İçeriğe git

Tripod ile Yapılan Çekimlerde VR Etkisi?

B.Cem BOZBAŞ

Recommended Posts

Arkadaşlar bugün yüce insan dayım sayesinde tripod aldım ve biraz çekim yaptım. Yaptığım çekimleri henüz PC ortamına atamadım ama D90 LCD Ekranında VR açıkken ve kapalıyken farklar nedir tam olarak belli olmadı.(Ekran küçük fotoğraflar çok net gözüküyor ordan) Bu tür tripodlu çekimlerde VR kapatmak şart mı? Ve kapatıldığında netlik olarak etkisinini gösterir mi? Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

VR mekanizması pek çok zor anda durumu kurtaran bir teknoloji olup elde yapılan çekimlerde kullanılır. Yani gerek enstantane değeri gerekse mesafeden kaynaklanan el titreşimlerini absorbe edip birkaç stop kazanarak fotoğraftaki flu'luğu azaltmak için tasarlanmıştır ve gayet başarılı da olunmuştur.

Buna karşılık VR özelliğinin az da olsa fotoğrafın keskinliğine negatif etkisi vardır. İhtiyaç olmadığı durumlarda kullanılması fotoğrafın keskinliğini azaltır.

O halde tripot kullanırken makinanın titremesi diye bir sorun yoktur. Neden VR kullanalım o zaman?

özetle, VR fonksiyonunu mümkün mertebe kullanmayıp gerçekten ihtiyaç olan şartlarda devreye sokmalıyız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ağzına sağlık Mehmet hocam. Çok güzel anlatmışsın. Müsade edersen bende birkaÇ konuya değinmek istiyorum.

VR fonksiyonu, Elde Çekimden kaynaklanan titremeleri Nikon'un teknik dökümanlarında belirttiğine göre 4 stop'a kadar düşük perde hızıyla Çalışmanıza izin verecek şekilde, net fotoğraflar Çekmek iÇin tasarlanmış bir fonksiyondur. Bir önceki cümleye dikkat ettiniz mi? Ne demiştim " Elde Çekimlerden kaynaklanan titremeleri dengeleyen bir fonksiyon ". Sehpa kullanılınca elimizden tutma kaynaklı titreme olmayacağına göre (ama dandik Çin malı ucuz sehpa kullanırsanız Çok güzel titreyebiliyor) sehpa kullanırken bu fonksiyonu; Lensin üzerinde KIRMIZI renkle yazılan VR modelinde OFF (kapalı) konuma getirmeniz gerekiyor yoksa fotoğraflarda bulanık hayalet benzeri görüntüler ortaya Çıkabiliyor. VR II modelinde ise fotoğrafÇıların bu unutkanlıkları dikkate alınmış olacak ki; Kamera sehpaya bağlandığında VR fonksiyonu otomatik olarak OFF (kapalı) konuma geÇiyor.

VR kullanırken temel kural Mehmet hocamın da belirttiği gibi yüksek perde hızı verebilecek bol ışıklı konularda VR fonksiyonunu kullanmamak en iyisi. Çünkü sonuÇta fotoğrafın keskinliğine etkisi var. Hatta bazı profesyonel fotoğrafÇılar; Lensleri toz ve Çeşitli darbelerden koruyan UV ve polarizer gibi filtreleri de bazı durumlarda fotoğrafın keskinliğini az da olsa azalttığı düşüncesiyle Çıkararak fotoğraf Çekmektedirler.

VR fonksiyonuna en az ihtiyaÇ duyacağımız günler ve teknolojiler diliyorum hepinize....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon un vr 2 modelleri kendilerimi tripoddayken otomatik olarak kapatiyor diye biliyorum, vr 1 lerde ise boyle bir sey malesef yok. Tripod secimlerin de ben bu aralar mumkun oldugunca ballhead tripod kullanmaya basladim cok daha farkli acilarda fotograf cekebiliyorsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.