İçeriğe git

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar ara sıra rastladıgımız hatalar bize sıkıntılar ve onları cozumlerıyle ilgili yazı olucak.. Hatalar genellik birşeylerın eksık olması veya yanlıs olmasından kaynalanıyor bunlar aslında hata degilde eksıkler ve yanlıslar diyelim.. :)

Sorun ve Çözümlerde fazla makele tarzında uzatmadan cevap vermeyi tercih ediyorum sormak istediğimiz bölümleri tabiki sorabilirsiniz..

• FEE - Hata Mesajı Nedir ?

post-1-0-85734700-1343815687_thumb.jpg

Yukarıdaki gibi hata mesajı aldıgımızda bunun sorunun kısa net lens'imizin diyafram halkasının olmamasıdır. yani lens'miniz eski bir lens ve makinamız yeni DSLR makinadır.. Bu hatalar üzerinde diyafram haklası olan (eski tip lensler) 'de mevcut oluyor. Hatasnın ana sebebi olarak makinamız lens'de F degerini tanıyamamasıdır..

Çözüm olarak bu tür durumlarda Diyafram halkası G serisi lens olmayan lenslerle cekım yapabılmeniz iÇin diyafram haklasını en kapalı değer ( sayı olarak en büyük ) duruma getirmeniz gerekmektedir ve cogunlukla kilit bulunmaktadır en kapalı deger ve kilitlemenizdir. makına üzerinden diyafram kontrolü yapabiliriniz..

Bu durum sadece bu tür lenslerde degil norm kullanımda karşınıza Çıkabilir bunun sorunu kullandıgınız lens'ın diyafram ayakları aşağıdaki fotoğraf bulundugu gibi makina gövdesine tema'sı sıraında problem olmuş olabilir lens'iniz oturmamış veya ayaklar kirlenmiş olabilir bir bez yardımı ile ayakları silerek test'inizi yapabilirsiniz..

post-1-0-47946800-1343815687_thumb.jpg

• F-- Hatası Nedir ?

Bu hata yine yukarıda belirttiğimiz gibi lens ile ilgili bir hata olup başlıca anlamı makinanızın lens'i görmemesidir.. Bunun sebebleri genellikle lens'inizi body'ye tam oturmamsıdır.. Ayrıca Bu hayatı elektriok olmayan lensler yani iÇinde işlemci olmayan lensler(Central Processing Unit) ilede alabilirsiniz..

Çözüm olarak bu hata durumda makına uzerınızde lens' cıkartma düğmesine basarak lens'inizi tekrar düzgün bir şekilde yerine oturtmaktır.. Eğer lensiniz (Central Processing Unit) işlemcisiz lens ile bunun Çözümü ise lens'ınızı makınaya tanımanızdır.. ve bu tür lenslerle manuel modda Çekim yapmanız gerekiyor..

• Err - Hatası Nedir ?

post-1-0-90427900-1343816410_thumb.jpg

Yukarıdaki gibi Err Hatası yine makina ve lens ile ilgilidir ve lens'i hiÇ bir şekilde göremiyor olması ve hatalı takımdan kaynaklabilir..

Bu durumda lens'inizi makinanızdan Çıkartarak tekrar düzgün bir şekilde oturtturmanızdır.. gerekirse lens'ın makına üzerine temas ettıgı kısımları temizlemenizdir..

Bu tür durumlarda hatanız devam ediyorsa bunun baska sorunu olabilir tabiki genel olarak başlıcaz testlerinide yapmanız gerekiyor.. Bunlar ;

Başka bir lens' ile denemeniz..

Pilinizi Çıkarıp tekrar takmanız..

Makına aynasınız düşüp düşmediğini kontrol ediniz..

• F0, F1, F2, F3 Gibi Hatalar Nedir ?

post-1-0-23791000-1343816681_thumb.jpg

Bu gibi hatalar genellikle lens'in tekrar oturmadıgına kaynakladır.. takılı olmadıgı kısmı yine F diyafram degerınden kaynakladır.. bu hata tipi genellike (Non CPU) özelligi olan yani işlemcisiz lens'leri tanıtılabillen body'lerde Çıkmaktadır.. kullandıgınız lens'in diyafram halkasının en kapalı (sayı olarak en yüksek) degerde kilitli olmadıgı anlamına gelir..

Bunun Çözümüne geÇmeden yine başlıca sorun olarak makina ile lens'iniz arasında baglantıyı kontrol etmekdir. Çıkarıp tekrar takmanız ve düzgün şekilde oturtturmanızdır.. Bu duruma aslında pek hata degilde tanıtım eksıklıgı diyebiliriz NON CPU yani işlemcisiz lens tanıtma kısmında bununla ilgili bir yazımız vardı ona bakarak bu durumu atlabilirsiniz.. Unutmadan bu hata degilde bir özelliktir Nikon Body'lerin üst seviye tiplerinde mevcuttur..

• -E- Hatası Nedir ?

post-1-0-63935700-1343817378_thumb.jpg

Bu hata kodu makınanızın hafıza kartı bilgi bölümünde Çıkacaktır..

Çözümü olarak makınanızın hafzıa kartını tanımaması anlamına gelir takılan hafıza kartı bozuk olabilir veya tam yerine oturmamış anlamına gelebilir.. kartızını Çıkartarak tekrar düzgün bir şekilde takmanız gerekmektedir.. Denemlerinizde tekrar hataları alıyorsanız makınanızın hafıza yuvasında bir problem olabilir bununla ilgili makınanızı servise götürmeniz gerekmektedir..

• CHA , CHR ve CD - Hatası Nedir ?

post-1-0-18947200-1343817561_thumb.gif

post-1-0-90085800-1343817759_thumb.jpg

Bu hatamıza yine hafıza kartı ile ilgilidir. Hafıza kartınızın tam oturmadıgı zamanlarda veya format atılmasını gerektigi zamanlarda Çıkabilir. makina kartıgı görüp ancak okumada sıkıntı cektıgı zaman bu hatayı alırsınız.. CD hatası neden alıyorsanız kartınızın yazmaya karşı korumalı oldugu anlamına gelir..

Çözümü olarak kartınızı Çıkartıp makınızı kapatıp kartınızı tekrardan düzgün bir şekilde tam yerine oturtturup makinanızı aÇmanızdır.. Hata almaya devam ediyorsanız kartıgınızı makina üzerinden veya makina menüsünden format atarak kartınızı sıfırlamanızdır..

CD hatası Çözümü olarak SD kart tiplerinde bulunan ve kartınızın sol kenarında aşağa dogru olan kilit'i lock(kilitli) bölümünden diğer tarafa dogru iterek aÇmanızdır..

• FULL - Hatası nedir ?

Adında anlıyacagımız gibi yine hata demiyoruz ve bildirim diyoruz.. (FULL) Dolu Anlamındadır.. Makinanızın hafıza kartının dolu oldugunu ve daha fotoğraf cekemiycegınız anlamına gelir..

Çözüm olarak hafıza kartınızdaki fotoğrafları bir kart okuyucu veya makınanızın data aktarım kablosu ile iÇindeki fotoğrafları aktarmanızdır.. Acil durumda diğer fotoğraflar iÇinden fotoğraf silerek Çekim hakkı kazalabilirsiniz..

Detaylı olarak sormak istediğiniz bölümleri Çekinmeden sorabilirsiniz..

Teşekkürler Saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

Bugün Manuel moddayken canlı ön izleme açtım. Canlı ön izlemeyi kapatmadan A ya bir alırsın. çat diye F-- hatası verdi. Aç kapat, M ye al cık düzelmiyor. Yusuf yusuf oldum bir anda. :) Kapatıp objektifi çıkarıp tekrar takınca düzeldi. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Hocam err hatası alıyorum d90 da moralim yerle bir oldu dediklerinizi yaptım ama bir işe yaramadı ; sürekli err vermiyor arada veriyor...

Hafıza kartınızı PC de FAT formatında formatlayıp tekrar deneyin.

Olmadı farklı bir kart bulup onunla deneyin.

Hafıza kartınız bozulmuş olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pardon siz zaten err hatası demişsiniz ben e hatası diye okumuşum uyku sersemi :)

Problem bayonet ile lensin haberleşmemesi. Sizin çok fazla yapabileceğiniz bişey yok.

Gözle kontrol, çok abartmadan alkol gibi kolay uçan bir solüsyon ve baz parçası ile temizlemek.

Yalnız dikkat edin kauçuk bölüme alkol değerse iz kalabilir, ayrıca sensörün bulunduğu yere deydirmeyin deme gereği hissetmiyorum bile!

Sonuç yok ise yapacak çok bişey yok servise gitmesi gerekecek muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

nikon d7000 ile birlikte sıgma 17-70 f2,8-4 os lens kullanıyorum.F-- hatası verıyor makina..lensi çıkarıp tekrar taktım gıtmedı,bağlantı yerlerini temizledim yine gitmedi.bu konuda bilgisi yada önerisi olan varmı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

nikon d7000 ile birlikte sıgma 17-70 f2,8-4 os lens kullanıyorum.F-- hatası verıyor makina..lensi çıkarıp tekrar taktım gıtmedı,bağlantı yerlerini temizledim yine gitmedi.bu konuda bilgisi yada önerisi olan varmı?

Temizlediğiniz kısımlarda bir problem olabilir teknik bir bozukluk. veya kullandıgınız lens eski tip lens'lerden ise diyafram halkası vardır diyafram halkasının 22F değerinde olduguna emin olun..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Temizlediğiniz kısımlarda bir problem olabilir teknik bir bozukluk. veya kullandıgınız lens eski tip lens'lerden ise diyafram halkası vardır diyafram halkasının 22F değerinde olduguna emin olun..

bu lensin üzerinde diyafram halkası yok..babataş fotoğrafçılığı aradım oda sıgmanın yetkili servisi diye Özgür fotoğrafçılığı aradım onlarda;lense yazılım yüklenmesi gerektiğini veya lensin devrelerinde problem olabileceğini sÖylediler..hiç mantıklı gelmedi..body den yazılım yüklemeyi duymuştum ama lense yazılım yüklenmesini ilk defa duyuyorum..sorun devam ediyor ve hata 'F--' iken 'F 0' ucuz bi lens olsa sorun değilde..can sıkıntısı işte

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

Merhaba ;

Uzun pozlamada - Job nr - uyarısı alıyorum. Bunun sebebi hakkında yardımcı olabilirmisiniz?

- Murat Günar tarafından düzenlendi
Sorun Çözüldü
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım noise ile alakalı bir durum. Enstantane hızı yükseltince sorun ortadan kalkıyor. Ama anlamadığım şey enstantane değerini aynı tutup iso değerini düşürünce hatayı almaya devam ediyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Murat Günar Uyarı JOB NR bir uyarı kodu'da değil aslında bir bildirim diyelim. JOB NR İfadesi Fotoğrafı işlediğini yani çektiğiniz fotoğrafı oluşturup kart'a yazma süreci için sizden beklemenizi istiyor makine.

Bu durum genellikle uzun pozlamalarda çıkar çünkü çekilen fotoğraf ışık miktarı perde acık kalma süresinde fazla olduğu için. 

2. Önemli bir durum ise Hafıza kartınız dır kötü bir yazma hızına sahip ise peş peşe seri çekimlerde bunu görmeniz kaçınılmazdır. Sebebi çekilen fotoğrafları karta seri bir şekilde yazamadığı için sizden beklemenizi isteyecek'dir.

saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.