İçeriğe git

AF nokta tıpı

Yiğit Kürşad

Recommended Posts

D90'da galıba 2 ayar mevcut.Bırıncısı dıkey tıp ,ıkınıcısı ise çapraz tıp.Fakat bu ayar secımının nereden yapıldıgını bır turlu bulamadım.Bılgısı olan yardımlarını esırgemesın :) tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Yiğit Merhaba;

Sorduğun sanırım AF noktası tipleri. Nikon D90' da 11 tane netlik noktası seçilebiliyor ve sadece merkezdeki netlik noktasında çapraz (Cross Type) tip, diğer 10 tanesinde ise dikey tip AF sensör kullanılmıştır. Bunların seçimi diye bir ayar yok kamerada. Yani kullanıcılar bunları sadece kullanmak için seçebilirler. Bu noktaların özelliklerini değiştirmek diye bir ayar maalesef yok. Keşke olsa. Belki bu sorun, ilerde kamera AF sistemi geliştirenlere bir ödev olur ve ilerde yapabilirler. çapraz netlik algılama sensörü hem yataydaki hemde dikeydeki kontrastı çok hassas bir şekilde algılarlar ve o noktaya daha hassas netlik yapılmasını sağlarlar. Dikey tip AF algılama sensörü ise sadece dikeydeki kontrastı algılar.

özetle; Netlik noktasının türünü kullanıcılar seçemezler. Kameranın üretildiği şekliyle kullanmak zorundadırlar. Seçerler ama sadece şu noktaya netle diye seçerler.

Nikon D90, D5100, D3200 11 Netlik noktası 1 çapraz tip AF sensörü

Nikon D7000' de 39 Netlik noktası 9 çapraz tip AF sensörü

Nikon D4, D3x, D3s, D3, D800, D700, D300s, D300 modellerinde 51 Netlik noktası 15 çapraz tip AF sensörü

Kullanılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Pardon en önemli noktayı atlamışım. Kameradaki ÇAPRAZ TİP ALGILAYICI sayısının artması; Kameranın kalitesinin de arttığını gösterir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pardon en önemli noktayı atlamışım. Kameradaki ÇAPRAZ TİP ALGILAYICI sayısının artması; Kameranın kalitesinin de arttığını gösterir.

Yiğit Merhaba;

Sorduğun sanırım AF noktası tipleri. Nikon D90' da 11 tane netlik noktası seÇilebiliyor ve sadece merkezdeki netlik noktasında Çapraz (Cross Type) tip, diğer 10 tanesinde ise dikey tip AF sensör kullanılmıştır. Bunların seÇimi diye bir ayar yok kamerada. Yani kullanıcılar bunları sadece kullanmak iÇin seÇebilirler. Bu noktaların özelliklerini değiştirmek diye bir ayar maalesef yokÇ Keşke olsa. Belki bu sorun, ilerde kamera AF sistemi geliştirenlere bir ödev olur ve ilerde yapabilirler. Çapraz netlik algılama sensörÜ hem yataydaki hemde dikeydeki kontrastı Çok hassas bir şekilde algılarlar ve o noktaya daha hassas netlik yapılmasını sağlarlar. Dikey tip AF algılama sensörÜ ise sadece dikeydeki kontrastı algılar.

özetle; Netlik noktasının tÜrÜnÜ kullanıcılar seÇemezler. Kameranın Üretildiği şekliyle kullanmak zorundadırlar. SeÇerler ama sadece şu noktaya netle diye seÇerler.

Nikon D90, D5100, D3200 11 Netlik noktası 1 Çapraz tip AF sensörÜ

Nikon D7000' de 39 Netlik noktası 9 Çapraz tip AF sensörÜ

Nikon D4, D800, D700, D300s, D300 modellerinde 51 Netlik noktası 15 Çapraz tip AF sensörÜ

Kullanılıyor.

Tesekkurler hocam Çok yardımcı oldunuz.Bu arada bır - noktada m modda slow flash modunun olmaması.Bende rear'da kullanıyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cem, Merhaba;

Rear flaş çekimi için bir örnek; Karanlıkta bir araç, lambaları yanık bir şekilde gidiyor ve sende hem aracın arka stoplarının karenin yatay düzleminde bırakacağı izi ve izlerin bitiminde ise arabanın görüleceği bir kare çekmek istiyorsun. Biraz uzun oldu anladın mı?

Kısaca çektiğin fotoğrafa baktığında aşağıdaki sağdaki kareyi görüyorsun: Kadrajın sağında duran bir araç ve aracın arkasında; Aracın arka stoplarının bıraktığı kırmızı çizgilerin bulunduğu kare. Soldaki fotoğraf ise Front flaş çekimi, prensip olarak Rear'in tam tersidir.

post-1809-0-20932800-1342364412_thumb.jp

Rear da kamera önce düşük perde hızında pozlamayı yapar ve aracın karanlıkta giderken görünen sönük ışıklarını kaydeder ve pozlama sonunda flaşı çaktırarak aracı da karede görünür yapar. Bu tip çekimleri sehpada yapmak en uygun yöntemdir.

Anlayabildin mi?

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem arkadaşın/kardeşin sorun olarak gördüğü tespite ben de katılıyorum.Şöyle ki, maalesef benim makinede de her modda slow flaş seçeneği yok, ya da ben hala makinenin sırrına eremedim..Tam olarak bu slow flaşın ne işe yaradığını bilmiyorum ancak anladığım tek şey, loş ortamlarda, flaş kullanarak, en net görüntüyü, dengeli aydınlatmayı bu modda sağlıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cem arkadaşın/kardeşin sorun olarak gördüğü tespite ben de katılıyorum.Şöyle ki, maalesef benim makinede de her modda slow flaş seçeneği yok, ya da ben hala makinenin sırrına eremedim..Tam olarak bu slow flaşın ne işe yaradığını bilmiyorum ancak anladığım tek şey, loş ortamlarda, flaş kullanarak, en net görüntüyü, dengeli aydınlatmayı bu modda sağlıyorum.

Beysan Bey, Merhaba;

Slow flaş tekniği; Gece çekimlerinde arka planda yer alan ışıklı manzaraların da fotoğrafa kaydedilerek daha güzel kareler çekilmesi için geliştirilmiş bir flaş tekniğidir ve belki de fikir babası rahmetli SAMİ GüNER'dir (Mazhar-Fuat-özkan grubundaki Fuat GüNER'in babası). Sami GüNER' in İstanbulun anadolu yakasından çektiği GECE isimli aşağıdaki fotoğraf slow flaş tekniğinin bir uygulamasıdır. Sami GüNER bu tekniği çok uzun zaman önce düşünmüş ve manuel olarak uygulamıştı.

post-1809-0-11069800-1342945757_thumb.jp

Ne yaptığını anlatalım çünkü fotoğrafa bakarak pek anlaşılmıyor. Kamerasını sehpaya oturtup, uzun pozlama ile karşı kıyıdaki ışıklı manzarayı filme tespit ediyor. Bu sırada ön plandaki kayıklar karanlıkta olduğu için o bölge, o an için SİYAH. Arka plandaki ışıklı bölgeden gelen ışık iyice filme tespit edildiğinde ise (kaç saniye pozlayacağını zaman içinde deneyerek bulmuş olmalı) flaşı çaktırıp ön plandaki tekneleri de aydınlatarak onların da filme kaydedilmesini sağlıyor. İşte slow flaş tekniği.

Bu fotoğrafı normal flaş tekniği ile çekseydi ne olacaktı. En güçlü flaş sanırım 35- 40 metreyi aydınlatıyor. Tamam kabul ediyorum biraz abartı oldu ama diyelim ki 35-40 metreyi aydınlatsın. Deklanşöre basıp fotoğrafı çektiğinde sadece öndeki kayıklar belirecek ve arka plandaki camii, sudaki yansımaları ve uzaktaki ışıklar karede ya görünmeyecekti yada çok sönük olarak görünecekti.

Şimdilerde işlem daha kolay. Kamera bunu sizin adınıza yapıyor. çok güzel bir manzara önünde fotoğraf çektirmek için duruyorsunuz, arka planda şehrin ışıkları muhteşem. Hemen kameranızı slow flaş moduna getiriyorsunuz. Kamera önce arka plandan gelen ışığı sensöründe biriktiriyor (pozluyor). Biriktiriyor dedim çünkü ışık gece koşullarında az ve sensöre kaydedilmesi gündüz gibi hızlı olmuyor. Daha doğrusu fizik kuralları buna izin vermiyor. ön plandaki kişiler eğer çok karanlık bir yerdeyseler sensöre kaydedilmiyorlar. çünkü karanlıktalar. Fotoğrafın oluşabilmesi için hatırlayın ışığa ihtiyaç var. Daha sonra sıra geliyor kameranın flaşı çaktırarak ön plandaki kişileri de kareye kaydedilmelerine.

Anlayabildiyseniz ne mutlu bana. çünkü anlatması kamerada uygulamasından zor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Abi anladım da kişiler diyosun..illaki hareket ediceklerdir uzun pozlamada net çıkmazki canlı nesne?

Merhaba, Cem;

Kastettiğim slow modda flaş ve normal modda flaşla çekilmiş görüntü örneği aşağıda.

post-1809-0-41569000-1342962784_thumb.jppost-1809-0-86152400-1342962801_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Soldaki nasıl bir exifle çekilmiş olabilir abi?

Düşük perde hızı (çünkü arkadaki ışıklı görüntü sensöre ulaşmış)+ flaş

diğeri normal perde hızı (çünkü arkadaki ışıklı görüntü sensöre çok az ulaşmış) + flaş

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Düşük enstantaneyle aslında flaş'a pek de gerek kalmıyo eğer şahıs çok hiperaktif değilse :)

Flaş kullanılmazsa o kız, istediğin kadar uzun pozla karanlıkta görünmez. ancak 2-3 dakika pozlarsan belki ama o zamanda arka plan patlar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Sayın TÜMEN,

Bu gÜzel bilgiler için teşekkÜr ederim.

Slow Flaş: Sensör açık ve açık kalmaya devam ederek tÜm ışığı topluyor ve fotoğrafı çiziyor, sensörÜn tam kapanma öncesinde de flaşımız çakarak -ışık vermeyen bu nedenle de normalde karanlık çıkacak olan- objeyi aydınlatarak fotoğrafı tamamlıyoruz/çekiyoruz.

Eğer doğru anlamış isem bu modun rear (arka) perde modundan farkı nedir??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.