İçeriğe git

FEE hatası 50 mm F1.8

Recommended Posts

Merhabalar...

Bugün mediamarkt mağazasından nikon AF nikkor 50mm F/1.8D lens satın aldım. lens üzerinden F değerini 22 nin altına indirdiğim zaman ekranda FEE şeklinde bir hata verip çekim yapmıyor, lensi F22 ye getirdiğimde ise makinanın ayarlarından F değerini 1.8 e getirmeme izin veriyor ve her aralıkta fotoğraf çekiyor...bu hatanın sebebi nedir? lens üzerindeki değeri 22 den aşağıya düşürmeden makinadan 1.8 e getirince yaptığım müdahale ne anlama geliyor?...

ilginize şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu bir hata değildir, normal bir durumdur.

Lensin üzerinde diyafram halkası olması o lensin analog makinalarda da kullanılmasına imkan tanır, yani bu avantajlı bir durumdur.

Anlaşıldığı üzere şu ana kadar üzerinde diyafram halkası olan lenslerden hiç kullanmamışsınız. Günümüzün lensleri G tip dediğimiz diyafram halkası olmayan lenslerdir ve diyafram değeri makina tarafından belirlenmektedir.

Aldığınız 50 mm lik lensin diyafram halkasını F22'ye getirdiğinizde bir kilit mekanizmasıyla o değerde kilitlenebildiğini de göreceksiniz. Makina lense her türlü komutu verebilmesi için diyafram halkasını bu noktada sabitlemeniz gerekiyor. Halka F22 de olsa bile makina mekanik düzeneğiyle lensi kontrol edip F1,8 değeri ile F22 arasında istenen her diyaframı ayarlayabilmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey konuyu güzel anlatmış.

Lensiniz G serisi olmadığı için bu hatayı almanız normaldir.

Lens üzerinden mekanik olarak diyafram halkasını çevirdiğinizde ( lensin özelliğinden dolayı ) diyafram bilgisi makineye iletilemediği için hata alıyorsunuz ve makine çekime izin vermiyor.

Makinanızın gövdesinde AF motoru olmasa bu lensi otofokus olarak kullanamayacaktınız.( örn. D5000,D3100 gibi makinelerde elle netleme yapmak gerekiyor. )

F22 değerine aldığınızda D90 tüm diyafram değerlerine kumanda eder. ( f 1,8 - f 22 arası )

Benim elimde makro çekmek için bir adet körük var, bazen ona takıp kullanıyorum. Kilidi açıp diyaframı istediğiniz gibi ayarlıyorsunuz, arada herhangi bir kontak olmadığı için makinede bir sıkıntı olmuyor.

http://www.nikonturk.com/konu/740-nikon-hata-kodlari-nedir-ve-cozumleri/

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Can Bey, Merhaba;

Nikon sizi, G tipi diyafram halkası olmayan lenslere alıştırdı ve diyafram halkası olan lensler elinize geçince böyle şeyler olabiliyor. Mehmet hocam ve Akif bey konuyu gayet güzel özetlemişler. Ben sadece Nikon firmasına kızgınlığımı dile getireceğim. Diyafram halkasını lenste maliyet indirimi yapacağım diye çıkararak, bu lenslerin eski kameralarda manuel kullanımını baltalamıştır.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu bir hata değildir, normal bir durumdur.

Lensin üzerinde diyafram halkası olması o lensin analog makinalarda da kullanılmasına imkan tanır, yani bu avantajlı bir durumdur.

Anlaşıldığı üzere şu ana kadar üzerinde diyafram halkası olan lenslerden hiç kullanmamışsınız. Günümüzün lensleri G tip dediğimiz diyafram halkası olmayan lenslerdir ve diyafram değeri makina tarafından belirlenmektedir.

Aldığınız 50 mm lik lensin diyafram halkasını F22'ye getirdiğinizde bir kilit mekanizmasıyla o değerde kilitlenebildiğini de göreceksiniz. Makina lense her türlü komutu verebilmesi için diyafram halkasını bu noktada sabitlemeniz gerekiyor. Halka F22 de olsa bile makina mekanik düzeneğiyle lensi kontrol edip F1,8 değeri ile F22 arasında istenen her diyaframı ayarlayabilmektedir.

Zaman ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim Mehmet Bey, konu ile ilgili olarak tam anlamıyla aydınlattınız beni...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lens üzerinden mekanik olarak diyafram halkasını çevirdiğinizde ( lensin Özelliğinden dolayı ) diyafram bilgisi makineye iletilemediği için hata alıyorsunuz ve makine çekime izin vermiyor.

Makinanızın gÖvdesinde AF motoru olmasa bu lensi otofokus olarak kullanamayacaktınız.( Örn. D5000,D3100 gibi makinelerde elle netleme yapmak gerekiyor. )

F22 değerine aldığınızda D90 tüm diyafram değerlerine kumanda eder. ( f 1,8 - f 22 arası )

Benim elimde makro çekmek için bir adet kÖrük var, bazen ona takıp kullanıyorum. Kilidi açıp diyaframı istediğiniz gibi ayarlıyorsunuz, arada herhangi bir kontak olmadığı için makinede bir sıkıntı olmuyor.

http://www.nikonturk...r-ve-cozumleri/

Selamlar

çok teşekkür ederim Akif Bey, D90 almakla iyi ettiğimi düşünüyorum, DSLR dünyasına dalmadan Önce konu ile ilgili ne kadar bilgisiz olduğumu şimdi daha iyi anlıyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Can Bey, Merhaba;

Nikon sizi, G tipi diyafram halkası olmayan lenslere alıştırdı ve diyafram halkası olan lensler elinize geçince böyle şeyler olabiliyor. Mehmet hocam ve Akif bey konuyu gayet gÜzel özetlemişler. Ben sadece Nikon firmasına kızgınlığımı dile getireceğim. Diyafram halkasını lenste maliyet indirimi yapacağım diye çıkararak, bu lenslerin eski kameralarda manuel kullanımını baltalamıştır.

Selamlar,

Ümit Bey, aslını isterseniz D90 ilk DSLR makinam ve inanın G tpi diyaframı 1-2 gÜnlÜk sÜrede henÜz öğrendim...ama anladığım kadarıyla diyafram halkasının olması eksi değil artı bir özellik...açıklamalarınızdan dolayı çok teşekkÜr ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Can Bey, Merhaba;

Rica ederim. Diyafram halkasının olması çok büyük avantajdı. Eğer yeni lensleride eskileri gibi diyafram halkalı olarak üretselerdi, bu lenslerin o mükemmel optik kalitelerini eski gövdelerde de deneme imkanımız olacaktı.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Lens üzerinden mekanik olarak diyafram halkasını çevirdiğinizde ( lensin Özelliğinden dolayı ) diyafram bilgisi makineye iletilemediği için hata alıyorsunuz ve makine çekime izin vermiyor.

Makinanızın gÖvdesinde AF motoru olmasa bu lensi otofokus olarak kullanamayacaktınız.( Örn. D5000,D3100 gibi makinelerde elle netleme yapmak gerekiyor. )

Benim elimde makro çekmek için bir adet kÖrük var, bazen ona takıp kullanıyorum. Kilidi açıp diyaframı istediğiniz gibi ayarlıyorsunuz, arada herhangi bir kontak olmadığı için makinede bir sıkıntı olmuyor.

http://www.nikonturk...r-ve-cozumleri/

Selamlar

Merhaba. Gayet açıklayıcı ve başka bakış açılarından da aydınlatıcı cevaplamalar verilmiş bu soru vasıtasıyla. Ayrıca yukardaki alıntıyla beraber bir sorunun çÖzümünü gÖrmüş oldum.

Makro çekimler için Akif bey'in kullandığı kÖrük tipiyle değilde uzatma tüpü sayesinde çekim yapıyorum. Buraya kadar sıkıntı yok, fakat tüp bağlandığı anda makine ile lens arasında elektronik bağlantı kalmıyor. G tipi lenste denildiği gibi diyafram halkası olmadığı için el ile F ayarı yapılamıyor veya lensin üzerinde F ayarını yapan mekanizmaya küçük bir şerit kağıt sıkıştırıp tüpe takmayla saçma bir şekilde kendim bir çÖzüm bulmuştum. Sonuçta en güzel çÖzüm diyafram ayarını manuel yapmak için D tipi lens almak şarttır. Bu da denildiği gibi bu ve buna benzer durumlarda ayrıca bir Özellik katmaktadır.

Cevapları açıklayıcı bir şekilde yazanlara da teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Aynı sorun bnm 50 mm 1.4D objektifimde de mevcut makinem D90 sanırım bu açıklamalar benim için de geçerli değil mi arkadaşlar ? ama 1.4 olmasından dolayıdır sanırım 16-1.4 aralıkları mevcut bende.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Aynı sorun bnm 50 mm 1.4D objektifimde de mevcut makinem D90 sanırım bu açıklamalar benim için de geçerli değil mi arkadaşlar ? ama 1.4 olmasından dolayıdır sanırım 16-1.4 aralıkları mevcut bende.

Özer Bey, Merhaba;

Bu hata mesajının kamera modeliyle bir alakası yoktur. Bu hata mesajı, 2000 yılına kadar üretilen diyafram halkalı tüm lensler için geçerlidir.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende de aynı 50 mm objektif var d7000 kullanıyorum sıkıntı edecek bir durum yok diyafram halkasını 22 getir bir sıkıntı çekmezsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Merhabalar, NİKON D7000 kullanıyorum, bugün 50 mm f1,8 objektif aldım. fEE hata kodu il ilgili yazılanlaarı okudum, f22'ye sabitleyip kilitlememe rağmen halen aynı hata kodunu veriyor ve çalışmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar, NİKON D7000 kullanıyorum, bugün 50 mm f1,8 objektif aldım. fEE hata kodu il ilgili yazılanlaarı okudum, f22'ye sabitleyip kilitlememe rağmen halen aynı hata kodunu veriyor ve çalışmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

kapat aç makınenı bi dene bakalım olmadı lensi tekrar çıkar tak alması lazım 22 olmadı bir düşük diyafram dene..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Aldığınız lens, yeni mi yoksa 2. el mi? Eğer 2. el ise belki bir sorunu olabilir. Aksi halde çalışması lazım. çünkü Nikon D7000' de eski AF lenslerle ve 1977 yılından sonra üretimine başlanmış AI ve daha eski yıllarda üretilmiş NON-AI ama AI dönüşümü yapılmış 40 yaşında bir lensi bile elbette manuel netleyerek A ve M modunda kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıp kapama, çıkarıp takma, f değerlerinin diğerleriyle denemelerim de işe yaramadı :( Lens sıfır, 2. el değil. Yalnız geçenlerde makinam çantasının içindeyken küçük kızım onu yere atmıştı, belki makinenin kendisinde bir sorun oluşmuş olabilir diye geliyor aklıma. İzmir'de Nikon için iyi bir tamirci biliyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Açıp kapama, çıkarıp takma, f değerlerinin diğerleriyle denemelerim de işe yaramadı :( Lens sıfır, 2. el değil. Yalnız geçenlerde makinam çantasının içindeyken küçük kızım onu yere atmıştı, belki makinenin kendisinde bir sorun oluşmuş olabilir diye geliyor aklıma. İzmir'de Nikon için iyi bir tamirci biliyor musunuz?

Deniz Hanım, Merhaba;

çantayla da olsa yere düştüğünde kamerada hasar meydana gelmiş olabilir ve görünen kamerada bir problem var.

Bu noktada çanta alacak arkadaşlar için bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Bu yazacağımın sizinle bir ilgilisi yoktur, lütfen üzerinize alınmayınız. Aşağıda yazacaklarım tamamen gördüğüm olaylardan yola çıkılarak yazılmıştır.

Hayyam pasajındaki arkadaşımın dükkanında oturuyorum ve dükkana gelen-gidenleri izliyorum. Geliyorlar, binlerce lira sayıp kamera alıyorlar ama kameraya çanta alırken birden bire en ucuz ve üzerinde kamera markası yazan janjanlı çantalara yöneliyorlar. Elbette ekonomi diyeceksiniz ama binlerce lira verdiğiniz kameranızın çantadayken düşmesi sonucunda kameranızda oluşacak hasar ve masrafını bir düşünün. Bence bir kez değil on kez düşünün ve kendinize şu soruyu sorun. Hem ucuz hemde janjanlı çantam, içindekilerle birlikte yere düştüğünde; Kamera ve ekipmanlarıma birşey olur mu?.

Bu durumu gördüğümde ikaz bile edemiyorum. çünkü beni bulunduğum mekana çalışan bir kişi zannederek, sanki onlara zorla daha pahalı çanta satmaya çalışıyor izlenimi vermek istemiyorum. çanta alırken lütfen iyi marka sağlam çantalar almaya çalışın. Ucuz ve janjanlı çantalara gitmeyin.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Deniz Hanım Tekrar Merhaba

Size tavsiyemi bir önceki cevapta yazmayı unutmuşum..:) Tamirciye gitmeden önce birde kamerayı RESET'leyip deneyin bakalım. Belki olur.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alper Bey, teşekkür ederim. çekim menüsünü, özel ayarları ve kullanıcı ayarlarını sıfırladım. Resetlemekten kastınız bu muydu? Bilmediğim başka bir resetleme şekli var mı?

Buarada benim çantam lowepro marka ve janjanlı değil :) Şaka bir yana, önerileriniz yerinde, ben bir de buna çantayı ve makinayı özellikle çocuklu evde ortalıkta bırakmamak gerektiğini de ekleyeyim :)

İzmir'de makinamı tamir ettirmek istesem iyi bir tamirci önerecek kimse var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alper Bey, teşekkür ederim. çekim menüsünü, özel ayarları ve kullanıcı ayarlarını sıfırladım. Resetlemekten kastınız bu muydu? Bilmediğim başka bir resetleme şekli var mı?

Buarada benim çantam lowepro marka ve janjanlı değil :) Şaka bir yana, önerileriniz yerinde, ben bir de buna çantayı ve makinayı özellikle çocuklu evde ortalıkta bırakmamak gerektiğini de ekleyeyim :)

çantan iyi resetleme o değil üstte deklanşörün ve ekranın orda solda tuşların yanında kırmızı hafıza kartı simgesi olan tuslar vardır o iki tuşa yaklaşık 15 saniye basılı tutuyorsun oluyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Deniz Hanım, Merhaba;

Nikon D7000' de resetleme işlemi aşağıda gördüğünüz 2 tuşa da (YEŞİL NOKTA İLE GöSTERİLMİŞTİR) 2 saniye süreyle bastığınızda kameranız fabrika ayarlarına geri döner. Eğer restleme işleminden sonra da düzelmezse maalesef tamire gitmesi gerek ama öncelikle Nikon servisine götürün, günümüzde tamirci geçinen çok adam var piyasada.. :) İyi Geceler

post-1809-0-70628000-1367620814_thumb.jp post-1809-0-52529000-1367620881_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makine üzerinde sağ yüzük parmağınızın denk geldiği yerde, lensin takıldığı F mount yuvası çemberinin hemen yanında küçük bir çıkıntı vardır. Lensler bu çıkıntıyı, lens makineye takılırken ittirirler ve makine bu lensin otomatik diyaframla kontrol edebileceğini anlar.

Eğer, düşürme ile lens veya makinede bu switch (anahtar) için bir olumsuzluk oluşmuşsa bundan dolayı makine diyafram hatası verir.

Makineyi M moduna alıp diyaframı çemberi çevirerek kendiniz tayin edin, bir deneme çekimi yapın. Makine verilen diyaframa göre gerekli ışık ölçümünü yapabiliyorsa sorun büyük değil demektir.

çok teknik oldu, farkındayım, ancak tamire gitmeden önce size faydalı olacağına inandığım için yazdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Deniz Hanım, Günaydın;

çanta ile ilgili yazdıklarımı üzerinize alınmadığınız ve anlayışla karşıladığınız için çok teşekkür ederim.:) Uzun zamandır yazmak istiyordum ve sizin sorununuzun oluş şeklini okuyunca kendimi tutamadım yazdım.:) Evet, çocuklu evlerde kamera ve çanta onların ulaşamayacağı yerlere konmalı.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normal şartlarda çanta içindeki bir gövde 1-2mt den yere düştüğünde bişey olma ihtimali gerçekten çok düşük bir ihtimal.

Ancak düşme esnasında üzerinde lens de takılıysa işler değişiyor.

Görünürde hiç bir hasar yada belirti olmasada lens yada gövde üzerinde bağlantı yerlerinde bağlantı noktalarında bir aksaklık, temassızlık olmasından dolayı böyle şeyler olabiliyor.

O sebepten makineyi mümkünse lenssiz, mümkün değilse olabilecek en hafif ve küçük lensinizle taşımanızda fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

merhabalar. benimde 50 mm lensimle bir problemim var mehmet bey diyaframı sabitlemekten söz etmiş. benim lensim f22den başka yerde sabitlenmiyor. bu donanımsal bir problem midir acaba ? ya da böyle bir sorunla karşılaşan daha önce oldu mu ? nasıl çözebilirim danışmak istedim. teşekkürler şimdiden.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.