İçeriğe git

Nikon makinalarda yazılım güncelleme ( anlatım )

Recommended Posts

Ben sürümünüze dikkat etmedim. Ancak zaten güncel 1.02 olarak makinanız çıkan en son yazılım'da aynı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

merhaba. iyi çalışmalar...

d4S için gÜncelleme (1.3) yapıldığında menÜdeki tÜrkçe dil değişiyor mu?

Nikon gÜncellemeleri ile dil değişmiyor maalesef. Nikon gÜncellemeleri genellikle yazılımsal hataların dÜzeltilmesi ve yeni çıkan lenslerin makinenize tanıtılması ile alakalı oluyor. Dil değişikliği konusunda D4s TÜrkçe'yi getiriyor mu bilmiyorum ama Nikon servisi ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz. Ama önÜnÜzde fazlaca alternatif yok sanıyorum, bence İngilizce menÜ ile yolunuza devam etmeniz daha sağlıklı olacaktır diye dÜşÜnÜyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba. teşekkÜr ederim... d4s'te tÜrkçe menÜ var... bir arkadaşım gÜncellemeyi yÜklersem tÜrkçe desteğin olmayacağını söyledi... o nedenle sordum...

Nikon D4s ile ilgili TÜrkiye sayfalarında makinenin TÜRKçE desteği olduğu görÜlmektedir.

Nikon bazı makinelerinde bazı dilleri desteklememek gibi huyları var. TÜrkiye'de veya Avrupada satılan makineler TÜrkçeyi desteklerken, özellikle uzakdoğudan getirilen makinelerde sadece iki Üç dil bulunabiliyor.

Nikon gÜncellemeleri yazılım hatalarını dÜzeltmek ve yeni çıkan bazı uyumsuz lenslerin tanıtılması için yazılım yapar. Yani gÜncelleme sonrasında ver olan bir dil kaybolmaz veya yeni bir dil eklenmez.

Bir de aklıma geldi, D4s yaklaşık olarak 17-18 bin civarında bir makinedir. Böyle bir yatırım yapacaksanız ve sadece TÜRKçE menÜ olmadığı için mi vaz geçeceksiniz?

- Orçun Edipoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

orçun bey teşekkÜr ederim... bende zaten D4s var... TÜrkçe menÜsÜ de var...

Ancak Üzerinde 1.2 ver. yazılım var... ben 1.3'Ü yÜklemeden nelerin değişeceği konusunda duraksadım. ondan bilginize başvurdum...

Yaşar bey, genelde bu tip soruları TÜrkçe MenÜ olması gereken fakat bir şekilde içinde bulunmayan, bazı Ülkelerden gelen makineleri alan arkadaşlar bunun tÜrkçesi yok ne yapacam feryadı ile soruyorlar. Ben de sizi onlardan biri sandım. Benim hatam.

Nikon D4s için gelen C1.30 gÜncellemesi ile ilgili değişikleri Nikon sitesinde şöyle anlatmış;

• • AYARLAR MENÜSÜ’ndeki HDMI öğesine bir Harici kayıt kontrolÜ seçeneği eklenmiştir. Fotoğraf makinesi, HDMI Üzerinden Atomos Open Protocol (Atomos SHOGUN, NINJA2 veya NINJA BLADE) destekleyen ÜçÜncÜ parti bir kayıt cihazına bağlanırsaAçık seçeneğini seçmek fotoğraf makinesi kontrollerinin kaydı başlatmak ve durdurmak için kullanılmasına olanak sağlar. İlave bir elkitabında daha fazla bilgi bulunabilir.
    Not:
    • • AYARLAR MENÜSÜ’ndeki HDMI > çıkış çözÜnÜrlÜğÜ öğesi için 576p (aşamalı) veya 480p (aşamalı) dışında bir seçenek tercih edin.
    • • çEKİM MENÜSÜ’ndeki Film ayarları > çerçeve boyutu/kare hızı için 640x 424; 30p veya 640x 424; 25p seçildiğinde AYARLAR MENÜSÜ’ndeki HDMI > çıkış çözÜnÜrlÜğÜ için Otomatik dışında bir seçenek seçin.

[*]• Aşağıdaki sorunlar çözÜlmÜştÜr:

• - Nadir durumlarda, kullanıcı film canlı görÜntÜsÜnde fotoğraflar çekmeye çalıştığında deklanşör serbest bırakılmıyordu.
    • - Film canlı görÜntÜsÜ sırasında harici HDMI kayıt cihazları ile kaydedilen seslerde yaklaşık 4 saniyelik statik duyulabiliyordu.
    • - NEF (RAW) görÜntÜler RöTUŞ MENÜSÜ’ndeki NEF (RAW) işleme seçeneği kullanılarak işlendiğinde negatif bir değer seçilirse pozlama telafisi istenen sonuçları vermiyordu.
    • - çEKİM MENÜSÜ’ndeki HDR (yÜksek dinamik aralık) seçili olarak nadir durumlarda görÜntÜler doğru şekilde kaydedilemiyordu.
    • - Portre yönÜnde, GörÜntÜ alanı seç için 5:4 (30x24) seçildiyse ekran netleme noktasını doğru konumda göstermiyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Benim makinalarda(D5300 ve D7200) yazılım bilgilerinde C: 1.00 ve L: 2.00 gibi yazıyor. Neden bende C ve L olarak gösteriyor, A, B, C olarak göstermiyor? Yardımcı olabilir misiniz Arkadaşlar?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makinenizi güncellemek istediğinizde genelde iki tane yazılım indirirsiniz. Bunlardan biri C diğeri ise L olarak kodlanır. Bunlardan biri kameranın yazılımını günceller, diğeri piyasaya yeni çıkmış lensleri kameranız ile sorunsuz çalışmasını sağlayan bilgileri içerir. Bu açıdan bakarsak, L kısaltması LENS yazılım versiyonunu, C kısaltması Kamera yazılım kısaltmasını temsil ediyor diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...
On 24.03.2010 at 10:54, Kemal Öztürk Turkoy yazdı:

Merhaba Nikontürk üyeleri Bu Konuda Sizlere Kullandınız DSLR Makinalarınızın Yazılım Versiyonunu Nasıl Güncelleme Yapılcağını Anlatıcaz..

İlk Önce Kabataslak Mantığı Anlatmak Gerekirse; Nikon Global Sitesinden Çektiğimiz Yazılım Dosyalarımızı Bir Aktarım Aracı Sayinse ya USB Kablo ile Makinamızı PC'ye Bağlayıp Aktarım Sağlamak yada Makinamızın Hafiza Kartını Çıkartarak Kart Okuyucu Sayesinde Yazlım Dosyasını İÇine Atmakdır sonrasında Makinamızı AÇarak Menüden Yazılım Güncelleme BÖlümünde Attığınız Yazılım Dosyasını Makina Otomatik Tanıyarak Size Yazılımı Güncelleme İmkanı Verecektir.

Makinalarımız Genel Olarak 2 Adet Yazılım Kullanırlar A ve B Olmak üzere.

1 - Önemli ve Gerekliler.

• Makinamız Bataryası Tam Dolu Olmalıdır.
  • Kullanıcağımız Hafıza Kartı boş(formatlanmış) Olmalıdır.
  • USB Bağlantı Kablosu veya Card Okuyucu

2 - Makinamızda Hangi Yazılım(version) Kullandığımızı Öğrenelim ?

d300_menu_bt.jpg

Yukarıdaki resimdeki gibi menü tuşundan makinamızın menü'süne giriyoruz

d300_menu01_En.jpg

Setup Menü BÖlümüne GeÇerek "Firmware version" BÖlümüne Ulaşmış Oluyoruz. Menünün İÇine giriyoruz.

d300_menu02_En.jpg

Yukarıdaki resimde GÖrüldüğü gibi A ve B Yazılım version bilgilerine ulaşmış Oluyoruz.

Yazılım Bilgilerini Aklımızda Turuyoruz Nikon Global Sitesinden Kullandığımız Makinanın yeni yazılım kontrolünü yapmak iÇin.

Tamam(done) Diyerek Buradan Çıkış yapıyoruz

3 - Nikon Global'den Yazılım Dosyaları İndirme ve AÇma

http://support.nikontech.com

Yukarıdaki Adresden Makinamıza Ait Son Versiyon Yazılım Dosyalarını İndiriyoruz.

İndirdiğimiz yazılım dosyaları bize *.zip Formatında yani sıkıştırılmış dosyalama formatında gelecektir.

win_3_d300_en.jpg

Yukarıda Fotoğrafda GÖrdüğümüz İndirdiğimiz Yazılım Dosyasıdır. Yazılım Dosyasını Karışıklık Olmama Sebebi ile indirdikden sonra masaüstünde birtane "Yeni KlasÖr" AÇarak Bu indirdiğimiz Zip dosyasını iÇeri taşıyoruz.

win_8_d300_en.jpgwin_6_d300_en.jpg

İndirdiğimiz ZİP Dosyasını Tıklayarak İÇindeki Yazılım Dosyaları Çıkarmasını Sağlıyoruz Yukarıda Resimlerde GÖzüktüğü gibi hemen yanına Yazılım Dosyalarının Mevcut Oldugu yeni bir klasÖr Ortaya Çıkıyor. ve Onun İÇinde A ve B Olmak üzere 2 Adet yazılım Dosyamızı GÖrmüş Oluyoruz..

4 - Yazılım Dosyalarını Makinamıza Aktarmak

İlk Önce Makinamıza Aktarımı USB Kablo ile Direk Makina Aracılıgı ile Aktarım Yapacaksak.

d300_menu03_En.jpg

Yukarıdaki Resimdeki Gibi Makinamızın "Menü" BÖlümünden "Setup Menü"'den "USB" Sekmesinden usb bağlantı tipimizi "Mass Storage" Olarak Yapıp Tamamlıyoruz.

d300_usbw.jpg

Yukarıdaki Resimdeki Gibi Makinamızı USB Kablo ile Bilgisayarımıza Bağlıyoruz. ve Makinamızı AÇıyoruz.

dosyaaktarimauto.PNG

Yukarıda Resimdeki GÖrdüğümüz Gibi Bir Menü İle Karşılaşıcaz.

Burda "Dosyaları GÖrüntülemek İÇin KlasÖrü AÇ" SeÇerek iÇine giriyoruz.

Ve Yukarda Anlatımda İndirmiş olduğumuz Yazılım Dosyalarını Aşağıdaki fotoğraf

win_6_d300_en.jpg

yazilimdosyalari_A.JPG

Yazılım dosyalarından "A" yazılım Dosyasını Kopyalıyarak Makinamızın iÇine yapıştırıyoruz.

NOT: Kart Okuyucu İle Yapmak İstediğimizde Aynı İşlemlerini Makinamızın Hafiza Kartını SÖkerek Kart Okuyucu Sayesinde Yazılım Dosyamızı Hafiza Kartımızın İÇine Aktarmakdır. ve sonrasında hafıza kartını Makinamıza takıyoruz.

5 - Makinamızın Yazılımını Güncellemek

d300_menu_bt.jpg

Yukarıdaki resimdeki gibi menü tuşundan makinamızın menü'süne giriyoruz

d300_menu04_En.jpg

Setup Menü BÖlümüne GeÇerek "Firmware version" BÖlümüne Ulaşmış Oluyoruz. Menünün İÇine giriyoruz.

ve Burda Dikkat Ediyoruz Önceki yazılım kontrolünde girdiğimizde "Update" SeÇenegi Yokdu. Ama şimdi Yazılım Dosyalarını Attığımız İÇin Güncelleme Botonu Gelmiştir.

d300_menu05_En.jpg

Yukarıdaki Resimdedeki gibi "Uptade" Sekmesine Gelerek "OK" Diyerek Gelen "Yes" ve "No" SeÇeneklerinden "Yes"(evet) Diyerek Yazılım Güncelleme İşlemine Başlıyoruz..

d300_menu06_En.jpg

Yukarıdaki Resimdeki GÖrdüğümüz Gibi Yazılım Esnasında HiÇbirşey yapmadan Yazılım Yüklemesinin Bitmesini Bekliyoruz.

d300_menu07_En.jpg

Yukarıdaki Resimdeki Gibi Yazılım Yükleme işleminin Başarılı Bittiğini Anlıyoruz ve Makinamızı Kapatıyoruz.

ve Makinamızı AÇarak 2. Anlatımda Anlattığımız Gibi Yazılım Kontrolü Yaparak versiyonumuzun Güncellenmiş Olduğunu GÖrücez..

d300_menu08_En.jpg

ve Version'numuz 1.03'den 1.10 Başarılı Şekilde Güncellendi..

NOT : BU İŞLEMİN AYNISI MAKİNAMIZIN(HAFIZA KARTININ) İÇİNE GİREREK ATTIĞIMIZ "A" YAZILIMINI SİLEREK "B" YAZILIMINI ATIYORUZ ve 5. ANLATIMDA OLAN YAZILIM GüNCELLEME İŞLEMİNİ TEKRARLIYORUZ... VE BÖYLECE "A" ve "B" YAZILIMLARINI GüNCELLEMİŞ OLUYORUZ..

Not : Nikon D4 İÇin geÇerli bazı ayarlar dikkat etmeniz gerekiyor..

• Firmware Kurulum menüsünde Ağ> Ağ bağlantısı AÇIK ayarlandığında güncelleme yapılamaz.. Firmware yükseltmek iÇin denemeden Önce Ağ Baglantısını kapatmanız gerekecek buna emin olun.

• Bu güncelleştirmeyi gerÇekleştirmek iÇin EP-6 GüÇ konektÖrü ile TAM Dolu EN-EL18 pil veya EH-6 AC AdaptÖr kullandığınızdan emin olun.

Sorunlarınızı Sorabilirsiniz. veya Yazılım BÖlümünde Konu AÇabilirsiniz...

@Kemal Öztürk Turkoy D5200 makinem var güncelleme yapmak istedim fakat menü bölümünde setup menü yok. şu an ki yüklü olan yazılım C 1,03 ve L 2,009. Ben L 2,015 yazılımını yüklücektim fakat setup menü yok yada bulamadıgım için ve gerekli ayarları yapamıyorum. Bu haliyle güncelleme denemesi yapmaya çalıştım fakat bu seferde dosyayı kopyalayamıyorum klasöre yardımcı olursanız sevinirim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@ugurcaglak

Dosya kopyalama işleminde ne gibi bir sıkıntı yaşadınız ? Hafıza kartınızda bir problem vardır veya hafıza kartınız kitli olabilir.  

Yazılım ile ilgili ilk Mesaj'a bir PDF ekledim oradan detaylı yardıma alabilirsiniz .

DSLR_Yazilim_Guncelleme_Turkce_nikonturk.pdf 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.