İçeriğe git

Düşük Enstantane Sorunu

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Recommended Posts

İyi akşamlar bende nikon d3000 fotoğraf maknesi var 18-55 mm vr lens ile düşük enstantane ile sahilde dalgalrın sislendirerek bir fotoğraf çekeyim dedim fotoğraf hep beyaz çıkıyor. Diyaframıda en düşüğe getiriyorum 3.5 -4,6 ,5 falanda yapıtorum ama hep beyaz çıkıyor resim enst de 1/8 yada 1'' de çekiyorum sorun ne acaba iso dan mı ayarlamam lazım ise 800 de yarımcı olursanız ışıklı ortamda düşük enst. fotoğraf nasıl çekebilirim teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de benzer şeyler yaşadım bugun..sanırım diyaframla pozlama ters orantı ya..ışıklı ortamlarda uzun pozlama yapılmıyo sanırım..çünkü diyaframa dayanmak gerekiyo o zaman yoksa bembeyaz bi kare çıkıyo ortaya..sanırım bu kısmı çözdükten sonra orta seviye bi fotoğrafçı oluyo insan :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi akşamlar bende nikon d3000 fotoğraf maknesi var 18-55 mm vr lens ile düşük enstantane ile sahilde dalgalrın sislendirerek bir fotoğraf çekeyim dedim fotoğraf hep beyaz çıkıyor. Diyaframıda en düşüğe getiriyorum 3.5 -4,6 ,5 falanda yapıtorum ama hep beyaz çıkıyor resim enst de 1/8 yada 1'' de çekiyorum sorun ne acaba iso dan mı ayarlamam lazım ise 800 de yarımcı olursanız ışıklı ortamda düşük enst. fotoğraf nasıl çekebilirim teşekkürler.

Yaşadıgınız sorun pozlama sorunu.Pozlama + degerlere kacıyor demek ve dogru yapmıyorsunuz.Ayrıca diyaframı açarsanız içeri çok ısık gırecegınden enst hızlandırmanız gerekecek.Denizi tul halıne getırıp dedıgınız gıbı bır çekım gerceklestırmek ıstıyorsanız ksık diyafram ve en dusuk ıso degerını kullanmalısnız.Ayrıca bunu yapsanız bıle çok ıyı sonuclar elde edemezsınız.Son çağre dusuk ısık kosullarında çekıme cıkmaktır.En mantıklı ve en bılınen yol ıse ND fıltreler ıle kadrajı karartarak yavas enst degerlerı ıle tul hıssı vermektir.

Cem bu arada ISO-ENST-DİYAFRAM hepsi birbirleri ile ters orantılıdır.Ayrıca dıyaframa dayandıktan sonra pozlamayı dogru yaptınmı bembeyaz cıkmaz :)Bende bunları 1 yılda cozdum sonra 1 yıl suren ps bılgısı felan kabul edersen orta formatta bır fotografçıyım :D

EDİT:RESİM DEGIL FOTOGRAF !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaşadıgınız sorun pozlama sorunu.Pozlama + degerlere kacıyor demek ve dogru yapmıyorsunuz.Ayrıca diyaframı açarsanız içeri çok ısık gırecegınden enst hızlandırmanız gerekecek.Denizi tul halıne getırıp dedıgınız gıbı bır çekım gerceklestırmek ıstıyorsanız ksık diyafram ve en dusuk ıso degerını kullanmalısnız.Ayrıca bunu yapsanız bıle çok ıyı sonuclar elde edemezsınız.Son çağre dusuk ısık kosullarında çekıme cıkmaktır.En mantıklı ve en bılınen yol ıse ND fıltreler ıle kadrajı karartarak yavas enst degerlerı ıle tul hıssı vermektir.

Cem bu arada ISO-ENST-DİYAFRAM hepsi birbirleri ile ters orantılıdır.Ayrıca dıyaframa dayandıktan sonra pozlamayı dogru yaptınmı bembeyaz cıkmaz :)Bende bunları 1 yılda cozdum sonra 1 yıl suren ps bılgısı felan kabul edersen orta formatta bır fotografçıyım :D

EDİT:RESİM DEGIL FOTOGRAF !

yiğitcim sağol ikinci aşamada çözdüm pozlamayı az çok..ilk çekimlerde bembeyaz çıkartıyodum bazen ya da siyah :) ters orantı işini de deneme yanılma yöntemiyle..yavaş yavaş olucak bakalım sabır..
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Demek ki; Kısa bir fotoğraf eğitiminin zamanı gelmiş de geçiyor bile.

Konu: İdeal Pozlama (ISO, Perde hızı ve diyafram arasındaki ilişki)

Perde hızı ve diyafram ters orantılıdır. Biri artarken diğer azalmak zorundadır.

Örnek:

Bir musluğun altında doldurmaya çalıştığınız bir su kovası düşünün.

1-) Musluğu sonuna kadar açarsanız KOVA, DAHA KISA SüREDE DOLAR (FİZİK KURALI)

2-) Musluğu çok az açarsanız KOVA, DAHA GEç SüREDE DOLAR (FİZİK KURALI)

Burada musluğun açıklığı diyafram ve dolma süresi ise perde hızıdır.

Şimdi Zülfü Mehmet arkadaşımızın yaptığı hata şudur. Hem musluğu sonuna kadar açıyor hemde kovanın yavaş yavaş dolması istiyor. Yani fizik kurallarına aykırı bir durum istediği.

ISO ise burada Örneğin dikkat edin Örnek diyorum, yani konunun daha iyi anlaşıması için bu yaptığım. Sonra kalkıp bana; ISO, zaman dedin şimdi olur mu Öyle şey diyorsun falan filan diye karşıma çıkmayın. :)

ISO, kova doldurma Örneğimizde zamanımız olsun. Yani zamanım var, aceleye gerek yok yavaş yavaş kova dolsun diyorsanız DüŞüK ISO, zamanım yok, aman kovanın çabuk dolması lazım vs ise YüKSEK ISO kullanacaKksınız AMAAAAAAAAA

Yine yukarıdaki Zülfü Mehmet arkadaşımız sanırım ışığın çok yoğun olduğu bir satte düşük perde hızı kullanmaya kalktı ve 1/8 perde hızında bile en kısık diyafram yetmedi ama zaten kendisi tam tersini yapmış, diyaframı kısacağı yerde açmış ve elbette sonuçlar fazla pozlama nedeniyle bembeyaz çıkacak. Doğrusunu da yapsaydı büyük bir ihtimalle kamera bu işe yine itiraz edecekti. Yani ekranda ışık fazla mesajını verecekti.

Bu işin doğrusu ne peki? Yiğit güzel tavsiyelerde bulunmuş. Bu tip durumlarda ya ND filtre yada ışığın etkisini biraz kaybettiği saatlerde bu çekim yapılmalı.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Perde hızı ve diyafram ters orantılıdır. Biri artarken diğer azalmak zorundadır.

Örnek:

Bir musluğun altında doldurmaya çalıştığınız bir su kovası dÜşÜnÜn.

1-) Musluğu sonuna kadar açarsanız KOVA, DAHA KISA SÜREDE DOLAR (FİZİK KURALI)

2-) Musluğu çok az açarsanız KOVA, DAHA GEç SÜREDE DOLAR (FİZİK KURALI)

Burada musluğun açıklığı diyafram ve dolma sÜresi ise perde hızıdır.

Şimdi ZÜlfÜ Mehmet arkadaşımızın yaptığı hata şudur. Hem musluğu sonuna kadar açıyor hemde kovanın yavaş yavaş dolması istiyor. Yani fizik kurallarına aykırı bir durum istediği.

ISO ise burada Örneğin dikkat edin Örnek diyorum, yani konunun daha iyi anlaşıması için bu yaptığım. Sonra kalkıp bana; ISO, zaman dedin şimdi olur mu Öyle şey diyorsun falan filan diye karşıma çıkmayın. :)

ISO, kova doldurma Örneğimizde zamanımız olsun. Yani zamanım var, aceleye gerek yok yavaş yavaş kova dolsun diyorsanız DÜŞÜK ISO, zamanım yok, aman kovanın çabuk dolması lazım vs ise YÜKSEK ISO kullanacaKksınız AMAAAAAAAAA

Yine yukarıdaki ZÜlfÜ Mehmet arkadaşımız sanırım ışığın çok yoğun olduğu bir satte dÜşÜk perde hızı kullanmaya kalktı ve 1/8 perde hızında bile en kısık diyafram yetmedi ama zaten kendisi tam tersini yapmış, diyaframı kısacağı yerde açmış ve elbette sonuçlar fazla pozlama nedeniyle bembeyaz çıkacak. Doğrusunu da yapsaydı bÜyÜk bir ihtimalle kamera bu işe yine itiraz edecekti. Yani ekranda ışık fazla mesajını verecekti.

Bu işin doğrusu ne peki? Yiğit gÜzel tavsiyelerde bulunmuş. Bu tip durumlarda ya ND filtre yada ışığın etkisini biraz kaybettiği saatlerde bu çekim yapılmalı.

Selamlar

çok ıyı konuya degınmıssın hocam gereklıydı bu bence arkadasımız ıcın.Birde ben ornekler vereyım...Pozlamayı nasıl ayarlayacagı konusunda.

M modunda pozu nasıl ayarlayabilirim?

İster M modunda olsun, isterse diğer modlarda olsun, poz durumunu takip edebilmeniz için optik bakaçta -2, 0, +2 (veya benzeri) şekilde poz gÖstergesi mevcuttur. Makinenin poz ÖlçÜmÜne gÖre doğru değer sıfır değeridir. Eğer bu gÖstergede eksi değer gÖrÜyorsanız ışık az demektir ki bu durumda toplam poz değerini arttıracak şekilde diyafram, enstantane ve ISO değerlerinde değişiklik yapmanız gereklidir. Eğer + değerdeyse, ışık fazladır ve doğru pozlama için toplam poz değerini azaltacak şekilde diyafram, enstantane ve ISO değerlerinde değişiklik yapmanız gereklidir. Makinenizin poz ÖlçÜm sistemi de zaman zaman yanılabilir o yÜzden histogramdan kontrol ederek doğru değeri bulmanız en doğru yÖntem olacaktır.

pozgeostergesi.jpg

Poz GÖstergesi

Cem sanada katkı sağlar inşallah.Ümit bey'ın soyledıklerını ogrendıkten sonra uygulamaya koymak için gereklı olan bır baska bılgılerde bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Durun, durun, duruuuunnnnnn!!!!

Ayda yılda bir kare çekeceğiniz akışkan su fotoğrafı için ND filtre almak hiç de akıllıca bir yatırım değil. Fiyatını bilmiyorum ama Cem senin gibi bol olmayan gelirli (dar gelirli kelimesini sevmiyorum. İnsanın ruhunu daraltıyor) biri için pek uygun değil bana sorarsan. Hani paran boldur da alırsın 1-2 kare sonra hevesin geçer koyarsın bir kenara veya verirsin birisine..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

İnşallah geçmez Yiğit. Fotoğrafta, çok daldan dala atlamak pek iyi birşey değil ve bir tarz edinmek en güzelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Durun, durun, duruuuunnnnnn!!!!

Ayda yılda bir kare çekeceğiniz akışkan su fotoğrafı için ND filtre almak hiç de akıllıca bir yatırım değil. Fiyatını bilmiyorum ama Cem senin gibi bol olmayan gelirli (dar gelirli kelimesini sevmiyorum. İnsanın ruhunu daraltıyor) biri için pek uygun değil bana sorarsan. Hani paran boldur da alırsın 1-2 kare sonra hevesin geçer koyarsın bir kenara veya verirsin birisine..

abi ben UV veya Polarize alırım alırsam onlar da çok pahalı değil..ND aklımda yok zaten :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Arkadaşlar,

Kamera veya lens alırken yaptığımız inanılmaz bir hatamız var. Çok sık gözlemlediğim iÇin yazıyorum. GerÇi birÇok profesyonel arkadaşımız yazdığım tavsiyeye ışık geÇirgenliğini azalttığı iÇin itiraz edebileceklerdir ama yeni başlayanların bu konuya Çok dikkat etmeleri gerekli diye düşünüyorum. Nedir bu konu veya yapılan hata?

Dişimizden tırnağımızdan arttırıyoruz ve kamera alıyoruz kit lensiyle veya daha sonra lens almaya gidiyoruz ve o kadar Çok para veriyoruz ki, bu aldığımız lenslere ama sadece Çarpma veya kazara ona bir parmakla dokunma ihtimaline karşı basit bir koruyucu amaÇlı UV filtre bile almıyoruz. Ben eşime aldığım Nikon D5100'ün kit lensine bile; Sırf lensi korumak amaÇlı UV filtre aldım. Lens veya kit lensiyle kamera alırken mutlaka bu konuya dikkat edelim.

Lensin önüne taktığınız koruyucu amaÇlı filtrenin ışık geÇirgenliğini azaltacağını düşünmeye başladıysanız, artık birÇok konuda bilgilenmiş, olgunlaşarak Çok dikkatli ve temiz bir şekilde lens kullanmayı öğrendiniz demektir. Bundan sonrası size kalmış.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar,

Kamera veya lens alırken yaptığımız inanılmaz bir hatamız var. Çok sık gözlemlediğim iÇin yazıyorum. GerÇi birÇok profesyonel arkadaşımız yazdığım tavsiyeye ışık geÇirgenliğini azalttığı iÇin itiraz edebileceklerdir ama yeni başlayanların bu konuya Çok dikkat etmeleri gerekli diye dÜşÜnÜyorum. Nedir bu konu veya yapılan hata?

Dişimizden tırnağımızdan arttırıyoruz ve kamera alıyoruz kit lensiyle veya daha sonra lens almaya gidiyoruz ve o kadar Çok para veriyoruz ki, bu aldığımız lenslere ama sadece Çarpma veya kazara ona bir parmakla dokunma ihtimaline karşı basit bir koruyucu amaÇlı UV filtre bile almıyoruz. Ben eşime aldığım Nikon D5100'Ün kit lensine bile; Sırf lensi korumak amaÇlı UV filtre aldım. Lens veya kit lensiyle kamera alırken mutlaka bu konuya dikkat edelim.

Lensin önÜne taktığınız koruyucu amaÇlı filtrenin ışık geÇirgenliğini azaltacağını dÜşÜnmeye başladıysanız, artık birÇok konuda bilgilenmiş, olgunlaşarak Çok dikkatli ve temiz bir şekilde lens kullanmayı öğrendiniz demektir. Bundan sonrası size kalmış.

Selamlar,

TeşekkÜr ederim abi bilgilendirdiğin iÇin..bi ara almayı dÜşÜndÜm ama ışık konusunu okumuştum biyerlerde bu yÜzden ben de alma gereği duymadım..sırf lensi korumak iÇin almak istiyodum ama performansı dÜşÜrdÜğÜ iÇin almak mantıksız dediğiniz gibi temiz kullanmak lazım..
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Filtrenin Işığı azaltması mı önemli yoksa lensin başına hiç olmadık birşey gelmesi durumunda lenste sırf filtre olmadığı için zarar görmesi mi? Lensin ışığı azaltmasının önemi çok düşük ışık koşullarında olabilecek ve bu olay ise binde bir karşılaşılabilecek bir durumdur. özetlersek mutlaka lensinize koruyucu amaçlı bir UV filtresi takmanızda büyük fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Filtrenin Işığı azaltması mı önemli yoksa lensin başına hiç olmadık birşey gelmesi durumunda lenste sırf filtre olmadığı için zarar görmesi mi? Lensin ışığı azaltmasının önemi çok dÜşÜk ışık koşullarında olabilecek ve bu olay ise binde bir karşılaşılabilecek bir durumdur. özetlersek mutlaka lensinize koruyucu amaçlı bir UV filtresi takmanızda bÜyÜk fayda var.

Koruyucu istiyorsak Parasoley kullanmak daha mantıklı değil mi?Polarize olarak hangi markayı tavsiye edersin abi?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Filte markası konusunda çok uzmanlığım maalesef yok ama alabiliyorsan Nikon marka filtre al. Nikon optik konusunda çok iyidir ama çok pahalıdır. çok kalitesiz olmamak kaydıyla normal bir filtre de işini görür. Düşük ışık koşullarında çekim yaparken çıkarırsın ve o şekilde dikkatli çekim yaparsın olur biter..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Filte markası konusunda çok uzmanlığım maalesef yok ama alabiliyorsan Nikon marka filtre al. Nikon optik konusunda çok iyidir ama çok pahalıdır. çok kalitesiz olmamak kaydıyla normal bir filtre de işini görÜr. DÜşÜk ışık koşullarında çekim yaparken çıkarırsın ve o şekilde dikkatli çekim yaparsın olur biter..

Objektif koruma konusunda kimi yerde UV filtre tavsiye etmişler bazı yerlerde Polarize..hangisi koruyucu amaçlı kullanılıyo tam olarak acaba?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Her ikisi de lense gelebilecek sert bir darbeya karşı korur. Görevleri UV fazla ultraviole ışığı süzer ve Polarize ise cam yansımalarını azaltır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Örnek:

Bir musluğun altında doldurmaya çalıştığınız bir su kovası dÜşÜnÜn.

1-) Musluğu sonuna kadar açarsanız KOVA, DAHA KISA SÜREDE DOLAR (FİZİK KURALI)

2-) Musluğu çok az açarsanız KOVA, DAHA GEç SÜREDE DOLAR (FİZİK KURALI)

Burada musluğun açıklığı diyafram ve dolma sÜresi ise perde hızıdır.

Şimdi ZÜlfÜ Mehmet arkadaşımızın yaptığı hata şudur. Hem musluğu sonuna kadar açıyor hemde kovanın yavaş yavaş dolması istiyor. Yani fizik kurallarına aykırı bir durum istediği.

ISO, kova doldurma Örneğimizde zamanımız olsun. Yani zamanım var, aceleye gerek yok yavaş yavaş kova dolsun diyorsanız DÜŞÜK ISO, zamanım yok, aman kovanın çabuk dolması lazım vs ise YÜKSEK ISO kullanacaKksınız AMAAAAAAAAA

Yine yukarıdaki ZÜlfÜ Mehmet arkadaşımız sanırım ışığın çok yoğun olduğu bir satte dÜşÜk perde hızı kullanmaya kalktı ve 1/8 perde hızında bile en kısık diyafram yetmedi ama zaten kendisi tam tersini yapmış, diyaframı kısacağı yerde açmış ve elbette sonuçlar fazla pozlama nedeniyle bembeyaz çıkacak. Doğrusunu da yapsaydı bÜyÜk bir ihtimalle kamera bu işe yine itiraz edecekti. Yani ekranda ışık fazla mesajını verecekti.

Bu işin doğrusu ne peki? Yiğit gÜzel tavsiyelerde bulunmuş. Bu tip durumlarda ya ND filtre yada ışığın etkisini biraz kaybettiği saatlerde bu çekim yapılmalı.

Selamlar

parodn yanlış yazmışım evet tam tersi sonuna kadar kıstığım halde yinede fotoğraflar beyaz çıkıyor ben yanlış yazmışım Ümit bey

birde pozlama ve iso işine daynalım sonuç ne çıkacak teşekkÜrler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Zülfü Mehmet Bey;

Anladım ama sanırım ışığın çok kuvvetli olduğu bir saatte denediniz ve 1/8 perde hızında bile ışık fazla diye sistem sizi uyardı ama siz deklanşöre bastınız ve sonuçlar açık çıkıyordu. O anda tek çözüm ISO'yu en düşük değere getirmek o da olmuyorsa ND filtre kullanmak, başka bir çözümde ışığın etkisini yitirdiği saatlerde bu çekimi yapmak.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.