İçeriğe git

Yurtdışı Alışveriş ( Güncel )

Cem Uza

Recommended Posts

dfdfsdb.jpg

Gümrük Muafiyeti

ürünün bedeli 75 € ve altında ise herhangi bir vergiye tabi tutulmuyor ürünler.Örneğin: 50 € değerinde bir ürünü satın alıp 30 € kargo Öderseniz, ürüne Ödediğiniz tutar 75 € geçmediği için hiçbir gümrük vergisi Ödemeden adresinize kadar gelir.ürün vergiden muaf olsa bile bazen PTT gÖrevlileri ürünün içeriğini merak edip kontrol etme girişiminde bulunabiliyorlar.Haliyle paket açıldığı için gidip bulunduğumuz ildeki PTT müdürlüğünden kendimiz almamız gerekiyor ürünü birkaç TL(Maksimum 5 TL) lik fiyat karşılığında..Ama günümüzde çok artık bÖyle şeyler yaşanmıyor desek yeridir..ürünler güvenlik denetiminden(X-ray vs.) geçirildiği için açma gereği duyulmuyor şayet şahsınıza gıcıklığı olan biri denk gelirse o ayrı konu

:)

Not:Yurt dışından gelen eşyaların %95 inin 75 euro altı olduğunu sÖylemiş PTT

fgfdpz.jpg

İlgili Kanun

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 07.07.2010-2010/659 ve 15.03.2011-2011/1546 tarihli-sayılı Bakanlar Kurulu Kararları ile değişik 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar, 6.7.2011 tarihli ve 2011/39 sayılı Genelge.

Sabit gümrük vergisi alınan ürünler

Alacağınız ürün 75 € ile 1500 € arasında ise;

1.AB ülkelerinde geliyor ise ürünün %18 i

2.Diğer ülkelerden geliyor ise ürünün değerinin %20 si oranında vergiye tabi tutulmaktadır.

Not:Örnek vericek olursak 1400 € luk bir fotoğraf makinası aldık diyelim USA tabanlı bir firmadan 200€ kargo ücretiyle beraber.Ödeyeceğiniz tutar < 1400 € + 1400 € x %18 > (Kargo vergiden muaf)

Not:Özel kargo firmalarının kullanılmasını asla tavsiye etmiyorlar (DHL,FEDEX,TNT,UPS vs.). Freeshipping ibareli ürünlerde kargo ücreti alınmamaktadır.

dfsdfyg.jpg

Ticari ürün Kategorisi

Yukarıda bahsedilen vergi tutarları ticari amaç gütmeyen ürünler içindir.Eğer alışverişinizi ticari amaçla yapıyor iseniz;

- ürünün ağırlığı 30 KG dan fazla ise,

-ürünün değeri 1500 € dan fazla ise,

-Aynı üründen 2 veya daha fazla var ise,

Gümrük komisyoncusu tutmanız gerekmektedir ve yaklaşık olarak %50 civarında bir vergi Ödemek zorundasınız.Bu da çektiğiniz eziyetin bi anlam ifade etmemesi demektir yurtiçinden alıp kafanızın rahat etmesi daha iyi olacaktır

:)

Tabiki bu vergi muafiyetinin de bir sınırı var.1 Yıl içinde Maximum 5 kez alışveriş için geçerlidir.Eğer aynı yıl içinde 6 kez alışveriş yaparsanız 6.cı alışverişiniz vergiye tabi olacaktır.

Kozmetik ve çeşitli gıda ürünlerinin yurtdışından alımı yasaklanmıştır.

Ayrıca almış olduğunuz ürünlerin takibini yandaki linke ürünün barkod numarasını girerek takip etmeniz mümkündür

Tıklayınız

Teşekkürler !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba, Cem;

Ellerine sağlık, çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Bende şu 32 GB kartımı yedeği ile birlikte getirteyim artık.:)

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler :) Getirt tabiki abi çok uygun fiyatlar..Bir de şu Vergi kotasyonunu koymasalar da herşeyi alabilsek :) ama paranın olabildiğince yurtiçi rotasyon yapmasını sağlamak , Yurtiçi satıcının kazanması gibi bazı sebeplerden dolayı devlet kota vergilendirmesi yapmak zorunda ne yazık ki..Hatta bazen belirli mallar üzerinde sıfır kota uygulaması yapıyorlar amaç sırf o ürünün ithalinin hiç yapılamaması için..halkı tamamen yurtiçine yöneltme güdümü..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Yurt dışındaki bir tanıdğımız alsa ve bize kargoyla yollasa gümrükte takılırmı?

Eğer 75 € dan fazla değilse değeri takılmaz..ama fazlaysa vergisi alınır..yani takılır..gidip gerekli işlemleri yaparsın vergisi ne tutuyosa ödersin ve öyle alabilirsin..
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim tanıdıklarım yurt dışından gelirken bir sürü laptop,pahalı saatler falan alıyor ama gümrükte takılmıyor. O nasıl oluyor peki? Türkiye'den alınma falanmı sanıyorlar acep =)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

faydalı bilgiler için teşekkürler.

benim de aklıma takılan birşey var

kredi kartı güvenliği felan nasıl acaba

özellikle para iade konusunda

Türkiye'ye yollayıp yollamadıklarını sormamız mı gerekiyor yazıyor mu acaba ilanlarda

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ebay,Amazon gibi büyük siteler güvenli..Çok bilinmeyen siteler tercih edilmemeli..Para iade konusuna gelince..Mail yoluyla ürünü herhangi bir sebepten dolayı almaktan vazgeÇtiğinizi bildiriyorsunuz ama garantisi yok geri alacağınızın..ürünü aldığınız şahıs ve şirketin rep puanı güvenilir derecedeyse paranızı iade eder..Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...

D7100 e baktım 2.570 TL ye geliyor. Türkiye satışı 4.999 TL olacak. Arada dağlar kadar fark var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

D7100 e baktım 2.570 TL ye geliyor. Türkiye satışı 4.999 TL olacak. Arada dağlar kadar fark var.

amerika fiyatı 1.500 $ X 1,78 = 2.670 TL Türkiye fiyatı bugün açıklandı. Fiyat 4.600 TL gibi 2. el bir araba fiyatı kadar..:) Arada 1.070 dolar fiyat farkı var. Bu fiyat farkına acaba amerikaya gidilip oradan alınıp gelinebilir mi bilmiyorum ama bu kadar fark ödenmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

amerika fiyatı 1.500 $ X 1,78 = 2.670 TL TÜrkiye fiyatı bugÜn açıklandı. Fiyat 4.600 TL gibi 2. el bir araba fiyatı kadar.. :) Arada 1.070 dolar fiyat farkı var. Bu fiyat farkına acaba amerikaya gidilip oradan alınıp gelinebilir mi bilmiyorum ama bu kadar fark ödenmez.

Aynen hem seyahat edersin hemde makineni alırsın.

Adamların alım gÜcÜ de yÜksek bir de. TÜrkiye'nin tam tersi. Alım gÜcÜ yÜksek fiyatlar dÜşÜk. Alım gÜcÜ dÜşÜk fiyatlar yÜksek. 3. DÜnya Ülkesi olmak böyle bir şey olsa gerek. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok basit görüyorsunuz olayları.

ABD 1. elden üretici, 1.elden tüketicidir.

Japonya da 100 liraya üretilen ürün orada 102 liraya satılması kadar doğal birşey yok.

Türkiye de kaÇ tane resmi Nikon satılmış ki Japonya da 100 liraya satılan ürün 105 liraya satılsın?

Tabiki bize 110 liraya 120 liraya satacaklar.

Kaldıki bizde bu tarz ürünlerde vergiler fazla.

Cep telefonu, araba, vs vs dünya vergi var.

Siz fotoğraf makinesi aldınız devlete vergi verdiniz 100 lira diyelim.

Başka vergi ödüyormusunuz?

Adam fotoğraf makinesinden belki %10-20 vergi alıyor senden ancak senden yok park vergisi, yok kumsal vergisi, yok atık vergisi dünyanın vergisini Çıkartıp vergi topluyorlar.

Bizde olmayan zibilmilyon tane vergi var adamlarda.

Adam ondan bundan almıyor ama ordan burdan o eksiğini kapatıyor.

Türkiye Çiftlik arkadaşlar.

Siz bir kalem alıyorsunuz onun vergisine takılıyorsunuz yaw bune yaaa diye

Olayı geniş düşünürseniz Türkiye kelimenin tek anlamı ile Ç İ F T L İ K !

Bunun başka aÇıklaması yok.

Ha değişiyor, artık herşeyi resmiyete döküyorlar devlet akıllandı, artık ota b.ka vergi Çıkıyor. Çıkacak daha da fazlası Çıkacak göreceksiniz.

___________________________________________________________-

Bir kaÇ gün önce PentaxTürkiye de bir arkadaş 350$ lık bir lens almış.

Gümrüğe takılmış 118TL vergi Çıkmış.

350$ + 118TL yine TR fiyatından ucuza geliyor.

Bu da denenebilir aslında.

Ancak paypal Çıktısı, ebay satışı gibi dökümanlar lazım.

Ayrıca atıyorum bir 70-200 alıp abi ben bunu 200$ a aldım derseniz ordaki görevlilerin yemiyeceği kesin :D

Ancak küÇük kompakt makine ve lenslerde veya ikinci el ürünlerde düşük gösterterek vergiden bir nevi kaÇmak mümkün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1. elden diyorsunuz da Amerikada fazla üstüne binmiyor. Ama Avurupaya Amerikandan Asyadan gelen ürünlerinde üstüne binme yok. Türkiye ile Avrupa arasında da fark çok var. Sonuçta ikiside ithal ediyor. Ama aradaki fark neredeyse iki katı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam anlatamadım sanırım.

ABD 1. Birinci elden tüketiciyse

Almanyası, İtalyası, Fransası, İngilteresi, Hollandası 1.5 uncu elden tüketici.

Sen üreticisin.

ABD geldi sana dediki bana 100tane D800 ver ama uygun ver.

100 e maal ettin 105 den verdin.

Almanya geldi bende 90 tane istiyorum dedi, onada 110 dan verdin.

En son Türkiye geldi bende 3 tane alayım dedi :D

120 den verirmisin? Vermezsin sonuçta alım neyse indirim ona göre uygulanır.

Türkiye de sadece fotoğraf makinesi değil bir çok sektörde pazar yok. Herşeyin ya çakmasına, ya ka spotuna kaçıyoruz.

Türkiye de 80, dünyada 150 milyon kişi Türkçe konuşuyor.

Neden dünya üzerinde bir elin parmağını geçmeyecek kadar Türkçe oyun var?

Türkiye de oyun oynanmıyormu? Hemde kralı oynanıyor ama herkes kaçak alıyor, korsan alıyor, internetten rus keyi satın alıyor.

Hali ile dışardan bakan adam burdan bana ekmek çıkmıyor o zaman Türkçe yapmanın anlamı yok diyor.

Bu durumun oluşmasının 2 başlıca sebebi var.

1- Satıcıların para göz olmaları.

2- Bizim 3 kuruş ucuz olsunda spot olsun mantığına hasta olmamız.

Geçen bizim tanıdık bir abimiz (şirket sahibi) Hanımına 850$ a bilmem hangi arap ülkesinden iPhone 5 almış.

1530TL + 100TL kayıt 1630TL.

Türkiye de bu meret 1899TL üstelik 37128217383 taksit.

üstelik şirket adına alıp %18 KDV sini geri alıyorsun.

Bizim zihniyetimiz bu işte!

Sen öyle değilsin, ben öyle değilim ama hepimiz bir araya gelince böyle bir topluluk oluyoruz yapacak bişey yok.

Vergi olayları da dediğim gibi zamanla düzelecek çünkü devlet ota b.ka vergi almaya başlayınca bazı ürünlerdeki yüksek vergiler git gide düşecek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İphone 5 dışarıda 1250 tl +100 tl kayıt= 1350 tl arkadaş aldı ben aldım garantili 2180 tl iki katı fark bu vergiler nereye gidiyor biri bana söylesin o kadar geçir geçir nereye gidiyor??? ödenmeyen vergi açıkları benzinden karşılanıyor zaten.Peki fazladan aldıkları elektronik kıvır zıvır vergiler nerde?? Yol su elektrik olarakmı geri dönüyor..Dünyanın en pahalı ülkesi gibiyiz. Gökhancım 1, el 2, el satış dıyorsunda bu verdiğimiz fiyatlar orada perakende satış fiyatı distribütörler bunları ver 3 adet demiyor konteynır bazından geliyor doğal olarakda fabrika sana bunu perakende satış fiyatından yazmıyor.Sorsan distribütöre karımız yüzde 10 bunların hepsi hikaye hepsi miltimilyarder yaşıyor burda 1500 tl fiyatlarda gezen bir cihazı ben ordan 250 tl gibii bir fiyata aldım burdada 700 tlye sattım benim 250 ye ordan aldığım cihazı distribütör 250 ye mi alıyorki? Yoo. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En son ABD den "kontratsız" iPhone 5 sordurduğum da (yaklaşık 1 ay önce) 799$ dı yani yaklaşık 1500TL.

Sen benim anlattığımdan 3 tane D800 ü seçip alıyorsan kendi bildiğine inanıyorsun demektir.

Seni düşüncenden vazgeçirmek benim değil, senin yada devletin görevi o yüzden uzun uzadıya anlatacak değilim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben D7000 makinemi Amazon.com dan sadece gövde olarak sekizyüz doksan küsüre aldım. hadi dokuzyüz dolar. geçenlerde başka bir sitede d7100 için türkiye satış fiyatının duyurulduğu falan yazıyordu. meraktan karşılaştırdı amazon fiyatları ile türkiye fiyatlarını, aradaki farkla neredeyse bir makine daha alınır. Ha benim avantajım, amazon bulunduğum yeri amerika kabul ediyor ve ne vergi ne de posta masrafı alıyor. o da bir avantaj. şimdi son kullanıcının önünde iki büyük sorun oluyor, birincisi ya geçekten ürüne/üreticiye güvenecekler garantiyi boş verecekler ya da ürünü garantili alıp bindirilmiş fiyata razı olacaklar.

Ben kendi adıma ilk makinemi gene yurt dışından almıştım, şu andaki makinemi de yurt dışından aldım. Kullandığım diğer ekipmanları lensti flaşdı hep garantisiz. bir sorun yaşamadım. ha ben şanslıyımdır başkası sorun yaşar onu bilmem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En son ABD den "kontratsız" iPhone 5 sordurduğum da (yaklaşık 1 ay önce) 799$ dı yani yaklaşık 1500TL.

Sen benim anlattığımdan 3 tane D800 ü seçip alıyorsan kendi bildiğine inanıyorsun demektir.

Seni düşüncenden vazgeçirmek benim değil, senin yada devletin görevi o yüzden uzun uzadıya anlatacak değilim :D

ırak tarafından 1250 ye geliyor bilgin olsun bunlarda kar yapıyor.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben D7000 makinemi Amazon.com dan sadece gövde olarak sekizyüz doksan küsüre aldım. hadi dokuzyüz dolar. geçenlerde başka bir sitede d7100 için türkiye satış fiyatının duyurulduğu falan yazıyordu. meraktan karşılaştırdı amazon fiyatları ile türkiye fiyatlarını, aradaki farkla neredeyse bir makine daha alınır. Ha benim avantajım, amazon bulunduğum yeri amerika kabul ediyor ve ne vergi ne de posta masrafı alıyor. o da bir avantaj. şimdi son kullanıcının önünde iki büyük sorun oluyor, birincisi ya geçekten ürüne/üreticiye güvenecekler garantiyi boş verecekler ya da ürünü garantili alıp bindirilmiş fiyata razı olacaklar.

Ben kendi adıma ilk makinemi gene yurt dışından almıştım, şu andaki makinemi de yurt dışından aldım. Kullandığım diğer ekipmanları lensti flaşdı hep garantisiz. bir sorun yaşamadım. ha ben şanslıyımdır başkası sorun yaşar onu bilmem.

evet şans büyük faktör valla bütün iphonelarmı kaçak almışdım bu en sonuncuyu gittim garantili aldım içimden bir ses öyle dedi arkadaşlar 1250 ye aldı :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlız ülkemizdeki disbiritorlerinde yuksek kar majlarida buna bir etkendir, bumuda kafamdan atmiyorum dunya genelinde saygın iki markanın kocaeli ve sakarya satış ve satış sonrası hizmet noktası olarak yazıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Benim de bir sorum var. Türkiye'de spot modeler ABD deki perakende fiyatından nasıl daha uygun olabiliyor?

Alet sıfır el değmemiş tamır değil, acaba toplu alıp perakende nın altında mı alıyorlar ?

Birde Cin siteleri çok iyi mesela su terazisi 2 $ hata toplu aldım 1.2 $ arkadaslara dağıtım. Sd kart aldım memnunum. Aynalı lens var 500 mm merak eden alır 100$ merakını giderir. Ucuz şeyler için çok iyi. Bide adamlar uyanık 50 $ mal alıyorsun gümrüğe takılmasın diye 15 filan yazıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.