İçeriğe git

Nikon'un kendi üretimi olan sensörler de var !

Nikontürk

Recommended Posts

Yazdıklarınız gerçekten çok bilgilendirici. Ama bana göre hala daha gözümde Nikon gibi muazzam bir marka sensörünü kendi üretmeli diye düşünüyorum. Birilerine bağlı kalarak o dalda ne kadar yenilikçi davranabilir ki?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Nikon D5200′ün İçinden Toshiba çıktı

Chipworks, Nikon D5200‘ün içinde yer alan görüntü algılayıcısının (sensör) Toshiba tarafından üretildiğini açıkladı. Yakından takip edenler çok iyi bilirler ki Nikon bugüne kadar sensör üretimlerini ya kendisi yaptı ya da Sony’e ürettirmiş oldukları görüntü algılayıcılarını kullandılar. Sadece Nikon 1 serisinde ise Aptina sensör üreticisi olarak karşımıza çıkmıştı. Ancak Nikon’un en büyük sensör üreticilerinden biri her zaman Sony olmuştu. Chipworks’un yapmış olduğu bu inceleme sonucunda Nikon’un en son duyurmuş olduğu giriş seviyesi kamera olan Nikon D5200 içinde Toshiba’yı görmek herkes için büyük bir sürpriz oldu. özellikle hafıza kartlarında giderek büyüyen bir pazar payına sahip olan Toshiba, önümüzdeki dönemde dijital fotoğraf makinesi sektöründe de boy gösterecek gibi duruyor. Toshiba gibi büyük bir firmanın bu sektöre yatırım yapıyor olması elbetteki bu pazardaki rekabeti de kızıştıracaktır. Bugüne kadar sensör üretiminde birçok firma ile çalışan Nikon’un önümüzdeki dönemde duyuracağı kameralarda yeni çözüm ortağı Toshiba ile olan bu iş birliğini nasıl sürdüreceğini yakından takip ediyor olacağız. özellikle Nikon D5200′ün ilk kullanıcı testleri Toshiba’nın ürettiği sensörün performansı açısından artık daha bir önem taşıdı.

Nikon-D5200-sensor-made-by-Toshiba-2.jpeg

5105_HEZ1_133862_diemrk.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D5200′ün İÇinden Toshiba Çıktı

Chipworks, Nikon D5200‘ün iÇinde yer alan görüntü algılayıcısının (sensör) Toshiba tarafından üretildiğini aÇıkladı. Yakından takip edenler Çok iyi bilirler ki Nikon bugüne kadar sensör üretimlerini ya kendisi yaptı ya da Sony’e ürettirmiş oldukları görüntü algılayıcılarını kullandılar. Sadece Nikon 1 serisinde ise Aptina sensör üreticisi olarak karşımıza Çıkmıştı. Ancak Nikon’un en büyük sensör üreticilerinden biri her zaman Sony olmuştu. Chipworks’un yapmış olduğu bu inceleme sonucunda Nikon’un en son duyurmuş olduğu giriş seviyesi kamera olan Nikon D5200 iÇinde Toshiba’yı görmek herkes iÇin büyük bir sürpriz oldu. özellikle hafıza kartlarında giderek büyüyen bir pazar payına sahip olan Toshiba, önümüzdeki dönemde dijital fotoğraf makinesi sektöründe de boy gösterecek gibi duruyor. Toshiba gibi büyük bir firmanın bu sektöre yatırım yapıyor olması elbetteki bu pazardaki rekabeti de kızıştıracaktır. Bugüne kadar sensör üretiminde birÇok firma ile Çalışan Nikon’un önümüzdeki dönemde duyuracağı kameralarda yeni Çözüm ortağı Toshiba ile olan bu iş birliğini nasıl sürdüreceğini yakından takip ediyor olacağız. özellikle Nikon D5200′ün ilk kullanıcı testleri Toshiba’nın ürettiği sensörün performansı aÇısından artık daha bir önem taşıdı.

a>

a>

Yani sensör konusunda Nikon tarafından bir üretim yine yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani sensör konusunda Nikon tarafından bir üretim yine yok.

Kendi üretimi muhakkak var ama giriş seviyesi makinelerine uğraşmıyor demek ki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önemli sorum şu olacak . Makine degiştirecek ark. için ve kendi adıma sormak gerekirse çok fazla bilgim olmadıgı için soruyorum. Hangi sensÖr firmasının üretmiş oldugu makineleri almak lazım . ?? D3000 ve d5000 serileri bana gÖre müşteri kandırmak. D7000 sonynin üretimi sensÖr kullanılmış ve arada ciddi bir fark war... FF makinelerde bu nasıl olacak hangi bodylere yÖnelmek gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önemli sorum şu olacak . Makine degiştirecek ark. için ve kendi adıma sormak gerekirse çok fazla bilgim olmadıgı için soruyorum. Hangi sensÖr firmasının üretmiş oldugu makineleri almak lazım . ?? D3000 ve d5000 serileri bana gÖre müşteri kandırmak. D7000 sonynin üretimi sensÖr kullanılmış ve arada ciddi bir fark war... FF makinelerde bu nasıl olacak hangi bodylere yÖnelmek gerekir.

Burda Önemli olan kalitedir NİKON gibi bir firma sensÖrünü kime yaptırırsa yaptırsın kendi ismini lekeleyecek bir adım atmaz.Makine değiştirecek arkadaş sensÖre değilde, ben makineyi nerede kullanacağım, ne çekeceğim gibi sorular sorarak makine alırsa daha doğru bir yol çizeceğini düşünüyorum.

Hiç kimse alacağı makinenin içindeki sensÖr markasını,devrede kullanılan dirençler,kondansatÖrler,transistÖrlerin kalitesini araştırmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Doğru ışığı, bu ışığa uygun gelen kamera ayarlarını ve bir de iyi bir kompozisyon bulduktan sonra beğenmediğiniz D3000, D5000 bile ne fotoğraflar çeker. İş sensÖr üretmekle bitmiyor. SensÖrün yakaladığı gÖrüntüyü işlemek de en az onu üretmek kadar Önemli bir konu. Sorunuza gelirsek kamerayı içindeki sensÖrü üreten firmaya gÖre seçmek hiç de mantıklı değil. çünkü kullandığınız marka size en iyiyi vermek üzere sizin yerinize seçim yapmaktadır. Günümüzde üretilen tüm kameraların sensÖrleri performans bakımından 7-8 yıl Önceye gÖre inanılmaz iyileşti ve son derece güzel sonuçlar veriyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D3X modelinde kullanılan 24 mp lik full frame sensör ile Sony A900 modelinde kullanılan sensör birebir aynıdır. Üretimini Sony yapmıştır. Ama iki gövde arasındaki işlemci, fotoğraf tecrÜbesi farkı bariz ortadadır. Nette araştırın bi bakın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstadlarımızın bu yorumlarına katılıyorum. Hatta fotoğrafı sizin işleme yeteneğiniz bile çok önemli. Ben gece vakti D7000 Body ve 18-105 kit lens ile gece vakti grainsiz ve net fotoğraf çekebiliyorum belli oranda. Emek harcadınızmı kÜçÜk ekipmanlar bile çok iyi performans veriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon'un sadece üretim tesisi yok, yani yonga üretmiyor. Onun haricinde bazı algılayıcılarının tasarımını kendi yapıp Sony'e sipariş veriyor. D3x buna en güzel örneklerden biri.

Sen makineden ne aldığına bak, kim neyi ne zaman üretmiş bize ne :) Hepsini Sony üretse ne olacak ki, Nikon'dan aldığın sonuçlar daha iyi olduktan sonra...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon bir yol tutturmuş bu yolda gidiyor.

Ben bugün mevcutu bırakıp kendi Sony 'nin yaptığına rakip (daha iyisi demiyorum bile) demesi 3-5 yıllık bir ArGe süreci ve milyonlarca dolar yatırım demek.

Kaldı ki bugün o paraları harcadı yaptı diyelim adınıda zamazingo koydu ve D1234 isimli kamerasına koydu.

Sony nin X sernsörü ile yarıştırılıyor ve ondan daha iyi sonuçlar veriyor diyelim.

Ben kullanıcıyım, yorumum; beğenmedim .

Bunun daha ötesi yok. Beğenmedim bitti... Eski makinelerin renkleri, kontrastı, softluğu daha hoştu dediğim an olay bitmiştir.

Bugün halen yok CCD daha hoştu demiyormuyuz? Yok bilmem ne makinenin renkleri bir anormal!! demiyormuyuz?

Ferrari bugün yeni bir araç üretsin ve egsoz sistemini değiştim desin. Yeni bir egsoz ürettik artık ses çıkarmayacak ve doğaya salınan zararlı gazlar %90 oranında azalacak.

Kim ister?

Mercedes araç üretiyor, tüm parçaları Mercedes mi üretiyor?

Misal (gerçekte üretiyormu bilmiyorum), Mercedes neden koltuk üretsin? Sparco mu ne var adam yapmış canavar gibi sporcu koltuğu neden üretsin?

Mercedes neden ayna yapsın? X firması yapmış zaten.

Renault neden silecek üretsin? Valeo yapmış işte...

Bazen, birşeyi üretmektense üretilmişi kullanmak daha doğru bir seçenektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi parça var parça var. Fotoğraf makinesinin en önemli parçalarından biride sensördür. Hani bir mercedes koltugu başkasından alır diyelimki, ama motorunu kendi üretir. Canon sensör üretti ve zararınını gördüğünü sanmıyorum hiç. Hatta Canon 1DX modelinin iso başarımı falan bana daha hoş geliyor baktığımız zaman.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraf makinesi geçmişi konusunda bilgi sahibi değilim. Canon bu işleri ne zamanlar yaptı bilmiyorum ama devir değişti.

Artık adam Japon yadan osursa Los Angeles dan duyuluyor. Nikon çuvallasa dağın başındaki adamın haberi oluyor. Eskisi gibi değil artık devir.

İnternet var, forum var, teknoloji çılgınları var. Haberlerin yayılmaz hızı artık fiber kablolara bağlı!

Dediğim gibi Nikon un bir çizgisi var. O yolda ilerliyor.

Ne zamanki kendi sensör üretir o zaman o çizgi değişir ve onbinlerce kullanıcı bu değişime ayak uydurmada sorun yaşayacak, ben bunu beğenmedim diyecek.

Yeni sensör yeni bir şeyler demek. Fotoğraf değişecek yani alışık olduğumuz, gözümüzün aşına olduğu şeyler kökten değişecek.

Sonuçta adam yapacağı şeyi eskisinede benzesin diye yapmaz, eskisine benziyecekse yenisini neden yaptın derler adama.

çok radikal bir karar.

Atılsın, atılmasın çok ilgilendiğim bir konu değil ama olayın maddi boyutlarını düşününce bu konuya çok kafa patlattıklarını düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendi sensörünü üretiyor olmak bu konuda daha iyi olmak demek midir?

Yoksa....

Sadece bir konuya odaklanmak mıdır profesyonellik?

Philips neden zarar etmiştir? Ampulden cep telefonuna kadar büyük bir yelpazede üretim yapmanın hata olduğunu 2005 yılında kendileri itiraf etmediler mi?

1DX modelinin isoda daha başarılı olduğunu söyleyenin kim olduğu önemlidir, bazıları reklama, bazıları marka saplantısına göre düşünebilir. Hatta ben bunun tam tersi olduğunu, D4'ün hem renk, hem detayda daha iyi olduğunu sanıyordum. Ki pro serisinde her iki markanın da birbirlerine üstünlükleri burun farkıyladır.

Printerdan yazıcıya, fotokopi makinesine kadar pek çok kulvarda üretim yapmak, 1940'lı yıllarda ürettiği makineye lensi Nikon'dan tedarik etmek, ürünü ucuza malediyor diye daha yüksek satış grafiği yakalamak, bu konuda daha iyi olduğunuz manasına gelmez. Daha kötüsünüz de demek değildir. Ama fiyatınız belli, kaliteniz belli ise, TR'de satılabilecek mercedes sayısı da bellidir. Buna karşılık yerli araçlar maliyetten dolayı daha çok satar, peki daha iyi midirler?

Volvo tır, şoför arabasıdır, patron değil. çünkü gerek maliyet, gerekse bakımdaki pahalı durumu patronları uzaklaştırır. Ama şoförü hiç üzmez, ezmez, sağlığını etkilemez, taksi sürer gibi sürersiniz. Maliyeti düşürmek için patron Daf alıyorsa, şoförün beli de yamulur kolu da. Şimdi bu Daf daha iyidir demek değildir.

Ancak işi sadece ama sadece optik olan, ciddiyeti ve güvenilirliğinden dolayı ilk başlarda sadece askeriyeye malzeme üreten, sonrasında consümente geçen bir Nikon, yanlış ya da doğru politika ama kaliteden daha az ödün vermesinden dolayı daha pahalı ise, bu da satış rakamlarını bir Canon yapamıyor ise, bu Nikon'un kötü olduğu manasına gelmez. Tıpkı bir Saab'ın Opel motoru kullanması gibi bir olay bu sensör. Kaldı ki tüm dizaynı kendine ait olup, sensör fabrikası kurmanın maliyetlerinden dolayı Nikon ismi altında bir fabrika yok diye konuşmak Japon'yadaki şirket kültür-kuralının ne olduğunu bilmemek demektir.

Bilir misiniz, Mitsubishi Holding aynı zamanda Nikon'un sahibidir? Bakın bakalım, Mitsubishi Holding'in bünyesinde kimler var, o zaman sensör üretiminin nerde ve ne şartlarda üretilmesinin Nikon için daha mantıklı olduğu anlaşılır.

Eğer patron iseniz, maliyet sizin için önemliyse, telelenslere bi dünya para yatırmaktansa bir Canon serisi ile yolunuza devam etmeniz kadar mantıklı bir şey yoktur. çünkü aynı işi yapacak bir Nikon seti için daha fazla para ödersiniz. Ama inanın bu Canonun daha iyi, Nikonun daha kötü olduğu manasına gelmez. Adam Canon'la başladıysa onunla devam eder, alışkanlıkları vardır, aynı şey Nikon için de geçerlidir. Nikon kullananın kendine göre geçerli sebepleri vardır, tercihi o yöndedir. Canon kullanan da aynı şekilde. Tercihlerine saygı duymak zorundasınız. Ama bu daha iyi, o daha kötü dediğiniz zaman yanlışın içine girersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle Mehmet abimizin dediği Önemli yorumlara katılıyorum. Nikon'un arkasında Mitsubishi gibi bir devin olduğunuda biliyordum bu tabiki maddi bir dayanak belli Ölçüde. Asıl konuya dÖnersek; Fotoğraf makinesindeki renkler,keskinlik,yumuşaklık... gibi konular kesinlikle zevke gÖre değişen kavramlardır. Bazıları keskinlik severken bazıları yumuşaklığa bayılır. Ve ben Nikon'u kendime daha yakın bulan bir insan olarak çoğu sevdiğim fotoğraf Pentax çekimi çıkıyor. Belki tesadüf belkide Pentax renkleri bana hoş geliyor farkında olmadan. Bunlar tamamen gÖreceli kavramlar zaten. Nikon'u sensÖr konusunda eleştirmem birazda Nikon'a olan sevgimden geliyor. Genelde Canon'un (Özellikle video) konusunda iso performansını daha başarılı buluyorum. Yada benim gÖzüme Öyle geliyor. Ama dayanıklılık, ergonomi, tasarım, sarı tonlarını iyi verme gibi konularda Nikon bana daha iyi geldiği için Nikon'u tercih ediyorum.

2 markayı ayıran farklar oluyor tabiki. Canon'un lenslerinde mekanik yerine elektronik kullanması çekim hızına etki ederek avantaj sağlıyor. Ama diğer taraftan Nikon mercekleri daha kaliteli gibi geliyor bana. Bu gibi faktÖrler zaten markaları seçmemizdeki en büyük etkenler. Son olarak dediğim gibi Nikon bir printer üretmesin, bir baskı makinesi üretmesin ama sensÖr konusunda kendi üretimi bir şey arıyor gÖzüm. Özellikle D800 gibi sensÖrü ile büyük ses getiren bi modeli üreten Nikon bu sensÖrü tamamen Nikon kalitesinde yapabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Nikon sensörü nereye ürettirirse ürettirsin; Tasarımını kendisi yapıyor ve herşeyden önemlisi de bu sensörden gelen görüntüyü işleme ve yorumlamayı çok çok iyi yapıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden bu konu bu kadar önemli gösterilmeye çalışılıyor anlamıyorum , analog vaktinde nikonu olanda canonu olanda kodak film kullanmadımı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.