İçeriğe git

Netleme Sorunu

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Recommended Posts

İyi akşamlar Şimdi sorunum şu resim çekerken netleme sorunu yaşıyorum fotoğraf makinesinden bakarken gerçekten net çıkıyor resim ama bilgisayardan bakarken biraz bulanık gibi ören resim

fotoğraf makinesi d3000 af mod otomaikte

post-1937-0-37982700-1341674420_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

İyi akşamlar Şimdi sorunum şu resim çekerken netleme sorunu yaşıyorum fotoğraf makinesinden bakarken gerçekten net çıkıyor resim ama bilgisayardan bakarken biraz bulanık gibi ören resim

fotoğraf makinesi d3000 af mod otomaikte

Zülfü Bey, Merhaba;

öncelikle resim değil fotoğraf çektiğiniz. Bir kere kameranız otomatik AF modundayken sizin istediğiniz noktaya netleme yapmaz. Bu ise bulanık fotoğraf için bir neden olabilir. Şimdi

1-) D3000' de sanırım 5 nokta var netleme yapılabilen. Bu netlik noktalarından seçim yapacağınız modu seçip, netlik yapmak istediğiniz noktayı kameraya gösterip bu şekilde çekin sorununuz çözülecektir.

Denedikten sonra lütfen sorununuzun çözülüp çözülmediği ile ilgili bilgi paylaşımında bulunun.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkayı bulanık çıkmas için zaten ben ayaradın ama net çıkan obje yakınlaştırınca tam net çıkmıyor. bir başka resim daha koyayım deniz kenarında çektiğim fotoğraf tam net değil ama otomatik modda veya diğer makinenin kendi modunda çekim yapınca net bir fotoğraf elde ediyorum.

Veya şöyle bir şey sorayım Ümit hocam net bir fotoğraf çekmek için ne yapmak gerekir

diğer fotoğrafı sonraki psota koyacam boyutu dÜÜrdÜm ama yetmedi galiba

post-1937-0-05477400-1341760279_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

post-1809-0-45134100-1341776344_thumb.jp

Zülfü Mehmet Bey,

Sorun çözüldü. Fotoğrafınızda olduğu gini zifiri karanlıkta veya gece 1600 gibi yüksek ISO değerlerinde elde 1/20 perde hızıyla çektiğiniz yukarıda düzenlediğim fotoğraf gayet normal. Kameranızda bir sorun yok. Zifiri karanlıkta çektiğiniz bir fotoğrafın gündüz çektiğiniz gibi olması mümkün değil. çünkü FOTO: IŞIK, GRAF YADA GRAFİ: çİZGİ DEMEK ikisi bir arada FOTOĞRAF: IŞIĞIN çİZGİSİ demek. Yani ışık varsa fotoğraf vardır. Işık yoksa yani sensöre gidecek herhangi bir bilgi veya detay yoksa o zaman sensör kaydedecek birşey yok anlamında siyah kaydeder. Tıpkı fotoğrafınızdaki siyah yerler gibi. Belki orada detaylar da var ama ışık olmadığı için detaylar sensöre ulaşamamış durumda. Kamera; karanlıkta interpolasyon denen ve aslında olmayan birşeyler tahmin eder. Yani ışığın az geldiği yerlerdeki detayı tahmin etmeye çalışır. Bu ise çok da net olmayan fotoğraflara neden olur. Sorunun çözümünü anlayabildiniz mi? Anlamadığınız yer varsa lütfen çekinmeden sorun.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Işık olmadan pozlama bir hiç degılmı hocam...

Günaydın Yiğit:

Işık olmadan, herşey bir hiçtir. Işık önce hayat kaynağı ve sonra fotoğrafı mümkün kılan fiziksel bir gerçektir. Fotoğrafın ilkesi gayet basit. Işık cisme çarpar ve çarpan ışınlar cisimden yansıyarak onu algılamaya hazır bir sensöre veya görmeye hazır bir göze gelerek kaydedilir veya görülür.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam flashtan bılıyorum bende.Hanı flash ların bellı bır etkın mesafesı varya.Orn: Dahılı flashlar 3-5 metre arasında uzaga ısık yayarak iş göruyor.Burdada aynı durum soz konusu.

1)Flashı neden kullanıyoruz ? Karanlık bolgelerı fotografa dahıl etmek ıcın.Ama flashın mesafesı yetmıyorsa dedıgımız olay uzaktaysa ısık çarpmadıgı ıcın mesafeden dolayı ıstedıgımız sonucu alamıyoruz.

2)Baya karanlık bır odada çekım yapıcaz ısık yetersız.Burdada aynı hepsa sozkonusu karede ısık yok bu yuzden flash ıle ısık saglayıcaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.