İçeriğe git

Hafıza Kartları

Cem Uza

Recommended Posts

• Forum Editörü

Merhaba;

Daha önce 3 yıl Kingstone 16 Gb Class 10 kullandım. Şimdi Toshiba 16 GB Class 10 kullanıyorum.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sandisk ve class? Bilmiyorum. İşten sonra kontrol ederim. Sanırım sandisk class yerine okuma ve yazma hızını baz alan farklı bir isimlendirme kullanıyor. Bu arada CF karttan bahsettiğimi belirteyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Galiba CF kart ile SD kart arasındaki farkı belirtmem lazım. CF: Compact flash kart. Bunu ben seçmedim, Nikon'un D3 ve benzeri pro gövdelerinde bu kart kullanılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Toparlamak gerekirse yaygın olarak kullanılan SDHC kartlar.SDXC tipi kartlar üretilmiş daha hızlı olarak şu an tam olarak oturmamış sanırım piyasada.gerek fiyat gerekse tanıtım olarak.

İnternetten almak çok da mantıklı değil çünkü sahte çıkma riski oldukça yüksek.GG veya Sa...nden.com tarzı sitelerde özellikle.Ama Amazon ya da Ebay tarzı ulusal tabanlı siteler daha güvenli bu konuda. Oralardan daha dikkatli bi şekilde araştırılarak tercih edilebilir.Freeshipping olarak alınırsa herhangi bi kargo ücreti de alınmıyor üstelik.Ama yine de gidip bi mağazadan almak en mantıklısı ne de olsa temel ekipmanlar bunlar.

Genel olarak gördüğüm yorumlarda öne çıkan markalar Sandisk,Lexar ve Toshiba. Sandisk bu konuda diğer markalara göre fark atmış durumda araştırmalarıma göre.

Elinizdeki kartın gerçek mi ya da sahte mi olduğunu ''flash memory toolkit'' adlı programda hız testi yaparak öğrenebilirsiniz.çok az miktarlarda sapma olabilir bunlara aldanmayın.Eğer fark çoksa o zaman korkma vakti .

Genel olarak Class 4 ve üstü kart kullanmak uygun olur tahminimce.Tabi bu işten para kazananlar için daha üst seviye kartlar var.

extremepro128.jpg

Fiyat:1.500 $

extremepro64gbcf170225.jpg

64-32-16 GB Şeklinde 16GB : 250 $

extremeprosdxc95mbsfron.jpg

64-32-16-9 GB şeklinde 8GB : 60 $

extreme64gbcf170225.jpg

64-32-16-8 GB şeklinde 32GB :279 $

extremesdhc45mbsclass10.jpg

128-64-32-16 GB şeklinde 16GB : 80 $

extremehdvideosdhc30mbs.jpg

8-4 GB 8GB : 50 $

ultrasdxc30mbsclass10wr.jpg

64-32-16-8 GB şeklinde 16GB : 86 $

ultra16gbbig.jpg

16-8-4-2 GB şeklinde 8GB : 58 $

2 model hariç DSLR Makinalarda kullanılan Sandisk marka kartlar yukarıdaki gibidir.

Aşağıda Raw formatta çekilmiş 10 adet fotoğrafın ne kadar sürede karta işlediği görülmekte ;

Sandisk Class 2 : 43 Sn.

Transcend Class 6 : 26 Sn.

Sandisk Extreme III :16 Sn.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu işi hobi olarak yapanlara 30Mb/s civarı yeterli diye düşünüyorum.Tabi eğer 1080p film falan çekmeyecekse.Tek bir kerede 16 GB almak yerine 2 adet 8 lik almak daha mantıklı.Karta zarar gelmesi halinde tüm verileri kaybetmemiş oluyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Galiba CF kart ile SD kart arasındaki farkı belirtmem lazım. CF: Compact flash kart. Bunu ben seçmedim, Nikon'un D3 ve benzeri pro gövdelerinde bu kart kullanılıyor.

CF yi her makina kabul etmiyomuş bu arada abi.Arkadaşlara tavsiyem kart alırken iyice araştırıp almaları.Boş yere para harcamasınlar.Baksınlar makinanın özelliklerine.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba, Cem;

Öncelikle hayırlı olsun. 32 GB kaç para ayrıca 20 dolarda gÖnderim ücreti var mı?

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba, Cem;

Öncelikle hayırlı olsun. 32 GB kaç para ayrıca 20 dolarda gÖnderim Ücreti var mı?

Selamlar

TeşekkÜr ederim abi..32 GB ın fiyatı 30-35 $ civarlarında..Kargo Ücreti yok sadece 20 $ Ödedim ben..Yurtdışı alışverişleri için bi yazı yazıcam zaten link belirticem..Ayrıca 32 GB tavsiye etmem..Alacaksan 2 adet 16 veya 8 GB lık kart alman daha iyi olur senin açından..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

TeşekkÜr ederim abi..32 GB ın fiyatı 30-35 $ civarlarında..Kargo Ücreti yok sadece 20 $ Ödedim ben..Yurtdışı alışverişleri için bi yazı yazıcam zaten link belirticem..Ayrıca 32 GB tavsiye etmem..Alacaksan 2 adet 16 veya 8 GB lık kart alman daha iyi olur senin açından..

Cem Kardeşim, GÜnaydın;

Aynı anda hem RAW hemde JPG çektiğim için benim hafıza kartlarında aradığım kapasite 32 GB. çÜnkÜ 12.3 Megapixel Nikon D90'da 16 GB bir kartla, hem RAW hemde JPG (Hepsi en yÜksek çÖzÜnÜrlÜkte) çektiğimde 700 kÜsÜr kare fotoğraf çekebiliyorum. Üstelik de Nikon D90 RAW gÖrÜntÜyÜ 12 bit yani kayıplı olarak kaydediyor. Teknoloji gelişiyor ve kameraların megapixelleri sÜrekli yukarı gitme eğiliminde. Yeni bir kamera alacak olsam, ben alıncaya kadar ortalama megapixel 24 olur sanırım (Nikon D400 veya Nikon D600 tabii çıkarlarsa ama D600'Ü en azından gÖrdÜk). Bu kamerada hem RAW hemde JPG formatında şu anda sahip olduğum 16 GB karta 350 kareden daha az fotoğraf çekilebilir. çÜnkÜ bu kameralarda RAW formatını 14 bit ve kayıpsız olarak kaydedebiliyor. Birde fotoğrafını çektiğiniz adamlar ve gruplar fotoğraf çekimi bittikten sonra mÜzikler eşliğinde dans etmeye başladılar mı? ve sizde hadi birde Full HD gÖrÜntÜ kaydı da yapalım derseniz, haliniz perişan.. :) Kısaca artık her deklanşÖre basmak daha yÜksek dosya boyutu demek. Bu nedenlerle 32 GB kart kullanmak benim için, yapacağım uzun sÜreli fotoğraf yolculuklarında bir zorunluluk. :) YÜksek kapasiteli kartların bozulması ve bizi yarı yolda bırakması nedeniyle tavsiye edilmemesi konusuna gelince; Yeni kameraların çoğunda, bu endişeden kaynaklanan çift hafıza kartı yuvası bulunmaktadır. Bu ise kullanıcıların çok işine yarayacak. çÜnkÜ birisi diğerinin yedeği olmak Üzere 2 tane 32 GB kart alınacak. Kameraya 1. karta çektiğim herşeyi 2. karta yedekle komutu verilecek ve sorun birçok kullanıcı açısından çÖzÜlecek.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem Kardeşim, GÜnaydın;

Aynı anda hem RAW hemde JPG çektiğim için benim hafıza kartlarında aradığım kapasite 32 GB. çÜnkÜ 12.3 Megapixel Nikon D90'da 16 GB bir kartla, hem RAW hemde JPG (Hepsi en yÜksek çÖzÜnÜrlÜkte) çektiğimde 700 kÜsÜr kare fotoğraf çekebiliyorum. Üstelik de Nikon D90 RAW gÖrÜntÜyÜ 12 bit yani kayıplı olarak kaydediyor. Teknoloji gelişiyor ve kameraların megapixelleri sÜrekli yukarı gitme eğiliminde. Yeni bir kamera alacak olsam, ben alıncaya kadar ortalama megapixel 24 olur sanırım (Nikon D400 veya Nikon D600 tabii çıkarlarsa ama D600'Ü en azından gÖrdÜk). Bu kamerada hem RAW hemde JPG formatında şu anda sahip olduğum 16 GB karta 350 kareden daha az fotoğraf çekilebilir. çÜnkÜ bu kameralarda RAW formatını 14 bit ve kayıpsız olarak kaydedebiliyor. Birde fotoğrafını çektiğiniz adamlar ve gruplar fotoğraf çekimi bittikten sonra mÜzikler eşliğinde dans etmeye başladılar mı? ve sizde hadi birde Full HD gÖrÜntÜ kaydı da yapalım derseniz, haliniz perişan.. :) Kısaca artık her deklanşÖre basmak daha yÜksek dosya boyutu demek. Bu nedenlerle 32 GB kart kullanmak benim için, yapacağım uzun sÜreli fotoğraf yolculuklarında bir zorunluluk. :) YÜksek kapasiteli kartların bozulması ve bizi yarı yolda bırakması nedeniyle tavsiye edilmemesi konusuna gelince; Yeni kameraların çoğunda, bu endişeden kaynaklanan çift hafıza kartı yuvası bulunmaktadır. Bu ise kullanıcıların çok işine yarayacak. çÜnkÜ birisi diğerinin yedeği olmak Üzere 2 tane 32 GB kart alınacak. Kameraya 1. karta çektiğim herşeyi 2. karta yedekle komutu verilecek ve sorun birçok kullanıcı açısından çÖzÜlecek.

Selamlar,

Ben çift kart yuvasını gÖz ÖnÜnde bulundurmamıştım haklısın bu konuda abi :) 32+32 yapmak her halÜkarda daha mantıklı senin açından çok fazla çekim yapıyorsan..Full HD çekimi hiç açmayalım zaten sÖmÜrÜyo hafızayı resmen.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.