İçeriğe git

Nikon d300

Tayfun

Recommended Posts

Merhaba;

Nasip ise yeni bir makina alacağım.Bu benim ilk tecrübem olacak ve ilk tecrübe olarak iyi bir makina ile başlamak istiyorum, yani ileride değiştirmeyeceğim beni uzun bir süre götürecek bir makina istiyorum.Bunun için nikon d300 modelini almaya karar verdim ancak; çevremdekiler nikon d90 al daha yeni teknoloji diyor.Bu konu ile ilgili yardımınıza ihtiyacım var:)İyisi ile kötüsü ile bana yardımcı olursanız sevinirim.

Birde bu ürünü nereden ve nekadara bulabilirim.Ben araştırdım fiyat aldım ancak piyasayı bilmediğim için güvenemiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Teşekkürler,

İyi çalışmalar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tayfun Bey, Merhaba;

Zor bir karar. Her 2 kamera da farklı sınıf. Birisi (D90) giriş üstü 1.5 optik çarpanlı DX diğeri yine 1.5 optik çarpanlı DX denen gövdenin zirve noktası. Her ikiside 12.3 MP ama D300 magnezyum alaşımlı ve suya,toza dirençli ama D90 aliminyum alaşımlı ve suya,toza dayanıksız. Yeni teknolojiler bakımından D90 daha iyi ama D300'de yabana atılacak bir gövde değil. Aslında her iki kameranın kıyaslanması bile bir hata. Nikon D300 2007 model, Nikon D90 2008

Nikon D300 ile Nikon D90 karşılaştırması (İlk yazılan özellik Nikon D300 içindir)

1-) Magnezyum alaşımlı sağlam gövde D90 aliminyum alaşımlı

2-) 12-14 bit A/D ile sıkıştırmalı ama kayıpsız RAW kayıt, D90 12 bit sıkıştırmalı ve kayıplı RAW çekebiliyor.

3-) % 100 Görebilen vizör (D90 % 96 görebiliyor)

4-) 1005 Pixel RGB algılayıcı ile çekeceğiniz karenin her yönden daha detaylı analizi, D90' da 420 pixel RGB sensör

5-) Seri çekimde 6 kare çekebiliyor, Nikon D90 4.5 kare

6-) 51 Tane seçilebilir netlik noktası ve merkezde 15 cross tip algılayıcı ile yatay ve dikey hassas algılama, D90, 11 seçilebilir netlik noktası ve 1 tane cross tip algılayıcılı

7-) Nikon Multi CAM-3500DX otomatik netleme sistemi, Nikon D90 Multi CAM-1000

8-) Netliği elle çevirerek yapmak kaydıyla eski manuel lensleri kullanabilme, D90' da yok

9-) En yüksek perde hızı 1/8000, Nikon D90 1/4000

10-) Perde ömrü 150.000 kare, Nikon D90, 100.000 kare

Bu arada, Nikon D90; Piyasaya sürüldüğü 2008 yılında Nikon'un ve fotoğraf dünyasının ilklerinden bir özellik taşıyordu. Dünyada ilk kez bir DSLR kamerada 1280X720P HD çekim yapabilen film kayıt özelliği ile piyasaya çıkmıştı. O zamanlar teknoloji FULL HD (1920X1280)'ye izin vermediği için Nikon D90 1280X720 çözünürlükte HD film çekme özelliği ile piyasaya çıkarılmıştı.

Daha doğrusu maalesef Nikon, CCD sensörü bırakıp yerine CMOS sensör kullanarak Nikon D80'den sonra piyasaya ses getiren bir kamera çıkarmıştı.

En başya yazdığım gibi zor bir karar ama size tavsiyem biraz daha para biriktirip D300s alın. D300s, D300' ün güncellenerek piyasaya çıkarılmış müdelidir. Böylece şimdi düşünmeseniz bile ilerde düşüneceğiniz video çekim özelliğine kavuşmuş olursunuz.

Umarım kafanızı çok karıştırmamışımdır. :)

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tayfun Bey, Merhaba;

Zor bir karar. Her 2 kamera da farklı sınıf. Birisi (D90) giriş ÜstÜ 1.5 optik çarpanlı DX diğeri yine 1.5 optik çarpanlı DX denen gövdenin zirve noktası. Her ikiside 12.3 MP ama D300 magnezyum alaşımlı ve suya,toza dirençli ama D90 aliminyum alaşımlı ve suya,toza dayanıksız. Yeni teknolojiler bakımından D90 daha iyi ama D300'de yabana atılacak bir gövde değil. Aslında her iki kameranın kıyaslanması bile bir hata. Nikon D300 2007 model, Nikon D90 2008

Nikon D300 ile Nikon D90 karşılaştırması (İlk yazılan özellik Nikon D300 içindir)

1-) Magnezyum alaşımlı sağlam gövde D90 aliminyum alaşımlı

2-) 12-14 bit A/D ile sıkıştırmalı ama kayıpsız RAW kayıt, D90 12 bit sıkıştırmalı ve kayıplı RAW çekebiliyor.

3-) % 100 Görebilen vizör (D90 % 96 görebiliyor)

4-) 1005 Pixel RGB algılayıcı ile çekeceğiniz karenin her yönden daha detaylı analizi, D90' da 420 pixel RGB sensör

5-) Seri çekimde 6 kare çekebiliyor, Nikon D90 4.5 kare

6-) 51 Tane seçilebilir netlik noktası ve merkezde 15 cross tip algılayıcı ile yatay ve dikey hassas algılama, D90, 11 seçilebilir netlik noktası ve 1 tane cross tip algılayıcılı

7-) Nikon Multi CAM-3500DX otomatik netleme sistemi, Nikon D90 Multi CAM-1000

8-) Netliği elle çevirerek yapmak kaydıyla eski manuel lensleri kullanabilme, D90' da yok

9-) En yÜksek perde hızı 1/8000, Nikon D90 1/4000

10-) Perde ömrÜ 150.000 kare, Nikon D90, 100.000 kare

Bu arada, Nikon D90; Piyasaya sÜrÜldÜğÜ 2008 yılında Nikon'un ve fotoğraf dÜnyasının ilklerinden bir özellik taşıyordu. DÜnyada ilk kez bir DSLR kamerada 1280X720P HD çekim yapabilen film kayıt özelliği ile piyasaya çıkmıştı. O zamanlar teknoloji FULL HD (1920X1280)'ye izin vermediği için Nikon D90 1280X720 çözÜnÜrlÜkte HD film çekme özelliği ile piyasaya çıkarılmıştı.

Daha doğrusu maalesef Nikon, CCD sensörÜ bırakıp yerine CMOS sensör kullanarak Nikon D80'den sonra piyasaya ses getiren bir kamera çıkarmıştı.

En başya yazdığım gibi zor bir karar ama size tavsiyem biraz daha para biriktirip D300s alın. D300s, D300' Ün gÜncellenerek piyasaya çıkarılmış mÜdelidir. Böylece şimdi dÜşÜnmeseniz bile ilerde dÜşÜneceğiniz video çekim özelliğine kavuşmuş olursunuz.

Umarım kafanızı çok karıştırmamışımdır. :)

Selamlar,

Bukadar detaylı yardımcı olacağınızı beklemiyordum acıkcası teşekkÜrler:)

Ama kafamı karıştırdınız:)Aslında yani video çekmek için fotograf makinası almak bana cok mantıklı gelmiyor lÜtfen yanlıs anlamayın ama hepsinin amacı farklı diye dÜşÜnÜyorum...

D300 açık ara önde gözÜkÜyor ancak yine de d90 arasında gidip gelmekteyim..

D300S'Ün Üst sınıfı nedir?yani bir Üst modeli?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tayfun Bey, Merhaba;

Video çekmek için DSLR kamera alınır mı? demeyin. Şimdilerde şarkı kliplerini bile DSLR kameralarla çekiyorlar. Ben aslında çok eski kafalıyımdır ve video özelliği çok da önemli değildir diye düşünenelerdendim ama sonra ne oldu da fikrimi değiştirdim. Gittiğim bir yurtdışı gezisinde rast geldiğim bir grubun, sanırım dans ederek tanrılarına dua edişlerini fotoğrafladıktan sonra birşey fark ettim. Müzik eşliğindeki dualarına ait hareketli görüntülerini de videoya kaydetmek ve sonra izlemek hiç de fena olmayacaktı ama o zamanlarda (2007) DSLR kameralarda video özelliği yoktu.

Bir de bu açıdan bakın. Şimdi yeni çıkan tümkameralarda bu özellik artık olmazsa olmaz bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

D300' ün üst sınıfını ben ve tüm fotoğrafçılar merakla bekliyoruz. çünkü D300s ömrünü doldurdu ve yenilenmesi gerekiyor. Nikonla ilgili söylentilerin dolaştığı sitelerde Nikon D400 adında bir model isim ve özellikler açısından dolaşıyor. öte yandan Nikon D300s'in devamı olarak Nikon D7000'in piyasaya çıktığını ve Nikon D400'ün piyasaya çıkarılmayacağını iddia edenler de var. Bu söylentilerin doğruluğunu yıl sonuna doğru anlayacağımızı umuyorum.

Bu arada Nikon D7000'ini neden düşünmüyorsunuz. çünkü D300s'e ve dolayısıyla D300' e en yakın ve bazı özellikler bakımından ondan üstün harika bir model. Nikon D90 2008 teknolojisi ve Nikon D7000 2010 yılı teknolojisini sunuyor. Nikon D300 ve Nikon 90 fiyat bakımından kaç paraya buldunuz. Buna birde Nikon D7000'i de ekleyip, şöyle düşünün; Laptop alıyorsunuz 2008 yılının en iyi modelini mi alırsınız yoksa 2010 yılının en iyi modelini mi? TEKRAR DüŞüNüN.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tayfun Bey, Merhaba;

Video çekmek için DSLR kamera alınır mı? demeyin. Şimdilerde şarkı kliplerini bile DSLR kameralarla çekiyorlar. Ben aslında çok eski kafalıyımdır ve video özelliği çok da önemli değildir diye dÜşÜnenelerdendim ama sonra ne oldu da fikrimi değiştirdim. Gittiğim bir yurtdışı gezisinde rast geldiğim bir grubun, sanırım dans ederek tanrılarına dua edişlerini fotoğrafladıktan sonra birşey fark ettim. MÜzik eşliğindeki dualarına ait hareketli görÜntÜlerini de videoya kaydetmek ve sonra izlemek hiç de fena olmayacaktı ama o zamanlarda (2007) DSLR kameralarda video özelliği yoktu.

Bir de bu açıdan bakın. Şimdi yeni çıkan tÜmkameralarda bu özellik artık olmazsa olmaz bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

D300' Ün Üst sınıfını ben ve tÜm fotoğrafçılar merakla bekliyoruz. çÜnkÜ D300s ömrÜnÜ doldurdu ve yenilenmesi gerekiyor. Nikonla ilgili söylentilerin dolaştığı sitelerde Nikon D400 adında bir model isim ve özellikler açısından dolaşıyor. öte yandan Nikon D300s'in devamı olarak Nikon D7000'in piyasaya çıktığını ve Nikon D400'Ün piyasaya çıkarılmayacağını iddia edenler de var. Bu söylentilerin doğruluğunu yıl sonuna doğru anlayacağımızı umuyorum.

Bu arada Nikon D7000'ini neden dÜşÜnmÜyorsunuz. çÜnkÜ D300s'e ve dolayısıyla D300' e en yakın ve bazı özellikler bakımından ondan ÜstÜn harika bir model. Nikon D90 2008 teknolojisi ve Nikon D7000 2010 yılı teknolojisini sunuyor. Nikon D300 ve Nikon 90 fiyat bakımından kaç paraya buldunuz. Buna birde Nikon D7000'i de ekleyip, şöyle dÜşÜnÜn; Laptop alıyorsunuz 2008 yılının en iyi modelini mi alırsınız yoksa 2010 yılının en iyi modelini mi? TEKRAR DÜŞÜNÜN.

Selamlar,

Ben Sistem mÜhendisiyim:)Keşke bunu seçmek bilgisayar kadar kolay olsa..

Sizin yönlendirmenize istinaden; aşağıdaki konuyu inceledim ancak d7000 d300s karşısında iyi bir makina olmadığı gözÜkÜyor..

http://www.nikonturk.com/konu/275-nikon-d7000-mi-d300s-mi/

Yani ben size şöyle birşey söyliyeyim konu hakkında hiçbir bilgim olmadığı için tamamen bu topic'in sonunda verilecek karar doğrultusunda bir makina alacağım:)

D90 için fiyat bakmadım ancak d300 için 1750TL fiyat aldım.

D300S için ise 1950$ fiyat aldım.

Tabi bunlar body fiyatları.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba, Tayfun Bey;

O zaman sitedeki diğer ileri seviye kullanıcı arkadaşlarında yorumlarını aldıktan sonra karar vermek uygun olacak sanırım. Bu arada aldığınız fiyatlardan D300s için olanı yenisi mi yoksa 2. elinin mi fiyatı. Nikon D800 yurtdışında 2.500 dolar seviyelerinde ki bugünlerde gezegenimizdeki en yüksek çözünürlüklü sensöre sahip bir FX gövde. Siz sanırım Türkiye içindeki garantili gövde fiyatı aldınız. Eğer istanbuldaysanız ve yurtdışından getirilenleri düşünürseniz Hayyam pasajı fiyatlarını bir kontrol edin. Eğer tanıdığınız yoksa Bozdağ fotoğrafçılık Resul Bozdağı arayıp selamımı söyledikten sonra fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba, Tayfun Bey;

O zaman sitedeki diğer ileri seviye kullanıcı arkadaşlarında yorumlarını aldıktan sonra karar vermek uygun olacak sanırım. Bu arada aldığınız fiyatlardan D300s için olanı yenisi mi yoksa 2. elinin mi fiyatı. Nikon D800 yurtdışında 2.500 dolar seviyelerinde ki bugÜnlerde gezegenimizdeki en yÜksek çözÜnÜrlÜklÜ sensöre sahip bir FX gövde. Siz sanırım TÜrkiye içindeki garantili gövde fiyatı aldınız. Eğer istanbuldaysanız ve yurtdışından getirilenleri dÜşÜnÜrseniz Hayyam pasajı fiyatlarını bir kontrol edin. Eğer tanıdığınız yoksa Bozdağ fotoğrafçılık Resul Bozdağı arayıp selamımı söyledikten sonra fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Selamlar,

Merhaba;

ikinci el fiyatları.

d7000+18-105 lens ile birlikte 2800TL fiyat aldım bir firmadan.Sizce nasıl:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tayfun Bey

D300s'in 2. el fiyatı sıcağın etkisiyle oluştu galiba. Yuh diyorum sadece...

Nikon D7000 kit lensiyle piyasada Nisan ayında 1.650 dolar civarında satılıyordu. Sizin verdiğiniz fiyat 1.555 dolara geliyor. Amerikandan getirtme ihtimaliniz varsa sanırım 1.400-1.450 dolar civarında alabilirisiniz. Bu fiyat Türkiye garantili fiyatı değil herhalde, değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tayfun Bey

D300s'in 2. el fiyatı sıcağın etkisiyle oluştu galiba. Yuh diyorum sadece...

Nikon D7000 kit lensiyle piyasada Nisan ayında 1.650 dolar civarında satılıyordu. Sizin verdiğiniz fiyat 1.555 dolara geliyor. Amerikandan getirtme ihtimaliniz varsa sanırım 1.400-1.450 dolar civarında alabilirisiniz. Bu fiyat TÜrkiye garantili fiyatı değil herhalde, değil mi?

ikinci el'e o fiyat verilmez Ümit abi'ye katılıyorum 3-5 kuruş için değmez yani..
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000+18-105=2,400-2,600

D90+18-105=1,800-1,900

D300s+18-105=3,500-3,900

Almanya Fiyatları Güncel olarak bu şekildedir.ürünler Sıfır'dır.

Dayanamayıp soyluyorum ;

"Sizin yönlendirmenize istinaden; aşağıdaki konuyu inceledim ancak d7000 d300s karşısında iyi bir makina olmadığı gözüküyor.."

Bu yorumu kendi fikrimce dogru bulmuyorum.Piyasada çoğu kişi d300s'den vazgecıp d7000 teknolojisine yönelmek istemektedir.D7000 iyi bir makine değil gibi yorumları yapmanız çok yanlış bence.Bana sorarsanız ümit hocanında dediği gibi d7000 düşünün.Pişman olmazsınız,Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tayfun Bey,

D300s için 1.950$ garantili ve faturalı ise tamam ama ben o parayı vermezdim, siz bilirsiniz. D300s ikinci el 1.333 dolara geliyor. D300' de 1000 dolar civarı. Bence D300 veya D300s alacaksanız 333 dolar daha verin D300s alın, eğer maddiyatta sıkıntı yoksa 1.950 $ verip yenisini alın daha iyi. Size diğer bir tavsiyem de eğer çok aceleniz yoksa Eylül aynı bekleyin sanırım Nikon yeni gövdeler duyuracak ve fiyat yönünden avantajlarınız olabilir.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben ürünleri sıfır almayı düşünmüyorum açıkcası..

Araştırmalarıma göre d300s almaya karar verdim şuanlık tabi:)Konuyu açarken d300 ile başladık d300s'de karar kıldım umarım kararım değişip d700 falan yönelmem:P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tayfun Bey;

Maddi olarak gücünüz yetiyorsa ve alabiliyorsanız elbette tam kare algılayıcılı Nikon D700 veya başka bir modeli alın ama bu kameralarda kullanılacak lenslerinde yaklaşık kamera fiyatına yakın ve bazılarının da kameranızdan daha pahalı olacağını unutmayın..:)

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D3100 var 1 yıldır daha video düğmesine basmadım. Demekki lazım değil. En azından bana. Şu aşamada altı üstü D300 yada D7000 ile üstü altı ötesi berisi bir takas düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.