İçeriğe git

Düğün Çekimleri

Cem Uza

Recommended Posts

fgdgrre.jpg

Düğün çekimi teknikleri konusunda bilgi ve ipuçları yorumlarınızı bekliyorum !

Ayrıca yaptığınız çalışmalar varsa paylaşırsanız sevinirim :) Fotoğraf,Video vs.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Flaşh onemlı dogrusu bırde pozlamada a modu kullanırsan çok kare elde edersın dugun ıcınde anı yakalamak adınada.Pratik olmak şart tabi.Fotograf yukleyebılseydım d7000 + 910 sb flashım ıle yarattıgım harıka dugun ıcınden fotografları gorebılırdın.Unutmadan soyleyeyım lenste onemlı :)

Bunlar kısa bilgiler daha teknık bilgiler için cevaplar gelıcektır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cem, Hayırdır, evlilik hazırlığı mı var yoksa sırf merak ettiğin için mi başlık açtın.

Yiğit, Bende merak ettim fotoğrafları.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda yorum yazmaktan kaçındım yanlış anlaşılmaktan korktuğum için. Sadece uzaktan göründüğü gibi kolay olmayabilir diye hatırlatmak isterim.

post-1343-0-92410100-1343752764_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok acil Çekimlerde minimum ekipman olarak d700 - 70 200 - ve sb900 ümü alıp Çekimlere gidiyorum. Bizim gelin ve damatlar sağolsunlar hep 1 - 2 saat kala acil cekim isterler onada geÇ kalırlar zaten.

384415_10150435577807956_883882056_n.jpg270032_10150249037742956_3862474_n.jpg262453_10150256241897956_524389_n.jpg246407_10150890096227956_1144290294_n.jpg379371_10150832216162956_634322443_n.jpg37642_405101017955_6725211_n.jpg

post-29-0-91652500-1343765237_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir şoför düşün, bir otomobili ve otomobil ehliyeti var; aracın arkasına taktığı çeki demiri ile bir dorseyi çekmeyi planlıyor.

Bu adama öncelikle bir çekici (TIR) lazım. Bu aracı kullanabilecek tecrübe ve ehliyet lazım.

Mevcut ekipman ve tecrübe ile bu iş ne kadar olur biliniyor zaten, bu yüzden ortalık yüzlerce "fotoğrafçıyım" diyen gönüllülerle dolu.

Türkiye'nin sert-dik güneşinde harici 2 adet flaşla bile çalışmanın zorluğu bilinir; reflektörlerle yardımcı olmak gerekir (iki adet asistan); aksi halde yüzde, göz-burun-dudak-çene altında bolca karanlık bölge oluşur. Flaşlar direkt kullanılırsa yüzde ve beyaz gelinlikte patlamalar oluşur. Eklediğim fotoğrafta softboxu, reflektörü, ışık yumuşatıcıyı, çift kamerayla çekime çıktığımı görmeni istedim; çifti o pozisyonda bekletip dur bir de portre alacam ama lensi değiştireyim diyemezsiniz.

Bütün bunlara gelmeden önce flaşları makinadan ayrı olarak manuel tetikleme (dikkat iTTL değil, eğer iTTL çalışacaksanız Pocket Wizard'ın bir setine 500 dolar vermek zorundasınız, 2 adet de flaşı tanesi 350 dolardan hesaplayın), makinayı manuel modda kullanma, ortamın beyaz dengesi, raw editleme gibi konulara (12 bit mi 14 bit mi diye sorarlar adama) hakim olmak gerekir.

Bütün bu veriler ışığında sana nasıl yardımcı olunabilir?

Eğer sözkonusu çift için bu durum hiç önemli değilse al makinayı otomatik moda çek gitsin, başka bi çözüm bilmiyorum ben.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla çekim teknikleri falan eyvallahda çektiği fotoğraflara deli gibi photoshop yapanların çekimleri halk arasında daha fazla seviliyor genelde. En azından benim şehrimde böyle oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla çekim teknikleri falan eyvallahda çektiği fotoğraflara deli gibi photoshop yapanların çekimleri halk arasında daha fazla seviliyor genelde. En azından benim şehrimde böyle oluyor.

Halk böyle istiyor diye bi söz var ya, buraya cuk oturdu.

Türkiye'de vesikalık fotoğraf çektirdiğim fotoğrafçı bile yüzüme öyle müdahale etmişti ki Devran çağlar'dan farkı kalmamıştı; bir süre tartıştıktan sonra photoshop'suz bir vesikalık çektiremeden dükkandan ayrıldım.

Ekipman günün ihtiyaçlarını karşılamıyor ise bu kez photoshop ile fotoğrafların cılkını çıkarmak bir tür strateji, bunu bizim fotoğrafçılarımız bolca yapıyor. Dijital banyodan bi haber, raw işlemek nedir bilmeden her türlü Topaz eklentilerini ezbere biliyor bizim arkadaşlarımız. Daha en başından rawı bile photoshop ile dönüştüren arkadaşlarımız bolca var; halbuki her marka kendi rawı için en uygun yazılımı zaten üretmiş-geliştirmiş. Ama buna ne hacet var, makinadan al jpeg'i, bol salçalı ve baharatlı topazları photoshop'ta uygula, milletim zaten janjanlıyı sever, bu yüzden her türlü parlak çin malları ülkemde cirit atar.

Yaşadığım yerde de durum aynı: Eğer müşterim Türk ise tıpkı yukarıda yazdıklarım geçerli. Ama bir Hollandalı müşterime bunu gösterirsem bana bi daha iş gelmez, biterim piyasada.

İşte bu yüzden değil makinasına harici tepe flaşı takıp da çekim yapan, makinanın dahili flaşıyla gelin-damat çekimi yapan fotoğrafçı bizde bulunur. çünkü bildikleriniz karşınızdakinin anlayabildiği kadarıyla sınırlıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba, Üstadım;

Mevlananın çok gÜzel bir cÜmlesiyle bitirmişsin. " Ne kadar çok şey bilirsen bil, söylediklerin karşıdakinin anladığı kadardır". ayrıca da avrupalı ve Ülkemiz insanı arasındaki farklı bakış tarzını ne kadar gÜzel özetlemişsin. Bu açıklama ve dÜşÜnce tarzı karşısında saygıyla eğiliyorum, ağzına sağlık.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi güzel hoş da zaten bu arkadaşlar benden bi Ken Rockwell veya Michael Freeman performansı beklemiyorlar..Bi tepe flaş'ı ve bi reflektörle elimden gelenin en iyisini yapmaya çalısıcam işte..Yavaş yavaş başlamak lazım biyerden..Sen de durduğun yerde bu hale gelmedin neticede..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem Kısaca herkes kendi tekniğini söylemiş aslında Mehmet bey teferruatlı bir çekimden bahsetmiş ona zaten zaman mekan ve maddiyat gerekir. Sen de amatörce cekicem demişsin bende sana özellikle ekipman, yardımcı, reflektör falan olmadan cektiğim fotolardan yolladım ki gör diye.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem Kısaca herkes kendi tekniğini sÖylemiş aslında Mehmet bey teferruatlı bir çekimden bahsetmiş ona zaten zaman mekan ve maddiyat gerekir. Sen de amatÖrce cekicem demişsin bende sana Özellikle ekipman, yardımcı, reflektÖr falan olmadan cektiğim fotolardan yolladım ki gÖr diye.

Teşekkür ederim abi bÖyle bile gayet güzel fotoğraflar çıkabiliyor ortaya..Biraz kendine güven şart bu konuda..Benden beklenen bu kadarı zaten herşeyi dÖrt dÖrtlük yapmamı beklemiyorlar..Zamanla daha iyi olacaktır inşallah..
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem,

Senin ekipmanını bir D5100 ve üzerinde 18-55 mm lens olarak biliyorum. Harici flaş, reflektör ve başka ne tür lenslerin var bilmiyorum. Bundan başka o sert güneş altında manuel flaş çalışması yapıp yapamayacağını da bilmiyorum. Gerek sorduğun sorular, gerekse yüklediğin fotoğraflardan yola çıkarak bu işin senin için biraz zor olacağını, bu işi kotaracak kadar birikime henüz ulaşmadığını anlatmak istedim. Hatta ilk mesajımda yanlış anlaşılmaktan korktuğumu, bu yüzden sadece bu işin çok kolay olmadığını yazarak geçiştirdim. çünkü bu tür sorular ve cevapları forumlarda pek çok kez okudum ve tepkilerin genelde bu yönde olduğunu biliyorum.

Sözkonusu çift hayatlarındaki en önemli günü riske atmaktan çekinmiyorlarsa, aslında fotoğraf olmasa da olur ama bir amatör arkadaş da şansını denesin diyebiliyorlarsa o halde sorun yok. Onların en önemli günü senin için bir deneme-öğrenme günü olacaksa ve bunu kabul ediyorlarsa sorun yok zaten. Yukarda bahsettiğin fotoğrafçılar gibi fotoğraf ben de çekemiyorum ama müşterim de bunu beklemiyor zaten. Ama fotoğraf çektim diyebilmek için fotoğrafta olmazsa olmaz bazı şartları yerine getirmek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 veya D300s alıcam o zamana kadar 5100 ü sattım abi..Lens konusunda henüz karar vermiş değilim..Flaş ttl çekim yaparım manuel kavramak zaman alıcaktır çünkü..Haklısın abi bakalım daha 2 ay sonra bu dediğim olay..kendime güvenemezsem yapmam zaten başkasına yönlendiririm :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mesela Yn-560 ı 1/60 ve 1/200 perde hızında kullanabiliyorsun crop sensörde..Flaşta High speed sync özelliği olmadığı için bu da..En iyisi orijinal bi nikon flaş almak böyle şeylerle uğraşmaya gerek kalmaz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem, Hayırdır, evlilik hazırlığı mı var yoksa sırf merak ettiğin için mi başlık açtın.

Yiğit, Bende merak ettim fotoğrafları.

Selamlar,

nikon d90 ve nikon 17-55mm f 2.8 lens kullanıyorum body d300s body ile takas yapsam nasıl olur....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tahir Bey, Merhaba;

Zor bir soru sordunuz öncelikle. D90 ile D300s arasında sensör olarak bir fark yok. Burada sensörü dizel motora benzetirsek sorunuz; Renault Clio 2005 modelden Renault Megane 2005 modele geçmek gibi birşey. Bana göre yapmanız gereken şey Megane 2010-2012 arası bir modele geçmenizdir. Size tavsiyem yıl sonuna kadar bekleyin, Nikon muhtemelen yeni kameralar çıkaracak piyasaya ve her yıl Almanya Köln de düzenlenen PHOTOKINA fuarında büyük bir ihtimalle yeni bir veya iki kamera tanıtımı olacak. Ben bekleyin derim yıl sonuna kadar. Olmadı tekrar bakarız.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düğün çekimlerinde sadece fotoğraf çekenlerin geliri ortalama ne kadar oluyor ticari yönden bakarsak olaya? Mesela davetlilere satılan küçük fotoğraflar ne kadar fiyata basılıp ne kadara satılıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Uygun ekipmanlara sahip olmadan bu işe gönül vermeme taraftarıyım..

Yaklaşık 3-4 yıldır bu işe gönül vermiş birisi olarak birçok teklif geldiğini ama hiç birini kabul etmediğimi işi uzmanına yönlendirdiğimi belirtmek isterim..

çok yakın arkadaşlarınıza maddiat beklemeden bu işi yapabilirsiniz tabi.. Ama mehmet bey'in dediği gibi o çiftin en önemli günü sizin deneme gününüz oluyor ve tatmin edici sonuçların çıkmamasına neden olabilir..

Diyebilirsiniz piyasada türevleri yüzlerce zaten var ve para kazanıyorlar, siz kendinize bunu yakıştırabiliyorsanız, yani cidden bu işe gönül vermiş ve layıkıyla işi yapan insanların emeğini baltalamayı vicdanen kabul edebiliyorsanız. Söyleyecek söz kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar,

Öncelikle Fatih Mecit Öztürk hocam fotoğraflarınıza bayıldım doğrusu,uygulanan photoshop,ışık,yaratıcılık harika.

Ben İsveç'te yaşıyorum fotoğrafçılıkla yaklaşık 2 yıldır ilgileniyorum ve burada devam ediyorum photosopu 3 seneden beri kullanıyorum fakat benim işim birazda tasarım üzerineydi üniverstedeyken. Fotoğrafta uygulanan photoshopta neler yapıldığını bizzat sizden Öğrenmek isterim.Fotoğraflarınızdan anladığıma gÖre Flashınızı fotoğrafın doğallığını bozmadan kullanıyosunuz Örnek vermek gerekirse Mehmet beyin fotoğraflarına baktığımızda aşırı flashtan dolayı çekimler sanki stüdyo çekimi gibi olmuş dış çekimlerde yansıtıcı yeterli olur diye biliyorum.Saygılar

https://www.facebook.com/pages/BCD-Photography/325482477504369

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.