İçeriğe git

Aklıma gelen tum sorular

Yiğit Kürşad

Recommended Posts

1,4 yada 1,8 gibi f degerlerınde çekım yapmak alan derınlıgı kontrolu acısından zordur.Portre fotografı çekıyoruz dıyelım.1,4 f degerındeyız ve modelımızın kulak kısımları ıle saçlarının bır kısmı flu çıktı.Bunun onune normal area mod degılde wıde area modunu kullanarak geçebılırmıyız ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Karanlık bir yeri.(Zifiri olmasada olur) Yüksek iso ıle dogru pozlayıp çektımgızde ve dusuk ıso ıle dgru pozlayıp cektıgımızde 2 çekım arasında ne fark olusur ?Pozlama degerlerı dogru olsada fark nedır ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Karanlıkta Flaşsız çekım yapıp dogru pozlama degerını tutturup çektıgımızde veya Flash kullanıp yıne dogru pozlama degerını tutturup çektıgımızde fark nedır ? Dogru pozlama degerını tutturduk dıye zaten Karanlık çıkma ıhtımalı yok degılmı(Zifiri olmasada olur) ?

TüM TAKILDIGIM SORULAR BUNLAR,SIMDIDEN TESEKKURLER...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili yiğit bazen soru sormak olsun diye soru soruyormuşsunuz gibi geliyor, genç arkadaşlara zaman zaman kızıyorum, hep armut piş ağzıma düş düşüncesi içersinde bir yanıt bekliyorlar ama unutma her söze yada her bilgiye inanmak doğru olmaz, sorduğun sorular fark soruları, bunların hepsini kendi makinanla çekip aradaki farkları gayet de açık olarak görebileceğin konular. Lakin sana kimsenin cevap yazmaması senin açından daha iyi şimdi aklına takılan bu unsurları uygulamaya kalk ve kendi bulduğun ve gördüğün cevapları bizimle paylaş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili yiğit bazen soru sormak olsun diye soru soruyormuşsunuz gibi geliyor, genç arkadaşlara zaman zaman kızıyorum, hep armut piş ağzıma düş düşüncesi içersinde bir yanıt bekliyorlar ama unutma her sÖze yada her bilgiye inanmak doğru olmaz, sorduğun sorular fark soruları, bunların hepsini kendi makinanla çekip aradaki farkları gayet de açık olarak gÖrebileceğin konular. Lakin sana kimsenin cevap yazmaması senin açından daha iyi şimdi aklına takılan bu unsurları uygulamaya kalk ve kendi bulduğun ve gÖrdüğün cevapları bizimle paylaş.

Makıneme 1 saat once kavustum sonunda :)

Hocam sanırım denemem ıyı oldu.İyiki dene dedınız ve benı hırslandırdınız :) Bende Manual moda alıp makınemı ıse koyuldum...

1_Yinede netlık elde edılmıyor.Ama burda soru olustu.Ozaman nıcın 1,4 lens alıyorlar ?

2_Hiç bir fark oluşmadı.Ama bu sefer enst degerıne yuklenmek zorunda kaldım.Azcık ıso arttrııp azcık ta enst ye yuklenseydım daha ıyı olurdu.Ama benım ıhtıyacıma baglı o zaten trıpotlu cekım yaptım hareketlı bır konuda olmadıgı ıcın enst degerıne ıhtıyac duymamıstım.

3_Hala cevabını bulamadım hocam sıze soruyorum...

4_"Karanlık ortamda ıso ya yuklenmek ıstemedıgım için flash kullandım" Diye bir ibare gordum ınternette.Kafamda soyle yorumladım ;

Isoya yuklenmek şart degıl enst degerıne yuklenebılırız sonucta Dogru pozladıktan sonra ha ısoyu yuksek tutmussun ha dusuk.Noıseden kar etmek için.Ayrıca zaten ıso kullansakta bır fayda etmez kı onun yerıne yusek enstantene kullansak aynı hesap.Flash kullanmayıda ısık olmadıgı ıcın ve ısık olmadan pozlama bır hıc oldugu ıcın dogru buluyorum.Sızın yorumunuz nedır bu dusunceyle ılgılı ? Yada benım dusuncem dogrumu ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karanlık bir ortamda ne çekmeyi planladığına göre durum değişir, haraketsiz bir nesne yada manzara cekimi yapıyorsan uzun pozlama yaparak (tabi üç ayak yardımıyla) güzel sonuçlar elde edersin. haraketli bir nesne yada insan çekecek isen Flaş kullanmanda fayda var eğer harhangi bir flaş ışıgından yararlanamıyorsan bizim esprili bir tabirimiz var aramızda Dayan iso yaparsın ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karanlık bir ortamda ne çekmeyi planladığına gÖre durum değişir, haraketsiz bir nesne yada manzara cekimi yapıyorsan uzun pozlama yaparak (tabi üç ayak yardımıyla) güzel sonuçlar elde edersin. haraketli bir nesne yada insan çekecek isen Flaş kullanmanda fayda var eğer harhangi bir flaş ışıgından yararlanamıyorsan bizim esprili bir tabirimiz var aramızda Dayan iso yaparsın ;)

Ne kadar dayanmak gerekir peki abi iso'ya :) Makinanın verdiği iso-ortam ipucuna güvenmeli mi? üç ayak'' kelimesi de bi garip geliyo bana canlı bi varlık tasvir oluyo kafamda hep..Türk dil kurumunun tabirleri gibi..Alttan ittirmeli üstten tüttürmeli çok oturgaçlı gÖtürgeç = Tren..misali..Ömür biter sÖyleyene deyin maazallah :P
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karanlık bir ortamda ne çekmeyi planladığına gÖre durum değişir, haraketsiz bir nesne yada manzara cekimi yapıyorsan uzun pozlama yaparak (tabi üç ayak yardımıyla) güzel sonuçlar elde edersin. haraketli bir nesne yada insan çekecek isen Flaş kullanmanda fayda var eğer harhangi bir flaş ışıgından yararlanamıyorsan bizim esprili bir tabirimiz var aramızda Dayan iso yaparsın ;)

Ha isoya dayanmısım ha enstanteneye ha dıyaframa.Dogru pozladıktan sonra .... Iso ya dayansam ne yazar kı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.