütçe elverdiğince yönelinir.

evet haklısınız.portre çekimlerde beni tatmin eden çalışmalar için 50 mm aldım. bir çok fotoğrafı yakalamak için epey bir adım geri gidip çekmek zorunda kalıyorum. bu sebeple geniş açı lens tavsiyesi rica ettim. derseniz 18-55 geniş açı için fena sayılmaz onu alırım.

18-105 yada 18-135 geniş açıda başarılı mıdır Mehmet Bey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginç bir tesadüf oldu, Sayın Kadıoğlu Hollanda'da yaşıyormuş, ben de öyle :)

Sayın Deniz Ertekin,

18-55, 18-105 ve 18-135 mm lensler arasında benim şahsi tercihim 18-55 mm olur. İlginç ama bu maalesef bu benim tercihim.

Evet, bana göre bu lens diğerlerinden daha keskindir, bunu kendim de en az 5 farklı 18-55 VR kopyasını deneyerek tecrübe ettim; fizik kuralları bunu böyle söyler; başlangıç odak noktası X maksimum zoom çarpanı olarak 3. Yani bir lens başlangıç odak noktası baz alınmak şartıyla 3 katından daha fazla zoom özelliğine sahipse bu lensin keskinliği ve kontrastı tartışılır. Prime lenslere bir göz atınız, hesaplamak çok basit, hemen hepsi ortalama 3 katı zoom özelliğine sahiptir: 17-55 mm F2.8, 24-70 mm F2.8, 70-200 mm F2.8, 80-200 mm F2.8 gibi.

Sizin için önemli olan manzarada ne kadar geniş açıya inebildiğidir. Dolayısıyla bu üçünden hangisini alırsanız alın farkeden bir şey olmayacaktır. Ama ben çok ince eleyip sık dokumuyorum diyorsanız, o halde biraz daha fazla zoom imkanıyla 18-105 mm daha mantıklı bir seçim olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.