İçeriğe git

Ne iş? Her iş! Her birine ayrı lens mi?

Recommended Posts

Bu arada Hollanda'da yaşayan arkadaşlar için küçük bir duyurum yapmak istiyorum:

2 Kasım 2012 tarihinde Hollanda'nın Uden şehrinde karma bir fotoğraf sergimiz var, benim de birkaç fotoğrafım sergide yer alacak. 2 fotoğraf sanatçısı da Türkiye'den buraya sergi için geliyorlar, ağırlık onların fotoğraflarında, her ikisi de Nikon kullanıcısı. Güzel bir kültür gecesi organizasyonu yapıldı, sergiyi müteakiben Selçuk Balcı Konser verecek. İlgilenenler gerek Facebook gerekse www.rize53.nl adresinden gerekli bilgiye ulaşabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada Hollanda'da yaşayan arkadaşlar için küçük bir duyurum yapmak istiyorum:

2 Kasım 2012 tarihinde Hollanda'nın Uden şehrinde karma bir fotoğraf sergimiz var, benim de birkaç fotoğrafım sergide yer alacak. 2 fotoğraf sanatçısı da Türkiye'den buraya sergi için geliyorlar, ağırlık onların fotoğraflarında, her ikisi de Nikon kullanıcısı. Güzel bir kültür gecesi organizasyonu yapıldı, sergiyi müteakiben Selçuk Balcı Konser verecek. İlgilenenler gerek Facebook gerekse www.rize53.nl adresinden gerekli bilgiye ulaşabilirler.

Cok tesaduf hakkaten nerdeyse komsu cikiyoruz Mehmet Bey :)

Duyurunuz cok ilgimi cekti dogrusu ben siteden bilgi almaya calisacagim. Nikon kullanicisi olmalarida ayri bir arti tabiki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

nikon 60mm f2.8 ve 50mm f1.4 arasında gidip gelirken bu makaleye denk geldim ve kesin kararımda o kadar etkili oldu ki.

teşekkür ederim/yüreğinize sağlık

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

portre için 50 mm 1,8 - manzara için 18-55 - makro için uzatma tüpü ve ters bağlama aparatım ve tripodum ile mütevazi ekipmanımı hazırladım. yol gösterdiğiniz için teşekkür ederim Mehmet Bey. Yalnız bir flaş önerisine ihtiyacım var. En makul ve uygun bütçeli diyelim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer i-TTL çalışacaksanız öncelik tabii ki Nikon markalı flaşlarda: SB600, 700 ,800, 900 ve 910 modelleri tam destekli i-TTL sağlarlar. Ama ben kendimi geliştirdim, manuel flaş kullanmayı biliyorum (bazıları buna strobist derler ama bu kelimenin yaptıkları işle hiç alakası yoktur!) derseniz bu kez basit bir flaş ile manuel modda çalışabilirsiniz.

Diğer üçüncü markalarda i-TTL tekniğini destekler ürünler de çıkmış piyasaya, benim deneme imkanım olmadı. Sadece bir Metz flaş ile tesadüfen üzerindeki "slave" seçeneğinin çalıştığını farkettim. Ancak hız ve ölçüm kararlılığı olarak kesinlikle bir Nikon olamadı.

çin menşeeli ürünler var, Yongnuo ve bi marka daha var şu an hatırlamıyorum. Belki bunlar bir alternatif olabilir ama dediğim gibi, tecrübem yok. Her marka ve modeli flaşı manuel olarak kullanabilirsiniz; yeter ki tetikleme voltajı Nikon'un desteklediği voltajın üzerinde olmasın! çünkü o zaman makinanın anakartını öldürüyorsunuz. Flaşı taktığınız ayak üzerinden anakarta ulaşan atıyorum 6 voltun üzerindeki tetikleme voltajı içeride birkaç komponenti bozuyor ve sonuç anakart değişimi!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Hollanda'da düzenlediğimiz Karadeniz Kültür Gecesi ve Rize Doğa Fotoğrafları Sergisi'ne Nikontürk üyelerinden Kadıoğlu ve Efe Özgür katılarak bize güç verdiler. Kendilerine teşekkür ediyorum.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.264979196957755.59405.120870264701983&type=1

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mehmet hocam merhaba yazılarınızı ilgiyle takip ediyor ve bilgileniyorum açıklayıcı yorumlarınız ve gerçekten bilgiye dayalı tekniğiniz sayesinde.

izniniz olursa benimde bir sorum olacak size Nikon 18-135 mm hakkındaki görüşlerinizi paylaşırmısınız birde seçim yapsaydınız nikon 18-200 -18-105 -18-135 arasından hangisini seçerdiniz teşekkür eder iyi günler dilerim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim Kazım Bey. Bir nebze faydalı olabildiysem ne mutlu; özellikle günümüz dijital çağında webin yalan yanlış bilgilerle çöplüğe döndüğü bir dönemde, hele ki okumayan insanımızın uyanık satıcılar tarafından kolayca avlandığı Türkiyemizde buna çok ihtiyaç var diye düşünüyorum.

Benim şimdiye kadar Nikkor 18-135 mm lensten 2 kopya kullanma imkanım oldu. Nedense her ikisinden de bir 18-55 mm'nin keskinliğini alamadım. Buna karşılık bu lensten memnun kalan arkadaşlar bolca var. Ama dikkatinizi çekerim, Nikon bu lensin yerine 18-105 mm yi çıkardı ve bu model ile bu aralıkta devam ediyor, yani vardır bir hikmeti diyorum.

Şimdi, 18-200 mm (ki 2 farklı versiyonu var) tam bir tak gez, tatil lensidir. Kendi sınıfında diğer markaların ürettiği muadiller bu lensin performansına erişememiştir, ama; eğer çok ince eleyip sık dokuyan biri iseniz (mesela bizim siteden ümit hocam bu lensten kullanıyor) bu lensin köşelerdeki kararmasından şikayetçi olabilirsiniz. Unutmayın ki zoom aralığı başlangıç mm'sinin 3 katından fazla olan lenslerin keskinliği, kontrastı, renk doğruluğu ve CA durumu tartışmaya açıktır. Bundan dolayı benim tercihim 18-105 mm olur. Aradaki 95 mm lik eksikliği günümüz teknolojisinde bol miktardaki sensör MP i ile çözer, pc ortamında keserek yaklaştırmayı yeğlerim. Ama benim bütçem müsait, çok fazla geziyorum ve lens değiştirmek istemiyorum diyorsanız tabii ki 18-200 mm alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim Kazım Bey. Bir nebze faydalı olabildiysem ne mutlu; özellikle günümüz dijital çağında webin yalan yanlış bilgilerle çöplüğe döndüğü bir dönemde, hele ki okumayan insanımızın uyanık satıcılar tarafından kolayca avlandığı Türkiyemizde buna çok ihtiyaç var diye düşünüyorum.

Benim şimdiye kadar Nikkor 18-135 mm lensten 2 kopya kullanma imkanım oldu. Nedense her ikisinden de bir 18-55 mm'nin keskinliğini alamadım. Buna karşılık bu lensten memnun kalan arkadaşlar bolca var. Ama dikkatinizi çekerim, Nikon bu lensin yerine 18-105 mm yi çıkardı ve bu model ile bu aralıkta devam ediyor, yani vardır bir hikmeti diyorum.

Şimdi, 18-200 mm (ki 2 farklı versiyonu var) tam bir tak gez, tatil lensidir. Kendi sınıfında diğer markaların ürettiği muadiller bu lensin performansına erişememiştir, ama; eğer çok ince eleyip sık dokuyan biri iseniz (mesela bizim siteden ümit hocam bu lensten kullanıyor) bu lensin köşelerdeki kararmasından şikayetçi olabilirsiniz. Unutmayın ki zoom aralığı başlangıç mm'sinin 3 katından fazla olan lenslerin keskinliği, kontrastı, renk doğruluğu ve CA durumu tartışmaya açıktır. Bundan dolayı benim tercihim 18-105 mm olur. Aradaki 95 mm lik eksikliği günümüz teknolojisinde bol miktardaki sensör MP i ile çözer, pc ortamında keserek yaklaştırmayı yeğlerim. Ama benim bütçem müsait, çok fazla geziyorum ve lens değiştirmek istemiyorum diyorsanız tabii ki 18-200 mm alabilirsiniz.

hocam ilginize çok teşekkür ederim ayrıca vermiş olduğunuz bilgiler içinde teşekkürler 18-135 konusunda haklısınız bende kullandım fotoğraflarında keskinlik zayıf gibi duruyor acaba benmi beceremiyorum deyip sizden fikrinizi öğrenmek istedim dediğiniz gibi nikon bu lensi artık üretmiyor 18-105 ile devam ediyiyor vardır elbet bir bildiği

kalın sağlıcakla başka bir konuda görüşmek dileğiyle

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Teşekkür ederim Kazım Bey. Bir nebze faydalı olabildiysem ne mutlu; özellikle günümüz dijital çağında webin yalan yanlış bilgilerle çöplüğe döndüğü bir dönemde, hele ki okumayan insanımızın uyanık satıcılar tarafından kolayca avlandığı Türkiyemizde buna çok ihtiyaç var diye düşünüyorum. Benim şimdiye kadar Nikkor 18-135 mm lensten 2 kopya kullanma imkanım oldu. Nedense her ikisinden de bir 18-55 mm'nin keskinliğini alamadım. Buna karşılık bu lensten memnun kalan arkadaşlar bolca var. Ama dikkatinizi çekerim, Nikon bu lensin yerine 18-105 mm yi çıkardı ve bu model ile bu aralıkta devam ediyor, yani vardır bir hikmeti diyorum. Şimdi, 18-200 mm (ki 2 farklı versiyonu var) tam bir tak gez, tatil lensidir. Kendi sınıfında diğer markaların ürettiği muadiller bu lensin performansına erişememiştir, ama; eğer çok ince eleyip sık dokuyan biri iseniz (mesela bizim siteden ümit hocam bu lensten kullanıyor) bu lensin köşelerdeki kararmasından şikayetçi olabilirsiniz. Unutmayın ki zoom aralığı başlangıç mm'sinin 3 katından fazla olan lenslerin keskinliği, kontrastı, renk doğruluğu ve CA durumu tartışmaya açıktır. Bundan dolayı benim tercihim 18-105 mm olur. Aradaki 95 mm lik eksikliği günümüz teknolojisinde bol miktardaki sensör MP i ile çözer, pc ortamında keserek yaklaştırmayı yeğlerim. Ama benim bütçem müsait, çok fazla geziyorum ve lens değiştirmek istemiyorum diyorsanız tabii ki 18-200 mm alabilirsiniz.

Kazım Bey Merhaba;

Şu sıralar Nikon Nikkor 18-200 mm lens kullanıyorum. Bu lensin özelliği geniş aralığı sayesinde lens değiştirmeye çok gerek olmadan ve elbette başta keskinlik-kontrast, renkler ve sanırım 85 mm üzerinde manzara özellikle de gökyüzü gibi çekimlerde üst köşelerde kararma (vignetting) olmak üzere çeşitli kayıpların mevcut olduğu bir lens. Mümkün mertebe f8 diyaframda kullanılabilirse özellikle keskinlikte biraz kazanımlarınız olabiliyor.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kazım Bey Merhaba;

Şu sıralar Nikon Nikkor 18-200 mm lens kullanıyorum. Bu lensin özelliği geniş aralığı sayesinde lens değiştirmeye çok gerek olmadan ve elbette başta keskinlik-kontrast, renkler ve sanırım 85 mm Üzerinde manzara özellikle de gökyÜzÜ gibi çekimlerde Üst köşelerde kararma (vignetting) olmak Üzere çeşitli kayıpların mevcut olduğu bir lens. MÜmkÜn mertebe f8 diyaframda kullanılabilirse özellikle keskinlikte biraz kazanımlarınız olabiliyor.

Selamlar,

Ümit bey merhaba mesajınızı yeni gördÜm ilginize ve önerilerinize çok teşekkÜrler
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Biraz aşağılayıcı yerleride olsa genel olarak doğru konulara parmak basmışsınız.

Birçok insan bu yola çıkarken daha çocuğun adını koymadan don, tulum, patik işine giriyor.

Yalnız bu kişilerin büyük çoğunluğu da parası olduğundan, yada aileleri tarafından bir hobiye teşvik edilen çocuklar.

Ben bunu yapıcam, bundan keyif alıcam diyen kişi zaten araştırıyor, ediyor, soruyor, deniyor bişeyler yapıyor.

Parası olanda direk uyguluyor. Düşünmek yok.

Sigma 70-300 'ü makro su için tercih edenler, tamron 70-200'de makro olduğunu sananlar, Sigma 17-70 yi makro lens yerine sayan ve bu işi bildiğini iddaa edenleri tanısamda yinede sayıları çok az.

Yinede sormak işin en kolayıdır.

Misal bende Nikon D7000 e göz koydum. Almak yada almamak düşüncesindeyim halen.

İnternetde zibilmilyon tane incelme var. Şahsen benimde kompozisyon yeteneğim çok zayıftır ama iyi teknik bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum.

Yani bir inceleme okuduğumda merak ettiğim bir çok şeyi öğreniyorum.

Ancak hiç bir incelemede kullanıcı yorumu olmuyor. Misal D7000 lerde sensör yağlanması olduğu hiç bir incelemede yazmıyor. Ancak forumda bu konudan müzdarip bir kaç kişi gördüm.

Sormak, görmek, denemek en güzelidir her zaman için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Merhabalar,

Benim merak ettigim bir konu aydinlatirsaniz cok sevinirim. Nikonun kendi marka lensleri oldukca yuksek fiyatlarda malumunuz ozellikle genis acilar. 3 yan urunun fiyatlari orjinalle kiyaslaninca mantikli. Tecrubelerinizden yararlanmak isterim tokina, sigma, tamron mu?

Tavsiyeleriniz bana cok yardim edecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ÜçÜncÜ markalarda geniş açı lensleri kendi tercihime göre sıralıyorum:

Tokina 12-24 mm ATX II (yani lens Üzerinde fokus motoru bulunan versiyon)

Sigma 12-24 mm HSM

Sigma 10-20 mm

Tamron 10-24 mm.

Ben kendim bunlarda Sigma 12-24 mm HSM modelini kullanıyorum, full frame uyumlu bir lenstir, parasına göre kendinden bekleneni yerine getiriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ÜçÜncÜ markalarda geniş açı lensleri kendi tercihime göre sıralıyorum:

Tokina 12-24 mm ATX II (yani lens Üzerinde fokus motoru bulunan versiyon)

Sigma 12-24 mm HSM

Sigma 10-20 mm

Tamron 10-24 mm.

Ben kendim bunlarda Sigma 12-24 mm HSM modelini kullanıyorum, full frame uyumlu bir lenstir, parasına göre kendinden bekleneni yerine getiriyor.

Merhaba Mehmet Bey,

Tesekkurler oncelıkle paylasımınız ıcın.

Benim makinem DX model alacagım lenslerin af olmasi gerekıyo degılmı? Bıde benım kafamda ıkı farklı lens var bırısı 24-70mm 2.8

Dıgerı 70-200mm 2.8 (macro olmayanı ) bunlarda yan urunlerde aynı randımanı verırmı?

Hsm dedıgınız hangı model ıcın uygundur?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz karışık oldu şimdi. Bu bilgilerde ya eksiklik ya da yanlış algılama var. Bu bilgilerle çok hatalı satın almalar yapma ihtimali yüksek.

Bazı standartları ve şartları ancak konuşarak izah edebilirim, yazı yoluyla bi hayli uzun olur, sizin için de okumak meşakkatli olur. Beni arayabilirsiniz, hem vesile olur belkide ailecek bir kahve içeriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamron 10-24 kullanmış biri olarak çok tavsiye ettiğim bir lens değil.

Keskinlik olarak tatmin edici düzeyde değil ama distorsiyon denilen fotoğrafta bozulma oldukça azdı.

Eğer D3100 ile AF li lens kullanmak istiyorsanız lensin üzerinde motor olanları almalısınız bunlarda hali ile pahalı olan versiyonları yani.

HSM denilen teknoloji Sigma marka lensde kullanıyor.

Hiper sonik motor mu ne öyle bir açılımı var.

Sigma'nın X bir lensinde HSM ibaresi görürseniz içinde motor vardır anlamına gelir, yani sizin D3100 ile AF li şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tesekkurler Gokhan bey Hsm hakkinda bilgim yoktu sayenizde oldu.

Mehmet Bey, benim icin bi hayli zor karar vermesi bu iki lens arasinda cok kaliyorum. Sizin telefon numaraniz bende var cok iyi olur biraraya gelip hem sohbet hem bilgi almak cok guzel fikir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Slmlar .eğer makine iz d3100 ise sigma 10-20 geniş acida motor olduğunda yani hsm diğer adiyla en rağbet goren lenstir.ben tokina 11-16 kullaniyorum.eğer makine gövde de motor olsaydi tokina al derdim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey

Yazınız çok güzel beğeniyle okudum çoğu yönden yazınıza katılıyorum. Yalnız bir yanlış anlama var sanırım.

Lensler croplu bodylerle kullanıldıklarında odak uzaklıkları değişmez. Yeni başlayan arkadaşlar için yazıyorum yani nikkor 105 mm nikon d5000 e takıldığında odak uzaklığı 157.5 mm olmaz. sadece gösterdiği kadraj fullframe gövdede takılı olan 157.5 mm lens ile aynı olur. yoksa ikisinin arasında o uzmanların belirttiği portrelerin güzel çıktığı odak uzaklığı farkı vardır. Portrenin güzel çıkmasını sağlayan 85 mm ve 135 mm aralığında lenslerin genel olarak oluşturduğu distorsiyonların insan formuna yakışmasından dolayıdır ve bu optiklerin oluşturduğu bir distorsiyondur. sensör yada filmin buna etkisi azdır.Nikon 60mm lensi croplu sensöre sahip gövdenize taktığınızda gösterdiği kadraj 90 mm olabilir ama optik bozulma 60 mm lensin oluşturduğu bozulma olduğundan özellikle yakın portrelerde modelinizin hatlarını hafif tombulca gösterir. ama makinenize bir tamron 90 mm lens takarsanız ve aynı kadrajı sağlayacak şekilde çekim yaparsanız modelin bahsedilen basık çıkma eğilimine daha çok sahip olduğu nu görebilirsiniz. saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey

Yazınız çok güzel beğeniyle okudum çoğu yönden yazınıza katılıyorum. Yalnız bir yanlış anlama var sanırım.

Lensler croplu bodylerle kullanıldıklarında odak uzaklıkları değişme Yeni başlayan arkadaşlar için yazıyorum yani nikkor 105 mm nikon d5000 e takıldığında odak uzaklığı 157.5 mm olmaz. 35 mm eşikte tabii ki 157,5 mm ye tekabül eden bir odak noktası oluşur. Eğer öyle olmasaydı daha fazla yaklaştırma imkanından dolayı insanlar APS-C sensöre sahip makina alıp üzerine paralarının yetebildiği 500 mm lensi neden taksınlar? Aynı iş için normalde 750-800 mm lik lenslere sahip olmak zorundaydılar? Sizin bu söylediğinize göre her full frame sahibi aynı noktadan çekimini yapıp croplasın olsun bitsin, doğru mu?

sadece gösterdiği kadraj fullframe gövdede takılı olan 157.5 mm lens ile aynı olur. Bu cümle üstte yazdığınızla çelişmiyor mu? yoksa ikisinin arasında o uzmanların belirttiği portrelerin güzel çıktığı odak uzaklığı farkı vardır. Portrenin güzel çıkmasını sağlayan 85 mm ve 135 mm aralığında lenslerin genel olarak oluşturduğu distorsiyonların insan formuna yakışmasından dolayıdır ve bu optiklerin oluşturduğu bir distorsiyondur. Bu distorsiyon konusunda haklısınız, çok doğru, sensör yada filmin buna etkisi azdır.Nikon 60mm lensi croplu sensöre sahip gövdenize taktığınızda gösterdiği kadraj 90 mm olabilir ama optik bozulma 60 mm lensin oluşturduğu bozulma olduğundan özellikle yakın portrelerde modelinizin hatlarını hafif tombulca gösterir. ama makinenize bir tamron 90 mm lens takarsanız ve aynı kadrajı sağlayacak şekilde çekim yaparsanız modelin bahsedilen basık çıkma eğilimine daha çok sahip olduğu nu görebilirsiniz. saygılar

çok yaşlı değilim hemşehrim, saygıya kelimesine gerek yok, selamın başım üstüne (bir Mesohorlu)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam orda şunu belirtmek istedim evet kadrajlar aynı olabilir ama portreleri hoş gösteren yığılma etkisi aynı olmayacaktır. yani d700 de 70 200 takılı olsun ve odak uzaklığı 157.5 mm olsun d 7000 bir makinedede 105 mm nikkor, estantene diyafram ve modele olan uzaklıklar aynı olsun. kadrajdaki modelin kapladığı alan aynıdır ama arka planın yığılma biçimi farklı olur demek istiyorum. ve portreyi göze güzel gösterende bu yığılmadır.100 mm nin üstünde pek rahatsız etmesede özellikle geniş açılara doğru gidildiğinde bu yığılma dramatik biçimde fark edecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Sayın Mehmet KÖSE

Yazınızı ilgiyle okudum. Verdiğiniz bilgiler kadar, kullandığınız akıcı dil de -bazı arkadaşlarımız aşağılayıcı bulmuş olsalar da- hoşuma gitti. Benim gibi yeni başlayanlara yol gÖsterecek bir yazı, ayrıca yorum yapan diğer arkadaşların verdikleri bilgiler de işin sosu gibi olmuş diye düşündüm. Hem sizin nezdinizde tüm katılımcılara teşekkür etmek hem de bu konu arşivlerin tozlu raflarına gitmesin, güncel kalsın düşüncesi ile mesaj yazmak istedim.

Hepinize teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Mehmet bey merhaba;

Yıllar önce fotoğraf eğitmenimin tavsiyesi ile, Nikon 50mm f/1.4, 17-50 f/2.8 Tamron, Nikon SB-900 flash almış ve uzaktan fotoğraf çekebilmek için yanına Nikon 70-300 vr objektifi eklemiştim.

Fotoğraf çekmeye başlayalı oldukça uzun yıllar olmasına rağmen çok fazla fotoğraf çekecek vakit bulamıyorum, fakat son zamanlarda mevcut ekipmanımdan body + 17-50mm Tamron lensimi satmam gerekti ve yeni ekipmanımla ilgili bir karar verme aşamasına geldim.

Yeni ekipman alana kadar sattığım D7100 body + 17-50mm Tamron'u kullanabilme şansımın olduğunu da belirtmeliyim.

Uzun süredir iş olarak fotoğraf çeken dostlar, yeni ekipmanımın D750 & D810 body Nikon 24-70 f/2.8 ed, 70-200 f/2.8 vr2 olması yönünde tavsiyelerde bulunuyorlar. çünkü onlara kullanım amacımın, gelin damat çekimleri başta olmak üzere her türlü portre çekimi olacağını söyledim.

Soruma gelince;

- Mevcut ekipmanlarım gelin damat çekimleri başta olmak üzere portre çekimleri için yeterli miydi sizce. Tavsiye edilen yeni ekipman için ne düşünüyorsunuz. Doların bunca yüksek olduğunu da düşünecek olursak, nasıl bir yol izlemeliyim. Söz konusu yeni objektifler oldukça popüler ve çok satan lensler bildiğiniz üzre.

- Her objektifin 'diyafram ve mesafe oranında sonuçlarına' dikkat edin diyorsunuz bir yazınızda. Bu durumu ben 70-300 vr lensimle 10metre mesafeden müthiş sığ alan derinliği alarak yaşıyorum, ancak merak ediyorum, objektiflerin hangi mesafede hangi diyafram aralığında hangi sonucu alınacağına dair bir skalası ya da bilgi bankası bulunuyor mu?

Son mesajınızı 2012 yılının sonunda yazmışsınız bu konu başlığına :)

Umarım cevap verirsiniz.

Not : Satıcıların forumlarda hangi yöntemleri kullandığı ile ilgili tespitiniz müthiş, bu durumu yıllardır çevremle paylaşıyorum. Ortak kanaatimiz (dene-kullan-ihtiyacını görüyorsa satın al) şeklindeydi ki, siz bunu onaylamışsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.