İçeriğe git

Kit Lensler ile Macro Çekim

Recommended Posts

D90 Body kullanıyorum ve lens olarakda elimde standart 18-105 VR Kit Lens var. Bu Macro lens değil elbet ama yakın çekimlerde olabildiğince yüksek verim alabilmem için hangi ayarlarda çekim yapmalıyım. İşin incelikleri neler? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu yazıyı okumuştum adaş. Abimizde güzel yazmış ama asıl öğrenmek istediğim bu tarz lensler ile mesela gündüz yakın çekim yaparken daha net olması için hangi değerlerde çekim yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diyaframı en düşük değere getirmek gerek arka planın karmaşasını yok etmek için..Uzun pozlama renkleri daha canlı gösterir ama tripod kullanman gerekir..Fakat kullandığın lens makro çekimle pek uyuşmuyo..Tüpler var makro çekimler için lense bağlanan daha fazla verim alabilirsin o şekilde..ama değer konusunda iş biraz da sende bitiyo..ışığa göre ayarlaman gerekiyo diyafram pozlama vs gibi değerleri..makro çekilen fotoğrafların değerlerini inceleyerek az çok fikir sahibi olabilirsin sanırım kendince yorumlayarak..iso genelde 300-400 ü geçmiyomuş diyafram en alt seviyede tutulmaya özen gösteriliyomuş vs. gibi adaş..az da olsa yardımcı olabilmiştir umarım :) Elindeki lens 5.6 diyafram sağlıyo bunu da hesaba kat..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cem Bozbaş Bey;

Makro yani yakın çekim ki bundan sonra ifade edebildiğim kadar Türkçe ifadeler kullanacağım ve makro yerine YAKIN çEKİM diyeceğim. Yakın çekim fotoğrafın ayrı bir dalı ve teknik olarak çok incelikleri var. Bir kere kit lenslerle yapacağın çekimlerden yakın çekim olur mu? çok emin değilim ama siz mutlaka çekin ve deneyin. Ancak 1:1 bir yakın çekim lensinden alacağınız sonucu beklemeyin. çekim değeri olarak kısık diyafram değerleri kullanırsanız fotoğraftaki netlik alanı artacaktır. çiçek makrosunda özellikle kit lensle yapacağınız çekimlerde arka planı mümkün olduğu kadar koyu bir zemin olarak çekebilirseniz, konunuz bu fonda son derece etkileyici çıkacaktır. Arka planı koyu çekmek için ne yapacağım dediniz değil mi? Bu her zaman mümkün olmayabilir ama size bir örnek; Yer seviyesinde biraz yüksekte bir çiçek veya yaprak detayı çekeceksiniz. Yanınızda getirdiğiniz siyah tişörtünüzü arkadaşınıza verin ve çekeceğiniz konunun arkasına fon yapsın ve arka planda o güzelim çiçeiğiniz ve yaprağınız çok daha ön plana çıkacaktır.

1-) Büyük diyafram değerleri kullanın

2-) Sehpa kullanın diyeceğim ama büyük bir ızdırap

3-) Ne yaparsanız yapın ISO'yu çok fazla yükseltmeyin, ışığın uygun olduğu saati tercih edin veya ring dediğimiz çok çok pahalı flaşları tercih edin..:)

4-) Işık ölçüm modu olarak noktayı kullanabilirsiniz veya merkez ağırlıklı veya matrix de - veya + poz dengelemesi ile kullanabilirsiniz

Benden bu kadar diğer ustalarada yazacak şeyler bırakmak lazım.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem Bozbaş Bey;

Makro yani yakın çekim ki bundan sonra ifade edebildiğim kadar TÜrkçe ifadeler kullanacağım ve makro yerine YAKIN çEKİM diyeceğim. Yakın çekim fotoğrafın ayrı bir dalı ve teknik olarak çok incelikleri var. Bir kere kit lenslerle yapacağın çekimlerden yakın çekim olur mu? çok emin değilim ama siz mutlaka çekin ve deneyin. Ancak 1:1 bir yakın çekim lensinden alacağınız sonucu beklemeyin. çekim değeri olarak kısık diyafram değerleri kullanırsanız fotoğraftaki netlik alanı artacaktır. çiçek makrosunda özellikle kit lensle yapacağınız çekimlerde arka planı mÜmkÜn olduğu kadar koyu bir zemin olarak çekebilirseniz, konunuz bu fonda son derece etkileyici çıkacaktır. Arka planı koyu çekmek için ne yapacağım dediniz değil mi? Bu her zaman mÜmkÜn olmayabilir ama size bir örnek; Yer seviyesinde biraz yÜksekte bir çiçek veya yaprak detayı çekeceksiniz. Yanınızda getirdiğiniz siyah tişörtÜnÜzÜ arkadaşınıza verin ve çekeceğiniz konunun arkasına fon yapsın ve arka planda o gÜzelim çiçeiğiniz ve yaprağınız çok daha ön plana çıkacaktır.

1-) BÜyÜk diyafram değerleri kullanın

2-) Sehpa kullanın diyeceğim ama bÜyÜk bir ızdırap

3-) Ne yaparsanız yapın ISO'yu çok fazla yÜkseltmeyin, ışığın uygun olduğu saati tercih edin veya ring dediğimiz çok çok pahalı flaşları tercih edin.. :)

4-) Işık ölçÜm modu olarak noktayı kullanabilirsiniz veya merkez ağırlıklı veya matrix de - veya + poz dengelemesi ile kullanabilirsiniz

Benden bu kadar diğer ustalarada yazacak şeyler bırakmak lazım.

Selamlar

Hocam 4.Maddeye ıznınızle katkılarım olucak.

Bence spot yada merkez vs. gibi ezber sozcukler soylemeyelım.Bırakalım kendı nesnenın çiçeğin , böcegın buyuklugune veya ona onemlı gelen bolgesıne gore karar versın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Hocam 4.Maddeye ıznınızle katkılarım olucak.

Bence spot yada merkez vs. gibi ezber sozcukler soylemeyelım.Bırakalım kendı nesnenın çiçeğin , böcegın buyuklugune veya ona onemlı gelen bolgesıne gore karar versın.

Yiğit, Günaydın;

Katkın için çok teşekkürler. Orada açık açık yazmak artık benim gibi yaşlı amcalar için bayağı bir yorucu oluyordu:) O nedenle detaya girmemiştim. Sen tamamlamışsın, tekrar teşekkürler. Orada anlatmak istediğim tam da buydu. çekeceğiniz nesnenin kadrajdaki büyüklüğüne göre karar verebilirsiniz ışık ölçüm moduna. Hemde şimdilerde dijitalde işler daha kolay. çek, kontrol et, olmadı sil tekrar başka ayarlarda oluncaya kadar çek. Işık ölçümünün doğru yapılmasının zorunluluk olduğu zamanlar FİLMLİ zamanlardı. Yanlış bir ölçüm sonucu; Işık patlamış yada yetersiz gelmiş. Renkli film neyse baskıda hatalar bir yere kadar telafi edilebiliyordu ama DİA çekiyorsanız Hİç ŞANSINIZ YOKTU. HERŞEYİ HATASIZ YAPMAK ZORUNDAYDINIZ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yiğit, GÜnaydın;

Katkın için çok teşekkÜrler. Orada açık açık yazmak artık benim gibi yaşlı amcalar için bayağı bir yorucu oluyordu:) O nedenle detaya girmemiştim. Sen tamamlamışsın, tekrar teşekkÜrler. Orada anlatmak istediğim tam da buydu. çekeceğiniz nesnenin kadrajdaki bÜyÜklÜğÜne göre karar verebilirsiniz ışık ölçÜm moduna. Hemde şimdilerde dijitalde işler daha kolay. çek, kontrol et, olmadı sil tekrar başka ayarlarda oluncaya kadar çek. Işık ölçÜmÜnÜn doğru yapılmasının zorunluluk olduğu zamanlar FİLMLİ zamanlardı. Yanlış bir ölçÜm sonucu; Işık patlamış yada yetersiz gelmiş. Renkli film neyse baskıda hatalar bir yere kadar telafi edilebiliyordu ama DİA çekiyorsanız Hİç ŞANSINIZ YOKTU. HERŞEYİ HATASIZ YAPMAK ZORUNDAYDINIZ...

Evet hocam kesınlıkle haklısınız.Bunlardan bahsedınce WB aklıma geldıde bır guldum :) Eskıde bu ayar ıcın fılmlılerde olumcul çaba harcıyorlarmış.Duymuştum.çek en iyisini seç yok,Ps yok yokta yok ...Allah yardımcıları olsun

Bu arada Ne yaşlısı aman diyeyim.Fotografı gorunce Bir an sizin yazdıgınızdan suphe duydum :)

Saygılar,Selamlar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diyaframı en düşük değere getirmek gerek arka planın karmaşasını yok etmek için..Uzun pozlama renkleri daha canlı gösterir ama tripod kullanman gerekir..Fakat kullandığın lens makro çekimle pek uyuşmuyo..Tüpler var makro çekimler için lense bağlanan daha fazla verim alabilirsin o şekilde..ama değer konusunda iş biraz da sende bitiyo..ışığa göre ayarlaman gerekiyo diyafram pozlama vs gibi değerleri..makro çekilen fotoğrafların değerlerini inceleyerek az çok fikir sahibi olabilirsin sanırım kendince yorumlayarak..iso genelde 300-400 ü geçmiyomuş diyafram en alt seviyede tutulmaya özen gösteriliyomuş vs. gibi adaş..az da olsa yardımcı olabilmiştir umarım :) Elindeki lens 5.6 diyafram sağlıyo bunu da hesaba kat..

Sevgılı Cem;

Ornek 1;

ortama göre dıyafram enst ıso ayarlanmaz.Macroda pozlama yapıcaksın elın ılk dıyafram ayarına gıttı dıyelım.Hava çok kapalı.Sen dıyaframı açıcaksın dedıklerıne gore.Fakat dikkat etmen gereken bır nokta var.ALAN DERINLIGI.Anlıcagın ıhtıyacını seç.Seçtim Alan derınlıgı.Net olsun.Enst ihtiyacın varmı ? Yok çiçek çekıyorsun.Ozaman Iso en dusukte kalsın.Eger enst 1/125'ten daha yavassa isoyu arttırabılırsın Ki titremeye mahal verme.

Ornek 2;

Diyelım hava gene çok kapalı.Şimdi ise Hareketlı veya harekete musahıt bır bocek çekıcez çiçeğın ustunde.1. olarak alan derınlıgıne,2.olarak enst ihtiyacımız var.Ornek bırde enst bızım ıcın onemlı degıldı dıkkat et.Şimdi ise en az f/8 degerınde gene nesneye gore dıyafram degerı verıcez.2. olarak enstantene bızım ıcın onemlıydı.Hızlı perde kullanıcagımız için ıso ile bunu saglıyoruz.Mesela 400 kullandık.Isoyu destekleyıcı planda tuttuk.Diyafram,enst gibi ayarlar ilk once alan derınlıgıne veya zaman akısına gore ayarlanırlar.İhtiyac burdan baslar.Daha sonra kullanmadıgın ayarlada pozlamayı dengelemeye çalısırsın.Olay bu.

İnş.İyi kurgulamışımdır :) Biraz karışık oldu ama umarım anlayabılırsın...Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Evet hocam kesınlıkle haklısınız.Bunlardan bahsedınce WB aklıma geldıde bır guldum :) Eskıde bu ayar ıcın fılmlılerde olumcul çaba harcıyorlarmış.Duymuştum.çek en iyisini seç yok,Ps yok yokta yok ...Allah yardımcıları olsun

Bu arada Ne yaşlısı aman diyeyim.Fotografı gorunce Bir an sizin yazdıgınızdan suphe duydum :)

Saygılar,Selamlar..

Evet eskiden WB için ya filtreler, yardımcı aydınlatma kaynakları yada değişik ISO'larda filmler kullanılırdı ki istenen etki tam olarak verilebilsin. Bu arada hocaya yaşla ilgili yağ çeken öğrencilere tam not veriyoruz. On üzerinden ON...:)

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.