İçeriğe git

Günbatımı portre çekimleri

Cem Uza

Recommended Posts

Biryerde okuduklarıma göre Flaş patlama yaratarak modelin yüzünde kötü bi görüntü oluşturuyor..diyaframı kısınca da gökyüzünün ahenkli görüntüsü kayboluyor..o halde nasıl pozlama yapmalıyım sorusuna cevap verilmiş..

g%C3%BCn-bat%C4%B1m%C4%B1.jpg

üniversite yıllarımda çalıştığım otellerin müşterilerini kollarında tutar gün batımını kaçırmamak için hazırlıklara başlardık..Burada aslında çok eskiden beri bilinen bir pozlama taktiği uygulanır..Makinenizin flaşı kapalıyken objektifinizi gökyüzüne çevirin..Analog makine kullanıyorsanız yarım deklanşör ile dijital kullanıyorsanız poz kilitleme ile ölçümü alın..Daha sonra bu pozlama değerlerinde makinenizi konu mankenine doğrultarak flaşınızı açın ve kadrajınızı alın..

Bu sayede uygulamak istediğiniz dolgu flaşınız en doğru değerlerde olacaktır..Sizi hala rahatsız eden patlamalar veya ışık alamama sorunlarınız olursa modele yakınlaşarak veya uzaklaşarak deneme yapabilirsiniz.. Diye bir cevap gelmiş..

Şimdi de benim bir sorum olacak :)

Herşey iyi güzel de ben bu poz kilitleme işini yaptıktan sonra tekrar zoom in veya zoom out yapamıyorum..Makine kilitleniyo isminden de anlaşılacağı üzere..Vatandaş nasıl yapıyor bu işi?

Hangi mm ise pozlama kilitleme yaptığımda o değerde kalıyor..Bu işi tam manasıyla anlatabilecek birine ihtiyaç duymaktayım...Teşekkürler :P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cem Merhaba;

Sorunu aşağıya kopyaladım ve anlamaya çalışıyorum. Senin cümlelerin arasına cevaplarını KIRMIZI renkle yazıyorum.

Herşey iyi güzel de ben bu poz kilitleme işini yaptıktan sonra tekrar zoom in veya zoom out yapamıyorum..( NEDEN? YAPACAĞIN LENSİN ZOOM HALKASINI SAĞA SOLA çEVİRMEK. ÖYLE DEĞİL Mİ?) Makine kilitleniyo isminden de anlaşılacağı üzere..Vatandaş nasıl yapıyor bu işi? (YUKARIDA ANLATILANI SEN ŞÖYLE YAP O ZAMAN. KAMERANI TAMAMEN MANUEL'E AL (m MODU) VE IŞIĞI ÖLç, SONRA FLAŞINI Aç VE İSTEDİĞİN ZOOM'U YAP VE çEK) YALNIZ ŞUNU UNUTMA ZOOM YAPTIKçA İLK ÖLçTüĞüN POZOMETRİK DEĞERLER DEĞİŞECEKTİR AMA SONUçTA DİJİTAL BAS çEK, KONTROL ET VE OLUNCAYA KADAR DENE.. :)

Hangi mm ise pozlama kilitleme yaptığımda o değerde kalıyor..Bu işi tam manasıyla anlatabilecek birine ihtiyaç duymaktayım...Teşekkürler :P

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kilitleniyor abi lens halkası çeviremiyosun sağa sola :) benim çekiceğim manken 35mm uzakta diyelim ve benim gökyüzündeki ışık değerini kilitlemem için belli bir noktaya 55mm yakınlaşmam gerek diyelim..sonrasında geri 35mm ye dönemiyorum çünkü lens sağa sola çevrilmiyor kilitlediğim için..ben mantığı çözemedim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba, Cem;

Bu yazdığın çok ilginç. Yani AE-AF tuşuna bastığında kamera lensi de kitliyor ve sağa sola çevirmene engel mi oluyor? Eğer bu D5100 için yeni geliştirilmiş bir özellikse çok ilginç. Peki MANUAL modda denedin mi? Zoom yaparak istediğin kadrajdaki pozometrik ölçümü yap ve MANUEL olduğu için AE-AF tuşuna basıp, kamerayı kilitlememiş olursun ve son olarak da flaşı açıp çekersin fotoğrafını.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cem, Merhaba;

Bende de çok hata var. Herşeyin ideal olarak yapıldığını düşünerek cevap yazıyorum ama aslında sorunun kaynağı bilgi ve deneyim eksikliği. O zaman ders zamanı geldi. Dersimizin konusu; AE-L/AF-L tuşu ne işe yarar: Bu tuşun fonksiyonu bendeki D90'da ayarlanabiliyor. D5100'de de ayarlanabilmesi gerek. Bu tuşun fonksiyonunu ayarlayarak kameraya diyorsun ki; Bu tuşa bastığımda;

1-) Sadece kameranın okuduğu pozometrik değerleri kilitle AE-L (Senin işini görecek olan bu), bu şekilde ayarlarsan netliği yapmaya devam eder.

2-) Sadece netliği kilitle AF-L. Bu şekilde ayarlarsan pozometrik değerleri kadraj değiştikçe değiştirir.

3-) Hem kameranın okuduğu pozometrik değerleri kilitle AE-L hemde netliği kilitle AF-L (Senin şu anda kullandığın ayar)

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Menüden yapacaksın Cem. Sanırım Türk anahtarı simgesi (neden İngiliz anahtarı denmiş ki) olanda olması gerek. Kullanma kitabında olması lazım. Bulamazsan yaz bakar buluruz.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

MenÜden yapacaksın Cem. Sanırım TÜrk anahtarı simgesi (neden İngiliz anahtarı denmiş ki) olanda olması gerek. Kullanma kitabında olması lazım. Bulamazsan yaz bakar buluruz.

Selamlar,

Bulamadım Ümit abi...
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Becereksiz Fotoğrafçı....:)

Benim Nikon D90' dan bulmaya çalışıyorum.

CUSTOM SETTINGS MENU den (PEMBE KALEM SİMGESİ)

En alttaki

f Controls (yani kontroller)

Bende f4 de

Assing AE-L/AF-L button seç

orada senin işini görecek seçenek

AE Lock Only seç ve çık

Olmazsa tekrar yaz bakalım.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cem, Günaydın;

Bende olmasam başka bir abin mutlaka olurdu merak etme...:)) Bir çift göz; Fotoğraf hayatımızda değiştirdiğimiz kameralarımıza rağmen değişmeyen tek önemli ayrıntı...:)

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Cem, Merhaba;

Bende de çok hata var. Herşeyin ideal olarak yapıldığını düşünerek cevap yazıyorum ama aslında sorunun kaynağı bilgi ve deneyim eksikliği. O zaman ders zamanı geldi. Dersimizin konusu; AE-L/AF-L tuşu ne işe yarar: Bu tuşun fonksiyonu bendeki D90'da ayarlanabiliyor. D5100'de de ayarlanabilmesi gerek. Bu tuşun fonksiyonunu ayarlayarak kameraya diyorsun ki; Bu tuşa bastığımda;

1-) Sadece kameranın okuduğu pozometrik değerleri kilitle AE-L (Senin işini görecek olan bu), bu şekilde ayarlarsan netliği yapmaya devam eder.

2-) Sadece netliği kilitle AF-L. Bu şekilde ayarlarsan pozometrik değerleri kadraj değiştikçe değiştirir.

3-) Hem kameranın okuduğu pozometrik değerleri kilitle AE-L hemde netliği kilitle AF-L (Senin şu anda kullandığın ayar)

Selamlar,

Umit bey benim de bir suredir merak ettigim baska bir sey var ae-l ae-f arasinda cok dramatik bir fark var mi yani bu olcum degerlerini hangi durumlarda kullanmak daha mantikli ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba, Ozbicakci;

Elbette fark var. Birisi ışığın okunarak pozometrik değerler elde edilmesini sağlayan sistemi kilitliyor (AE-L) diğer ise yaptığınız netliği (AF-L) Kısaca detaylandırırsak.

AE-Lock yani Otomatik Poz Kilidi: Kamera fotoğrafını çekeceğiniz konudaki ışığı okur/ölçer ve size perde hızı ve diyafram ikilisi verir. Biz buna pozometrik değer ve pozometrik ölçüm değeri diyoruz. Bu tuşa bastığımızda; Pozometrik değerler kilitlenir ve bu tuşa basılı tuttuğumuz sürece ne yaparsanız yapın değişmez.

AF-Lock yani Otomatik Netlik Kilidi: En son netlik yaptığımız noktada bu tuşa basarsak netlik, bu noktaya kilitlenir ve bu tuşa basılı tuttuğumuz sürece kameranın netlik modunun AF-C ve netlik alan modlarının dinamik ve diğer izleme fonksiyonlarına bakılmaksızın cisim hareket etse bile netlik ilk yaptığınız noktaya korunur.

Nikon firması tuş tasarrufu yapmak için bu iki fonksiyonu tek bir tuşa atamış ama siz isterseniz yukarıda açıkladığım üzere bu tuşa menüden de görebileceğiniz özellikleri atayıp değiştirebiliyorsunuz.

Sorunuza tem cevap olabildi mi? çünkü " bu ölçüm değerlerini hangi drumlarda kullanmak daha mantıklı " demişsiniz. Bunu anlayamadım, sorunuzu biraz detaylandırırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba, Ozbicakci;

Elbette fark var. Birisi ışığın okunarak pozometrik değerler elde edilmesini sağlayan sistemi kilitliyor (AE-L) diğer ise yaptığınız netliği (AF-L) Kısaca detaylandırırsak.

AE-Lock yani Otomatik Poz Kilidi: Kamera fotoğrafını çekeceğiniz konudaki ışığı okur/ölçer ve size perde hızı ve diyafram ikilisi verir. Biz buna pozometrik değer ve pozometrik ölçüm değeri diyoruz. Bu tuşa bastığımızda; Pozometrik değerler kilitlenir ve bu tuşa basılı tuttuğumuz sürece ne yaparsanız yapın değişmez.

AF-Lock yani Otomatik Netlik Kilidi: En son netlik yaptığımız noktada bu tuşa basarsak netlik, bu noktaya kilitlenir ve bu tuşa basılı tuttuğumuz sürece kameranın netlik modunun AF-C ve netlik alan modlarının dinamik ve diğer izleme fonksiyonlarına bakılmaksızın cisim hareket etse bile netlik ilk yaptığınız noktaya korunur.

Ben d90 da hem af yi hem ae yi kitleyecek sekilde kullaniyorum. Sizce burada bir yanlislik var mi ?

Nikon firması tuş tasarrufu yapmak için bu iki fonksiyonu tek bir tuşa atamış ama siz isterseniz yukarıda açıkladığım üzere bu tuşa menüden de görebileceğiniz özellikleri atayıp değiştirebiliyorsunuz.

Sorunuza tem cevap olabildi mi? çünkü " bu ölçüm değerlerini hangi drumlarda kullanmak daha mantıklı " demişsiniz. Bunu anlayamadım, sorunuzu biraz detaylandırırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.